www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tube Amp...sau Nu ? (video Inside)


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Guest Big Tree

Deci nu`mi vine sa cred ce aud ... incredibil ... deci in " scurt " timp o sa scapam de lampi care sunt costisitoare si o sa... wow... totusi , presimt ca peste 100 de ani o sa se cante pe bune la air guitar wireless conectate la difuzoare cat un telefon care scot pe putin 1000 W , de domeniul SF`ului , dar nimeni nu credea acum 500 de ani ca poti calatori 5000 km in mai putin de o zi.Deci totul e posibil.

Link to comment
Share on other sites

Foarte bun topic-ul! @VaruMaftei :) Amp-urile solid state ruleaza atunci cand sunt gandite si facute cum trebuie. Iar cu suficienta putere de procesare , simulatoarele (vezi Axe Fx de la Fractal Audio) se aproprie 99.999% de "the real thing". Cine nu stia de el, trageti un ochi aici aici: http://www.fractalaudio.com/ .

Link to comment
Share on other sites

Cum naiba po?i lua în serios un "Instructor of Music Industry Studies" care nu e în stare sã capteze un amplificator?! De miturile perpetuate nu mai zic.

 

:lol: sorry man! N-am vrut sa supar nici un guru. Pentru noi astia mici,mi s-a parut interesanta teoria ,poate prea simplista, despre armonicile pare care sunt mai usor de obtinut cu lampa ,despre tranzistorii care imita comportamentul lampilor,despre amplificatoare" de boutique" care au etajul de preamplificare 100% SS si lampi doar pentru putere....ma-ntelegi :)

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Pentru a mia oarã, astfel de generalizãri sunt gratuite. Poți scoate ce armonici vrei, și cu lãmpi și cu BJT și cu FET șo ce mai vrei. Circuitul e mai important decât natura elementelor active (deși evident nu le poți substitui pur și simplu).

Am fãcut și niște experimente, modeste, dupã posibilitãți, ce-o drept dar aparent nu a observat/înțeles/vrut sã înțeleagã nimeni: http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=357353

Link to comment
Share on other sites

Cum naiba po?i lua în serios un "Instructor of Music Industry Studies" care nu e în stare sã capteze un amplificator?! De miturile perpetuate nu mai zic.

Crezi ca vorbeste prostii ??? Amplificatoarele sunt facute pt a fi folosite de instrumentisti.

Parerea mea este ca armonicele , pare si impare le produce ambele tipuri de amplificatoare.

Diferenta dintre cele doua este , in final, dinamica sunetului (acustic ca sa nu creez confuzie).

In lampa, electronul "zboara" cu viteza luminii de la catod la anod, in schimb la semiconductori se intampla ceva mai "puturos" din cauza proprietatilor de conductibilitate care sunt , mai slabe.Asta este si nu ai ce-i face !!!

La semiconductori, poti sa rezolvi ceva mai simplu problema armonicilor impare.In schimb , la un amplificator cu tuburi este destul de dificil.Totul depinde de transformatorul de iesire si modul de adaptare cu tuburile finale.

Intr-un final dramatic, orice ascultator(ma refer in special la cei mai putin avizati) ar spune ca nu sunt diferente de sunet intre cele doua tipuri de amplificatoare.In schimb, cel care canta va simti sunetul "mai legat"(pt amp-uri high gain), "mai intepat","mai balansat","cu sustain" la un amp cu tuburi, in comparatie cu unul cu semiconductori.

Bineinteles ca pot exista amplificatoare pe tuburi care se pot auzi mai prost decat cele solid state.

Nu este niciun mit la mijloc.Este vorba de gusturi.Dar majoritatea instrumentistilor opteaza pt amp cu tuburi.Cei care au folosit amplificator cu tuburi , stiu si de ce.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Toate bune si frumoase...facem ampuri SS si procesoare din ce in ce mai bune, pana intr-o buna zi o sa ajunga la nivelul celor pe lampi(desi ma-ndoiesc). Ceea ce nu inteleg este de ce ne chinuim de 50 de ani sa reinventam apa calda si mersul pe jos. Tonuri bune de chitara exista deja. Eu zic ca ar fi mult mai constructiv sa inventam ceva nou, nu sa reproducem ceva ce exista de 70 de ani. Mi se pare complet inutil.

Zicea cineva ca ampurile pe lampi nu sunt fiabile...Marshall-ul meu din '79 zice ca n-are dreptate.

Treaba asta cu emulatul e ca si imitatia de piele...oricat de mult o sa evolueze tehnologia de fabricatie, o sa ramana doar atat...o imitatie, sau in cel mai putin probabil caz o sa fie la fel de buna, dar de doua ori mai scumpa.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

...cind ai bani cumperi orice componente moderne si construiesti ce doresti - va fi tot FACUT nu ORIGINAL !

 

Pt. UN NUME, nu umflu buzunarele nimanui.

Aici nu este vorba de bani pt cumparat componente .Problema consta in faptul ca nu ai alternativa.In acele preamp-uri exista procesoare specializate si proprietare constructotului respectiv.Nu le gasesti nicaieri , la niciun pret.Acesta este marele impediment. Asa ca ori exista acel ton original, ori nu exista deloc.In concluzie, daca nu se pot realiza DIY nu ramane decat sa cumperi originalul.Nu am spus nimic la misto si am si justificat de ce.

Iar cu un operational , o dioda si un tranzistor nu exista nicio perspectiva pt. a egala un sunet ca cel de la Eleven Rack, de exemplu...parerea mea.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

Toate bune si frumoase...facem ampuri SS si procesoare din ce in ce mai bune, pana intr-o buna zi o sa ajunga la nivelul celor pe lampi(desi ma-ndoiesc). Ceea ce nu inteleg este de ce ne chinuim de 50 de ani sa reinventam apa calda si mersul pe jos. Tonuri bune de chitara exista deja. Eu zic ca ar fi mult mai constructiv sa inventam ceva nou, nu sa reproducem ceva ce exista de 70 de ani. Mi se pare complet inutil.

Zicea cineva ca ampurile pe lampi nu sunt fiabile...Marshall-ul meu din '79 zice ca n-are dreptate.

Treaba asta cu emulatul e ca si imitatia de piele...oricat de mult o sa evolueze tehnologia de fabricatie, o sa ramana doar atat...o imitatie, sau in cel mai putin probabil caz o sa fie la fel de buna, dar de doua ori mai scumpa.

 

pai de ce sa inventam ceva nou...nu trebuie inventat decat ceva cat mai ieftin si utilizabil care sa reproduca "vechile tonuri" brute ale celebrelor amplificatoare pe lampi.Asa cum azi tonul unei vioare bune e foarte asemanator si apreciat ca cel al unei vioare bune cantate acum 300 de ani...asa si tonul de plexi sau ac30 va fi lafel de apreciat si popular si peste 300 de ani daca va mai exista rock atunci.Eu cred ca s-a terminat cu evolutia instrumentului "chitara electrica+amp(procesor)+pedala" in ce priveste soundul inca din anii 80...ce urmeaza tine de "muzica" house.AxeFx reprezinta prima victorie convingatoare a digitalului impotriva "lampilor".

In domeniul filmului aceeasi poveste,senzorul cmos a ajuns deja pelicula in ce priveste performata.Doar"modelling-ul" e mai complicat acolo a.i. sa poti obtine direct o imagine digitala cu acel caracter al diferitelor emulsii utilizate in istoria cinematografiei si pe care le ravnesc directorii de imagine....dar se va rezolva si asta ,sunt sigur.

Eu astept ceva la fel de bun ca AxeFX intr-un format gen amplug.Pana atunci cant la dumble-ul si vht-ul virtual din valvetronix-ul meu :) .Urmeaza sa-mi iau si un amp pe lampi ca nu-mi permit axeFX si ca asta va fi antichitatea obligatorie pentru orice chitarist care se respecta :lol: ...chiar snobism inca nu e,recunosc.

Link to comment
Share on other sites

Ce este, intr-adevar, caracteristic fiecarui producator este felul in care le programeaza.

Pai asta-i "buba" la orice tip de microcontroller, the software.Iar in momentul in care vrei sa faci "reverse engineering" se blocheaza sau si mai sigur, se autodistruge (infineon).Nu este exclus ca setul de instructiuni sa fie extins/specializat pt anumiti clienti, care sunt de fapt producatorii de pre-uri,procesoare de instrument si amp-uri.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

pai de ce sa inventam ceva nou...nu trebuie inventat decat ceva cat mai ieftin si utilizabil care sa reproduca "vechile tonuri" brute ale celebrelor amplificatoare pe lampi.Asa cum azi tonul unei vioare bune e foarte asemanator si apreciat ca cel al unei vioare bune cantate acum 300 de ani...asa si tonul de plexi sau ac30 va fi lafel de apreciat si popular si peste 300 de ani daca va mai exista rock atunci.Eu cred ca s-a terminat cu evolutia instrumentului "chitara electrica+amp(procesor)+pedala" in ce priveste soundul inca din anii 80...ce urmeaza tine de "muzica" house.AxeFx reprezinta prima victorie convingatoare a digitalului impotriva "lampilor".

In domeniul filmului aceeasi poveste,senzorul cmos a ajuns deja pelicula in ce priveste performata.Doar"modelling-ul" e mai complicat acolo a.i. sa poti obtine direct o imagine digitala cu acel caracter al diferitelor emulsii utilizate in istoria cinematografiei si pe care le ravnesc directorii de imagine....dar se va rezolva si asta ,sunt sigur.

Eu astept ceva la fel de bun ca AxeFX intr-un format gen amplug.Pana atunci cant la dumble-ul si vht-ul virtual din valvetronix-ul meu :) .Urmeaza sa-mi iau si un amp pe lampi ca nu-mi permit axeFX si ca asta va fi antichitatea obligatorie pentru orice chitarist care se respecta :lol: ...chiar snobism inca nu e,recunosc.

Vroiam sa spun ca nu inteleg in ce consta marea realizare...au facut un amp SS cu sound gen trainwreck care costa cat clona de trainwreck de la Ceriatone de exemplu (ca pana la urma sunt un fel de clone ambele), care e pe lampi. Sa-mi explice si mie cineva care-i realizarea: pret nu, sound poate da, pote nu, la fiabilitate am indoieli serioase, iar consumul de curent nu cred ca intereseaza pe cineva la modul serios.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Vroiam sa spun ca nu inteleg in ce consta marea realizare...au facut un amp SS cu sound gen trainwreck care costa cat clona de trainwreck de la Ceriatone de exemplu (ca pana la urma sunt un fel de clone ambele), care e pe lampi. Sa-mi explice si mie cineva care-i realizarea: pret nu, sound poate da, pote nu, la fiabilitate am indoieli serioase, iar consumul de curent nu cred ca intereseaza pe cineva la modul serios.

 

LOL! Poate la greutate, ca nu mai ai trafurile alea babane? :) Se bucura roadies!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.