www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Microfon......


Bogdi Skinny
 Share

Recommended Posts

Salutare forumisti ,

 

O sa fiu scurt si la subiect ca nu imi place vorba lunga.

Sunt interesat sa achizitionez un microfon mai bunicel , pentru inregistrat acasa si pentru cantat la sala de repetitii.

Banii de care voi dispune vor fi in jur de 250 de lei ( NU MAI MULT !! , din pacate ca e criza)

Rugamintea mea este pentru voi , cunoscatori care folosesc microfoane , este sa imi recomandati niste microfoane la pretul ala . (sau cu ocazia asta sa va faceti si reclama cei care aveti la vanzare)

 

P.S. : Astept raspunsuri serioase va rog , iar alta hiba ar mai fi pentru achizitionarea unui procesor de voce mai tarziu...cand oi mai avea bani.....astept propuneri si din punctul asta de vedere.

 

Multzam fain

Link to comment
Share on other sites

Parcã negru avea douã la vânzare ( unu l-am luat eu ), însã este "condenser". Nu ºtiu de care vrei tu...

 

Ba.....sincer nu ma pricep asa de bine , de-aia si cer pareri......that's the point....nu vreau sa vorbesc in necunostinta de cauza......mie microfon dinala standard......in genul celor de live-uri mi-ar trebui.....insa nu stiu exact.....deaia solicit modele , caracteristici si ce face obiectul in sine (a se intelege microfon :) )

Link to comment
Share on other sites

ai preamp de microfon pentru inregistrat acasa ? daca nu e ceva special pentru microfon ... nu suna mai bine ca unu de 10 lei de calculator

 

Nu , nu am . Ce anume trebuie luat? Sau mai precis pt ce este necesar.....eu nu am mai cantat la voce cu scule profi si nu am cunostintele necesare......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest danube_daughter

250 ron inseamna cam 100 si cva de euro. La banii astia iti gasesti un Shure modest, sau unul bunut la mana a doua.

Eu sustin Shure pt microfon, eu am unul de care sunt extrem de multumita (SM 87a), dar si cele mai ieftine sunt foarte bune, de la sm 58 in sus, mai ales. Sunt bune si de scene mici, am vazut cam peste tot ca se folosesc.

Daca tii la glasul tau, nu cumpara microfoane ieftine sub 80-100lei.

Cauta pe thomann.de , si eu au o gama destul de bunuta la preturi f mici -tbone.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

250 ron inseamna cam 100 si cva de euro. La banii astia iti gasesti un Shure modest, sau unul bunut la mana a doua.

Eu sustin Shure pt microfon, eu am unul de care sunt extrem de multumita (SM 87a), dar si cele mai ieftine sunt foarte bune, de la sm 58 in sus, mai ales. Sunt bune si de scene mici, am vazut cam peste tot ca se folosesc.

Daca tii la glasul tau, nu cumpara microfoane ieftine sub 80-100lei.

Cauta pe thomann.de , si eu au o gama destul de bunuta la preturi f mici -tbone.

 

Bafta!

 

daca nu e prea personala intrebarea: ce canti cu el ?

Link to comment
Share on other sites

Ce face unul din seria SM un microfon bun? Sunt foarte durabile și relativ ieftine și în general bine gândite.

Nu au un rãspuns în frecvențã liniar! Au joase scãzute și înalte accentuate pentru "prezențã" sporitã, ceea ce e util pentru voce (și chitarã), mai ales în aplicații live v. http://www.proaudioeurope.com/assets/image...sm57-freq_4.gif

 

Am mai spus-o, pentru înregistrãri susțin folosirea unui microfon mai liniar, cu suficient headrom, pentru cã poți aplica filtrarea doritã ulterior.

 

În contextul entry-level "primul meu microfon" genul ãsta de subtilitãți chiar nu-și au rostul. Și un electret la 10 lei poate fi fãcut sã sune bine.

Link to comment
Share on other sites

salut,

apropo de microfoane, pentru un amp ca al meu (vox vt30) ce microfon imi recomandati in maxim 500 ron pentru a inregistra de la el intr-o placa usb emu 0202 ?

 

thx!

Link to comment
Share on other sites

...Sunt interesat sa achizitionez un microfon mai bunicel , pentru inregistrat acasa si pentru cantat la sala de repetitii.

Soluția/achiziția va depinde ºi la ce va fi conectat microfonul.

Dacã existã mixer ºi acasã ºi la sala de repetiții, atunci acela probabil cã are disponibilã o intrare balansatã (ºi astfel toți banii vor merge spre microfon, care va fi suficient de bunicel la bugetul acesta).

Dacã acasã nu avem mixer ºi dacã microfonul este unul cu mufã balansatã (XLR sau "cannon"), atunci - pentru cã nu poate fi cuplat direct la PC - se recurge la un preamplificator de microfon (de genul BEHRINGER MIC100 sau BEHRINGER MA400), ceea ce va reduce din bugetul pentru microfon (ajungând eventual pentru un XM8500).

Link to comment
Share on other sites

Soluția/achiziția va depinde ºi la ce va fi conectat microfonul.

Dacã existã mixer ºi acasã ºi la sala de repetiții, atunci acela probabil cã are disponibilã o intrare balansatã (ºi astfel toți banii vor merge spre microfon, care va fi suficient de bunicel la bugetul acesta).

Dacã acasã nu avem mixer ºi dacã microfonul este unul cu mufã balansatã (XLR sau "cannon"), atunci - pentru cã nu poate fi cuplat direct la PC - se recurge la un preamplificator de microfon (de genul BEHRINGER MIC100 sau BEHRINGER MA400), ceea ce va reduce din bugetul pentru microfon (ajungând eventual pentru un XM8500).

 

Da , stiu...adevarat...depinde si de preamp....ceva propuneri , la preturi mai accesibile , gen pana intr-o suta de lei is? Eu am cautat in piata dar nu am avut noroc sa gasesc...inca....ceva mai ieftin....ca nu am facut canto si nu am de gand sa par nu stiu ce solist.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.