www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sub Egida: Daca Fet-ul Taie Atunci Lampa'nmoaie


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

Asa cum am discutat in niste topice anterioare, am zis ca o sa fac niste experimente vis a vis de modul in care se comporta un FET si un tub in regim de amplificare de tensiune (nu discutam de oglinzi de curent si alte montaje exotice ci pur si simplu de montaje de baza nimic mai mult nimic mai putin).

 

Pentru acest experiment am ales schema de mai jos (un montaj standard de amplificare cu FET). S-au folosit urmatoarele date/module/instrumente

 

- amplificator FET

- generator de frecventa setat la freq. 1kHz si amplitudinea de 1Vpp

- osciloscop tesla 2 canale

 

Setarile la nivel de osciloscop au fost urmatoarele:

 

- Canal A - 2V /div - iesire amplificator FET

- Canal B - 0.1V/div (am avut o sonda de 1:10 de aceea este 0.1v/div, practiv iesirea din GF este 1Vpp) - iesire generator functii

 

Setarile la nivel de amplificator FET:

- nu au fost facute deviatii de la schema

- FET-ul a fost biasat la 4.5V (1/2 V alimentare)

 

Si acum rezultatele testului:

- clipping simetric

- s-a intrat in zona de limitare chiar si la un nivel de semnal de 1Vpp

- se observa ca zona de clipping este foarte abrupta

 

Alte observatii sunt bine venite precum si alte interpretari ale testului, in imaginile de mai jos aveti fotografiile cu oscilograma si ca un mic deliciu personal aveti si semnalul rezultat din compunerea celor doua forme de unda.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: Urmeaza episodul urmator, avand in rolul principal trioda (1/2 12AX7 si 1/2 6N1P)

post-733-1287174484_thumb.jpg

post-733-1287174494_thumb.jpg

post-733-1287174503_thumb.jpg

post-733-1287174513_thumb.jpg

post-733-1287174527_thumb.jpg

post-733-1287174540_thumb.jpg

post-733-1287174665_thumb.png

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Concluziile finale o sa le tragem dupa ce o sa facem si experimentul cu tubul (stateam de el dar necesita o grija ceva mai mare avand in vedere ca lucram cu tensiuni ceva mai mari)

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

Lucreaza cu mana uda si nu o sa mai ai nici o grija dupa aceea :) ...doar o sa te rasfeti intr-un loc cu verdeata unde nu exista durere, etc...

 

Felicitari maxime pentru intiativa si astept concluziile pe care le intuiesc, sper :lol:

Link to comment
Share on other sites

Si acum rezultatele testului:

- clipping simetric

- se observa ca zona de clipping este foarte abrupta

 

Nu e tocmai simetric și depinde ce înțelegi prin "foarte abruptã". Niște imagini mai clare ar fi fost utile (focalizate, cu timp de expunere mai mic, cu grid-ul clar luminat și perpendicular pe ecran) Ai putea încerca și cu un osciloscop software sau pur și simplu sã înregistrezi și sã faci un screenshot la waveform din DAW sau editor (SoundForge etc.).

Also, ar fi fost interesant sã încerci și cu un condensator de 220p între G și S. De fapt sunt sigur cã încã mai ai circuitul, nu e pierdutã ocazia.

Ah, și o spectrogramã while you're at it.

 

Anyway, e clar cã elementele active în discuție au și asemãnãri și deosebiri (also, nu toate lãmpile-s la fel). Și sunt o grãmadã de tipuri de circuite care încearcã sã facã una sã se comporte precum cealaltã. Eu din experiența limitatã am ajuns la concluzia cã de la un nivel de saturație în sus (care e domeniul meu principal de interes) e mai puțin important cum obții distorsiunea (clipper cu diverse diode, FET, starved plate sau HT etc.) decât cum o filtrezi dupã și eventual între etaje de amplificare/distorsionare. Dar desigur scopul acestui experiment nu e aprecierea (inter)subiectivã a tonului obținut ci mãsurarea unor caracteristici ale celor douã circuite similare.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa raspund punctual cu aceasta ocazie si lui ggg :)

 

- astazi o sa pun un cond de 220p intre G si S si o sa refac testul

- o sa pun luminozitatea pe reticule mai mare

- nu am un aparat foto profi cu care sa fac niste poze mai bune (cu toate ca am impresia ca daca reticulul este luminat mai puternic atnci o sa se vada mai bine

- o sa fac cate o spectograma pentru fiecare in parte

- reticulul a fost putin aplecat (aprox cu 1-2 grade de aceea sinusoida si semnalul dreptunghiular pare asimetric daca va raportati la reticul (am remediat problema si o sa refac pozele)

 

O sa va tin informati pe masura desfasurarii testelor.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Coane!Nu am avut timp sa scriu doua randuri ca de abia acum mi-am terminat treburile,sasiurile,telefoanele... :) .

Bine ca ai corectat grid-ul ca imi producea insomnii :lol: :lol: :)

 

Dar desigur scopul acestui experiment nu e aprecierea (inter)subiectivã a tonului ob?inut ci mãsurarea unor caracteristici ale celor douã circuite similare.

Foarte corect.

Pozele ,intr-adevar, nu sunt de expozitie dar se vad foarte bine.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Refacut poze :) acum sper sa fie destul de clare (dupa ce am indreptat tubul :lol: )

 

Nu s-a schimbat nimic de aseara ca date de test decat cateva setari pe osciloscop:

 

Canal A Semnal amplificat cu FET, sonda 1:10, 0.2v/div, 0.2ms baza de timp

Canal B Semnal din generator, sonda 1:1, 1V/div. 0.2ms baza de timp

 

Am pus un condensator de 120p intre G si S , iar diferenta probabil a fost in asa hal de mica incat nu prea am vazut nici una.

Pozele sunt in ordinea A, B, A+B

Plus o poza cu spectograma... nu prea am eu incredere in softuri cand vine vorba de masuratori dar sa zicem ca e mai bine decat nimc.

Cam asta este ceea ce am facut astazi,

post-733-1287249944_thumb.jpg

post-733-1287249953_thumb.jpg

post-733-1287249961_thumb.jpg

post-733-1287253931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asa cum am promis, continui ciclul testelor de data aceasta cu un montaj cu tub (o singura trioda folosita ca amplificator). Schema folosita este exact primul etaj de amplificare de la Marshall JCM 800 (asta pentru ca este deja un clasic arhi-folosit prin toate schemele de amplificatoare cu tuburi pentru chitara).

 

Setarile au fost urmatoarele:

 

- Semnal sinusoidal 1kHz / 1Vpp

- Canal osciloscop A: sonda 1:10 - 2V/div - iesire amplificator

- Canal osciloscop B: sonda 1:1 - 1V/div - iesire generator semnal

- Baza de timp 0.5ms

 

Fata de schema de baza a etajului de amplificare s-a adaugat un potentiometru (pinul 1 la masa, pinul 2 la intrare osciloscop, pinul 3 la iesirea etajului de amplificare) 500k la iesirea etajului (pentru siguranta si pentru simularea unei sarcini rezistive pe iesire).

 

Rezultatele ... va las sa le vedeti singuri (am ramas si raman impartial si nu o sa fac la momentul acesta nici un comentariu vis a vis de rezultatele testelor)

 

Pozele sunt puse in urmatoarea ordine:

- iesire generator semnal

- iesire etaj amplificare

- comparatie intre cele doua -prima este cu spoturile suprapuse, a doua este cu spoturile mutate pe axa Y (am mutat spotul pentru iesirea din etajul de amplificare pentru a vedea cum arata fiecare forma in parte, pentru ca avand in vedere ca nu exista diferente intre ele daca erau suprapuse nu se vedea nimic)

- suma celor doua sinusoide A+B

- cele doua sinusoide suprapuse cu canal osciloscop A avand setarea de sonda 1:10 si 1V/div

 

Sper sa existe discutii si pareri vis a vis de acest test (mi-ar parea rau sa cred ca a fost facut degeaba).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: pentru acest test nu am facut o spectograma deoarece nu am sonde inca la analizorul de spectru iar iesirea dintr-un amplificator cu tub nu prea imi vine sa o bag in placa de sunet de la laptop :), dar de indata ce sondele ajung o sa realizez doua spectrograme serioase pentru cele doua etaje

 

LE: Am uitat sa pun schema etajului de amplificare

post-733-1287309622_thumb.jpg

post-733-1287309667_thumb.jpg

post-733-1287309677_thumb.jpg

post-733-1287309690_thumb.jpg

post-733-1287309738_thumb.jpg

post-733-1287309792_thumb.jpg

post-733-1287310080_thumb.png

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Nu este nici un fel de problema sa refac testul pentru a pune o rezistenta de 1k5 in loc de una de 2k7. Pe partea de fet o sa incerc sa il atac cu un semnal mai mic (la limita clippingului gen 50-100mV si o sa folosesc acelasi semnal si pentru etajul de amplificare cu tub)

De asemenea o sa inregistrez la 192k semnalul trecut prin cele doua etaje si o sa ii fac o spectograma (asta ca un test intermediar).

 

Deci in concluzie o sa atac cele doua etaje cu semnal de 100mV (ceea ce este in genere cam la orice chitara).

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Uite ca mai sunt si oameni interesati :) ... pfff Gelu o sa fie destul de greu sa stau de experimente pentru ca sunt destul de prins si cu serviciu si cu Analog Sound, dar in limita timpului disponibil o sa incerc sa refac testele si o sa incerc sa pun si niste grafice de spectru ... sper ca dupa data de 26 sa mai mai eliberez putin

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.