www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Efecte Incepator


Guest Stelian95
 Share

Recommended Posts

Guest Stelian95

Salut. Ce imi recomandati ca incepator? O pedala de distorsie buna, sau un procesor mai slabut, dar prin care pot experimenta diferite sound-uri? Nu ma intereseaza strict genuri cu distorsie "grea".

Link to comment
Share on other sites

Salut. Ce imi recomandati ca incepator? O pedala de distorsie buna, sau un procesor mai slabut, dar prin care pot experimenta diferite sound-uri? Nu ma intereseaza strict genuri cu distorsie "grea".

 

 

Salut

daca zici ca esti incepator, cumpara-ti un procesor "mai slabut" ca sa te obisnuiesti si cu efectele Chorus, Flanger , Delay , s.a.m.d.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Ce imi recomandati ca incepator? O pedala de distorsie buna, sau un procesor mai slabut, dar prin care pot experimenta diferite sound-uri? Nu ma intereseaza strict genuri cu distorsie "grea".

 

Tu ºtii câți bani ai... Dar, remarc faptul cã amesteci pedala cu procesorul... Aºa cã îți recomand Guitar Rig ºi un preamp ieftin la început... Asta pentru cã vrei sã experimentezi sound-uri diverse...

 

( Dacã iei un procesor ieftin îl poți utiliza ca pre-amp pt Guitar Rig, dacã nu te mulțumesc sound-urile lui )...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian95

n-am aplificator. am doar o boxa pe care as putea sa o conectez la PC si sa cant cu chitara bagata in el.

Link to comment
Share on other sites

pai ia-ti amplificator. vox face unele dragute cu efecte cu tot.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=388&BrandProductID=2771

 

pana ai bani de amp poti canta linistit prin amplitube.. dar vezi si la mica publicitate ce exista.

 

http://forums.rgc.ro/topic/55812-vand-vox-ad15vt-xlgarantie/ 350 ron ..

Link to comment
Share on other sites

Nu exista efecte ptr incepatori ..

 

Un distors /compresor ai nevoie ca sa " ai ton " dar pana inveti sa canti este OK si fara .

 

Efectele de la placa de sunet sau de la programele DAW sunt perfecte ptr ca sa inveti despre ce este vorba si sa experimentezi post recording.

 

Cumpara un procesor second hand de oricare , toate sunt bune ptr zdranganit .

 

Ptr inregistrare mai calitativa trebuie procesor care are convertor AD si DA calitativ si procesor rapid ..

 

Zoom G1 .Zoom G2 par a fi cele mai bune ptr pretul cel mai scazut dar calitate buna.

Pare-sa ca pretul scazut la ZOOM se simnte la cutie/carcasa care este din plastic ...dar daca ai grije nu se strica cutia sau pedala.

Link to comment
Share on other sites

pai nu pot lega chitara>procesor>pc>boxa?

Calculatorul tãu are amplificator de putere? :angry2: Pun pariu cã nu.

 

Poti lega chitara --- procesor --- Boxe

Doar dacã sunt boxe active (i.e. au amplificator încorporat, la fel ca un combo)!

În plus, înregistrarea și monitorizarea sunt aplicații distincte. Mã gândesc cã ai nevoie de monitorizare și la înregistrare. Sau tu cânți pe de rost?

 

Citiți thread-ul vieții dacã nu vã sunt clare aceste aspecte, și cu atât mai mult înainte de a da sfaturi: http://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-incepatori

Link to comment
Share on other sites

Guest Stelian95

atunci as putea conecta chitara > procesor > combina? combina e Sharp cd ba-1200

 

 

 

 

SHARP_CDBA1200H.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.