www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai bun chitarist de blues


Guest jack
 Share

Recommended Posts

Guest jack

V a propun acest topic!

 

Parerea mea, fara clasament, e: Rares Totu, Florin Ochescu, Jimi Lako, Cezar de la Vita de Vie.

Voi ce ziceti?

 

By the way, Rares nu face parte din lista neagra Malex!

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

George Baicea! Dupa aia ar veni unul pe care il cheama A. G. W.. Prietenii stiu despre ce vorbesc :)

 

 

mi-ai luat vorba din taste.. exact de A.G. vroiam sa scriu acum.. am fost acu 2 saptamani la un concert cu el, super tare tipu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

aaa.. nush cum il cheama zau nu am retinut.. da stiu k era un tip mai slabuz si micutz cu o shapca in cap si avea un tricou alb cu sigla red hot chilli peppers maaaaaaaareeeee pe el..

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

um.. ovidiu din cate tin minte.. eventual revin cu raspunsu pe maine, prietena mea are memoria numelor mult mai buna decat mine :)

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

Hai ca mai lamurit, a fost Ovidiu! Oare de ce mergeti la concerte, sa-i vedeti palaria lui AG? Am tot respectul pentru el, nu incape indoiala, e huge, si la propriu si la figurat! Ma intristeaza ideea ca nu stiti cine a fost pe acolo, pe langa el! Poate erai la o bere!!!!

 

Hai sa mai incercam ceva, Sylviu, tine-te bine! Cine a fost la bas?

 

Element ajutator, era chel? Daca da, incepe cu CH!

Link to comment
Share on other sites

EUGEN CAMINSCHI

nu ma refer la basistul de la AG

care e chel si nu incepe cu CH,de fapt nici ala nu e cu CH ci cu KI

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

Guest jack

Pentru cine nu stie, se implinesc 20 de ani de cand Transexpres, trupa lui Rares a castigat festivalul Rock de la Buzau! Se zvoneste ca vor avea un recital saptamana viitoare la Top T Buzau, aniversar, componenta fiind aproape aceiasi ca in 86! Poate Rares , liderul Transexpres, ne poate da ceva amanunte!

 

OK Cearny, esti cool!

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

V a propun acest topic!

 

Parerea mea, fara clasament, e: Rares Totu, Florin Ochescu, Jimi Lako, Cezar de la Vita de Vie.

Voi ce ziceti?

 

By the way, Rares nu face parte din lista neagra Malex!

 

Haide sa facem totusi un top! Astept clasamente!

Link to comment
Share on other sites

Bluesul nu este la MODA nu intra si nu iese din MODA , la moda sunt genurile de "muzici" usoare .

 

Bluesul este blues nu a fost niciodata la moda , cand Jazzul era muzica comerciala si distractiva de petrecere bluesul era muzica necomerciala si mai greu de abordat si a ramas la fel.

 

Bluesul este un gen de muzica "VOCAL " , text ," poezie" , cu caracteristicile specifice.

SE acompaniaza simplu si instrumental se canta doar mici " raspunsuri " la voce .

 

Ce cantam noi chitaristi sa zicem ca ar fi un " Blues instrumental " , ??? cam de nici un fel .

 

OK ne place sa improvizam si sa frazam pe structura de blues , cam atat.

 

Nu cunosc chitaristi de blues din tara , caci nu se canta numai prin cluburi .

 

Un adevarat chitarist vocalist , bluesist , pe care l-am vazut la TV si l-am scapat cand a fost la Timisoara

 

Vali Racila " Sir Blues " ,( cred ca asa al cheama ), , l-am vazut de cateva ori laTV , este cel mai convingator din ce am vazut la TV.

 

Si l-am mai prins la mare cantand blues pe regretatul Iuliu Merca , canta extraordinar.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest MMG

In opinia mea albii ar trebui sa stea cuminti si sa asculte pe negri cintind blues. Si sa se margineasca la a caricaturiza blues-ul fara a avea pretentia ca il si cinta - e ok sa te amuzi intr-un jam session imitind inimitabilul, dar este scabros sa-ti arogi titlul de bluesman.

Un singur alb am cunoscut capabil sa cinte blues cel putin la fel de bine ca un negru. Numele sau este Horia Boian, un chitarist foarte cunoscut de catre cele 2 persoane care am avut sansa de a-l asculta in apartamentul meu la inceputul anilor '90, cintind pe o chitara sovietica pe care o porecliseram "Vaporul". Acest om pe mine m-a convins ca exista miracole, dar ca Dumnezeu nu are suficienta mila de noi cit sa le faca publice :-) . Evident, omul s-a apucat de alpinism, s-a insurat, are copil, munceste, la revedere chitara!!!

In rest, am auzit numai caricaturi palide la fatza de bluesmani.

Totusi, Cyfer are ceva din tusa de realism a blues-ului negru, e singurul roman care reuseste, tot mai des in ultimul timp, sa ma pacaleasca, incercind sa cinte un fel blues.

Da, si Merca era interesant, era un chitarist "raw" pe care am avut sansa de a-l asculta live in anii mei de liceu.

Link to comment
Share on other sites

Bluesul a fost " popuilarizat " in lume si chiar in america de cativa englezi sufletisti ,

 

Clapton , Peter Green , Jeff Beck ,Jhon Mayall

 

asa a ajuns bluesul cunoscut prin albi , dar aceasta nuinseamna ca nu-i muzica afroamericana.

 

De urmarit documantarul lui Scorsese ( parca) despre Blues , au aparut si DVD-uri.

 

Pai nu am cum sa ma plang ca m-am nascut pe campul de bubmac si sunt un negru exploatat .

 

Dar feelingul se transefera in "realitatile" fiecaruia asa ca "bloooooz' everybody.

 

nu conteaza cine e cel mai bun , blues sa fie .

Link to comment
Share on other sites

Humm, dar mie imi place mult blues-ul alb :) Rory Gallagher, Peter Green, Snowy White - nu e blues negru, dar nici pop-rock nu e :) Si cine a vazut live-ul Gary Moore cu B.B. King, stie ca se poate canta blues alb extraordinar.

 

offtopic: se gaseste concertul pe dvd? sau ai fost in uk :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-l uitati si me manu, ca v-ati fript.

Ati uitat de perioada lui Blue Spirits??????/

 

Suzie Q e un album e il ascult oricand cu mare placere. il recomand cu mare caldura chitaristilor si celor mai putin chitaristi.

E tras live si pe una din piese apare si Merca (e un dialog foarte haios unde Mike il intreaba pe Merca daca isi iubeste femeia mai mult decat chitara :))

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

Off-topic: Daca era chel, bassistu era Kiba Dachi :)

Aha Kiba rulz frate rupe grifu' de la bass.Oare de ce nu elogiaza nimeni si bassisti si tobari sau percutzionistii parerea mea sincera e ca AG e tare pe felia asta Ochescu la fel Baicea asemenea Rares si el intra aici dar as mai avea de adaugat inca 3 care mie personal imi plac foarte mult:Alex Tomasseli,Andrei Apostol si Viorel Dodoc.Pace!

Link to comment
Share on other sites

Guest les paul

ash zice shi eu Pat Travers...Gary Moore...S.R.V....si frate-su desigur...ar fii o groaza......hm...prea grea intrebarea...multi...multi de tot cam asta ar fii raspunsul...din romania??...cred ca A.G.W...

Link to comment
Share on other sites

vad ca toata lumea se grabeste sa zica cine e preferatul lui in materie de blues.. mare parte din ce e blues se canta la mamou , ca de , in alta parte nu se poate sau e prea scump marea majoritate..

am observat o chestie interesanta.. cred ca sunt maxim 5-6 persoane care vin in mod constant la concertele de blues de la mamou... ma intreb ce rost are sa faceti topuri pe forum in loc sa veniti la concerte, sa platiti bilet si va sprijiniti in oarecare masura chitaristul preferat??!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

blues....hm shi nu s-a vorbit de stivie ray vaughen shi de hendrix... grav grav. din punctu meu de vedere ei cam definesc genu'.

Hendrix şi SRV deja intră în sfera blues-rock după părerea mea. Şi fiindcă sunt perfect de acord cu cele spuse de karpi, o să dau ca exemplu un creator de blues destul de vechi, pe care Clapton şi Green au încercat să-l scoată în evidenţă prin nişte cover-uri şi tribute album-uri. E vorba de Robert Johnson, care ar putea să fie oricând un etalon pentru blues.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.