www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa iti faci griful "scalloped"


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bun.

1. Cine a pus grebla pe un grif "scalloped", a putut constata ca e nevoie de putin antrenament ca sa-ti sune ca si chitara de acasa. Nu de alta, dar vei apasa sigur mai mult decat trebuie pe coarda;

2.Nu va repeziti cu pila pe grif. Grifurile scalloped au tija de ranforsaj la alta distantza de taste decat grifurile normale. Dar, cine vrea sa vada cum iese tija prin grif, n-are decat...

Concluzie: inainte sa te apuci sa strici, cauta pe net:)

Link to comment
Share on other sites

Daca ai scobiturile atat de adanci incat sa ajunga la tija unui gat "normal" tip strat treaba e nasoala rau :). Se poate face fara probleme (din punctu asta de vedere) pentru ca adancimea necesara este, de fapt, extrem de mica, aproximativ 1 - 1,5mm

 

Totusi, treaba nu este recomandabila decat daca vrei sa te apuci sa inveti cu adevarat serios sa canti pe taste scobite, fiind necesar foarte mult antrenament pana sa ajungi sa suni "cum trebuie"

Link to comment
Share on other sites

Bun.

1. Cine a pus grebla pe un grif "scalloped", a putut constata ca e nevoie de putin antrenament ca sa-ti sune ca si chitara de acasa. Nu de alta, dar vei apasa sigur mai mult decat trebuie pe coarda;

2.Nu va repeziti cu pila pe grif. Grifurile scalloped au tija de ranforsaj la alta distantza de taste decat grifurile normale. Dar, cine vrea sa vada cum iese tija prin grif, n-are decat...

Concluzie: inainte sa te apuci sa strici, cauta pe net:)

De asta e nevoie si de taste late si inalte. Cum a zis si colegul Sherifu mai sus nu e nevoie sa dai cu pila asa de mult.

Link to comment
Share on other sites

Guest Manolescu
Daca ai scobiturile atat de adanci incat sa ajunga la tija unui gat "normal" tip strat treaba e nasoala rau :) . Se poate face fara probleme (din punctu asta de vedere) pentru ca adancimea necesara este, de fapt, extrem de mica, aproximativ 1 - 1,5mm

 

Totusi, treaba nu este recomandabila decat daca vrei sa te apuci sa inveti cu adevarat serios sa canti pe taste scobite, fiind necesar foarte mult antrenament pana sa ajungi sa suni "cum trebuie"

 

Super bun sfatul!

 

Cunosc pe unu' care a pus-o pe masamare sa-i cumpere un Yngwie J Malmsteen signature Strat si nu a facut nimic cu el in ultimii 5 ani, si e prea javra a mi-l vanda mie. In afara de un 1960 Strat, cu sigurantza este cel mai misto strat pe care am pus mana vreodata dar e cam greu sa te bisnuiesti cu scobeala.

Edited by Manolescu
Link to comment
Share on other sites

Un alt om care incurajeaza scallopul,mi-am facut la chitara mea am facut mai la un prieten canti foarte ok priza e super,nu e greu de realizat dar ai nevoie de foarte multa rabdare,succes celor care se apuca.Oricum cred ca voi pastra stilul asta for the rest of my life indiferent ca il fac p o chitara ieftina sau p un strat f scump

Link to comment
Share on other sites

pe 6 oct cred ca o sa vin in buc cu chitara mea cu grif scalopat (o copie de fender care suna ok).

sper sa am mai mult timp si pentru niste probe (un workshop..ceva)...pt cei interesati...

 

eu am inceput sa ma descurc destul de bine pe ea... mai greu cu slide-urile...ca se cam incurca degetele printre taste...dar o sa ma descurc eu...sunt baiat mare

 

oricum este total neindicata (parerea mea) pt chitaristi aflati la inceput de drum, pt care apasatul foarte tare pe corzi este inca un lucru greu de evitat.

 

am cumparat-o special pt ca avea griful scalopat (e aia mult discutata pe forum cu pana lu malmsteen pe headstock) ca sa vad cum e sa canti pe asa ceva.

 

si e bine. bafta!!

Link to comment
Share on other sites

dragi comeseni , sa fim sobri

 

 

daca pui " jumbo fret " nu mai trebuie scobit fretboardul , ai cam aceiasi distanta intre coarda si lemn.

 

daca ai taste "jumbo" acestea pastreaza pozitia de intonatie doar pana cand nu se tocesc .Dupa o tocire relativ mica a "varfului" devine FALSA .

 

chitara este TOTAL FALSA poti sa o retastezi sau sa schimbi gatul cu unul nou.

 

Asa ca idea ar fi taste subtiri si scobit lemnul .

 

Asa si erau facute instrumentele acu 100 ani ,scalloped si sarma relativ subtire pe post de fret , ba chiar am vazut pe varful dintre spatiile scobite erau legate transversal corzi groase ce serveau de taste .Era incomod ca acestea apareau so pe partea dorsala a grifului.

 

Iarasi

 

Este vorba de AFACERA de BANI ...BANI MULTI de la stim noi cine....

 

 

Pai daca Malmsteen canta pe asa ceva inseamna ce musai trebuie sa aiba tot omul ,nu?

 

Numai ca Malmsteen primeste alta chitara cum sesizeaza o problema . Se intretine chitara incontinu , nu are numai o chotara !!! are probabil 100 de chitare cel putin , ca toti mari chitaristi .

 

Fac cate o inventie ( reinventata) ce o prezinta ca si "signature guitar" si afacerea merge ca pe roate .

 

Sunt folosite vedetele ptr a vinde detergenti , masini , bomboane , PEPSI ,si chitare sau efecte ...si povesti .

 

Reclama-i sufletul comertului .

 

 

 

Ati auzit de freatboard cu tastele in "evantai" ???,Tastele sunt montate stramb ca sa compenseza diferentele de pitch care apar la apasarea unei corzi groase si o coarda subtire .

 

 

Sau de "pragus " cu compensare ,atat a pozitiei cat si a inaltimii !!

 

Luati si voi problemele ma critic si mai tehnic ( fizica )

 

Cumparati o chitara ieftina (50 RON) si faceti experiente , apoi vadeti daca merita si daca puuteti canta cu atatea preobleme ce apar .

 

Apropos , am uitat sa compar pozitia tastelor la un Ibanez cu taste jumbo si o chitara normala .

 

Ar trebui sa fie tastele montate in pozitii diferite fata de o chiotara normala ca sa compenseze problema curburi corzilor apasate , curbura ce "creste" odata cu o apasare mai "adanca" .Sau ar trebui taste reglabile ca si la bridge si la pragusul de la headstock ( cele cu compensatie)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ca sa va sparg asa, eu mi-am facut-o(e f usor dak aveti rabdare)eu intentionat am vrut sa ajung la inlay-urile laterale pt ca alea de pe grif dispareau orikum ca na(squier shit neck cu inlay d 0.4 mm :) ),poze(sorry pt calitate):

1.jpg

2.jpg

3.jpg

 

Tin sa zic, ca aveti control mult mai mare, evident bye bye lemnu d sub degete, nush mie imi este deja mai eficient, dupa primele 5 minute de cantat...dar vorba lu arpi, luati o chitara ieftina si incercati...poate o sa va surprinda ca merita :)

 

ps:poza ,,bonus" :) nut-ul facut de mine de os(daca tot suntem la modificari pe grif):

nut.jpg

Edited by skarbu
Link to comment
Share on other sites

Ba da ai scobit la ea de parca vroiai sa gasesti America pe partea cealalta. :)

it really actually was on purpose, ca altfel nu mergeam asa jos...ca stiam eu cat d jaf is inlay-urile dot si cat d subtiri, ca am mai avut de-a face... o sa pun si sample

PS: c duma buna ar mere aici -> u can find ,,made in USA" on the other side :) :)

Edited by skarbu
Link to comment
Share on other sites

it really actually was on purpose, ca altfel nu mergeam asa jos...ca stiam eu cat d jaf is inlay-urile dot si cat d subtiri, ca am mai avut de-a face... o sa pun si sample

PS: c duma buna ar mere aici -> u can find ,,made in USA" on the other side :):(

 

B):):) Mr. Lutier Sef .

 

fara mishto , foarte frumos lucrat .

 

dar vrem mostra de shred

Link to comment
Share on other sites

super facuta..

asa, acum, daca ai bunavointa sa ne spui si cum l-ai facut.. asa, in doo vorbe> etape, scule folosite, daca ai scos sau nu freturile, la ce ar trebui sa fiu atent, daca sa fac sau sa nu fac ceva anume.. e lacuit? si daca da, cu ce fel de lac?

multumesc

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

deci ar cam fi in felu urmator:

1. am folosit 2 pile mai mari semicerc, mai degraba arata pe lungime ca un fus taiat in doua, 3 pile rotunde de diverse dimensiuni;

1* se acopera freturile cu scotch sau cu orice adeziv cu banda si se pliaza pe fret bine cu degetul si cu unghia pe lateral, cu o lama se taie pe lateral, se REPETA procesul, deci d 2 ori pe fiecare fret;

2.smirglu de la grit de 40-220, se incepe cu cel de 40 PUS pe pila, nu cu pila efectiv, pila e folosita pt contur(se pot folosi si markere sau creioane, si pe moment ce ajungeti la tastele superioare tot mai subtire si tot asa).Se trece la 80 si so on and so forth, aste e operatie manuala deci depinde de latitudinea si creativitatea fiecaruia...

3.finisaje manuale cu smirglul de 150 si 220, si dupa aia cu partea exterioara se freaca repede sa se vada asa zgarieturi mai evidente

4. am dat jos banda de pe frets si m-am pus ultima oara la finisari mici cu smirglu si cva pt lemn...se zgarie freturile ceea c d fapt e BINE, deoarece :( dupa cu 2 tipuri de pasla numa bine se finiseaza fiecare fret in parte si asa vezi cum dispar cu ochiul zgarieturile B) pasla ii 20.000 d lei o bucata d 9 p 13 cm asa cva sau mai mare...intamplator am avut si o pasla pt argint si aur cu care am reusit sa ii dau luciu ala orbitor natural cum se gaseste la chitare noi

5. eventual la end inca odata repede cu cva carpa de bumbac

se freaca repede, tinuta in mana (o sa va doara putin degetele la end da va trece), sau puteti sa puneti p o lingura d inox...

 

Cam astia is pasii, nu am lacuit, nu are rost, nu am dat freturile jos . Sunt mici defecte ca nu am reusit la freturile superioare sa ajung chiar pana langa fret ca la primele deci in loc de panta directa de la fret , exista la unele un mic ,platou drept" ca sa zik asa si dupa vine curba , dar nu e cva esential, si nu se vede...esentialul e sa fie scallopul bun,asa adancel, si sa fie f f shiny freturile, da o diferenta enorma la feeling.

 

Si duma aia cu t obisnuiesti greu e vrajeala la fel cu apasatu prea tare, sorry da treb sa fiti animale sa apasati in asa fel incat sa schimbati cva la sunet, sincer,am corzi d 9-46 in E acordat si imi era greu sa fac catusi d putin diferenta in sunet prin apasare...intentionat ma chinuiam sa apas si cu greu schimba, orikum kre e the point? :) if u play shred si 16 note p secunda, abia le atingi :) asa ca...

 

Na cheerz :)

Link to comment
Share on other sites

am analizat situatia destul de mult si am ajuns la concluzia ca nu vreau, cel putin deocamdata, sa imi scobesc vreuna din chitarile pe care le am.

asa ca, plecand de la propunerile de pe aici de genul "ia o chitara de 50 de ron si vezi daca iese si daca iti place", voi proceda oarecum asa. despre asta, intr-un nou topic si va rog sa ma ajutati cu informatii, in masura in care le aveti.

skarbu> si o ultima intrebare: ai scos inlay-urile dot sau ai dat peste ele? ai mai fi putut sa le pui inapoi (din poze nu pare ca le mai ai)? multumesc

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.