www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Pentru Metal/hard-rock Pe O Chitara Jackson Dk2s ?


Guest aind
 Share

Recommended Posts

salut,

asadar am de cateva saptamani o chitara Jackson DK2s, in afara de doza sustainiacului din neck, are pe bridge si pe middle doze Seymour Duncan.

am incercat fel si chip de combinatii, cu un digitech metal master, cu un ibanez smash box sm7, si direct in PC via o placa de sunet externa.. si via amp Vox VT30, nu reusesc sa scot riff-uri mai grele, mai bassy, mai punchy, mai heavy..

asadar, cum pe site-ul seymour duncan sunt comparatiile mai exact, am purces la analizat cu ce doze sa inlocuiesc ce am deja...

 

pentru bridge - acum am SD JB TB-4 5/6/8 (bass, middle, treble) :

 

SH-5 Duncan Custom 7/6/9

SH-8 Invader 7/8/4

 

pentru middle - acum am SD STK-1 :

 

SHR-1 Hot Rails 5/7/4

STK-S2 4/5/6

 

m-am gandit pentru bridge o doza pentru rhythm stuff si pentru middle o doza pentru leads, solos, cleans, etc..

 

ce sa aleg din cele de mai sus?

 

sh-5 cu shr-1 sau sh-8 cu stk-s2 ?

 

multumesc !

Edited by aind
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost sa faci "upgrade" de doze. Eu zic ca JB e destul de high-output chiar si pentru metal. Pe un Engl Sovereign singura diferenta dintre SD JB si EMG 81 a fost ca cu JB trebuia sa dau gain-ul pana la 4 in loc de 3 ca sa sune la fel de c0ios.

Your decision...

 

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost sa faci "upgrade" de doze. Eu zic ca JB e destul de high-output chiar si pentru metal. Pe un Engl Sovereign singura diferenta dintre SD JB si EMG 81 a fost ca cu JB trebuia sa dau gain-ul pana la 4 in loc de 3 ca sa sune la fel de c0ios.

Your decision...

 

salut, tu zici, dar eu care am doza pe chitara asta o aud ca nu scoate destul,

am avut un ibanez grg170dx inainte, cu doze INF nu stiu cum (HSH) pe doza de bridge scoteam niste super riffuri cu pedala digitech metal master, acum pe jackson cu JB-ul asta, parca lipseste niste crunch si niste bass, e mai dogit asa, mai uscat sunetul..

 

deci ori sacrific doza de bridge doar pentru rhythm cu invaderul si stk-s2-ul in middle, ori largesc de la actualul JB la duncan custom sh-5 ala si mai adaug un hot rails la middle...

 

inca o data, ma gandesc doar la muzica de la hard rock in sus, spre heavy metal, trash...

 

oricum multumesc tuturor pentru pareri pina acum!

Link to comment
Share on other sites

practice makes perfect :) te-ai gandit ca poate problema e la tine si nu la doze?

 

sigur felix, asta am tot testat saptamanile astea, din pacate sunetul chiar nu iese asa de thick si nu am chef sa fac drop tunings sau alte modificari la corzi, apropo sunt niste elixir 10-46 ..

Link to comment
Share on other sites

salut,

GrP, am un vox vt30, nu se cumpara, cred, cu ENGL-ul... asa ca..

tase, am deja sustainiacul stealth in chitara, nu cred ca mai am loc si pentru ce implica dozele active, de-asta le-am scos de la inceput din ecuatie..

Link to comment
Share on other sites

cu doza aia ar cam trebui sa acoperi orice gen. incearca din eq-l ampului si tehnica de palm muting

 

+1

Totusi, ia in considerare ca arinul din care e facut corpul iti poate "subtia" prea mult sunetul, JB-ul suna mult mai bine in mahon. Eu am un Carvin din arin si, nemultumit ca doza din bridge suna prea cuminte si subtire, am inlocuit-o cu un SD Custom - problem solved !!!

Link to comment
Share on other sites

+1

Totusi, ia in considerare ca arinul din care e facut corpul iti poate "subtia" prea mult sunetul, JB-ul suna mult mai bine in mahon. Eu am un Carvin din arin si, nemultumit ca doza din bridge suna prea cuminte si subtire, am inlocuit-o cu un SD Custom - problem solved !!!

 

salut, mersi extrem de raspuns, exact asta e problema mea, dar care custom? sh-5 ?

Link to comment
Share on other sites

salut,

GrP, am un vox vt30, nu se cumpara, cred, cu ENGL-ul... asa ca..

tase, am deja sustainiacul stealth in chitara, nu cred ca mai am loc si pentru ce implica dozele active, de-asta le-am scos de la inceput din ecuatie..

 

Nu era comparatie intre ampuri, ci intre doze. Mai citeste o data ce am scris. Daca schimbi doza, nu o sa se schimbe asa radical sunetu, daca folosesti procesor/pedala + solid state amp cu distors la maxim. Procesoru(Zoom G7.2) si amplificatorul(Fender FM212R) meu am cantat metal si cu un Fender 50th Anniversary Deluxr Strat cu doze single Samarium Cobalt Noiseless, si facea fata. Nu era chiar asa c0ios ca JB, dar de un hard-rock mergea lejer, poate si putin metal. Daca vrei sunet diferit, ia-ti alt amp mai degraba. My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.