www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alegere Amp


Airhead
 Share

Recommended Posts

Salut,

Vreau sa cumpar unul dintre cele doua si nu sunt chiar sigur care:

1.VOX AD50VT - tipul zice ca este nou, dar nu pare a fi nou, mai ales ca modelul este din 2004-2005. Pretul ar fi 750 lei

2. Marshall MG30DFX - utilizat in casa, in poze arata bine, made in India. Pret 600 lei.

As inclina spre VOX, are difuzor de 12" si alte preseturi, dar este mai scump si mai mare.

Vreau sa cant rock/metale si sunt destul de la inceput si nu as vrea sa investesc mult in amp.

Orice parere este bine venita, in week-end trebuie sa ma horarasc.

Merci. :rulez:

 

Dan

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut exact Vox-ul ala si mi-a placut foarte mult. Pentru acasa mi se p bunare ideal, face cam de toate la un nivel decent. Clean si crunch, canalul de US High Gain bun, JCM800 decent, restul nu prea m-au impresionat. Poate doar Boutique Overdrive, foarte ok pentru tonuri gen Santana. Si Plexi-ul mi s-a parut bun pentru un amplificator digital.Am schimbat difuzorul din el cu un Scumback, teoretic mai bun, dar Celestionul din dotare mi-a placut mai mult. Poate mai potrivit ar fi un Classic Lead sau un Vintage 30, nici cel stoc nu este deloc rau.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

MG30FX și MG30DFX sunt unul și același lucru, ambele mult sub acel Vox. Nu te lãsa pãcãlit de siglã, nu au nimic în comun cu "tonul Marshall".

Link to comment
Share on other sites

Am batut palma cu MG30FX cu footcontroler-ul si in week-end il am.

Decizia a fost luate din cauza modelului si faptul ca este cel mai nou dintre cele de pe lista, iar pretul bun, avand in vedere ca de noi erau cam 1090 lei, deci le iau la 60% din pret. Apoi, poate lucrul cel mai hotarator a fost si faptul ca ei nu copiaza pe nimeni, restul in preseturi au tot felul de modele de ampuri copiate.

Deci, cam asta a fost, acum dupa ce il incerc o sa fac o comparatie cu Line 6 Spider IV 120 pe care l-am vandut si revin cu impresii.

Merci tuturor pentru opinii si pareri.

:respect:

Edited by Airhead
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Wha' ? Care-i ãla ? :unsure:

 

Se referea la simularea de JCM800, cred cã se numește "UK '80s'".

Link to comment
Share on other sites

eu sunt la inceput si pentru ce am eu nevoie va fi foarte bun. nu cred ca voi trece de etapa cantat in casa, e prea tarziu pentru altceva. daca o sa pot sa scot din el ceva riff-uri celebre sau poate ceva mai mult, ma declar perfect multumit.

va mai trece ceva timp pana imi voi gasi "sunetul" preferat, chiar daca este sau nu de Marshall.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt la inceput si pentru ce am eu nevoie va fi foarte bun. nu cred ca voi trece de etapa cantat in casa, e prea tarziu pentru altceva. daca o sa pot sa scot din el ceva riff-uri celebre sau poate ceva mai mult, ma declar perfect multumit.

va mai trece ceva timp pana imi voi gasi "sunetul" preferat, chiar daca este sau nu de Marshall.

 

Amplificatoru este okay, singura problema o am cu vanzatorul care s-a dovedit a fi "om serios si de incredere". :death:

Pe OD are un zgomot de fond pronuntat iar unul dintre butoane nu functioneaza. Asa este cand ai incredere in oameni, sau cand esti prost si crezi ca pot fi si romani seriosi.:nay:

Link to comment
Share on other sites

Amplificatoru este okay, singura problema o am cu vanzatorul care s-a dovedit a fi "om serios si de incredere". :death:

Pe OD are un zgomot de fond pronuntat iar unul dintre butoane nu functioneaza. Asa este cand ai incredere in oameni, sau cand esti prost si crezi ca pot fi si romani seriosi.:nay:

 

Pe canalul OD jucaria aia oricum ar avea zgomot, nu da vina pe vanzator pentru asta.

Cat despre potentiometru, e ieftin.

Link to comment
Share on other sites

no offense, ai auzit cumva cum face amplificatorul sa imi spui daca trebuie sau nu sa dau vina pe vanzator ?

 

 

 

Intai asigura-te ca e de la amp. Pune-l pe canalul OD fara nimic bagat in el si vezi cum se aude. E posibil ca acel zgomot sa provina de la chitara sau chiar cablu, iar pre-ampul sa-l amplifice.

Cel mai simplu ar fi sa probezi un alt MG30 impreuna cu chitara ta si sa faci o comparatie.

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand sa il pui pe post de beeper pentru albine (sa stie si iele unde se intoarce) - e o porcarie de amp (for the record), nu tot ce are 2 lampi in el, traf de iesire si de alimentare o sa sune bine.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Pacat ca ai facut alegerea gresita.

 

Eu recomand oricui pentru studiu http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=2&BrandCategsID=258&BrandProductID=1646 .

L-am auzit cum suna si este incredibil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

Nu indraznesc sa te contrazic pentru ca ai mult mai multa experienta decat mine in acest domeniu.

Insa mi-am exprimat parerea personala , l-am auzit personal la MC Brasov cum suna si m-a impresionat.

 

Daca tot ne aflam aici si dezbatem acest subiect , imi poti recomanda un amp bun pentru studiu ? Ma gandeam sa il achizitionez pe acesta insa , poate gasesc o alternativa mai buna.

 

O zi buna ,

Eugen.

Link to comment
Share on other sites

Ampul acesta este foarte ok pentru studiu (ma refer strict la partea de amplificare) dar NU cu difuzorul acela... macar unul de 10inch daca vrei sa auzi ceva inteligibil din el si sa nu sune a bazaiala, mie de ex mi-a placut f mult Kustom RC30 - un amp solid state foarte cinstit si foarte potrivit pt. acasa (l-am avut am cantat pe el, l-am folosit si pe post de cabinet ... acum este in piatra neamtz la colegul bondac). Nu te infige la asa ceva doar pentru faptul ca are un EL84 si un Ecc83 in el (de acest fapt voiam sa iti atrag atentia)

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Nu indraznesc sa te contrazic pentru ca ai mult mai multa experienta decat mine in acest domeniu.

Insa mi-am exprimat parerea personala , l-am auzit personal la MC Brasov cum suna si m-a impresionat.

 

Daca tot ne aflam aici si dezbatem acest subiect , imi poti recomanda un amp bun pentru studiu ? Ma gandeam sa il achizitionez pe acesta insa , poate gasesc o alternativa mai buna.

 

O zi buna ,

Eugen.

 

salut,

iti vand eu Marshall-ul in banii Ibanezului, ce zici, si are si footcontroler ? si il poti si proba, poate tie ti se pare in regula zgomotul si am eu urechea defecta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu indraznesc sa te contrazic pentru ca ai mult mai multa experienta decat mine in acest domeniu.

Insa mi-am exprimat parerea personala , l-am auzit personal la MC Brasov cum suna si m-a impresionat.

 

Daca tot ne aflam aici si dezbatem acest subiect , imi poti recomanda un amp bun pentru studiu ? Ma gandeam sa il achizitionez pe acesta insa , poate gasesc o alternativa mai buna.

 

O zi buna ,

Eugen.

 

Dacă vrei amplificator de studiu pe lămpi ai variante (mult) mai bune decât ValBee, precum Blackstar HT-1/HT-5, Blackheart Little Giant, Peavey Royal 8, chiar și Fender Champ 600, deși acesta din urmă este limitat la clean și OD ușor tip Fender, nefiind foarte versatil de unul singur.

 

salut,

iti vand eu Marshall-ul in banii Ibanezului, ce zici, si are si footcontroler ? si il poti si proba, poate tie ti se pare in regula zgomotul si am eu urechea defecta.

 

O să-ți zic așa: I told you so.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Daca tot ne aflam aici si dezbatem acest subiect , imi poti recomanda un amp bun pentru studiu ? Ma gandeam sa il achizitionez pe acesta insa , poate gasesc o alternativa mai buna.

 

In gama asta de pret mie imi plac seria Vox VT+ si Fender Mustang. Iar din auzite, si Peavey Vypyr si Roland Cube ar fi alegeri bune. Sunt modelling ampuri, cu ceva efecte, versatile, numai bune pentru un incepator.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=388&BrandProductID=2770

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1324

 

Ambele au si frati mai puternici si cu difuzoare mai mari, acum vezi si tu.

 

In legatura cu MG30-ul lui Airhead, cred ca nu e defect, am mai auzit unul undeva si tot asa noisy era.

Link to comment
Share on other sites

Eu votez cu Vox-ul.

Eu am avut exact Vox-ul ala si mi-a placut foarte mult.

MG30FX și MG30DFX sunt unul și același lucru, ambele mult sub acel Vox. Nu te lăsa păcălit de siglă, nu au nimic în comun cu "tonul Marshall".

 

@Airhead: Daca tot ai deschis un topic de ce nu ai luat in seama nici un raspuns?

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

@Airhead: Daca tot ai deschis un topic de ce nu ai luat in seama nici un raspuns?

 

ca sa gasesc lupi moralisti ca tine sa imi tina discursuri. :P tu nu ai luat niciodata o decizie gresita desi unii iti spuneau ca nu e bine ?

subiectul este aproape inchis din punctul meu de vedere, hai sa ne ocupam timpul cu altceva. o sa exersez cat pot pe el, scot untul din el si daca

trec la nivelul urmator, atunci trec si pe alt amp.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.