www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce inseamna sa canti "curat" ?


Catalin S.
 Share

Recommended Posts

De curand am aflat ca un vechi amic care are o trupa de metal isi cauta un chitarist. De fapt ul al doilea chitarist, primul fiind el. Ma rog, trec peste asta.. toate bune si frumoase numai ca la un moment dat imi zice:

 

"Mai, tot caut un chitarsit care sa cante curat. Am dat peste tot felul de meseriasi dar parca - parca le lipsea acel "ceva". Hmmm.... "

 

Ce credeti c-a vrut sa spuna... ?

Sau o fi "prea perfectionist" ?

Link to comment
Share on other sites

Guest DarkMan2004

e prea perfectionist da' nu asta conteaza...el s-a referit la faptul ca vrea un chitarist talentat....parerea mea...nu cred ca o sa gaseasca :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca se refera strict la maniera de interpretare. Am vazut multi chitaristi care desi nu erau stapani pe anumite faze, le faceau si sunau foarte prost, uneori aproape chiar nu puteai sa intelegi mai nimic din ce cantau. Aceasta maniera de cantat se numeste de obicei, cantat murdar... respectiv pe langa notele care ar trebui sa se auda, se mai aud si o gramada de zgomote (mizerii) care nu se aud daca stapanesti cum trebuie chitara si bucata pe care o interpretezi. Un chitarist foarte curat este Satriani... sau alt exemplu, Petrucci. Ei folosesc un sunet foarte clar si care ii ajuta mult (nu ca ar mai fi nevoie) sa interpreteze extrem de corect partiturile lor. Cam asta e ideea. Pana la urma, mana conteaza (deh... ma repet dar n-am ce face).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Am acasa un tutorial de blues nu mai tin minte cu cine.., da ala spunea niste chestii acolo despre blending notes si el avea un stil din asta de interpretare in care unele note nu se distingeau prea bine..., cel putin din cauza modului in care trecea de la o nota la alta. Cred ca sunetul curat e mai edgy daca pot sa spun asa si mult mai clar. Eu unul cred ca prefer sunetul mai murdar.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Magnitude

Cred ca acel chitarist care canta curat inseamna sa cante cu simt , relaxat nu mecanic, dupa timpi etc...

Link to comment
Share on other sites

acel om a zis un lucru propriu ..fara nici o semnificatzie . , k si mine sunt multzi chitaristi .kre canta "murdar" in sensul .k atunci cand notele lor "se aglomereaza" nu prea se mai intzelege...totul in a canta curat tzine de panatzie , sa se inteleaga la fel de clar. absolut toate notele. si nu 2-3 iar a 4-a fiind un bazait .

 

eu lucrez la asta de mult timp ..si mai am mutle de invatzat pana sa ajung sa pot canta .curat . ai nevoie de ff mult exercitziu pt asta.. omul e perfectionist..dar nah..poate isi permine... si nu vrea un chitarist cu care sa stea sa-l invetze sa cante.

 

asta e parerea mea..sper k te-am lamurit catalin :)

Link to comment
Share on other sites

Cred mai degraba ca e vorba de acea simplitate a perfectiunii , de echilibru perfect, de sentimentul ca in acea fraza, in acea bucata nu poti sa mai adaugi nimic nu poti sa scoti nimic.

Am vazut si eu si voi, o gramada de meseriasi care pe langa bucati care te uimesc adauga si balarii, "carnatarii" de toata jena.

E un pericol generalizat ; de la un nivel ceva mai ridicat de cunoastere a instrumentului dracusorul infatuarii pandeste nemilos pe la colturile salilor de repetii.

Si , in loc sa vizualizezi scopul final care e muzica, incerci constient sau inconstient sa epatezi.

Unii reusesc sa se cenzureze , altii nu- insa un pic de bun simt muzical, o doza de realitate si un car de talent te pot face sa canti CURAT.

(Cred ... sau sper asta...)

Link to comment
Share on other sites

De curand am aflat ca un vechi amic care are o trupa de metal isi cauta un chitarist. De fapt ul al doilea chitarist, primul fiind el. Ma rog, trec peste asta.. toate bune si frumoase numai ca la un moment dat imi zice:

 

"Mai, tot caut un chitarsit care sa cante curat. Am dat peste tot felul de meseriasi dar parca - parca le lipsea acel "ceva". Hmmm.... "

 

Ce credeti c-a vrut sa spuna... ?

Sau o fi "prea perfectionist" ?

 

poate sa insemne "simplu " nu incarcat , nu shreding , sau interpretare "curata" cum a mai mentionat un coleg ,sa se auda fiecare ton clar si separat .Asta cere o tehnica aparte in cazul tonului distorsionat , tehnica de estompare si degetatie aparte fata de cantaatul la chitara acustica. ]

Eu zic ca trebuie intrebat metalistul ce intelege prin curat , cine stie poate se refera la altceva , ritmica , accente , timbru , camasa ,lol .

Zice ca lipsea ceva , pai ? ce ? Acel ceva ?

.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Guest domnul Rig

Yes! Am sculat acest topic din morti! :)

 

Eu cant foarte murdar, mai ales solouri. Cred ca asta se intampla fiindca de la inceput (acu 4 ani) ma chinuiam sa cant repede si nu foarte corect. Cum pot sa ajung sa cant curat acum? Basically sa reinvat chitara, dar cu ce exercitii?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Cred ca ar trebui sa incepi cu niste exercitii de panatie. Intai pentru mana dreapta si apoi pentru stanga... dupa care niste exercitii care le combina. Totu e sa incepi incet... si gradual sa cresti viteza. O sa fac acuma rost de o metoda foarte buna pentru asta. Cauta-ma pe mess...

Link to comment
Share on other sites

Eric Johnson sau Petrucci canta 'curat', Hendrix sau Jimmy Page canta 'murdar'

 

Mie imi plac mai mult aia care canta murdar

De acord...numai ca mie-mi placa aia de le zic curat.

Dau si io niste exemple "din lumea buna" de curat/murdar (coane fanica :) )si sper sa nu supar pe nimeni. :)

Brian May vs Toni Iommi (mai sunt si prieteni din cate stiu.. :) )

Michael Romeo vs Malmsteen (pe alocuri...)

Ritchie Kotzen vs Kirk Hammet

etc,etc...

Link to comment
Share on other sites

curat =claritate in executie ... tehnica si sau muzicala

 

 

ESTOMPARE

 

SA NU SUNE CORZILE CARE NU SUNT LOVITE MAI ALES IN CAZUL DISTORSIUNILOR PRONUNTATE .

 

Sweep pe o chitara acustica sau pe electric-clean e una si sweep pe distorsiuni este alta ! amandoua ar trebui sa sune la fel de " curat " adica definitie in executare (.panatie ,picking , taping,roll , estompare cu pana, deget etc...)

 

Sau muzical vorbind stilul de cantata " curat " sau " murdar" sa-i zicem muzical corect sau haotic.

 

Problema este ca numai pentru uni suna haotic , si numai pentru uni suna corect cate un stil de interpretare muzicala .

 

fiecare sa cante cum vrea si cum poate , sa sune " bine"

 

nu se pot compara chitaristi cu diferite stiluri de executie , fiecare s-a specializat in stilul sau personal , toti canta bine ce-i al lor ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Acestea fiind spuse, cred ca topicul se poate inchide... :):):)

 

 

EEEEEEEEE

 

se pot duce discutii despre :cei mai cunoscuti si recunoscuti

 

Malmsteen ,Satriani ,Vai , in primul rand ca pe langa shred au introdus si cate un "ton" mai apoi preluat de toata lumea ..

 

cel mai " murdar" ton de Strat este a lui Malmsteen si totusi canta " curat " se aude fiecare nota distinct . nu prea face sweeping cu tonul acela groaznic dar canta la arpegii de mananca foc .

 

cel mai inchis ton curatat de armonice si inbogatit electronic este folosit de Satriani ca sa nu se incalece armonicele amintite la Malmsteen ,,

 

Vai are alta tehnica , dar tot ton inchis are .

 

ceilalti shreder-i au cam toti acelasi ton " inofensiv" ca sa sune curat .

 

asa se vede ca si tehnica electronica intervine in curat/murdar

 

aceasta este cea mai mare problema al "tonului" , nu numai timbrul ci si caracteristicele de raspuns al unui reglaj de " ton" .

 

de exemplu un ton "chrunch " pe medi , cu gate la " maxim" cu sustainul truncheat ,e super ptr rythm si unele arpegii lente , suna "curat ", dar ptr shred nu se prea poate folosi .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

simplu: fara improvizatii, greseli si prosteala. Adik exact cum e melodia. Sau sa canti curat mai e si fara distorce... depinde de context

 

parerea mea ca fara oleac de show si de feeling melodia e ca un om fara suflet.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

simplu: fara improvizatii, greseli si prosteala.

 

Ce legatura are improviatia cu cantatu curat ? Poti sa improvizezi foarte curat...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.