www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Saddle Din Os ...adevar Sau Mit


Guest catalindinuion
 Share

Recommended Posts

Guest catalindinuion

Hello people,

 

Tot am auzit cum ca un saddle din os o sa faca minuni in locul celui stock din plastic. Se spune ca daca ai saddle din os la o chitara acustica sunetul o sa fie mai cristalin si puternic. Ca sa fiu scurt si la obiect intrebarile mele ar fi:

 

1. Este o diferenta sesizabila intre sunetul unei chitare cu saddle din os si una cu saddle din plastic?

 

 

 

 

2. Am o chitara clasica. Daca pun saddle din os o sa sune mai ascutit? Sau o sa sune mai...... cum?

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Hello people,

 

Tot am auzit cum ca un saddle din os o sa faca minuni in locul celui stock din plastic. Se spune ca daca ai saddle din os la o chitara acustica sunetul o sa fie mai cristalin si puternic. Ca sa fiu scurt si la obiect intrebarile mele ar fi:

 

1. Este o diferenta sesizabila intre sunetul unei chitare cu saddle din os si una cu saddle din plastic?

 

 

 

 

2. Am o chitara clasica. Daca pun saddle din os o sa sune mai ascutit? Sau o sa sune mai...... cum?

 

 

 

 

Se simte diferenta la chitara electrica. Mie mi-a facut userul Picnic un nut la fosta copie de strat, si a meritat. Sustain putin mai lung, sunetul este mai bun, nu stiu cum sa il definesc, parca nu mai este asa de ''lesinat''.

O sa ii pun si la v100 unul, mai ales ca unul de os te tine mai mult timp. Cel de plastic se toceste mai repede la acordari si cand schimbi corxile deoarece uzura e mai mare asupra plasticului.

Edited by Les Paul 1960
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Ma bate gandul sa pun un saddle din os pe fenderul meu clasic. Nu e nimeni care se pricepe sa-mi spuna daca se merita sau nu? N-as vrea sa cumpar unul degeaba. Thanks

Link to comment
Share on other sites

offtopic: cataline daca tot ai semnatura aia "dura", exprima-te si tu corect d.p.d.v. gramatical.

 

Ma bate gandul sa pun un saddle din os pe fenderul meu clasic. Nu e nimeni care se pricepe sa-mi spuna daca se merita sau nu? N-as vrea sa cumpar unul degeaba. Thanks

corect se spune merita, fara "se". da-ti un sut in fund singur :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

offtopic: cataline daca tot ai semnatura aia "dura", exprima-te si tu corect d.p.d.v. gramatical.

 

 

corect se spune merita, fara "se". da-ti un sut in fund singur :D

 

Corect. Verbul "a se merita" nu este in dictionar. Nu sunt nici tatic in gramatica, imi mai scapa si mie. Si profesorii de lb romana mai gresesc. Semnatura era mai mult pentru noua generatie care foloseste tot felul de combinatii ciudate de litere.

Link to comment
Share on other sites

Se spune ca daca ai saddle din os la o chitara acustica sunetul o sa fie mai cristalin si puternic.

Presupun cã prin "mai cristalin și puternic" se înțelege cuplarea mai eficientã a vibrațiilor din registrul acut.

Osul, chiar și uscat, e relativ moale. Se gãsesc materiale plastice cu performanțe superioare osului în aceastã aplicație.

 

uzura e mai mare asupra plasticului.

La fel sunt diverși polimeri mai rezistenți la uzurã (e.g. Teflon, Delrin).

Poate unele firme fac saddle-uri și nut-uri din același plastic din care fac rãțuște de jucãrie. Asta nu înseamnã cã toate sunt de proastã calitate.

Prejudecata mai e legatã și de ideea stupidã (post-)new-age cum cã tot ce e organic/"natural" e superior.

Dar, desigur, ca multe aspecte ale lumii chitaristice, calitãțile tehnice nu sunt corelate cu valorile estetice.

 

E o zi foarte tristã pentru științã când TGP e oferit ca referințã (hehe, rimeazã!).
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

"Saddle Din Os ...adevar Sau Mit"

 

mit...(minuni nu o sa faca , exista diferente de sunet nu e niciunul mai bun decat celalalt , depinde de preferinta , conteaza sa fie bine taiat , altfel cu siguranta va fi mai rau)

 

 

 

"la fel cum nu exista o ecuatie care sa te lamureasca daca preferi jazz sau heavy metal, nu exista o ecuatie care sa ii spuna colegului nostru daca ii place mai mult sau nu o sa de os fata de ce are acum."

 

corect!

 

 

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Bre, intrebarea lui era despre sa/"saddle". Nu "nut". Despre "nut" am facut precizarea aia in caz ca si-a pus problema sa schimbe si acolo (multi oameni isi pun problema unei schimbari simultane).

 

Da, mea culpa, am modificat!Eram cu capul la ceva defect si ma chinuiam sa il repar :blush:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

"este audibila diferenta intre o sa de os si una de plastic"

Întrebare la care pot exista doar douã rãspunsuri, la fel de gratuite: "Depinde" și "Eu cred cã da/nu". Nu poți spune nimic categoric pentru cã nu știi ce aude Cãtãlin.

 

Pentru a putea extrage ceva informație utilã trebuie sã observãm mai întâi cã nu toate saddle-urile din plastic (sau din os for that matter) sunt la fel. Pot exista cazuri în care schimbarea ar fi utilã (în conformitate cu țelul stabilit) și pot exista cazuri opuse (e.g. dacã saddle-ul inițial ar fi mai rigid și mai puțin dens decât unul din os). Și desigur pot exista cazuri în care schimbarea nu produce un efect perceptibil.

 

optiunile lui [..] sunt, din cate inteleg, os sau plasticul din dotare

De ce ar fi acestea unicele opțiuni?

la fel cum nu exista o ecuatie care sa te lamureasca daca preferi jazz sau heavy metal, nu exista o ecuatie care sa ii spuna colegului nostru daca ii place mai mult sau nu o sa de os fata de ce are acum.

 

E nițel mai complicat. Dacã am avea un instrument precum demonul lui Laplace dar interesat doar de factorii relevanți acestei determinãri (i.e. configurația neuralã a subiectului sau întregul sãu fenotip), ar putea fi posibil.

Cu alte cuvinte, faptul cã nu o cunoaștem (încã) nu e echivalent cu faptul cã nu existã aceastã "ecuație".

În mod clar nu vom deține tehnologia necesarã prea curând dar deja existã studii (și aplicații) tangente privind dinamica și raporturile unor valori estetice intersubiective.

Link to comment
Share on other sites

Corect. Verbul "a se merita" nu este in dictionar. Nu sunt nici tatic in gramatica, imi mai scapa si mie. Si profesorii de lb romana mai gresesc. Semnatura era mai mult pentru noua generatie care foloseste tot felul de combinatii ciudate de litere.

sincer sa fiu si pe mine ma deranjeaza limbajul de mess/mirc/sms etc...bineinteles ca ai observat ca am postat zambind, fara rautate.

 

si ontopic, cred ca ai primit raspunsul la intrebarea ta. Eugen asta face, cu siguranta stie despre ce vorbeste, spre deosebire de alti comentatori.

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Ba ce va place flame-u.. :))

 

Punctual:

1. Ca posesor de chitara pe care a fost saddle de plastic si s-a pus unul de os - chitara acustica, roundback. - Diferente spre bine. Subiectiv, imi place mult mai mult.

 

1b. Ca posesor adiacent (adica nu-i a mea, da mai mult cant eu pe ea) a unei semi-acustico-clasice (adica chitara clasica cu doza piezo) care vine din fabrica cu nut si saddle de os - e fain. Diferenta sesizabila doar pe corzile re la si Mi gros.

 

2. Costurile acestui experiment sunt relativ reduse. Daca vrei, vorbeste cu Eugen, ti-l recomand cu toata caldura pentru ca face o treaba excelenta. Rau n-are ce sa iasa din afacerea asta, decat sa ai acelasi sunet si pierzi 50 RON sau cat o mai fi un nut de os la stimabilul mentionat adineaori.

 

Uite e vorba de un Takamine tc135sc

 

baga un ochi aci, ca omu stie ce zice din degete

Link to comment
Share on other sites

Hello people,

 

Tot am auzit cum ca un saddle din os o sa faca minuni in locul celui stock din plastic. Se spune ca daca ai saddle din os la o chitara acustica sunetul o sa fie mai cristalin si puternic. Ca sa fiu scurt si la obiect intrebarile mele ar fi:

 

1. Este o diferenta sesizabila intre sunetul unei chitare cu saddle din os si una cu saddle din plastic?

 

 

 

 

2. Am o chitara clasica. Daca pun saddle din os o sa sune mai ascutit? Sau o sa sune mai...... cum?

 

Da

 

Sustain-ul este mai lung cu 0,976537045 mm2 iar sunetul mai puternic ici colo cu 0,010235 dB

 

 

Dar este naturista treaba ...BIO ...

 

 

Daca vrei sa fie foarte foarte ....se face din "Alama" , daca nu ai alama din Aluminiu ... tot felu de materiale plastice ...

 

Daca faci din Aur sau din Argint poate este OK si ptr tot felu de molimii..

 

Daca vrei sa sune "mai ascutit " si mai cristalin decat ( ce ?) pui corzi noi din 10 in 10 zile .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

offtopic: cataline daca tot ai semnatura aia "dura", exprima-te si tu corect d.p.d.v. gramatical.

 

 

corect se spune merita, fara "se". da-ti un sut in fund singur :D

 

Depinde din ce limba traduci " mot a mot "

 

deserves, it's worth, it's worth, it's worth it = merita

 

Se folosesc asemenea "neologisme" ca suna interesant "pretentios" (?) baieti de baieti ???...

 

Sau se incearca sa descrie /traduce cat mai exact intelesul unui text scris in alta limba ...

 

 

E plin rgc.ro de cuvinte din acestea si nu vad sa se le corecteze cineva ..

 

"setare" , "splituire","upgradare", ............etc..

 

Unele cuvinte savante nu au nimic cu cuvantul "tradus" (?)un exemplu ce-mi amintesc pe moment ...

 

render;rendering = ??? "randare" ....(poate de la "randomise" ?) un "neologism" complet aiurea cuvant artificial fara nici o logica .., si iata ca este folosit .

 

http://www.gibson.co...tone-tips-nuts/#

 

Nu e mult de citit si e destul de misto articolul. Mie mi-a placut.

 

Scuze am uitat ca topicul tau era despre saddle si nu despre nut. Totusi e o lectura placuta.

 

Pai se subintelege ca si sadle si nut din acelasi material ..nu?

 

DAR este si mai interesant sa se faca un studiu cum se schimba anumiti parametrii daca nut si sadle sunt din materiale diferite.

 

Acum urmeaza sa vedem din ce fel de os ,,,ce sa manance animalul in ce zona geografica sa traiasca ...din ce parte sa fie debitat materialul ptr scopul nostru ...

 

Din dinte de rechin preistoric suna cel mai bine !!!

Link to comment
Share on other sites

render;rendering = ??? "randare" ....(poate de la "randomise" ?) un "neologism" complet aiurea cuvant artificial fara nici o logica .., si iata ca este folosit .

 

to render inseamna a face o perspectiva 3d pe calculator (processul prin care obtii o imagine 2d ) , intr-un mod mai mult sau mai putin apropiat de realitate .

 

in romaneste sunt folositi mai multi termeni de genu : poza , modelare cand se face referire la ceea ce am descris mai sus , si de multe ori asta creeaza confuzie , deci termenul cel mai indicat ar fi "randare" .

 

 

 

 

 

edit : in fine...am explicat destul de anapoda . sper ca ati inteles ce am vrut sa spun domnilor :) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

to render inseamna a face o perspectiva 3d pe calculator (processul prin care obtii o imagine 2d ) , intr-un mod mai mult sau mai putin apropiat de realitate .

 

in romaneste sunt folositi mai multi termeni de genu : poza , modelare cand se face referire la ceea ce am descris mai sus , si de multe ori asta creeaza confuzie , deci termenul cel mai indicat ar fi "randare" .

 

 

 

 

 

edit : in fine...am explicat destul de anapoda . sper ca ati inteles ce am vrut sa spun domnilor :) .

Definiţii pe Web în limba Engleză pentru render:

* cause to become; "The shot rendered her immobile"

* supply: give something useful or necessary to; "We provided the room with an electrical heater"

* interpret: give an interpretation or rendition of; "The pianist rendered the Beethoven sonata beautifully"

* give or supply; "The cow brings in 5 liters of milk"; "This year's crop yielded 1,000 bushels of corn"; "The estate renders some revenue for the family"

* pass down; "render a verdict"; "deliver a judgment"

* make over as a return; "They had to render the estate"

* give back; "render money"

* hand over: to surrender someone or something to another; "the guard delivered the criminal to the police"; "render up the prisoners"; "render the town to the enemy"; "fork over the money"

* picture: show in, or as in, a picture; "This scene depicts country life"; "the face of the child is rendered with much tenderness in this painting"

* coat with plastic or cement; "render the brick walls in the den"

* give: bestow; "give homage"; "render thanks"

* translate: restate (words) from one language into another language; "I have to translate when my in-laws from Austria visit the U.S."; "Can you interpret the speech of the visiting dignitaries?"; "She rendered the French poem into English"; "He translates for the U.N."

* try: melt (fat or lard) in order to separate out impurities; "try the yak butter"; "render fat in a casserole"

* a substance similar to stucco but exclusively applied to masonry walls

 

Digital Grafic....

 

The term "rendering" may be by analogy with an "artist's rendering" of a scene

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Rendering_%28computer_graphics%29

 

Prin analogie se utilizeaza si la sunete produse/prelucrate digital "rendering waves"

 

Wave field synthesis

Wave field synthesis (WFS) is a spatial audio rendering technique, characterized by ... a composite of elementary waves, a sudden change of ...

 

Deci practic se poate rezuma la o "procesare" (imagine /sunet / in cazul nostru ).

 

"randare" poate vine din "rânduire" ( cine știe )

 

....hai sa rânduim o imagine ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@karpi

ok...multe din celelalte definitii nu le stiam .

 

oricum in romana nu cred sa fie folosit altfel cuvantul decat cum ziceam eu . ideea era ca anumite cuvinte nu prea au corespondent in romana , upgradare si splitare au de exemplu , dar cand cineva vine de exemplu la tine si zice "arata-mi simularile pe care le-ai facut" sau "arata-mi pozele pe care le-ai facut' poti intelege altceva , mai simplu e sa spuna "arata-mi randarile pe care le-ai facut" , iar "arata-mi render-urile pe care le-ai facut" e usor pretentios....eu ma 'lovesc" de problema asta in fiecare zi , mai ales confuzia cu pozele (multa lume crede ca perspectivele facute pe calculator sunt de fapt niste poze....) .

 

nu cred ca o sa auzim prea curand discutii intre politisti de genul : "L-ai randat (predat) pe X la sectie" :lol:

 

 

Deci practic se poate rezuma la o "procesare" (imagine /sunet / in cazul nostru ).

 

 

 

da , dar nu a ceva existent (cum ar fi o fotografie sau sunetul chitarei de exemplu) .

 

 

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

da , dar nu a ceva existent (cum ar fi o fotografie sau sunetul chitarei de exemplu) .

Acțiunea de procesare din Autopano se numește "Render". Also, vezi în Reaper ce gãsești în meniul File (a XII-a opțiune).

E într-adevãr un cuvânt polisemantic și n-ar trebui sã cãutâm o singurã traducere ci termenul potrivit pentru context. În cazul proceselor digitale cred cã merge fãrã probleme "a procesa".

 

http://www.gibson.co...tone-tips-nuts/#

 

Nu e mult de citit si e destul de misto articolul. Mie mi-a placut.

 

Nu Gibson erau cei care vindeau condensatoare cu markup de 10000%? De fapt nu știu dacã îmi puteți da exemplu de produs de pe situl Gibson care nu e doar bibelou Veblen.

 

Early quality acoustic guitars usually had bone nuts, and often still do, and this traditional material contributes to a warm, rich tone.
A nut made from this hard, dense form of nylon is sturdy enough to be long wearing, and contributes to a surprisingly full, resonant tone.

 

Îmi poate explica cineva diferența dintre "warm & rich" și "full & resonant"? Ce ar trebui sã înțeleagã Cãtãlin din acea descriere?

Spre finalul articolului mai apare o noțiune genialã "tonal upgrade" :lol:.

 

Nou de la Indefinite Pitch: hardware din diamant, pentru maxim transfer tonal și minimã uzurã!!11!!111one Dar nu din ãla sintetic pentru cã nu se mișcã fononii la fel prin structura cristalinã.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Cred ca majoritatea dintre voi gandesc ca saddle-ul la o chitara clasica nu influenteaza destul de mult calitatea sunetului totusi am sa incerc experimentul si apoi am sa adaug si parerea mea :D

Link to comment
Share on other sites

@karpi

ok...multe din celelalte definitii nu le stiam .

 

oricum in romana nu cred sa fie folosit altfel cuvantul decat cum ziceam eu . ideea era ca anumite cuvinte nu prea au corespondent in romana , upgradare si splitare au de exemplu , dar cand cineva vine de exemplu la tine si zice "arata-mi simularile pe care le-ai facut" sau "arata-mi pozele pe care le-ai facut' poti intelege altceva , mai simplu e sa spuna "arata-mi randarile pe care le-ai facut" , iar "arata-mi render-urile pe care le-ai facut" e usor pretentios....eu ma 'lovesc" de problema asta in fiecare zi , mai ales confuzia cu pozele (multa lume crede ca perspectivele facute pe calculator sunt de fapt niste poze....) .

 

nu cred ca o sa auzim prea curand discutii intre politisti de genul : "L-ai randat (predat) pe X la sectie" :lol:

 

 

 

da , dar nu a ceva existent (cum ar fi o fotografie sau sunetul chitarei de exemplu) .

 

 

 

"randare" este un cuvant INEXISTENT pana ce savantii nu lau inventat .

 

Se poate lua ca si model "A" si de acum putem sa cream cuvinte noi !!daca Render ..devine..>Rand ..si...Rendering ..devine...>Randare

 

( dar putea fi si Rindir sau Rundur ..Rondor ...)

 

rendering este un fel de "redare " cea ce nu este egal cu "radare "

 

Download/upload .................poate deveni Dunlu/uplu

 

renewing ..........................Ranadare

 

In orice caz important este ca radacina cuvantului nou creat sa nu aiba nimic comun cu fenomenul descris.

 

Cred ca majoritatea dintre voi gandesc ca saddle-ul la o chitara clasica nu influenteaza destul de mult calitatea sunetului totusi am sa incerc experimentul si apoi am sa adaug si parerea mea :D

 

Pentru ce vrei tu

 

SE SCHIMBA/INLOCUIESC CORZILE UZATE DIN 10 IN 10 ZILE CU CORZI NOI !!

 

deci din moment ce nu ai corzi noi tot timpul nu are nici o importanta ce fel de sadle ai ...

 

La corzi din nylon poti avea "sadle" din material mai "moale" ..vezi la vioara etc ....din lemn de esenta tare in cazul corzilor din otzel tensiunea mai mare si diferenta de densitate duce sore distrugerea /tocirea materialului mai moale...asa ca este nevoie de ceva mai dens si rezistent decat lemn de esenta tare....si iata osul ...

 

La chitara clasica cu corzi de nylon nici nu este de dorit un sunet "metalic" ..vrem un sunet plin rotund mai "moale" ce a duce a flaut si nu a oale sparte sau acoperis din table batuta de grindina..

 

 

Sustain-ul nu se schimba dramatic la schimbarea meterialului din plastic in os sau in metal ...

 

Sustain-ul depinde de NNN alte probleme ..ce tin de materialul din care este instrumentul si modul de proiectare /condstructie al instrumentului...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

O precizare - saddle (adica piesa aia de pe bridge) din os influenteaza sunetul in bine (parerea mea) la chitare acustice/electro-acustice cu corzi metalice

- nut (adica piesa aia din capatul fretboard-ului) inluenteaza foarte putin sunetul si asta doar la coarda libera, Nutul din os are alte beneficii

Link to comment
Share on other sites

Cred ca majoritatea dintre voi gandesc ca saddle-ul la o chitara clasica nu influenteaza destul de mult calitatea sunetului totusi am sa incerc experimentul si apoi am sa adaug si parerea mea :D

 

foarte bine faci !

 

 

off-topic : incep sa am impresia ca sunt....in...the ...zone....where normal things don't happen very often...

 

oh well

;)

Link to comment
Share on other sites

Hello people,

 

Tot am auzit cum ca un saddle din os o sa faca minuni in locul celui stock din plastic. Se spune ca daca ai saddle din os la o chitara acustica sunetul o sa fie mai cristalin si puternic. Ca sa fiu scurt si la obiect intrebarile mele ar fi:

 

1. Este o diferenta sesizabila intre sunetul unei chitare cu saddle din os si una cu saddle din plastic?

 

 

La chitara mea acustica mi s-a parut ca suna mai bine cu saddle de os (marca Eugen) decit cu plasticul original. Teoria pe care o stiu este ca osul contribuie mai bine la transferul vibratiilor catre top. La o chitara mai slabuta cu topul laminat, nu cred sa se imbunatateasca prea mult sunetul; ma gindesc ca functioneaza mai ales la o chitara cit de cit buna. Alte upgrade-uri care se vehiculeaza sunt saddle din Tusq sau grafit, bridge pins din os (am si eu) sau din metal - cred ca alama se presupune ca imbunatateste sustainul.

Link to comment
Share on other sites

Ia-ți neapãrat! :lol:

 

 

 

Și trebuie sã întreb: la acustice de ce n-ar fi la fel de bune din metal? De fapt chiar vorbeam cu cineva despre posibilitatea unui bridge metalic reglabil pt. acusticã.

 

 

La acustice conteaza foarte mult masa bridge-ului precum si coeficientul de atenuare a vibratiilor, specific fiecarui material.

In anii 80 multe acustice aveau saddle reglabil, inclusiv Gibson (si Ibanezul meu Concord).

Tot ansamblul metalic mareste masa bridge-ului si atenuaza vibratiile topului chitarei rezultand o reducere a volumului general si al cel al basilor.

Toti lutierii recomanda demontarea ansamblului saddle reglabil/suruburi de reglaj/suruburi de fixare cu un saddle normal, eventual si inlocuirea bridge-ului daca este necesar.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.