www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Patru Degete Pe Patru Freturi? Imposibil!


aleister
 Share

Recommended Posts

Salut, de curand mi-am cumparat o takamine g320. Am inceput sa invat dupa un tutorial unde era un tip care in prima lectie iti zice ca trebuie sa fii in stare sa tii patru degete pe 4 freturi. Eu abia ating al patrulea fret si suna ca naiba. Este cineva care are degete scurte si a reusit sa faca asta si daca da, cum?

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Salut, de curand mi-am cumparat o takamine g320. Am inceput sa invat dupa un tutorial unde era un tip care in prima lectie iti zice ca trebuie sa fii in stare sa tii patru degete pe 4 freturi. Eu abia ating al patrulea fret si suna ca naiba. Este cineva care are degete scurte si a reusit sa faca asta si daca da, cum?

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

 

 

mai insista! asa e la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexgeo008

Nu o sa-ti iasa chiar din prima... Dupa ce faci exercitile de cateva ori o sa-ti iasa. Asa am zis si eu si zic la fiecare chestie dintrasta care nu-mi iese dar reuseste pana la urma. Da stiu; o colega de la chitara are degetele foarte micute dar asta nu o opreste sa cante foarte bine (cei drept si face de mai bine de 2 ani chitara). Deci rabdare si ambitie si o sa poti canta foarte bine.

Edited by alexgeo008
Link to comment
Share on other sites

Dacã n-ai configurația naturalã a mâinii, e mai dificil...

Poți sa faci însã ( dacã e vorba de un acord ), o chestie , pe care eu am încercat-o la intro-ul din "The Jack" de exemplu, când trebuia sa urc de asemenea pânã la al patrulea fret distanțã, ºi anume, am cãutat nota corespunzãtoare pe urmãtoarea coardã liberã...Dacã asta înseamnã sã sari peste o coardã care nu trebuie sa se audã, o "amuțeºti" cu un deget...

 

Baftã !

Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Iti recomand Guitar Principles

http://www.guitarprinciples.com/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=1&products_id=1

E o metoda care functioneaza absolut, am folosit-o/o folosesc si din punctul meu de vedere e foarte buna pentru incepatori.

 

Se gaseste si pe internet(video + pdf).

 

E absolut normal sa nu poti de la inceput pentru ca nu ai mana suficient dezvoltata. Sunt niste exercitii specifice pe care le poti face ( cauta 'walking exercise' in cartea de mai sus).

Personal mi se pare gresit sa incepi de la primul fret. Te sfatuiesc sa lucrezi de undeva de pe la fretul 7 in sus, sau unde te simti tu confortabil, si sa urci treptat.

De asemenea te sfatuiesc sa exersezi in pozitia de chitara clasica - chitara intre picioare, sprijinita pe piciorul stang cu pragusul(nut) in dreptul capului.

 

Spor!

 

 

Salut, de curand mi-am cumparat o takamine g320. Am inceput sa invat dupa un tutorial unde era un tip care in prima lectie iti zice ca trebuie sa fii in stare sa tii patru degete pe 4 freturi. Eu abia ating al patrulea fret si suna ca naiba. Este cineva care are degete scurte si a reusit sa faca asta si daca da, cum?

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Guest Vlad Dornescu

Stiu ca nu prea e la subiect.

Am avut tendoanele de la mana stanga taiate si ma descurc destul de bine, am degetele formate de la pian (la acorduri cu bareu mai am probleme din cand in cand)

Sper ca accidentul acela nu-mi va afecta prea tare cantatul

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Cristian

"configurația naturalã a mâinii"... Frate... chestiile astea n-au treaba cu cantatul. Daca nu-ti iese ceva din prima nu inseamna ca trebuie sa incepi sa cauti probleme biologice. Singura ta problema fizica la inceput este faptul ca nu ai dexteritate. si atat. Canta mult si-n timp o sa-ti iasa toate. Nu forta procesul... Dave Mustaine nu face exercitii, doar canta si... vorba aia, l-a vazut toata lumea ca rupe chitara. Nu incerca sa-ti gasesti defecte ca pe urma intri in depresii si iti vine sa te lasi. N-ai nici o problema, doar lipsa de exercitiu. Succes, in continuare, la invatat!

Link to comment
Share on other sites

Guest _Iustin_

Patru degete pe patru freturi este un principiu. De exemplu, la gama cromaticã nu te obligã nimeni sã ții indexul pe fa (de pe coarda a 6-a), dacã deja ai trecut la nota urmãtoare din gamã. Asta te-ar obliga sã întinzi degetele fãrã sã fie nevoie.

 

Poți încerca sã faci exerciții pt mobilitatea degetelor de la mâna stângã în poziția VII, de exemplu, ºi când te descurci sã cobori cu câte o tastã mai jos.

Link to comment
Share on other sites

salut ,

dvd-ul asta:

http://www.amazon.co...e/dp/B00006L57W

are cateva minute bune de incalzire, antrenament si tehnici exact pentru ce incerci tu, chiar daca omul foloseste chitara electrica..

 

daca ai rabdare sa cauti pe youtube, poti viziona destule momente edificative (minutul 7 si ceva) :

 

http://www.youtube.com/watch?v=CrAaMLpP20k

Edited by aind
Link to comment
Share on other sites

Singura ta problema fizica la inceput este faptul ca nu ai dexteritate. si atat. Canta mult si-n timp o sa-ti iasa toate.

 

Succes, in continuare, la invatat!

 

 

 

Da. E adevãrat ! E antrenabilã. Însã n-am fost corect explicit la exemplul dat. Acolo sunt vreo douã acorduri care cer 7-12 ºi 5-10, deci am 4 freturi "goale" între de'ºte. Un picuț mai inconfortabil aºa cã am ales sã uºurez un pic acordul, mergând pe o coardã mai jos pentru cele douã note...

 

 

Exercițiul în timp îmi va rezolva ºi asta.

 

Mersi fain !

 

:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

AIci ai un exercitiu foarte util

 

PS Cristi +1.de acord cu tine

Salut, de curand mi-am cumparat o takamine g320. Am inceput sa invat dupa un tutorial unde era un tip care in prima lectie iti zice ca trebuie sa fii in stare sa tii patru degete pe 4 freturi. Eu abia ating al patrulea fret si suna ca naiba. Este cineva care are degete scurte si a reusit sa faca asta si daca da, cum?

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Link to comment
Share on other sites

Salut, de curand mi-am cumparat o takamine g320. Am inceput sa invat dupa un tutorial unde era un tip care in prima lectie iti zice ca trebuie sa fii in stare sa tii patru degete pe 4 freturi. Eu abia ating al patrulea fret si suna ca naiba. Este cineva care are degete scurte si a reusit sa faca asta si daca da, cum?

 

Multumesc frumos pentru raspunsuri!

 

Da , foarte ciudat .

 

1/ . daca chiar ai mainile atat de micutze treci si cumpara-ti o chitara 3/4 .

 

2/ , 4 freturi 4 degete e un acord cam labartat .. nu prea se "tine" asa ceva, de altfel daca nu trebuie sa tii 4x4 in acelasi timp ci secvential nu vad care-i problema

 

Django Reinhardt a cantat cu doar doua degete celelalte doua partial paralizate in urma unui incendiu .Totusi nu prea sunt care sa poata canta ca si el degeba "canta" unii ( executa ) ceva cu 5 degete dar fara valoare .

 

http://www.audio-music.info/htm/r/Reinardt_Django.htm

 

http://www.youtube.com/watch?v=En7EGSxUbTM&feature=related

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.