www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator


Guest newguy
 Share

Recommended Posts

Guest newguy

Salut! Sunt un incepator la chitara electrica si as vrea sa gasesc un amplificator cu care sa exersez dar si care ar putea fi folosit (mai tarziu cand si daca ma voi pricepe :P ) la un party/ in clubs. As vrea sa nu depaseasca pretul de aprox 800-900 ron. Deocamdata mam gandit la amplificatoarele fender gen fender frontman 212R de 100w sau fender frontman 65r de 65w. Nu ma prea pricep la amplificatoare deci ma las pe mana voastra :) si astept nerabdator pareri si sugestii. Sunt desigur interesat si in amp-uri second hand. Ar fi mai bine sa cumpar direct un asemenea amp? sau ar fi recomandat sa iau mai intai un amp mai ieftin gen Fender Frontman 10G?

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=6&BrandCategsID=388&BrandProductID=2771 e 1000 de ron dar te poti intinde sau poti pandi o promotie ca mai au oamenii din cand in cand. exista o versiune cu difuzor de 8" dar parca merita saltul la un dif mai mare, se va auzi mai frumos.

 

fenderele nu-s asa misto in zona ieftina.

 

si btw, ai unde sa-l dai atat de blana? eu am un 15w si tot ma aud aia din blocul vecin cand il dau la jumate.. :D

Link to comment
Share on other sites

Salut! Sunt un incepator la chitara electrica si as vrea sa gasesc un amplificator cu care sa exersez dar si care ar putea fi folosit (mai tarziu cand si daca ma voi pricepe :P ) la un party/ in clubs. As vrea sa nu depaseasca pretul de aprox 800-900 ron. Deocamdata mam gandit la amplificatoarele fender gen fender frontman 212R de 100w sau fender frontman 65r de 65w. Nu ma prea pricep la amplificatoare deci ma las pe mana voastra :) si astept nerabdator pareri si sugestii. Sunt desigur interesat si in amp-uri second hand. Ar fi mai bine sa cumpar direct un asemenea amp? sau ar fi recomandat sa iau mai intai un amp mai ieftin gen Fender Frontman 10G?

 

 

Pentru cantat in club la bugetul ala cea mai buna alegere mi se pare Fender FM212R, are 100W, suficienti sa te auzi pe orice scena de club, 2 difuzoare de 12" care suna decent, canala de clean foarte bun care accepta bine pedale in fata, canal de drive decent, reverb pe arc care suna neasteptat de bine. Dezavantajele ar fi ca e destul de mare si greu, avantajele ar fi ca te auzi cam oriunde cu el, e fiabil si suna bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest newguy

Mi-ar placea un amp mai mare, dar problema ii ca vreau sa exersez si in casa si am ghinionul de a avea un politist ca vecin sub apartamentul meu :P probabil ca voi lua deocamdata un amp mai mic de 10 sau 15w si voi vedea cum evolueaza situatia. Multumesc pentru pareri si sugestii! :)

Link to comment
Share on other sites

...probabil ca voi lua deocamdata un amp mai mic de 10 sau 15w si voi vedea cum evolueaza situatia.

 

10-15 W ? La bloc ? Cu Meliția lângã tine ? Vrei sã-ți spun cum va evolua situația ? Dacã locuieºti cu leutenant Stansfield în bloc ai pus-o :

 

 

Tase a zis bine !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-ar placea un amp mai mare, dar problema ii ca vreau sa exersez si in casa si am ghinionul de a avea un politist ca vecin sub apartamentul meu :P probabil ca voi lua deocamdata un amp mai mic de 10 sau 15w si voi vedea cum evolueaza situatia. Multumesc pentru pareri si sugestii! :)

 

Ptr acasa si 1W este mult daca ai un difuzor bun...cu dif mai prost tot pe acolo esti si 6-10 W este tare !!

 

Asa ca ptr acasa nu conteaza ce ai oricum este prea tare ..ptr cei care nu canta ci doar le incerci nervii.

 

Daca canti/exersezi o ora-doua la electrica fara amplif cu cineva in aceiasi camera peste un timp se va urca pe pereti de la nervi ..asa ca iti dai seama daca incepe sa sune macar cat TV-ul in timpul reclamelor .

 

Asa ca cumpara-ti un Fender de 100W cu doua difuri de 12" ...mai bine ar fi ceva cu 4 difuri de 10" parca ceva Peavey am vazut dar si Fender exista cu 4x10" ( pe langa Bassman ).

 

Este doarte important sa aiba difuri bune cu SPL mare sa se si auda tare .Cele cu difuri mai bune sunt si mai scumpe din pacate .

Numa ptr sala de repetitii si cantat live ai nevoie de statie .Sub 100W numai daca ai difuzor foarte bun ..unele combo de firma mai scumpe au dif super ce suna foarte tare si cu watii putini.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest ArianeQube

Cam ce e misto in "zona ieftina" ? :D Adik strict pentru practice!

 

 

 

 

Sincer, eu mi-am luat un Roland Cube 15x, am infipt un DigiTech RP-355 in el, si se aude binisor. Desi vreau sa-mi iau 212R cat de curand :D

Link to comment
Share on other sites

Guest The Weird One

Recomand VOX AD30VT-XL .. 30w consider ca e destul. Eu stau la parter si daca deschid geamu si nu dau nici la maxim ( pe la 7-8 asa.. ) se aude pana peste strada. Are 2 canale pe care iti poti inregistra popriile tonuri. Te poti bucura de cele 11 preseturi, sau poti incerca manual sa-ti faci tonu.. Sa nu uitam ca are si 11 efecte. Pe e-audio e 700 ron

 

 

 

 

 

Edited by The Weird One
Link to comment
Share on other sites

Recomand VOX AD30VT-XL ..

30w consider ca e destul. Eu stau la parter si daca deschid geamu si nu dau nici la maxim ( pe la 7-8 asa.. ) se aude pana peste strada.

 

:lol:

 

Dacã tu dai ad30-ul la 7/10 ºi "se aude pânã peste stradã", sunt trei posibilitãți :

 

1. Strada la care te referi are 4 + 4 benzi plus panouri de viscol pe margine...

2. Ãl' de l-ai trimis vis-a-vis sã asculte cum s-aude, era surd sau avea cãºtile pã urechi .

3. Ai un defect la el...

 

Bonus :

4. Vecinii de vis-a-vis ºi cei de la etajele superioare ție au emigrat de mult în Canada... ? :P

 

Nu te superi tu, nu ?

 

Ce zic io aici e cã la 7/10 nu se aude tare ci "urlã" de-a dreptul, te scoate din minți pe tine stând în camerã lângã el, de vecini nu mai zic...

Link to comment
Share on other sites

Guest The Weird One

:lol:

 

Dacã tu dai ad30-ul la 7/10 ºi "se aude pânã peste stradã", sunt trei posibilitãți :

 

1. Strada la care te referi are 4 + 4 benzi plus panouri de viscol pe margine...

2. Ãl' de l-ai trimis vis-a-vis sã asculte cum s-aude, era surd sau avea cãºtile pã urechi .

3. Ai un defect la el...

 

Bonus :

4. Vecinii de vis-a-vis ºi cei de la etajele superioare ție au emigrat de mult în Canada... ? :P

 

Nu te superi tu, nu ?

 

Ce zic io aici e cã la 7/10 nu se aude tare ci "urlã" de-a dreptul, te scoate din minți pe tine stând în camerã lângã el, de vecini nu mai zic...

 

 

Nu, nu ma supar, chiar mi s-a parut haios postu'. Da, am incercat pana peste strada ( are 2 benzi ) mai departe nu l-am trimis. De stat langa el pot sa stau, dar eu nu am spus cã cânt la 7/10, doar l-am dat odata 7/10 si se aude foarte puternic. Deobicei cant la 3 si tot mi se pare destul de tare

 

Si oricum, poate am exagerat cu 7. poate era 6.. sau 5 lolsign.gif

 

off ( paralel cu viata ) : Imi plac piratii chris.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca mai bine iti iei un procesor si il bagi prin combina, P.A, sistem multimedia, orice boxa activa.

 

Ce procesor decent costa mai putin decat un amplificator bun ?

Eu n-as vrea decat sa adaptez iesirea de electroacustica la PC sau sistemul audio ?

 

(nu sunt fan intrare microfon !)

Link to comment
Share on other sites

Ce procesor decent costa mai putin decat un amplificator bun ?

Eu n-as vrea decat sa adaptez iesirea de electroacustica la PC sau sistemul audio ?

 

(nu sunt fan intrare microfon !)

Cumperi un Creative E-MU 0404 sau mai bun....

 

Acesta are Patch Mixer avansat /complex cu amplificare gain , are efecte DSP hardware .foarte bune ce nu folosesc CPU-ul .... de toate ( distorsurile nu-mi plac dar are si distors__)

Bagi orice chitara si este OK .... costa vre-o 100 Euro ..primesti si soft cu licenta Sonar LE,Cubase LE...si inca cateva..

Link to comment
Share on other sites

Ce procesor decent costa mai putin decat un amplificator bun ?

 

Trebuie sa ne explici intai ce inseamna un "procesor decent" si un "amplificator bun". In rest fii sigur ca sunt o gramada de procesoare ieftine, cum sunt si amplificatoare ieftine (i.e. TDA2050).

 

Eu n-as vrea decat sa adaptez iesirea de electroacustica la PC sau sistemul audio ?

 

Electroacusticele de obicei au preamplificator integrat, ceea ce inseamna ca le poti conecta direct la orice are intrare de linie (inclusiv exemplele date de tine). Daca nu are deja astfel de preamplificator, asta iti trebuie (si din pacate nu sunt foarte multe optiuni pe piata).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.