www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Scule pt Voce


Guest p_aciulea
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...

Am cam 200 euro..poate putin mai mult si vreau sa-mi iau un preamp de microfon si un microfon dinamic.

Variante :

 

1. http://www.thomann.de/gb/shure_beta_58_a.htm + http://www.thomann.de/gb/art_tube_mp.htm

2. http://www.thomann.de/gb/audix_om3_dynamis..._vocalmikro.htm + http://www.thomann.de/gb/art_tube_mp_studio.htm

3. http://www.thomann.de/gb/shure_sm58.htm + http://www.thomann.de/gb/art_tube_mp.htm

 

Any ideas? As vrea sa pot folosi preamp-ul si ca DI pt. chitara :).

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

ai incercat vreodata un electrovoice? ceva de genul sau de genul? (ultimul e special made for female voices, presupun ca nu ti se pare foarte atragator :) )

pentru mine se potriveste mult, mult, mult mai bine EV decat orice shure, e mult mai prezent. stiu ca e ceva mai scump decat ceea ce indicai tu, dar eu zic ca e bine sa nu te grabesti si sa-ti iei un shure (cum am facut eu), inainte sa incerci un EV.

Link to comment
Share on other sites

Ok si asa apar 2 variante noi :

 

4. http://www.thomann.de/gb/ev_nd767a.htm ( 35-22000 frequency response :) ) + http://www.thomann.de/gb/art_tube_mp_studio.htm

 

5. http://www.thomann.de/gb/ev_nd967_ndymserie_bundle.htm + canci ( si nici nu are asa mare frequency range 50-13000 doar :|).

 

Multumesc Irinaa

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti de Samson Q7 ?

Ma intereseaza ca solutie "ultra low bduget". Nu ma astept sa fie extraordinar dar este ceva de capul lui pentru cat costa? sau is bani aruncati pe fereastra. Va fi folosit numai la repetitii si n-am de gand sa-i cumpar vocalului cine stie ce "scumpete"(sa-si ia singur :) ).

 

ms.

Link to comment
Share on other sites

Ce ziceti de Samson Q7 ?

Ma intereseaza ca solutie "ultra low bduget". Nu ma astept sa fie extraordinar dar este ceva de capul lui pentru cat costa? sau is bani aruncati pe fereastra. Va fi folosit numai la repetitii si n-am de gand sa-i cumpar vocalului cine stie ce "scumpete"(sa-si ia singur :) ).

 

ms.

 

 

O sa va cam chinuie.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest pandadror

Salut! De abia ce mi-am fãcut ºi eu cont pe acest forum. Mi s-a nãzãrit de ceva timp ideea de a îmi înregistra vocea pe calculator. Pentru asta, dupã ce am citit aici opiniile membrilor forumului, m-am hotãrât sã achiziționez un microfon Shure SM 58, pe care l-au lãudat mai toți. Acum vin problemele:

1) De unde sã cumpãr eu acel model de microfon? Muzica, vreun alt distribuitor? De la reprezentanțã (vând la bucatã acolo)? Sau sã mã bag sã iau de la cineva care aduce din afarã ºi nu are treabã cu nici o firmã?

2) Placa de sunet actualã are doar intrare pentru jack de 3.5, iar acel model de microfon vine cu XLR. Gãsesc eu de cumpãrat adaptor XLR-jack 3.5? Am vãzut pe Internet adaptor XLR-jack 6.3, dar mi-ar trebui atunci ºi un adaptor jack 6.3-jack 3.5. Gãsesc aºa ceva? Dacã da, existã posibilitatea apariției unor probleme la o asemenea legãturã (microfon, adaptor, adaptor, placã de sunet)?

3) Ca soluție de buget pentru conectarea microfonului la calculator, meritã acest Audio Buddy de la M-Audio sau arunc banii degeaba? Tot la acei bani vãd ºi un model de la E-MU.

 

Mulțumesc anticipat pentru orice rãspuns lãmuritor!

Edited by pandadror
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest miriapod

la muzica sunt shure-uri sau cel putin erau acum ceva vreme. merita sa treci pe acolo macar ca sa le incerci, stiu ca se poate, eu am facut asta acum vreo 2 ani. cu ocazia asta vezi si daca exista altceva care-ti place mai mult, vezi care-i pretul si il compari cu pretul pe care l-ai plati daca ai comanda de-afara.

nu cred ca te-am ajutat foarte mult.. dar iti urez noroc :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Mai uita-te si pe la Sennheiser sau AKG; sunt scule OK, intrebarea-i cu care te-ntelegi matale mai bine. (Io-s tot pe SM58, luat din afara) La Muzica, da' la parter, am reusit sa poruncesc un cablu care intra in microfon, se termina intr-un jack mare, cum ii 'cela de chitara, si avea un adaptor pentru jack de 'cela de calculator. Dup-aia, ASIO4All, dupa metoda recomandata de @Cosu la ,,hardware si software pentru muzica", topicul sticky legat de multiefect pe calculator, o saracie de Absolute Sound Recorder... ahem... cumparata si imi fac treaba asa la un nivel satisfacator. Ideal ar fi sa existe preamplificare externa, dar, daca n-ai pretentii, no, merge chiar bine.

Link to comment
Share on other sites

Salut! De abia ce mi-am fãcut ºi eu cont pe acest forum. Mi s-a nãzãrit de ceva timp ideea de a îmi înregistra vocea pe calculator. Pentru asta, dupã ce am citit aici opiniile membrilor forumului, m-am hotãrât sã achiziționez un microfon Shure SM 58, pe care l-au lãudat mai toți. Acum vin problemele:

1) De unde sã cumpãr eu acel model de microfon? Muzica, vreun alt distribuitor? De la reprezentanțã (vând la bucatã acolo)? Sau sã mã bag sã iau de la cineva care aduce din afarã ºi nu are treabã cu nici o firmã?

2) Placa de sunet actualã are doar intrare pentru jack de 3.5, iar acel model de microfon vine cu XLR. Gãsesc eu de cumpãrat adaptor XLR-jack 3.5? Am vãzut pe Internet adaptor XLR-jack 6.3, dar mi-ar trebui atunci ºi un adaptor jack 6.3-jack 3.5. Gãsesc aºa ceva? Dacã da, existã posibilitatea apariției unor probleme la o asemenea legãturã (microfon, adaptor, adaptor, placã de sunet)?

3) Ca soluție de buget pentru conectarea microfonului la calculator, meritã acest Audio Buddy de la M-Audio sau arunc banii degeaba? Tot la acei bani vãd ºi un model de la E-MU.

 

Mulțumesc anticipat pentru orice rãspuns lãmuritor!

 

La ce vrei sa folosesti microfonul ?la voce banuiesc .

 

Cumperi o cutie frumoasa din tabla de aluminiu se vand la magazinele de electronice si componente , ptr amatori care construiesc de toate.

 

In aceasta cutie montezi ec nufe si jackuri vrei .....si de iesitre si de intrare .......din cutie iesi cu doua cabluri stereo subtiri cu jack de 3,5 mm stereo la capete ( cablul in interuiorul cutiei este sudat la contactele jackurilor de IN si Out ).Unul din capete il introduci in Line In ...celalalt in Line Out corespunzator cu legaturile din cutie.TOTODATA POTI SA PUI MAI MULTE FELURI DE JACKURI MUFE IN PARALEL CA SA AI PTR ORICE FEL DE CABLU EXTERN DE EXEMPLU SI xlr SI kINCHpoti sa montezi.

 

Cutia o tii in fata undeva ca sa poti manevra usor jackurile, in spate la placa de sunet nu mai trebuie sa umblui si nu se strica nici intrarea firava de la cablu greu incarcat si cu 3-4 adaptoare XLR->6,5->3,5 ...acestea treg in jos si distrug contactele ce nu-s facute sa tina la tavaleala.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Oricand, cu placere, nene Toni. Un oropsit de Shure SM58, nene Mihai.

 

va multumesc stimabile :) offtopic:stie cineva cine o machiaza? ca se pare ca e un zidar:)) just jokin' u celine dion fans 'round here:)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu m-am uitat la tot ce am gasit video cu ea pe net(adica nu doar la un concert ci filmari din spectacole diferite). Niciodata nu am vazut in mana ei un microfon care sa semene a 58. Pare un Sennheiser Evolution series sau un Beyerdynamic nu stiu cum.... O sa caut la cineva un rider tehnic,acolo o sa gasesc raspunsul clar. Da' 58? :) Am vazut-o cantand cu 57 mai demult, cu 87... Da cu 58 eu n-am vazut-o nicaieri... Da' voi unde ati vazut-o cu 58?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

No, tanti Una, pai sa-ti spuie Chiperiul ce-a gasit el. (El = necunoscator intr-ale tov. Celine)

 

Celine herself has an affinity for the workhorse Shure SM-58, run through a Millennia HV-3 mic pre and Focusrite Red processing

Articol intreg acilea.

 

DAR, iata ce a mai gasit domnia-sa Chiperiul dupa ce a mai sapat oleaca.

http://www.marquetteaudiolabs.com/product_...elux_e251c.html

Aicea zice ca Soundelux E251C ar fi asociat cu dansa.

http://www.avalondesign.com/737m5.html

Aicea zice ceva de un preamp...

http://www.tmc.ltd.uk/acatalog/Vocal_Microphones.html

Mai mult chiar, aici i se da dreptate lui tanti Una a propos de Sennheiser Evolution.

 

Acu', sa vaza si nenea Toni chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Na,de aia zic....

 

Shure 58 sau beta 58 e mai ales microfon de tenor. Acu', e drept si ca shure 57 si beta 57 e microfon de premier (cu p mic) sau de instrument, iara eu,cand am avut ocazia intr-o tara-ndepartata si unde oamenii vor sa isi vanza sculele din magazine,am luat la mana toate microfoanele magazinului aceluia,le-am pus pe acelasi fir si cu tot in zero am cantat egal (atat cat poate un om si mai ales fata) aceeasi fraza . Dintre toate,desi ma dusesem hotarata la un shure beta green, desi incercasem si 86 ,am ales beta 57. Mi-a mers mie cel mai bine. Si imi merge in continuare. Nu sariti sa ziceti ca ati cantat pe beta 57 1 data undeva si nu a sunat. E un mic pe care tre sa te inveti sa canti. E foarte unidirectional,ca sa zic asa. :)

 

In fine,ce microfon foloseste celine dion? Ca restul instalatiei mi-l iau io,nu-i problema.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Buncar
Vocalistul de la trupa mea il baga direct in mixer si suna foarte bine, asta dupa ce i-a dat gainu' la maxim:D

 

Apropos, dupa voi care ar fi cele mai bune microfoane pe piata romaneasca?

 

 

Pe piata romaneasca sunt si microfoane de 28000 lei (280 milioane in lei vechi) deci microfoanele bune se raporteaza la pret.Dintre microfoanele pana in 500 lei sunt mai multe modele de microfoane condensator care au proprietati teoretice si practice foarte apropiate deci nu se stie cu precizie parerile sunt impartite.Pana in 1000 lei e Rode NT 1000 iar pana la 2000 lei e Rode NTK...si aici parerile sunt impartite insa multi oameni care au folosit mai multe modele(firme) accepta Rode drept leader pe piata microfoanelor de cost scazut.mai sus de 2000 lei nu cred ca are sens sa ma duc...pentru curiosi: --vezi "Brauner Microphones - VMA" la noi e vreo 25000 lei noi-- Intr-adevar dintre microfoanele dinamice SM58-ul este cel mai apreciat din lume insa e depasit mult de un microfon ieftin pe condensator

Edited by Buncar
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

EU folosesc :

TC ELECTRONIC VOICETONE CREATE

http://www.thomann.de/gb/tc_electronic_voicetone_create.htm

Am facut si o recenzie,asa ca aici doar ma repet.

E foarte bun pentru cantarile live (te salveaza de "sunetistii" adevarati)

E foarte bun dar acum cu imi pare rau ca nu l-am luat pe cel de mai jos :)

Si demonstratie video:

 

Dar cine are bani, recomand cu caldura :

TC ELECTRONIC VOICELIVE

http://www.thomann.de/gb/tc_helicon_voice_live.htm

si un video demostrativ:

 

 

 

 

merge cu cel mai rapan microfon :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am nevoie de putin ajutor, am citit toate post-urile legate de intrumente pentru voce si totusi mai am nevoie de cateva sfaturi. Legat de microfon pana acum am cantat pe un behringer, spre rusinea mea nu-i mai stiu seria, care in modul lui modest m-a ajutat pana acum, dar m-am decis sa-mi iau un shure beta sm 58. Acum vine problema :) As vrea sa stiu daca exista vreun mixer care sa contina si reverb, si compresor si exciter pe langa celelalte butoane :) printre care as spera sa fie si unul de delay, dar nu in mod special! Spun asta pentru ca nu stiu daca o sa posed bani si pentru mixer si pentru procesor de genul celui de la crate. Tin sa mentionez ca mixerul o sa fie folosit doar de mine, ceilalti colegi de trupa avand propriile scule. Iar la capitolul amplificatoare, care spuneti ca ar fi mai bune pentru voce, totusi un raport calitate/pret destul de rezonabil. La cateva sali de repetitie am cantat pe perechi de behringer ( pretul pe bucata fiind din cate am inteles undeva pe la 1500 lei ). Sunt bune, ce parere aveti?? Multumesc anticipat pentru raspuns!

Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de putin ajutor, am citit toate post-urile legate de intrumente pentru voce si totusi mai am nevoie de cateva sfaturi. Legat de microfon pana acum am cantat pe un behringer, spre rusinea mea nu-i mai stiu seria, care in modul lui modest m-a ajutat pana acum, dar m-am decis sa-mi iau un shure beta sm 58. Acum vine problema :) As vrea sa stiu daca exista vreun mixer care sa contina si reverb, si compresor si exciter pe langa celelalte butoane :) printre care as spera sa fie si unul de delay, dar nu in mod special! Spun asta pentru ca nu stiu daca o sa posed bani si pentru mixer si pentru procesor de genul celui de la crate. Tin sa mentionez ca mixerul o sa fie folosit doar de mine, ceilalti colegi de trupa avand propriile scule. Iar la capitolul amplificatoare, care spuneti ca ar fi mai bune pentru voce, totusi un raport calitate/pret destul de rezonabil. La cateva sali de repetitie am cantat pe perechi de behringer ( pretul pe bucata fiind din cate am inteles undeva pe la 1500 lei ). Sunt bune, ce parere aveti?? Multumesc anticipat pentru raspuns!

si daca tot sunt aici: care e diferenta intre passive loudspeakers si active loudspeakers

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

pai...cele active sunt cele care au amplificare:)adica in aceeashi cutie se afla si difuzoarele dar si amplificarea(cam cum e cu combo-urile si cu cabinetele)

 

Acum am si eu o intrebare:)

 

: amvem la sala de repetitii un mixer(head) peavy pt instrumente.are 4 canale....2X100 wattzi ... eq si reverb si ce mai are el acolo.am o cutie pt 2 difuzoare pe care vreau s-o "umplu"

 

INTRREBARE...ce difuzoare recomandati pt voce?am mai facut mai de mult un topic si ziceau ca sunt bune si eminence delta 12.in cele 4 canale vor intra 2 voci si clapa.Se vor ineca sunetele unele pe altele?adica clapa sa afecteze vocea?

 

sunt decis oarecum sa cumpar 2x eminence delta 12...e vreo solutie mai buna?

 

multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

am citit posturile iar unele sunt interesante si mi-au raspuns la anumite intrebari. Chiar si asa, cu riscul de a repeta anumite idei mai rezum o intrebare punctuala:

 

Ce pedala ar fi recomandata pentru voce in conditiile in care vreau sa primesc un enhance / prezenta pe voce (reverb cel mai probabil) Ca sa fiu si mai specific, in principiu este diferenta intre o piesa cantata la un volum scazut si o piesa cantata puternic pe care as vrea sa le egalizez cumva atat prin volum cat si printr-o prestanta a vocii cu volum scazut. Practic ma intereseaza o pedala (fara mii de briz briz-uri) care sa poata face trecerea asta discret si natural insa scula as vrea sa fie dedicata voci (nu egalizator, chorus, reverb ... pentru chitara )

 

 

Mercic

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Din demourile de pe net, TC Helicon suna foarte interesant (de la cel mai ieftin, la cel mai scump - pe care eu personal il consider de studio).

 

Am o intrebare, ce microfon foloseste vocalul de la Kraftwerk in clipul Das Modell (mai exact, acesta: www.youtube.com/watch?v=847Y_hGzvIU)?

 

LE: @acis: ceea ce descrii tu acolo este un compresor (daca am inteles eu bine)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.