www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fretboard Lipicios


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Acum cateva luni am cumparat un Jackson JS30KV la mana a doua. Dupa ce am ajuns acasa, am umblat la inaltimea bridge-ului. Corzile erau foarte foarte sus.

 

Cantand, am observat ca atunci cand fac un slide, degetele imi aluneca mai greu decat pe copia mea de Les Paul. Am scos corzile si am curatat griff-ul cu o solutie de la un amic. S-a vazut o mica imbunatatire, dar nu mult.

 

Este normal sa fie asa la chitarile Jackson? Poate problema este ca ar trebui curatat spatele neck-ului? Asta imi da oare iluzia de greutate cand fac un slide?

 

Totusi, cand pun degetul pe o tasta oarecare, se simte lipicios. Daca pun pe o tasta la Les Paul, simt ca aproape imi aluneca.

 

Inainte avea corzi de 10, acuma are de 11. Poate nu sunt inca obisnuit cu acest timp de corzi si de aceea imi ofera senzatia de slide greoi?

 

Astept pareri. Merci.

 

PS: Pe Les Paul am corzi de 10.

Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni am cumparat un Jackson JS30KV la mana a doua. Dupa ce am ajuns acasa, am umblat la inaltimea bridge-ului. Corzile erau foarte foarte sus.

 

Cantand, am observat ca atunci cand fac un slide, degetele imi aluneca mai greu decat pe copia mea de Les Paul. Am scos corzile si am curatat griff-ul cu o solutie de la un amic. S-a vazut o mica imbunatatire, dar nu mult.

 

Este normal sa fie asa la chitarile Jackson? Poate problema este ca ar trebui curatat spatele neck-ului? Asta imi da oare iluzia de greutate cand fac un slide?

 

Totusi, cand pun degetul pe o tasta oarecare, se simte lipicios. Daca pun pe o tasta la Les Paul, simt ca aproape imi aluneca.

 

Inainte avea corzi de 10, acuma are de 11. Poate nu sunt inca obisnuit cu acest timp de corzi si de aceea imi ofera senzatia de slide greoi?

 

Astept pareri. Merci.

 

PS: Pe Les Paul am corzi de 10.

1. Te speli pe maini inainte sa canti

2. Folosesti asta pt neck si fretboard(gasesti de cumparat de la magazine si piata)

komfort_butorapolo_250ml.jpg

3. Folosesti asta pt corzi stergand dupa aplicare,inainte si dupa fiecare cantat

 

Este foarte normal sa nu alunece uneori, se exfoliaza pielea de pe degete si se depune grasime+ dead skin mai ales vara sau ma rog, cand e mai cald, chiar daca nu ruginesc corzile sau asa ceva.

31KDMX02T1L._SL500_AA300_.jpg

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum ai tu spatele grifului, dar daca e "gloss" < asa cum aveam si eu la Dean-ul meu > poti sa faci asta daca doresti:

 

 

sper sa mearga, nu stiu cum e la tn spatele grifului, dar poate merge. Ajuta mult.

 

Cat despre fretboard si corzi: sterge corzile dupa ce canti (carpa uscata, Dunlop Ultraglide: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1060 ; nu am folosit, doar am auzit ca e ok), spala-te pe maini inainte sa canti, cum zicea alt user mai sus. Gasesti de la Dunlop prouse de ingrijire si a fretboardului daca vrei: asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1058 (nu am folosit) si apoi, asta: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1059 (am folosit uleiul de lamaie, e bun. )

 

Pai, dai corzile jos, mai intai daca doresti, iti rezolvi spatele grifului:P, apoi, pe fretboard aplici niste produse de curatat ( uleiul de lamaie il aplici si il lasi putin acolo sa se inmoaie, stergi ) apoi te speli pe maini, canti si apoi stergi corzile... sper sa mearga :-?? bafta

Edited by Vulgar_display_of_Alex
Link to comment
Share on other sites

Mã îndoiesc cã are vreo legãturã cu corzile, sau cu soluțiile de curãțat, deoarece am pus ºi eu odatã mâna pe o chitarã cu un asemenea lac ( era un Gibson Les Paul, Made in China, dar nu ºtiu dacã are vreo importanțã asta ), atât pe freturi cât ºi pe spatele gâtului, încât era foarte dificil de fãcut slide. Mã gândesc cã ar putea fi doar o problemã de obiºnuințã ºi timp de exersat. Sau, nu se preteazã acest tip de lac pentru "slide-ri"... Nu te grãbi cu modificatul. Cred cã pentru rhytm e perfectã ca ºi prizã, nu ?

 

Oricum , nu pare a fi uºor la genul tãu muzical preferat , cã trebuie sã "alergi" între power-chord-uri destul de mult... Dacã nu "se lasã" probabil varianta lui vulgar e cea mai bunã, cea cu ºmirgheluitul spatelui gâtului.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Acum cateva luni am cumparat un Jackson JS30KV la mana a doua. Dupa ce am ajuns acasa, am umblat la inaltimea bridge-ului. Corzile erau foarte foarte sus.

 

Cantand, am observat ca atunci cand fac un slide, degetele imi aluneca mai greu decat pe copia mea de Les Paul. Am scos corzile si am curatat griff-ul cu o solutie de la un amic. S-a vazut o mica imbunatatire, dar nu mult.

 

Este normal sa fie asa la chitarile Jackson? Poate problema este ca ar trebui curatat spatele neck-ului? Asta imi da oare iluzia de greutate cand fac un slide?

 

Totusi, cand pun degetul pe o tasta oarecare, se simte lipicios. Daca pun pe o tasta la Les Paul, simt ca aproape imi aluneca.

 

Inainte avea corzi de 10, acuma are de 11. Poate nu sunt inca obisnuit cu acest timp de corzi si de aceea imi ofera senzatia de slide greoi?

 

Astept pareri. Merci.

 

PS: Pe Les Paul am corzi de 10.

 

Si se lipesc corzile de "tastiera"..???????? Hahahaha ..

 

Te-ai gandit BINE ?

 

Spala-te pe maini , unge degetele cu ceva crema ( usor) si NU APASA atat de tare coarda de taste .

 

Degetele nu ajung pe "tastiera" numai coarda , si ce spui tu este foarte interesant bun de poanta in Divertis sau Vacant Mare . Cum sa se lipeasca corzile de tastiera..sau poate de taste ???

 

Cand am citit titlul am crezut ca te lipesti de gat cu palma de lacul care acopera gatul ,,,in care caz se curata /degreseaza bine cu spirt sau ceva solutie optr mobila lacuita...si se da usor cu ceva ulei ..eu dau cu cel cu lamaie care este ptr intretinut tastiera nelacuita .

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Pana la urma problema s-a rezolvat. Am dat pe partea din spate a griff-ului cu o solutie de curatat (am luat-o de la un amic. nu mai retin cum se numeste). Dupa ce am dat si am sters de doua ori, mergea ca uns :)

 

Ramurel, legat de priza. Eu pana sa iau Jackson-ul eram obisnuit cu Les Paul-ul greu. In momentul in care am luat Jackson-ul in mana, am crezut ca e jucarie. E mai greu la inceput sa il tii bine ca sa poti sa faci slide-uri cu acorduri and stuff. Cu timpul totusi, inveti cum sa tii chitara (mai ales cand stai jos) ca sa poti canta cu usurinta.

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.