www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Achizitionare Chitara


Blacklight
 Share

Recommended Posts

Iti spun din sfaturile altora si din propria experienta: incearca cat mai multe chitari cu mana ta. Abia dupa aia o sa ai o idee mai buna despe ce e disponibil, care st diferentele, etc.

 

Poti sa faci asta si aici in romania, nu treb sa astepti pana ajungi in canada. Incearca diferite chitari cu mana ta. Eu eram interesat de diferenta de marime la garul chitarii si la taste dintre clasica 4/4, 3/4, acustica si electrica. Pentru asta eu am fost chiar si la Carrefour si m-am uitat la chitarile Delson de acolo. Mai ales ca nu era in jur nici un vanzator bagaret in seama care sa ma deranjeze. M-am lamurit foarte bine. Erau exact ce cautam, cate una din fiecare. Am fost si la Muzica, si la Muzica Shop.

 

Mergi la toate.

 

 

 

 

 

Nu inteleg de ce sa iau chinezarii de aici cand pot lua originale de acolo...

 

Ai dreptate,trebuie incercate mult inainte sa iau ceva,dar asta nu e o problema,sunt multe magazine in orasul in care merg,iar intr-o luna am timp berechet.

 

Sa nu mai vorbim ca aici iei cu 450 lei chitara electrica proasta si mai dai si atatia bani degeaba.

 

Nu tin neaparat sa iau chitara de acolo,poate o sa iau doar amp,depinde de multe lucruri,dintre care banii.glare.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

Apreciez faptul ca pana la urma am dus o conversatie civilizata dar niciunul nu ati inteles ce vroiam sa va intreb in acest topic.

 

Intrebarea era cum se comporta fiecare MODEL(chestia cu SG LP SI STRAT) de chitari,nu intrebam de ceva particular.

 

Si nu se pune problema ca"mi-e lene sa cant". as merge imediat sa-mi iau orice chitara,Reghin sau Golden Ton sau ce mai sunt.glare.gif

 

Se comporta fiecare foarte bine .Si ?

 

la 100$ cred ca poti sa cumperi 2 au 3 chitare Chinezesti ...prin Europa daca prinzi lichidare de stock.

 

Toate se comporta bine ,,nu musca , nu injura , nu fac murdarie in casa .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai usor cu recomandarile pentru modele Aria,spun asta pentru ca nu se prea mai gasesc. Pentru cei care tot recomanda ceva ce oricum nu se mai produce(ex:Aria Mac 55 http://www.ariaguitars.com/english/aria_support_discontinued.php ) rog sa sune si la importator,care stiu ca nu mai importa chitare de la acest producator,au ei impresia ca Vintage este mai fain(cel putin asa sustine un vanzator dintr-un magazin).

 

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

Se comporta fiecare foarte bine .Si ?

 

la 100$ cred ca poti sa cumperi 2 au 3 chitare Chinezesti ...prin Europa daca prinzi lichidare de stock.

 

Toate se comporta bine ,,nu musca , nu injura , nu fac murdarie in casa .

 

 

Cum se comporta fiecare.....pai nu daca e cuminte,daca mananca tot,daca isi face curat in bag

 

ci care sunt diferentele dintre ele,in functie de model.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ești fan Led Zeppelin și Hendrix și nu faci diferența între Les Paul și Stratocaster?

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Ești fan Led Zeppelin și Hendrix și nu faci diferența între Les Paul și Stratocaster?

 

Desigur ca fac diferenta intre ele,dar ce spuneam mai sus,nu ma pot decide ce model sa-mi iau pentru ca imi plac toate .

 

LP si Strat nu sunt un capat de tara,mai sunt o gramada de modele,doar ca astea sunt cele mai intalnite in magazine.

 

Modelele nu au diferit doar aspectul,si asta vreau sa va intreb de mult,

voua care va plac si de ce?

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Cel mai bine mergi într-un magazin și probezi tot ce îți face cu ochiul și îți permiți financiar.

Link to comment
Share on other sites

mihaitzad, ce ai inteles tu din topicul asta? Nu ma intereseaza strict ce ai inteles tu, ci cat ti-a folosit si in ce masura te-ar determina sa faci o alegere.

 

Pai nu am inteles prea multe pt ca s-a mers mult pe langa subiect.closedeyes.gif

 

Dar macar am primit niste recomandari bune,Aria mac 55 mi se pare o chitara buna,chiar daca nu se mai fabricawacko.gif

 

Sper ca la vara o sa gasesc ceva pe gustul meusmile.gif

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce sa iau chinezarii de aici cand pot lua originale de acolo...

 

 

Cu tot respectul,dar ce te face sa crezi ca "chinezaria" de acolo e mai putin chinezarie decat "chinezaria" de aici?

Mor cand vad anunturi de genul "Squier Bullet,adus din SUA"....pe acelai model,crezi ca rosia din piata e mai putin rosie decat rosia din magazin?

Majoritatea producatorilor fie produc,fie asambleaza in China pentru mana de lucru ieftina.Chiar si la alea de 1000 si 2000,pot sa bag mana in foc ca cel putin maruntisurile din metal sunt facute in china.

Cu 100 de dolari sa nu crezi ca intr-un magazin de acolo o sa iti iei ce iti iei ce ti-ai cumpara de aici cu 1000...in cel mai fericit caz diferenta de bani nu va fi asa de mare(pentru ca e totusi o suma modesta),care nu se justifica mai ales cand te gandesti ca garantia o cam ai de forma(bine e sa nu fie nevoie de ea,dar totusi ..)

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Cu tot respectul,dar ce te face sa crezi ca "chinezaria" de acolo e mai buna decat "chinezaria" de aici?

Mor cand vad anunturi de genul "Squier Bullet,adus din SUA"....pe acelai model,crezi ca rosia din piata e mai putin rosie decat rosia din magazin?

Cu 100 de dolari sa nu crezi ca intr-un magazin de acolo o sa iti iei ce iti iei ce ti-ai cumpara de aici cu 1000...in cel mai fericit caz diferenta de bani nu fa fi asa de mare(pentru ca e totusi o suma modesta),care nu se justifica mai ales cand te gandesti ca garantia o cam ai de forma(bine e sa nu fie nevoie de ea,dar totusi ..)

 

Nu tine doar de locul de unde o iei, ci si de cum au tinut-o.

Ex:acustica abia cumparata a venit plina de rugina la trussrod,o cheita defecta si cand am acordat-o i s-a "desprins" neck-ul.De ce? Pentru ca era chinezarie pastrata in conditii "inumane"laugh.gif

 

Si dupa cele auzite de la rudele de acolo,produsele,in general se dau foarte rapid,iar la chitari sau jante sau biciclete sau palarii etc se face lichidare de stoc cum se observa ca nu se cumpara.

De ce?Pentru ca au stoc foarte fluid,nu se tin produsele prea mult la ei.

 

SA nu mai zic ca orasul in care merg e producator local de instrumente,dar e "oras regal" si preturile sunt piperate,insa o sa dau o raita si prin Toronto si Montreal.

 

Preturile de "aici" si de "acolo" sunt cam la fel dar nu cred ca e acelasi intrument pastrat 3 luni la rece sau la soare.(vorbesc de meleagurile noastre)

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

SA nu mai zic ca orasul in care merg e producator local de instrumente.

 

Pãi atunci, care-i baza discuției în topicul ãsta? O sã-ți iei oricum ce chitarã fabricã ei acolo ºi sã fie pe gustul tãu... ªi dacã nu-ți iei de la ei ci de la un magazin local, ºi chiar dacã ai primi o mie de sfaturi aici ( de la fiecare în funcție de ce chitarã are acasã, pt ca sunt putini care sã le fi încercat pe toate ), tot vei cumpãra ce model îți place ție mai mult.

 

ªi o sa fii multumit de ea ºi sã-ți fie de bine ! ªi-o sã vii acasã cu ea ºi va merge strunã ºi totul va fi ok, iar la prima revizie vei merge la lutier pentru reglaje ºi setup ºi când îți va schimba corzile va curãța ºi bridge-ul ºi pe spatele lui, vei citi , cu litere de-o ºchioapã :

"Fabrique dans la Republique Populaire de Chine" :)

Link to comment
Share on other sites

Păi atunci, care-i baza discuţiei în topicul ăsta? O să-ţi iei oricum ce chitară fabrică ei acolo şi să fie pe gustul tău... Şi dacă nu-ţi iei de la ei ci de la un magazin local, şi chiar dacă ai primi o mie de sfaturi aici ( de la fiecare în funcţie de ce chitară are acasă, pt ca sunt putini care să le fi încercat pe toate ), tot vei cumpăra ce model îţi place ţie mai mult.

 

Şi o sa fii multumit de ea şi să-ţi fie de bine ! Şi-o să vii acasă cu ea şi va merge strună şi totul va fi ok, iar la prima revizie vei merge la lutier pentru reglaje şi setup şi când îţi va schimba corzile va curăţa şi bridge-ul şi pe spatele lui, vei citi , cu litere de-o şchioapă :

"Fabrique dans la Republique Populaire de Chine" :)

 

laugh.gifAsta chiar a fost tarethumbsup.gif

 

Fabrique dans la Republique Populaire de Chine(我有吸盘)

"te-am prins fraiere"death.gif

te saluta dictatorullaugh.gif

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu tine doar de locul de unde o iei, ci si de cum au tinut-o.

Ex:acustica abia cumparata a venit plina de rugina la trussrod,o cheita defecta si cand am acordat-o i s-a "desprins" neck-ul.De ce? Pentru ca era chinezarie pastrata in conditii "inumane"laugh.gif

 

Si dupa cele auzite de la rudele de acolo,produsele,in general se dau foarte rapid,iar la chitari sau jante sau biciclete sau palarii etc se face lichidare de stoc cum se observa ca nu se cumpara.

De ce?Pentru ca au stoc foarte fluid,nu se tin produsele prea mult la ei.

 

SA nu mai zic ca orasul in care merg e producator local de instrumente,dar e "oras regal" si preturile sunt piperate,insa o sa dau o raita si prin Toronto si Montreal.

 

Preturile de "aici" si de "acolo" sunt cam la fel dar nu cred ca e acelasi intrument pastrat 3 luni la rece sau la soare.(vorbesc de meleagurile noastre)

 

 

Tocmai de-aia am zis cã cel mai bine e sã mergi și sã alegi, cu ochii, urechile și degetele tale. Crezi cã prin strãinãtate nu existã știfturi?

Link to comment
Share on other sites

Pai nu am inteles prea multe pt ca s-a mers mult pe langa subiect.closedeyes.gif

 

Dar macar am primit niste recomandari bune,Aria mac 55 mi se pare o chitara buna,chiar daca nu se mai fabricawacko.gif

 

Sper ca la vara o sa gasesc ceva pe gustul meusmile.gif

 

Iti pot face rost de o Aria MAC (nu mai stiu exact modelul, oricum similar cu MAC-55, 2 humbuckere, cordar fix, doze splitabile) si un Peavey Rage258. Sunt al unei tipe care nu prea a cantat. Is ca scoase din magazin. Daca vrei detalii, o contactez.

Link to comment
Share on other sites

Iti pot face rost de o Aria MAC (nu mai stiu exact modelul, oricum similar cu MAC-55, 2 humbuckere, cordar fix, doze splitabile) si un Peavey Rage258. Sunt al unei tipe care nu prea a cantat. Is ca scoase din magazin. Daca vrei detalii, o contactez.

 

Multumesc pentru intentie dar problema e ca in portofel am vreo 3 leirolleyes.gif

 

Toti banii mei sunt schimbati in dolari

 

De unde e fata?Eu sunt din Medias.

 

Din partea mea vorbeste cu ea,pot oricand sa schimb banii inapoi

Link to comment
Share on other sites

<br>Chitara si ampul sunt in Botosani. Iti dau maine un mesaj privat cu poze si restul detaliilor. Cel mai indicat ar fi sa te pun in legatura cu ea, nu imi place sa o fac pe-a intermediarul, desi am mai facut asta si mi-a mai iesit un ban.<br>
<br><br>

 

Ce amp are?

 

SE poate sa iau ori chitara ori amp pt ca daca ii schimb banii ma aleg cu vreo 330 lei.Ar fi bine daca poate sa le trimita prin curier.

 

Multumesc de ajutor!

 

E o idee buna sa iau de la ea,doar ca nu cred ca da citara asa ieftin.

 

Te rog intreab-o cat vrea pe fiecare

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Ce amp are?

Daca ai fi citit ce am scris, ai fi observat ca am specificat. Ai dat si "QUOTE" la acea postare fara sa o citesti?

Peavey Rage258

 

SE poate sa iau ori chitara ori amp pt ca daca ii schimb banii ma aleg cu vreo 330 lei

Chitara se da cu 500Ron, pret foarte bun avand in vedere starea ireprosabila. Pretul pentru tot pachetul ar fi 700Ron. Nu se da ampul separat.

 

La 330Ron nu gasesti o chitara buna second-hand. Un chitarist care stie cum vrea sa sune investeste uneori intr-o singura doza mai mult decat bugetul tau pentru o chitara. Ia-ti o chitara ieftina pentru a te hotari daca va merita sau nu in viitor o investitie seriosa in echipament.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai fi citit ce am scris, ai fi observat ca am specificat. Ai dat si "QUOTE" la acea postare fara sa o citesti?

 

 

 

Chitara se da cu 500Ron, pret foarte bun avand in vedere starea ireprosabila. Pretul pentru tot pachetul ar fi 700Ron. Nu se da ampul separat.

 

La 330Ron nu gasesti o chitara buna second-hand. Un chitarist care stie cum vrea sa sune investeste uneori intr-o singura doza mai mult decat bugetul tau pentru o chitara. Ia-ti o chitara ieftina pentru a te hotari daca va merita sau nu in viitor o investitie seriosa in echipament.

 

Ok!smile.gif

 

Multam fain!

 

Avand in vedere ca sunt incepator,o sa-mi iau o chitara de incepatorrolleyes.gif

Edited by mihaitzad
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.