www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vio Tubeamp Kit


ramurel
 Share

Recommended Posts

Ziua 1

 

Bună băieţi !

 

Sunt fericitul posesor al unui kit Made by Vio TubeAmp. Nu credeam c-o să mă ating vreodată de domeniul ăsta când m-am apucat de chitară, dar am primit cu plăcere provocarea şi, pentru că o parte din voi sunteţi “vinovaţi” de asta, am să vă torturez cu “serialul” construcţiei acestui kit ( despre care, probabil, aţi citit pe topicul lui Vio ), şi vă spun că sunt, de asemenea, receptiv şi deschis la orice sugestii şi propuneri privind construcţia…

 

După cum ştiţi, Vio m-a bonificat/ajutat cu partea electrică ( montaj/lipituri ), aşa că, despre această parte o să vorbesc mai puţin ( sunt şi ca peştele pe uscat în chestiunea asta ), dar în măsura în care aveţi oarece întrebări, sper să mă ajute Vio ( pe care-l aşteptăm cât mai curând înapoi în mijlocul nostru ) cu eventualele lămuriri.

 

So… Here we go !

 

Primul pas- aveam nevoie de un cabinet. Având deja un combo de 30 W, cu un difuzor ok, am decis să-l adaptez/modific ca să poată fi utilizat şi ca ( virgulă ) cabinet. Aşa că…

 

L-am desfăcut , am papucit doua mufe…

 

DSC08575-1.jpg

 

…am aranjat două orificii în placa din spate …

 

DSC085791.jpg

 

…aşa că acum am un dual combo/cabinet

 

DSC08583.jpg

 

…aşa că în mufa "mamă" va intra mufa alăturată atunci când folosesc combo-ul şi, cealaltă variantă, mufa cablului ce vine de la Head, când îl folosesc pe acesta.

 

...Va urma

Edited by ramurel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ziua 2

 

Mi-am mâncat nervii ieri cu super-mini-încãlzitorul ãla de ceaiuri al meu ( de fapt la origine, el nu este pistol de lipit ci este fãcut pentru modelarea formelor de turnare ), aºa cã azi m-am urnit la târg sã-mi iau, printre altele, ceea ce numesc eu cu adevãrat un ciocan de lipit …

 

DSC085881.jpg

 

Sculã, frate ! Topeºti placa cu totul… ªi, bine-nțeles, dacã pui niºte pale la discul contorului de current, ai asiguratã ºi ventilația …:P

 

Ok ! Azi m-am pus sã schimb niºte fire în montaj ( cu acordul ºi sub îndrumarea lui Vio ), pentru cã n-aº putea niciodatã sã realizez un montaj aºa cum a reuºit el în combo Behringer-ul acela, aºa cã am "lungit" niºte legãturi. O sã fie ceva mare, cã mie aºa-mi place: spațiu mult, cutii mari ºi fetele pline ºi grrrrase !

 

Dupã ce am fãcut modificãrile, aºa cum mi-au plãcut mie, i-am dat un pic drumu’ ºi l-am bãgat la niºte teste, cã ºi-aºa, Duminicã fiind, toți vecinii erau ori duºi la bisericã ori duºi cu sorcova…;)

 

DSC085841.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

letconul acela are 500W,se folosea pentru tortura in evul mediu!! cred ca Gheorghe Doja a avut parte de asa ceva

ai grija cit incalzesti cablajul sa nu se exfolieze!

daca mai faci modificari ai grija ca unele lipituri sunt facute pe ambele fete ale cablajului

cum este sunetul ?

nu uita un lucru,traful de alimentare sa aibe bobina perpendiculara pe bobina celui de iesire

traful de alimentare sa fie montat opus fata de partea intrarea amplificatorului

montajul tau este "premium' ai si doi semireglabili in preu,cu cei doi te poti juca si poti obtine ce amplificare vrei tu

cu acei semireglabili pe minim (cam 1k in catodele pentodelor din preu) obtii amplificarea maxima

cu cit scade amplificarea scade si puterea de iesire

sa ne tii la curent cu ce va urma in montaj

Link to comment
Share on other sites

Da. Şi laptopul meu tot de pe-atunci e şi încă e un instrument de tortură şi-n ziua de azi...:P

 

O să pun curând nişte sample-uri de sunet, însă deocamdată mai fac nişte setări la semireglabilii aceia, să găsesc combinaţia care-mi place mie.

 

Trafurile vor sta toate trei în partea dreapta a Head-ului, cam înghesuite, în sistem Tetris, perpendiculare între ele. Înainte de aşezarea finală o sa fac niste teste şi o să-ţi arăt poze . Întrările vor fi în partea stângă ( chitara + loops’ ) iar ieşirile foarte probabil vor fi în partea din spate ( nu sunt decis încă în legătură cu Line In/Out, dar mufa de 6' către cabinet sigur va sta în spate )

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

cind faci montajul final in carcasa,sa lipesti un fir pe toate carcasele de la potentiometre,sunt urme de lipituri de la mine

dupa ce unesti carcasele cu un fir,mergi cu acel fir la masa montajului

lipesti firul de la potentiometre acolo unde merge ecranul de la firul SEND-LOOP,firul mai scurt dinspre intrarea amplificatorului

Link to comment
Share on other sites

cind faci montajul final in carcasa,sa lipesti un fir pe toate carcasele de la potentiometre,sunt urme de lipituri de la mine

dupa ce unesti carcasele cu un fir,mergi cu acel fir la masa montajului

lipesti firul de la potentiometre acolo unde merge ecranul de la firul SEND-LOOP,firul mai scurt dinspre intrarea amplificatorului

 

Aºa o sa fac !

 

Dat fiind finețea lipiturilor, mi-am luat un pistol de lipit mai "normal", mai ales ca nevastã-mea o început sã comenteze, cã nu mai vede serialu' de pe AcasãTV când bag în prizã "barosu'" de lipit ( aka letconu' )...

John Wayne n-o avut atâtea pistoale câte am io acuma...;)

Link to comment
Share on other sites

Aºa o sa fac !

 

Dat fiind finețea lipiturilor, mi-am luat un pistol de lipit mai "normal", mai ales ca nevastã-mea o început sã comenteze, cã nu mai vede serialu' de pe AcasãTV când bag în prizã "barosu'" de lipit ( aka letconu' )...

John Wayne n-o avut atâtea pistoale câte am io acuma...;)

 

 

in legatura cu letconu..nu era destul un letcon de vreo 30 sau 60W ? se gasesc la chinezarii sau la magazinele gen...totul la 4 lei..nu bruiaza televizoru..si nici nu e riscul de a deteriora cablajul

Link to comment
Share on other sites

N-o lua aºa de ad-literam. Nevastã-mea oricum are de comentat despre orice ar avea cât de cât legãturã cu instrumentele mele muzicale...

 

Ok ! Legat de Tubeland, ma aflu momentan într-o zonã în care plouã destul de mult ºi e înnorat, iar soarele rãsare rar, însã când rãsare, peisajul este deosebit ( n-am consumat nimic, stați liniºtiți )... Ceea ce vroiam sã spun este cã, am fãcut niºte teste zilele trecute ºi nu prea suna ok, pânã când, din discuții cu Vio ºi cu alți colegi s-a tras concluzia, care s-a dovedit adevãratã, cã :

NU E BINE SÃ FOLOSIÞI AMPLIFICATOARELE PE LÃMPI LÂNGÃ LAPTOP !!!

( lapropul ãsta al meu îºi cam duce ultimele zile, bag seamã...ma calcã pã nervi pe zi ce trece tot mai mult ).

 

Chestiile astea ar fi bine sã fie bãtute-n piatrã undeva ºi sã fie la vedere...

 

De asemenea, în situația lucrului cu lãmpi îți dai seama cât de ok îți este chitara, care, poate, în condiții de soft sau solid state, sunã fãrã probleme... S-ar putea sã am oarece mici-mici probleme de ecranare, se pare, deoarece am un broom uºor mai pronunțat la doza bridge, comparativ cu neck. Deja am programat-o la lutier pentru verificãri, dar dupã Anul Nou, cã e cam târziu acum ( dacã era dupa mine... )

 

Oricum, testele de azi ale kitului m-au încântat, sunetul îmi place ... dar, veți auzi într-una din zilele urmãtoare...

 

Acum, mã duc s-o mai îmbunez pã nevastã-mea, s-o mai ajut la treburile gospodãreºti, c-aºa-i în familie. De exemplu : eu îi ascut toporul când are de spart lemne, eu îi deschid uºa de la intrare când vine cu brațele pline de lemne de afarã, eu gust vinul când pune ea masa, ca sa nu fi prins floare... Vedeți ? Aºa trebuie sã procedeze un bãrbat adevãrat într-o familie...;)

 

Hai, o searã bunã la toatã lumea !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Scuze pentru întârziere, dar am făcut mici modificări .

 

http://www.youtube.c...h?v=CJodbqelQ7o

 

Calin esti mortal!!!:D

sa ai grija de "copilas",eu unu din copii mei,

in scurt timp o sa mai pun pe forum PATRU amplificatoare ,creatie proprie

am in lucru un "copil gras de 150w"

 

merita sau nu merita 500 lei si munca proprie un asemenea kyt???

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos, prieteni !

 

post-10823-0-26486600-1295803259_thumb.jpg

 

Vio, prețul e super pentru ce poate.

 

ªi plãcerea construcției nu se comparã cu nimic. Mi-a plãcut fiecare secundã petrecutã în construcția lui !

 

Urmeazã sã-l testez ºi cu pedala ºi sã încerc ºi ieºirea Line Out direct în comp, însã, dupã cum sunã prin difuzor, nu prea mai sunt tentat de asta. O sã încerc sa fac progrese în captarea cu microfoanele.

Link to comment
Share on other sites

Am fãcut o socoatã a cheltuielilor cu "ambalajul". Prețuri aproximative.

-plãcile carcasei - cca. 20 lei

-elemente de înbinare - 5 lei

-butoane poturi, întrerupãtoare, papuci, etc - cca 25 lei

-plachete inscripționate - cca 30 lei

-"tapiserie" - 25 lei.

 

Pistolul de lipit nu se pune, cã oricum se presupune cã tre' sã-l ai în dotare dacã te apuci... În rest SDV-istica e din dotarea proprie- maºina gãurit, pendular, aracet, folie, alcool ( pentru degresarea suprafețelor înainte de vopsire, bine'nțeles ;) )

 

Deci, una peste alta, cam într-un milion îți faci un ambalaj decent pentru kyt.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am mai fãcut câteva sample-uri cu amplificatorul, deoarece în demo era setat pe Gain maxim ºi în plus cred c-am greºit ceva la înregistrare în Cool Edit c-au ieºit înaltele cam sus...

În prima parte este setat spre clean, iar în cea de-a doua parte am folosit pedalã de distors pe traseu.

 

Sunetul se aude alternativ de la camera video SONY ºi de la un microfon condenser AKG C1000-S ( apare la schimbare "Cam" respectiv "AKG" ).

Condenserul s-a aflat la vreo 2,5 metri de difuzor.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.