www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ibanez 30 De Freturi


Slasher

Recommended Posts

1.Presupun ca e usor sa spui astfel de vorbe din spatele unui monitor,fara sa stie nimeni de adevarata ta identitate,cine stie ce ratat esti,si iti pierzi viata in fata PC-ului.

2.Sa nu fiu off.,garantez ca 75% dintre chitaristi romani folosesc "freturi",si nu "taste".

 

Sanatate!:D

 

Bine ca ne-ai scos din *****. Blugi, trening.... nu le folosesti, nu ?

 

 

Haha,buna asta:)):D

 

chitaristii*

Link to comment
Share on other sites

Guest Buffaloh

1.Presupun ca e usor sa spui astfel de vorbe din spatele unui monitor,fara sa stie nimeni de adevarata ta identitate,cine stie ce ratat esti,si iti pierzi viata in fata PC-ului.

 

 

Hey , chill out !

Link to comment
Share on other sites

Dupa tasta 22, maxim 24, tastele devin inutilizabile. E foarte greu sa scoti o nota curata pe un spatiu atat de strmt intre taste.

 

Uhli Jon Roth are chitari cu 36 si 42 de taste unde dupa tasta 24 a montat tastele din ton in ton pentru ca altfel sunt inutilizabile.

 

Strâmt. (Si probabil te referi la îngust).

 

De asemenea, Uli.

 

Tu nici nu ºtii cum se scrie corect numele lu' ãla ºi ai pretenția sã vorbeºti despre culturã?

wtf.jpg

 

WHAT THE SHIT!?!!?!?!!!!1???!!

Link to comment
Share on other sites

Iar stereotipuri si generalizari?

 

Doar nesimtire in stare pura. Il rog frumos sa stea de vorba cu un profesor universitar care e metalist, si sa vedem care e mai manelist.

(m-am suparat deoarece si eu ascult metale si am multi prieteni care asculta metale si au o facultate terminata, eventual au ajuns mai bine decat 90% dintre forumisti).

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca e profesor universitar nu inseamna ca are cultura.

 

Asa cred doar taranii de la sapa ca oricine are o diploma e destept sau are cultura.

Om de stiinta cu o gramada de publicatii si recunoscut pe plan international....ma faci sa rad copile...auzi tu, fara cultura.

Are cultura de orice tip vrei tu, si muzicala, iti garantez...si am dat cu sapa pe la tara, asta nu ma face un prost nici pe mine si nici pe altii care au bunici la tara ca mine, sau traiesc ei la sat.

Imi mentin afirmatia de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Chiar si dintre fanii Ibanez foarte putini au fost incantati de aceasta chitara.

 

Dupa tasta 22, maxim 24, tastele devin inutilizabile. E foarte greu sa scoti o nota curata pe un spatiu atat de strmt intre taste.

 

Uhli Jon Roth are chitari cu 36 si 42 de taste unde dupa tasta 24 a montat tastele din ton in ton pentru ca altfel sunt inutilizabile.

 

In plus chitara a aparut de ceva vreme si faptul ca la descoperirea ei o postati pe forum arata lipsa de informare si cultura chitaristica.

 

 

P.S. In romaneste le zice taste nu freturi, pluralul cuvantului englezesc "fret" e frets si nu freturi, va dau suturi in cur de analfabeti ce sunteti.

Eu zic ca ar trebui sa iti versi fustrarile in alta parte.E plin forumul de ''invatati'' ca tine.Si ca sa stii analfabet e ala care nu isi cunoaste limba lui,nu ala care nu stie pluralul cuvantului ''fret'',cand o sa vezi un englez sa posteze aici cuvantul freturi sa il iei la suturi.

P.S. esti un ***** *****

Link to comment
Share on other sites

Chiar si dintre fanii Ibanez foarte putini au fost incantati de aceasta chitara.

 

Dupa tasta 22, maxim 24, tastele devin inutilizabile. E foarte greu sa scoti o nota curata pe un spatiu atat de strmt intre taste.

 

Uhli Jon Roth are chitari cu 36 si 42 de taste unde dupa tasta 24 a montat tastele din ton in ton pentru ca altfel sunt inutilizabile.

 

In plus chitara a aparut de ceva vreme si faptul ca la descoperirea ei o postati pe forum arata lipsa de informare si cultura chitaristica.

 

 

P.S. In romaneste le zice taste nu freturi, pluralul cuvantului englezesc "fret" e frets si nu freturi, va dau suturi in cur de analfabeti ce sunteti.

 

Maiii dar alfabet mai esti ....ce inseamna "suturi" ? poate shots si cred ca vine tot de la fret-uri

 

Suturi ...freturi ..holtz suruburi ,seturi ..setare,marci , marcare ,recorduri ,..fotbal(uri) ,,, shublere , woblere ... ????

 

 

Cel mai mult i-mi place "randare" ..este genial ...

 

Celelalte de tipul suturi ,freturi , setare ,....macar mai mentin forma , nu se traduc doar se schimba/adapteaza ortografia si pronuntia ca sa sune mai neaos.

 

Neologismele si jargoane ocupationale ...intra in orice limba prin importul de tehnologie si este o prostie sa te opui ..cu toate ca pot produce neintelegeri etc.pana cand nu se stabilizeaza unitar utilizarea pe aria geografica culturala a unei limbi vorbite ......ia verifica "toate " cuvintele tehnice/stiintifice si vezi cate neologisme mai sunt in orice domeniu. , ,,,

deci logic chitara nu are nici o tasta ...

 

 

Nu are rost sa te iei de asemenea probleme .. de fapt nici tasta nu cred ca este ...tastatura trebuie sa fie ceva cu butoane cred ...

 

Fret ..ar fi tocitoare sau ceba antiuzura/tocire prin frecare ??? poate fi si ca "armatura "

DEX:.......tastă (‹ it. tastare „a pipăi”), clapa (I) care, prin apăsarea sau lovirea cu degetele, pune în funcțiune mecanismul de producere a sunetelor la instrumentele cu claviatură* (pian*, orgă*, clavecin* etc.). T. albe, acoperite cu fildeș, reprezintă gama* diatonică* do major iar t. negre, din abanos, corespund semitonurilor*. La unele instr. vechi, culorile sunt distribuite invers. ......

PS . multe denumiri pot fi utilazate gresit chiar de producatori ,,,

 

de exemplu Fender mechanical tremolo ...

 

ASA CEVA NU EXISTA !!!

 

Exista numai vibrator deci nu exista nici "tremolo arm" .

 

daca "tremolo arm"-ul ar fi atasat cu un sistem "mechanical" potmetrului de volum

 

s-ar putea realiza un tremolo.

 

pana la o asemenea realizare chitaristi pot face tremolo din potmetru direct cu manutza pe buton sau din pedala de volum .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Deci, era vorba de o chitara cu un milion de taste, freturi zi-le cum Dracu vrei tu, si acuma se discuta depre freturi si taste pentru ca am facut io un ***** de observatie si s-au inflamat prostii.

 

Nu mai vad nici macar un post despre chitara cu un miliard de taste. Totul se rezuma la freturi vs. taste si mai vine si un destept sa gaseasca unde am omis o litera sau am una in plus si se da mare smeker cu marea lui cultura cand el stie numai gajaiala.

 

OK freturi, mare branza. OK, Uli nu Uhli, mare branza. Asa, si?

 

Treceti naibii inapoi la chitara cu miliarde de taste si explicati cum cantati dupa tasta 24. Si daca tot suntem aici Ibanez a mai facut mai demult un Xiphos cu 27 de taste.

Oamenii nu sunt la prima abatere.

 

Mi se pare totusi penal sa o prezinti ca mare stire acuma la juma de an dupa aparitie. Era misto daca veneai de la NAMM cu poze de la fata locului.

Mai era un copil pe aici care nu mai vazuse chitari cu zeci de corzi si se minuna si el cu voce tare pe forum.

 

si cu 30 au mai facut Ibanez . si Michael Angelo Batio canta pe o chitara pe 29 in 1991 . si Uli Jon Roth (adica ala...) a avut o chitara cu 30 (prima varianta de chitara Sky ) . ce nu va place la chitarele de genul asta ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Frets_on_fire

Mie si 24 de taste mi se par destul de multe. Pe la ultimele taste ma cam chinui sa cant.

Dupa tasta 24 trebuie sa ai varf de creion in loc de deget.

 

tipul asta poate canta linistit si pe tastele 28-29

dar nu asta e ideea la chitara cu 30 de freturi

pe o chitara cu 30 freturi ai acces mult mai liber la freturile 20-24 , deci la asta nu o sa te chinui deloc

totodata chitara mai are si simulator de doza ceea ce permite folosirea dozei din bridge ca si cum ar fi in neck

teoretic ai o chitara cu 30 freturi , care chiar daca nu le folosesti pe toate te ajuta atunci cand canti pe tastele 20-24 , pe langa asta ai o configuratie H-S-H fara a schimba scala (mentionez ca nu prea as avea incredere in simulator , nu cred ca poate simula complet o doza insa cine stie ...)

Edited by Frets_on_fire
Link to comment
Share on other sites

Chiar si dintre fanii Ibanez foarte putini au fost incantati de aceasta chitara.

 

Dupa tasta 22, maxim 24, tastele devin inutilizabile. E foarte greu sa scoti o nota curata pe un spatiu atat de strmt intre taste.

 

Uhli Jon Roth are chitari cu 36 si 42 de taste unde dupa tasta 24 a montat tastele din ton in ton pentru ca altfel sunt inutilizabile.

 

In plus chitara a aparut de ceva vreme si faptul ca la descoperirea ei o postati pe forum arata lipsa de informare si cultura chitaristica.

 

 

P.S. In romaneste le zice taste nu freturi, pluralul cuvantului englezesc "fret" e frets si nu freturi, va dau suturi in cur de analfabeti ce sunteti.

 

 

 

Draga domnule, nu inteleg motivul pentru care sunteti impotriva acestui topic...Ca sa fiu sincer, nu stiam despre asa o inventie si ma bucur ca acel domn a postat si sincer, mi s-a parut chiar interesant. Poate ca detineti 1001 de chitare si va alearga degetele pe grif cu o viteza ametitoare si va informati in fiecare moment in legatura cu noutatile, insa aceasta nu va face cu nimic mai bun decat restul, nici macar mai cult intr-un domeniu anume.

 

Sanatate si putin mai multa carte :respect:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.