www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Parere Aveti Despre Boss Gt-8


Guest budulea
 Share

Recommended Posts

Guest budulea

Ce parere aveti despre gt-8 (merita nu merita ... e bun nu e bun)? ... in trupa , chitaristu solo foloseste un gt-8 imi place cum suna , dar vreu sa stiu si parerea altor persoane . :respect:

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un BOSS GT10. Ce pot sa spun despre el e ca are cleanuri bune dar la partea de distorsan e extrem de slab comparat cu LINE 6 HD 500 pe care il am acum.

Boss GT10 suna foarte "infundat" daca ma intelegi... insa LINE 6 HD500 suna foarte aproape de real.. despre procesoarele BOSS pe toti ii auzeam "SUNA INFUNDAT"

E FRUMOS SI BUN CE ITI PLACE TIE! Si cand iti alegi nevasta.. o iei dupa gustul tau (si uneori dupa buzunarul tau :)) ) - cred ca asa e si la procesoarele de chitara sau orice alte scule.

 

Depinde ce canti si la ce stadiu ai ajuns la electrica! :) asta e parerea mea..

Iti pun un LINK sa vezi cum suna LINE 6 HD 500 ..

 

 

Nu sunt eu foarte bun la chitara.. e cantat peste o piesa.. SUCCES!!!

Link to comment
Share on other sites

Vrea sa afle parerea noastra :)

 

Serios acum, e un procesor bun, dar o sa iti ia mult sa il reglezi (mie tocmai asta mi-a placut la el). Depinde si ce amp/cabinet/interfata audio folosesti. Vezi ca am pus si niste sample-uri pe aici, ca l-am pus la vanzare (nu dau link, ca nu e frumos, nefiind topic de publicitate). Ideea e ca, nevand looper, m-am orientat catre un JamStation tot de la ei, care face mult mai multe. Eu il folosesc direct in placa de sunet, si suna foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre gt-8 (merita nu merita ... e bun nu e bun)? ... in trupa , chitaristu solo foloseste un gt-8 imi place cum suna , dar vreu sa stiu si parerea altor persoane . :respect:

Nu merita .

 

Nu este bun .

 

Intreaba-l pe colegu de trupa ( daca discuta cu tine ...vad ca nu te lasa sa incerci /...da-i o bere ).

 

Daca o cumperi de la colegul tau la 200 Ron aproape ca merita asa de chilipir ... e OK la sala si ptr acasa ...

 

Dar !! daca te gandesti sa cari ditamai magoaia ptr CE? ...sa se bucure daca mai da cineva 100 Ron pe toata sandramaua.

 

Daca nu ai fost hipnotizat de ce auzi iesind din magaoaie nu vad de ce te tenteaza.??

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Vrea sa afle parerea noastra :)

 

Serios acum, e un procesor bun, dar o sa iti ia mult sa il reglezi (mie tocmai asta mi-a placut la el). Depinde si ce amp/cabinet/interfata audio folosesti. Vezi ca am pus si niste sample-uri pe aici, ca l-am pus la vanzare (nu dau link, ca nu e frumos, nefiind topic de publicitate). Ideea e ca, nevand looper, m-am orientat catre un JamStation tot de la ei, care face mult mai multe. Eu il folosesc direct in placa de sunet, si suna foarte bine.

 

Ptr PC la ce trebuie loopstation...haha ...sequencer ptr sequencer ?

Aacasa ai timp sa bei o cafa si sa tragi 10 tigari intre doua track-uri..

 

Jamman Delay este util ptr live..este si Delay(uri) dar si loopstation..

 

Dar nu are nimic cu formarea sunetului ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Eu merg pe solutia all-in-one, valabila si pentru deplasari. Nu imi place sa folosesc multe cabluri si nici petarda de calculator nu imi permite vreun experiment sonor (EVER! Are vreo 10 ani). GT-8-ul mi-a placut, si inca imi place, iar JS-8 are practic un gt-10 "home edition" inauntru + looper+jamtacks, si avand si boxe, il iau cu mine peste tot (la tara nu sunt interneturi si nici calculator). Unde pui ca sta si pe birou, si nu trebuie sa ma mai aplec, din motive de burta. Pentru sala/repetitii/concerte nu stiu cum e, nici nu ma intereseaza.

 

E de explorat si solutia ta, cu o pedala de distors si un UX2 + PODFarm, dar asta cand o sa descopar USB 2.0 :)

Link to comment
Share on other sites

Guest budulea

nu vrea sa mi-l vanda .. eu vreau sa imi cumpar unul dar el imi zice nu mai partile bune nu si cele rele .... asa ca vreu sa aud si parerea altora daca se poate :)

Link to comment
Share on other sites

Simplu:

 

- n-are interfata USB;

- amp-sim-urile nu suna ca cele originale (dar la niciun procesor nu o sa se intample asta);

- bazaie la hi-gain, mai ales cu doze hot, si daca stai langa o sursa gen tv sau boxa mare;

- nu vine pe roz;

- nu canta manele;

- dureaza o vesnicie pana gasesti un ton care sa iti placa (mie tocmai asta mi-a placut) - adica il setezi, iar pe urma o sa vrei mai mult drive, mai putin delay etc.

 

Mai ziceti si voi...

Link to comment
Share on other sites

nu vrea sa mi-l vanda .. eu vreau sa imi cumpar unul dar el imi zice nu mai partile bune nu si cele rele .... asa ca vreu sa aud si parerea altora daca se poate :)

 

permite-mi sa spun...halal coleg :|

eu am avut gt-8,este ok pentru o perioada dar doar daca prinzi o oferta foarte avantajoasa la pret.obiectiv insa exista alte solutii mai bune in lumea procesoarelor la banii pe care i-ai da pe un produs depasit moral si tehnic.

spor la cantat

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am avut gt-8,este ok pentru o perioada dar doar daca prinzi o oferta foarte avantajoasa la pret.obiectiv insa exista alte solutii mai bune in lumea procesoarelor la banii pe care i-ai da pe un produs depasit moral si tehnic.

spor la cantat

foarte corect. +1

obiectiv insa exista alte solutii mai bune in lumea procesoarelor la banii pe care i-ai da pe un produs depasit moral si tehnic.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu un Gt8,care il folosesc pt home recording fiind mai comod de inregistrat direct in placa de sunet.

E un procesor pe care trebe sa stai putin calare sa sti ce face si nici eu nu prea am rabdare in ultimul timp.

I-mi placeau procesoarele simple de care te prindeai repede fara atatea obtiuni in care de multe ori i-ti prinzi urechile si nu sti ce fac,cu ce se mananca cand tu de fapt vrei sa canti la ghitara:)

Pana la urma se poate folosii in multe aplicatii sa te scoata decent sau mai mult de atat.

Eu personal folosesc un setup simplu.Gain,Reverb,(Chorus foarte rar pe clean)toate din statia de amplificare.Suna mai bine pt.mine.

Line 6 Pod e mai bunicel parerea mea si mai simplu de lucrat cu el.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Man daca ti place cum suna inseamna ca suna bine . daca nu ...nu.

 

asa cred eu. uite ce am tras eu cu gt 8 fara sa fac setari decat setarea pentru casti care este recomandata. sa nu urmaresti greselile si iesirile din ritm m-am grabit, nu stiam ce vreau sa fac , doar testam. alta greseala este aceea ca am tras cu efecte din procesor ceea ce nu se face. chitara se numeste aria de 200 euro doze duble.corzi o.9 varianta mai groase.

oricum fata de niste procesoare ieftine sub 4 milioane suna mai bine live. dar la inregistrari sunt bune si cele mai ieftine deoarece exista smecherii de studio care te ajuta in privinta sunetului.

chorusul nu mi se pare dragu cum ar fi cel de pe zoom 500 II. insa e ok pentru live gt8 ul spun eu. nu am avut prea multe procsoare scumpe.

ali guitar2 remixat.mp3

Link to comment
Share on other sites

[Posted 17 March 2011 - 12:40 PM

 

Man daca ti place cum suna inseamna ca suna bine . daca nu ...nu.

 

asa cred eu. uite ce am tras eu cu gt 8 fara sa fac setari decat setarea pentru casti care este recomandata. sa nu urmaresti greselile si iesirile din ritm m-am grabit, nu stiam ce vreau sa fac , doar testam. alta greseala este aceea ca am tras cu efecte din procesor ceea ce nu se face. chitara se numeste aria de 200 euro doze duble.corzi o.9 varianta mai groase.

oricum fata de niste procesoare ieftine sub 4 milioane suna mai bine live. dar la inregistrari sunt bune si cele mai ieftine deoarece exista smecherii de studio care te ajuta in privinta sunetului.

chorusul nu mi se pare dragu cum ar fi cel de pe zoom 500 II. insa e ok pentru live gt8 ul spun eu. nu am avut prea multe procsoare scumpe.

Attached File(s)

Link to comment
Share on other sites

[Posted 17 March 2011 - 12:40 PM

 

alta greseala este aceea ca am tras cu efecte din procesor ceea ce nu se face.

explica putin. ca nu inteleg.

ai mai spus pe un post aceasta fraza.

din wiki:

"Multi-effects devices

A multi-effects device (also called a "multi-FX" device) is a single electronics effects pedal or rackmount device that contains many different electronic effects. Multi-FX devices allow users to "preset" combinations of different effects, allowing musicians quick on-stage access to different effects combinations."

...vrei sa-i arati omului cum suna procesorul dar vrei sa inregistrezi fara efectele din procesor?

adica in stand by...sau cum?

Link to comment
Share on other sites

Дорогие товарищи!

 

sau

Liebe Genossinnen und Genossen

 

 

亲爱的同志们

 

Nu se poate compara un G8 cu un alt procesor mai simplu .G8 practic sunt ca si doua procesoare ce se pot cupla in paralel sau in serie sau fiecarea pe o iesire etc ...eu nu am cantat numai cateva ore pe un G8 al unui prieten cand a fost la mine sa -i fac niste tonuri ptr concert lifve .

 

Pedala Boss ME30...ce am eu un a"vintage" mi-au facut poza si cei ce p[romovau procesoarele Boss ca sa arate l afirma...haha ..OK.

 

Fata de alte "mini multiefecte -FX.. " au mai mult ereglaje ptr mai toate dispozitivele/efecte interne.

 

De ex Distorsul are reglaj de ton , Compresorul are reglaj al timpului de raspuns,( (daca avea si tone enchance l acompresor era si mai OK), are reglaj de Q ( calitate ) la Flanger , din pacate la Phaser nu are ...etc ,..mai are de toate..de ex volum ptr fiecare dispozitiv intern ..

 

.

Inca o treaba buna are acest ME30 ..daca pun pe "manual mode" butoanele de schimbat Patch etc devin fiecare buton de cuplare ale cate unui grup de efecte ...Compresor ,Preamp/distors , Ecou , Reverb,Chorus (sau -Pitch sau FLANGER) decui acestea pot sa le scot sau sa le introduc in circuit in timpul cantatului apasand cu piciorul butoanele respective lucru util cand faci un sound bun de scene la fata locului .

la alte multiefecte FX mai mari trebuie sa ai un pedalier MIDI ca sa faci asa ceva chiar atat de simplu ...

 

Asa ca cate o scule "depasita" ( de viteza) poate fi mai utila cateodata decat ceva nou si prea stufos ...etc

 

 

 

Cum poti sa sopui ca un procesor suna prea infundat ...cand TU poti sa setezi tot ce vrei ??? Aaa ca nu stii este altceva...te pui si inveti .

 

Singurul lucru ce este negativ ar fi 44KHz /16 bit ..daca ar fi la 96KHz /24 bit ar fi ceva..

 

 

G8 normal ca are mai multe posibilitati de setare

Are mai multe EQ etc ..restul nu mai tin minte caci eu comandam ce sa-mi caute in meniu ca sa nu pierdem timpul si reglam doar parametrii .Este o pedala foarte complexa ,poate prea complexa ptr o treaba simpla.dsar utila daca esti intr-o trupa de imitatori( copiatori...sau ..asa ceva...cover-ari ,coveristi....hehe ) care canta tot felul de piese cu diferite sonoritati ce sa se apropie cat mai mult de "original" .

 

Deci unui incepator care imita doar un singur chitarist nu este necesara o asemenea scula ...este suficient un distors adecvat si un chorus .

 

Ca sa inveti unde sa pui degetul nu ai nevoie decat de o chitara de oricare... si ceva munca..

 

Ptr visat cu ochi deschisi se pot cumpara tiot felul de scule si alte acareturi absolut necesare scopului ...haine, cizme,palarii si alte d'astea .Ptr uni este o motivare sa-si urmeze "imaginea" creata ..virtuala...daca l asfarsit ajunge un bun chitarist si asa este OK..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

e ceva mai mult de explicat. toti care au avut aceste procesoare si le au vandut au fost multumiti de partea de ambianta(delay, reverb, etc.) insa au zis ca preamp urile suna prost. eu nu consideram preamp ul efect. e doar un preamp in opinia mea. deci efectele par de bun simt si ma interesa ce se mai poate face cu preamp urile in asa fel incat cei care detin procesoare gt8 sa nu le arunce si eu ma aflu printre ei.avand in vedere ca pe internet am gasit cateva exemple pe youtube cu gt8 nesatisfacatoare inregistrari prin camere video ma interesa daca mai exista cineva care mai are ceva inregistrat cu el . nu mai aveam de gand sa iau alt procesor . sunt cam multi bani in joc si m am saturat sa tot caut un sunet decent.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.