www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Doze?help


AnotherOne
 Share

Recommended Posts

Buna , am un epiphone special 2 de vreo 6 luni, si de cam 2 zile incoace o inceput sa sune cred eu dozele? una dintre probleme e la gain mare cand maresc Tonul de la chitara se aude un ascutit ff nasol iar cand pun mana pe corzi dispare..

O a doua problema i ca la gain mic nu se aude ascutitul asta desi am tonul maxim la chitara,in schimb sunetu iasa e intrerupt sau sacadat nush cum sa descriu, am pus un simple sa vedeti despre ce e vorba, si daca m-ati puta ajuta cu ceva sfaturi sa rezolv aceste probleme.

Specific ca pe ambele doze am aceste probleme.

doze__Audio__Rec__11_.mp3

Link to comment
Share on other sites

Buna , am un epiphone special 2 de vreo 6 luni, si de cam 2 zile incoace o inceput sa sune cred eu dozele? una dintre probleme e la gain mare cand maresc Tonul de la chitara se aude un ascutit ff nasol iar cand pun mana pe corzi dispare..

O a doua problema i ca la gain mic nu se aude ascutitul asta desi am tonul maxim la chitara,in schimb sunetu iasa e intrerupt sau sacadat nush cum sa descriu, am pus un simple sa vedeti despre ce e vorba, si daca m-ati puta ajuta cu ceva sfaturi sa rezolv aceste probleme.

Specific ca pe ambele doze am aceste probleme.

 

corzile sunt vechi, fac oscilatie din cauza uzurii, asa imi fac si mie. Schimba-le.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Buna , am un epiphone special 2 de vreo 6 luni, si de cam 2 zile incoace o inceput sa sune cred eu dozele? una dintre probleme e la gain mare cand maresc Tonul de la chitara se aude un ascutit ff nasol iar cand pun mana pe corzi dispare..

O a doua problema i ca la gain mic nu se aude ascutitul asta desi am tonul maxim la chitara,in schimb sunetu iasa e intrerupt sau sacadat nush cum sa descriu, am pus un simple sa vedeti despre ce e vorba, si daca m-ati puta ajuta cu ceva sfaturi sa rezolv aceste probleme.

Specific ca pe ambele doze am aceste probleme.

 

Deci pana acuma timp de 6-7 luni nu au sunat si acum au inceput s sune ...? cred cai bine altfel daca nu suna cum poti sa canti ?

 

Cand pui mana se opreste sunetul ..s cheama "palm muting" ,,daca-ti pun mana pe gura nu mai poti vorbi..nu?

 

cam asta se poate intelege din ce ai scris ...plus pe mai departe nu incerc sa analizez...

 

 

Ce se aude pe inregistrare..= chitara in overdrive ( distorsiuni ale etajelor de amplificare de la gain mai mare decat normal ).

 

Se aude o modulare de joaa frecventa / o pulsatie in amplitudine .

 

Sacadat ar fi daca sar opri tonul complet ..deci daca ar fi sunet ... liniste ... apoi sunet si tot asa repetat ar suna sacadat ..

 

Pulsatia vine de la intermodulatia semnalului de la chitara cu tensiunea pulsatorie de 100 Hz de dupa redresare dublu alternanta al sursei de alimentare insuficient de filtrata.

 

Deci 100Hz din tensiunea de alimentare +102 Hz ce apar de la chitara => pulsatie de 2Hz so una de 202 Hz

Coarda E (Mi 6) parca are 84Hz dar pe pozitia 3 (G) are frecventa de 98Hz sau G# 103Hz cea ce este aproape de 100Hz .Deci 100Hz Brum -98Hz sunetul G => o pulasatie de 2 hz .( dear sii una de 198hz pe care nu o observi) => si de aici apar mai multe modulatii intermodulatii ce distorsioneaza sunetul original.

 

Asa ca apare diferenta ca si o pulsatie care nu este constanta deoarece de la chitara apar diferite frecvente sau combinatii de frecvente mai ales cand distorsionam sunetul de chitara.

 

Cand ii dam "blana" la sunetul de chit a...gain la max semnalul devine rectengular si puterea poate creste la aprox dublu => consum de curent aprox dublu => filtrarea nu mai este eficienta=> creste "riplul" de 100Hz al tensiuni "filtrate" deci psrtea nefiltrata va deveni mai mare => aceasta pulsatie a curentului de alimentare al statiei duce la modularea in amplitudine si a semnalului amplificat ..plus se amestece frecvente semnalului amplificat cu frecventa tensiunii de alimentare ....=> pulsatie , brumm, marait , gajait peste semnalul util.....

 

Link to comment
Share on other sites

@ Domnul Karpi, cu ce ma ajuta ce miai zis tu? poate ca tu esti in domeniu electric si ai habar de lucrurile astea, in schimb eu nu inteleg nimic din ce ai scris mai sus...plus ca lucru acesta nu rezolva problema...

Vroiam niste sfaturi utile care sa ma ajute la rezolvarea problemei, nu o explicatie de ce face asa

 

P.S deci remedierea problemei ar fi care? :)

Edited by AnotherOne
Link to comment
Share on other sites

Buna , am un epiphone special 2 de vreo 6 luni, si de cam 2 zile incoace o inceput sa sune cred eu dozele? una dintre probleme e la gain mare cand maresc Tonul de la chitara se aude un ascutit ff nasol iar cand pun mana pe corzi dispare..

O a doua problema i ca la gain mic nu se aude ascutitul asta desi am tonul maxim la chitara,in schimb sunetu iasa e intrerupt sau sacadat nush cum sa descriu, am pus un simple sa vedeti despre ce e vorba, si daca m-ati puta ajuta cu ceva sfaturi sa rezolv aceste probleme.

Specific ca pe ambele doze am aceste probleme.

 

În mod sigur lipseºte ceva din descrierea ta. În ce e bãgatã chitara ta? În soft sau în amp ? Ai schimbat priza încare bagi amp-ul ?, dacã amp foloseºti. ªi la mine, pe Gain maxim, dacã "urc" potențiometrul volumului spre 8-10 am un "bârâit"...

Reseteazã amp-ul la setãrile fabricii, de exemplu...La aºa descrieri sumare, nu te poți aºtepta la soluții corecte din partea colegilor. Poate creezi un brainstorming inutil, ºi când colo ți ți-a cedat , de exemplu, firul de la pãmântare din perete când ți-o cãlcat nevasta cãmaºa... Vizualizeazã, mai bine, ce-ai schimbat tu în ultimele zile.

 

Baftã !

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

problema cu "fluieratu" apare in video asta .. la minutul 1:33 http://www.youtube.com/watch?v=Rurwe-acmaY

 

am mai probat chitara unui prieten si face la fel... e normal sunetu respectiv la gain mare?

 

Depinde de calitatea dozelor. Clar la niste doze mai bune nu apare aceasta problema. Am auzit ca un repoting de doze ar ajuta sa mai scapi de aceasta microfonie, dar nu am incercat. Cisteste si de aici http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=5224 si lamureste-te singur

Link to comment
Share on other sites

Înțeleg din video ca ai "forțat" microfonia, nu ? Cã vãd ca stãteai chiar în fața cabinetului.... Sau n-are legãturã ?

 

O fi doar din cauza Epiphone-ului ( :) ) ? Sunt curios acum dacã sunt piesele originale pe ea sau ai înlocuit dozele sau altceva...

 

L.E. : Acu' am vãzut la #4 ca ai încã originalele...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Înțeleg din video ca ai "forțat" microfonia, nu ? Cã vãd ca stãteai chiar în fața cabinetului.... Sau n-are legãturã ?

 

O fi doar din cauza Epiphone-ului ( :) ) ? Sunt curios acum dacã sunt piesele originale pe ea sau ai înlocuit dozele sau altceva...

 

L.E. : Acu' am vãzut la #4 ca ai încã originalele...

 

sunetu apare si cand is departe de amplif, in video care lam mentionat mai sus, nu sunt eu.. i un filmulet oarecare cu cineva care are aceasi problema ca mine .

 

Nam schimbat nimic la chitara decat corzile. Restul pieselor sunt originale. deci? ar intra in garantie problema asta?

Link to comment
Share on other sites

Deci 100Hz din tensiunea de alimentare +102 Hz ce apar de la chitara => pulsatie de 2Hz so una de 202 Hz

Coarda E (Mi 6) parca are 84Hz dar pe pozitia 3 (G) are frecventa de 98Hz sau G# 103Hz cea ce este aproape de 100Hz .Deci 100Hz Brum -98Hz sunetul G => o pulasatie de 2 hz .( dear sii una de 198hz pe care nu o observi) => si de aici apar mai multe modulatii intermodulatii ce distorsioneaza sunetul original.

 

Ce-a vrut karpi sa zica este ca s-a declansat o... extorsiune al unui ... degajament al ... unei constructii de... ã, într-o apã si dupã care ... puteti uita.

 

Sau ca alimentarea ampului sau pedalei pe care o folosesti si-a depasit durata de viata, aceasta fiind direct proportionala cu calitatea (pretul) repectivului device. Cel mai probabil chitara nu a suferit nicio mutatie.

Edited by vlad_cozma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.