www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Sh Sau Noua


rotty86

Recommended Posts

Salutare,

 

As vrea sfatul catorva oameni despre chitara

 

Vreau sa imi cumpar un Gibson SG sau Studio. Am posibilitatea sa imi iau unul made in USA la 700-900 euro, dar am gasit si la SH o gramada la aceleasi preturi sau chiar mai mari.

Intrebarea ar fii: ce recomandati una noua sau una mai veche? am vazut ca uni spun ca cele mai vechi sunt mai bune, dar eu am probat mai vechi si nu ma prea incanta, poate nu ma pricep eu asa bine.

 

Mersi

Edited by rotty86
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Din câte știu eu, orice Gibson este fabricat în SUA. "Mai vechi" este cu adevãrat mai bun/valoros doar în cazul anumitor serii, ani, modele etc. Nu orice este mai vechi meritã un preț mai mare decât ce e pe raft și vice-versa. Dacã ai posibilitatea (și dupã locație, zic cã ai), nu cumpãra fãrã sã testezi înainte.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca 70%-80% din formatii ce canta genul Hard Rock folosesc Gibson si au sunetul specific care imi place cum suna, cel putin mie.

 

Jackson-urile preferate find King V si Dinky's vorbind despre sunet.

 

Eu as lua Les Paul. Daca tipii ca Zakk Wylde, James Hetfield, Kirk Hammett, Randy Rhoads si Matt Heafy pot sa cinte metale cu Les Paul, atunci nu vad de ce altcineva n-ar putea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jackson-ul a fost cumparat de Fender si nu mai suna asa mishto, le-au schimbat sound-u.

 

Mersi inca odata

 

Vrajeala! Ia-ti Jackson daca asta iti place.

 

Chitarele Jackson americane sunt facute la aceeasi fabrica cu aceiasi oameni ca si inainte sa fie firma cumparata de Fender. Artistii mari au renuntat la Jackson din cauza "customer support"-ului(sorry...nu-mi vine in romana) celor de la Fender si datorita duratei prelungite(de 3-4 ori fata de alte firme si pre-Fender) pentru construirea unei chitare custom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare si ajung chitarist mare :D

 

Gibson SG si Studio sunt printre cele mai bune chitari pentru hard rock dar la metal sunt bune? Jackson-ul a fost cumparat de Fender si nu mai suna asa mishto, le-au schimbat sound-u. Jackson find preferatele mele.

 

Mersi inca odata

Acu vezi si tu ca depinde de metal . metal feros sau metal ne-feros .

 

Ceva Rock Titan nu stiu daca se poate canta ,...dar roace mai OL37 merge .

 

Gibson "Studio " dup acum se vede este ptr studio ..in camera ,spatii mici inchise .

 

Da asa fac astia de la Fender schimba sound-ul la chitare .. in locul tau eu le-as scrie o scrisoare in care sa atragi atentia ca asa nu mai merge .Este inadmisibil .!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Jackson-ul a fost cumparat de Fender si nu mai suna asa mishto, le-au schimbat sound-u. Jackson find preferatele mele.

 

Mit urban nefondat... :wacko: Sunt fabricate in aceeasi fabrica, de aceiasi oameni si din aceleasi materiale. In plus exista multe zeci de modele, iar tu vorbesti de un singur "sound" :wacko:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Acum ca am aflat cam tot ce se putea despre Gibson si Jackson sunt in mare dificultate ce sa aleg.

Momentan am un Epiphone Les Paul Special 2 si un amp Fender Mustang 1 combo si Effect Processor Boss gt 10, problema e ca si ampu are o gramada de efecte. Deocamdata cant intrun Pub micut si nu imi trebuie alt amp dar decand am Boss-u imi suna ciudat amp-u pe unele efecte, probabil sunt eu de vina probabil Boss-u.

Ce amp-uri recomandati la max 50 W? pentru ca restu costa prea mult. se merita un marshall mg(stiu e seria ieftina de la Marshall) sau un Peavey?

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas

Acum ca am aflat cam tot ce se putea despre Gibson si Jackson sunt in mare dificultate ce sa aleg.

Daca ai bani de Gibson, dumpara-ti, nu vei fi dezamagit! :respect: Eu cred insa ca pentru metal ti-ar fi mai comod si mai ieftin un superstrat, de exemplu Jackson DK2 :unsure:

 

 

Link to comment
Share on other sites

totul sta in preferinte.....nicio chitara nu este facuta pt un stil anume de rock.....toate sunt doar stereotipuri....nu iti trebe gibson les paul ca sa canti guns n roses si nici esp ca sa canti metallica sau megadeth....totu sta in preferinte , sunetul , tonul pe care il faci , sculele pe care le detii....eu mi-am luat jacksonul din poza pt ca asa am vrut , nu pt ca imi place un anumit chitarist ce foloseste aceasi chitara (desi in afara de george patranoiu nu prea am vazut....) sau pentru ca se canta un anumit stil cu ea . Am luato pt ca mi-a placut mult la mana , acordajul tine , este foarte comoda , mi-a placut si culoarea , samd ... asa ca nu conteaza ce chitara ai....pt ca tonul face muzica....(asta e doar parerea mea....)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.