www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kingbee Telecaster


cristi
 Share

Recommended Posts

- Nume echipament - Kingbee Telecaster (custom guitar made in Texas)

 

- Pret - 1750$ chitara + 200 $ transport + 280 RON vama

 

- De la cine / De unde a fost cumparat - www.kingbeeguitars.com

 

- Caracteristici - pe principiul "clientul nostru, stapanu nostru" avem asa:

  • light swamp ash body cu binding crem, 2 tone sunburst.
  • maple neck , profil U gros de 1'' cu freturi dunlop 6105.. aka bata de baseball :))
  • doze Klein: minihumbucker la neck, si tri-state bridge pickup
  • switchul pt doze e de tip les paul (obisnuintza + mai mult loc pe placa)
  • dozele sunt legate ca la les paul - 2 volume si 2 tonuri, poturi concentrice
  • Joe Barden bridge pt o intonatie mai buna
  • nut din os

 

Vazand pozele de pe siteul tipului l-am lasat pe el sa se ocupe de design, eu alegand doar culorile.

 

- Cum suna / Cum se comporta

 

Chitara a venit setata foarte bine, aproape perfect acordata dupa toata excursia pe avion. Am cantat-o cateva zile pe JCM800 si 65 Deluxe Reverb, suna foarte bine cu ambele. Pare foarte versatila, mai ales din cauza ca in pozitia de mijloc se pot mixa ambele 2 folosind cele 2 volume plus mini switchul dozei de bridge.

Suna foarte puternic si bine definit, insa cum parerea mea e subiectiva nu voi da mai multe detalii. Din punctul meu de vedere a depasit asteptarile.

 

- Parti bune / Parti rele - ce (nu) va place, ce va nemultumeste

Partea buna e ca suna mult mai bine decat ce tele Fender noi am auzit in magazine, la pret comparabil (la guitarshop un american deluxe e 57 mil, 52 reissue e 64 mil). De asemenea ai ocazia sa alegi efectiv totul (custom in toata regula): de la tipul de lemn, pana la felul in care vrei facuta routarea dozelor (scobitura standard , ca la tele 72, hollow body ca thinline, etc, etc), tipul dozelor, culoarea punctelor de pe grif si alte multe alte detalii mai mult sau mai putin inutile

Inca nu am gasit parti proaste la ea, mai caut.

 

Doua linkuri cu chitara de pe blogul producatorului:

http://public.blogs.mail.kingbeeguitars.com/item_84.htm

http://public.blogs.mail.kingbeeguitars.com/item_85.htm

 

Nu ii dau nota, insa daca doreste cineva sa o probeze ma poate contacta si il voi ruga sa dea el o nota chitarii.

 

Era sa uit.. Despre Kingbee si Louis Varkadoz numai de bine. Am schimbat o gramada de mailuri, a fost atent la detalii si a venit cu multe solutii pentru diverse chestii (de exemplu a fost ideea lui sa am poturi concentrice, initial vroiam routarea ca la modelul 72, cu poturi separate). A avut grija sa faca si declaratiile vamale in asa fel incat sa ies in avantaj :lol: Deci nu ezitati sa ii trimiteti un mail pentru un pret estimativ daca va vin idei pe viitor.

post-74-1286560792_thumb.jpg

post-74-1286560854_thumb.jpg

post-74-1286560886_thumb.jpg

post-74-1286560920_thumb.jpg

post-74-1286560983_thumb.jpg

post-74-1286561015_thumb.jpg

post-74-1286561053_thumb.jpg

post-74-1286561080_thumb.jpg

Edited by cristi
Link to comment
Share on other sites

mama arata de ingheti ... cred ca si suna de asemenea

Classic case of correlation does not equal causation :)

Ce înseamnã cum aratã si ce înseamnã cum sunã?

Partea buna e ca suna mult mai bine decat ce tele Fender noi am auzit in magazine, la pret comparabil (

Ce înseamnã mai bine?

Sunã mai bine decât decât Jim Root Telecaster sau Fender Road Worn 50?s Tele?

Ce naiba înseamnã "mai bine"?!

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Classic case of correlation does not equal causation :)

Ce înseamnã cum aratã si ce înseamnã cum sunã?

 

Ce înseamnã mai bine?

Sunã mai bine decât decât Jim Root Telecaster sau Fender Road Worn 50?s Tele?

Ce naiba înseamnã "mai bine"?!

 

Domnule,daca unui om ii place sa zica despre instrumentul lui ca suna "cald",de ce trebuie sa faci revolutia termenilor si sa il pui sa zica mai bogat in frectente sau mai stiu eu ce?

Chiar vrei sa se apuce sa iti zica : Pentru mine,mai bine inseamna un lemn cu 0.000314% mai dens,un hardware cu 0.01% mai mat si etc.

 

Poate e idioata interventia mea dar,sa nu uitam ca e forum de chitaristi si nu de ingineri in final si sa lasam oamenii sa se comporte ca atare.

 

Acum on topic : Superba chitara ai,Cristi!Sa o canti sanatos!

Link to comment
Share on other sites

multzam de urari!

 

@red: m-am uitat in factura de la vama. cifrele exacte din declaratia vamala sunt: reparatii 75$, shipping 210 (cu FedEX), packing 20.. asadar tva plus vama din 305 ajunge la cat am zis eu initial

 

@fiveseven: tocmai pentru a nu cauza discutii ciudate m-am ferit sa zic cum suna folosind epitete gen sunet cald dar deschis, un pic rotund, etc :) . insa daca vrei sa fii obiectiv poti proba cateva fendere si apoi kingbeeul. ce suna "mai bine" pt mine poate sa nu fie neaparat bine pt tine.

 

@art: inca ma intreb si io care bushitura e "din fabrica" si care e de la transport :lol:

Link to comment
Share on other sites

vai ce de bale am dat pe tastatura ! :)

Nu stiu cat de mult suna asemeni kingbee-ului lui gearmandude...dar stiu ca a lui suna criminal.

Am si eu de ceva timp in minte o fantezie legata de un tele cu minihumbucker...singura astfel de configuratie la fender e vintage hot rod 52 care e 1625E pe thoman iar finish-ul nu e la nivelul asta.

Ne-ai imbolnavit dar matale s-o canti sanatos!

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

vai ce de bale am dat pe tastatura ! :)

Nu stiu cat de mult suna asemeni kingbee-ului lui gearmandude...dar stiu ca a lui suna criminal.

Am si eu de ceva timp in minte o fantezie legata de un tele cu minihumbucker...singura astfel de configuratie la fender e vintage hot rod 52 care e 1625E pe thoman iar finish-ul nu e la nivelul asta.

Ne-ai imbolnavit dar matale s-o canti sanatos!

 

hot rod 52 e "la fel" pt ca are profil U. insa radius=ul e 7.25'' in loc de 9.5", tastele sunt din alea vintage pe 52, iar electronica e cu totul alta.

 

suna mai mult ca al lui Steff Nevers decat ca al lui gearmanndude:

 

Link to comment
Share on other sites

On topic: Cristi, sa-ti traiasca jucaria, poate ne vedem saptamina viitoare sa ni le confruntam :lol:

 

show me yours i'll show you mine :)

 

referitor la treaba asta cu finisaj relic.. pretul (cel putin la kingbee) e acelasi pentru finisaj normal sau relic. n-as fi platit in plus sa mi-o busheasca altcineva, insa la cat de frumos arata restu de chitari de pe siteul lui am zis de ce nu ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.