www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noi Modele Fake Se Fac In China


Tintin
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle
Mi-a zis cineva aseara:

 

"3000$ pentru 2 bucati de lemn, 4 suruburi, 2 potentiometre si un condesator"

 

 

Nimic mai adevarat si totusi Highway 1-ul ala al tau nu e chiar 200 E. Eu nu ridic in slavi chitarele cu preturi exorbitante, dar stiu cu siguranta ca zicala "sunt prea sarac pentru lucruri proaste" este cat se poate de adevarata.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

A pus mana cineva pe un LP chinezesc ? Ma gandesc ca ar merita daca ar avea lemnul mai bun decat o Vintage V100. Hardware-ul se poate schimba si ar iesi o chitara buna daca are lemnul bun.... Chiar ma bate gandu sa fac o incercare.

Link to comment
Share on other sites

A pus mana cineva pe un LP chinezesc ? Ma gandesc ca ar merita daca ar avea lemnul mai bun decat o Vintage V100. Hardware-ul se poate schimba si ar iesi o chitara buna daca are lemnul bun.... Chiar ma bate gandu sa fac o incercare.

 

Da ! Eu am pus mâna pe una, în atelierul celor de la "Cargo". E mai grea un pic ( nu ºtiu ce lemn era ) ºi i-a schimbat dozele, însã avea gâtul regulamentar,am "bãtut" câteva ritmuri pe ea, mai mult numai timpul poate spune... De sunat suna foarte bine ( n-avea fret-buzz sau alte probleme de tastaturã ).

 

A, ºi era sã uit : E o chestie ,care mie nu mi-a plãcut ( nu pot spune comparativ cu V100, cã n-am întîlnit, compar Vintage VS6 CG a mea ). Gâtul era aºa de lãcuit, cã parcã ți se lipea mâna pe el ºi mã miºcam greu la schimbãri de acorduri sau note peste freturi...M-ați înțeles ce-am vrut sã zic ?

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

Aha deci nu sunt chiar atat de rele cum am mai auzit. Chestia cu lacul e cam nasoala.... eu am matuit lacul de pe gat si asa e mai rapid (la chitara mea ).

Link to comment
Share on other sites

Aha deci nu sunt chiar atat de rele cum am mai auzit. Chestia cu lacul e cam nasoala.... eu am matuit lacul de pe gat si asa e mai rapid (la chitara mea ).

 

Cu orice chitara poți sã faci ce vrei pânã la urmã , însã oricum o verifici "live". Eu n-aº avea curajul sã cumpâr online nici un plic de scobitori, darmite un Gibson, indiferent cine-l face sau îl prezintã...Poa' sã fie ºi Thommann, ºi mama lu' thommann...

Link to comment
Share on other sites

Avem un super chitarist care trebuie sa interpreteze ceva super tehnic/calitativ/artistic ptr mult bani de ex la o inregistrare intr-un studio .Trebuie sa arate ca el este alesul si ptr a-si mentine firma de super chitarist ca sa mai fie chemat ptr bani multi .

In drum spre studio are accident si se "farama" chitara super in 101 bucatele.

 

Daca nu poate face rost de o chitara la fel de buna etc ....pierde atat banii cat si din firma de mare artist .

 

Nu are timp!

 

Scoate omul de ex sa spunem $15000 comanda un GLP sau UN Strat sau Ibanez sau ce vrea el de la o firma care garanteaza calitatea !!

 

Da banul pe o chitara profi si intra in studio canta cu chitara noua noutza ...da pe spate pe toti ia bani si treaba-i rezolvata.

 

dar cand are timp si chef face chitare din bucati cumparate pe ici colo.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Avem un super chitarist care trebuie sa interpreteze ceva super tehnic/calitativ/artistic ptr mult bani de ex la o inregistrare intr-un studio .Trebuie sa arate ca el este alesul si ptr a-si mentine firma de super chitarist ca sa mai fie chemat ptr bani multi .

In drum spre studio are accident si se "farama" chitara super in 101 bucatele.

 

Daca nu poate face rost de o chitara la fel de buna etc ....pierde atat banii cat si din firma de mare artist .

 

Nu are timp!

 

Scoate omul de ex sa spunem $15000 comanda un GLP sau UN Strat sau Ibanez sau ce vrea el de la o firma care garanteaza calitatea !!

 

Da banul pe o chitara profi si intra in studio canta cu chitara noua noutza ...da pe spate pe toti ia bani si treaba-i rezolvata.

 

dar cand are timp si chef face chitare din bucati cumparate pe ici colo.

 

N-am inteles, vrei sa zici ca acel chitarist (imaginar ? real ?) prefera sa cante pe chitarile facute de le din bucati decat pe alea de 15000$ ?

Link to comment
Share on other sites

N-am inteles, vrei sa zici ca acel chitarist (imaginar ? real ?) prefera sa cante pe chitarile facute de le din bucati decat pe alea de 15000$ ?

 

Daca are timp si chef plus ceva simt tehnic , chitaristul se ocupa de asamblat chitare din parti componente alese de el dupa diferite criterii personale in ce priveste calitatea acestora,

 

 

Dar daca NU are timp caci este ocupat cu cantatul ( performarea) ptr bani,munca de studio,repetitii, compus muzica , text etc etc plus trebuie sa-si mentina imaginea / faima/renume personal investeste in instrumente de la firme care garanteaza 100% calitatea urmarita/necesara.Bineuinteles ca aceste instrumente profi. sunt mai scumpe pe baza cerere /oferta .

 

Deci este vorba de un super maestru /profesionist care daca nu are timp de hobby-ul sau sa-si construiasca /asambleze chitara "ideala" este nevoit sa-si cumpere un instrument performant ca aiba timp ptr altele mai importante ....si sa castige si banul.

 

Ca sa nu fie un chitarist imaginar este cunoscut faptul ca multe vedete i-si asambleaza upgradeaza chitara dupa bunul plac printre care si Clapton cand are timp.

 

Este alta treaba cand firma de chitare XYZ construieste o chitara "signature" dupa anumite indicatii ale vedetei sau un instrument "upgradat" de acesta "facut vestit " prin diferite metode media..stil: " chitara cu tonul vestit ce a fost folosita la inregistrarea vestitului hit "blabla".......ce apoi se vinde la doritorii /imitatori /fani .

 

Plus sunt instrumentisti care nu au nici o chemare in directia acesta de "lutier amator" , omul da banul si vrea o chitara adecvata/perfecta/buna...etc....si se ocupa numai si numai de muzica . intretinere , upgrade si altele plateste un lutier /maestru de chitare care intretine ...repara, schimba corzi, acordeaza chitarele etc etc....

Link to comment
Share on other sites

Un chitarist mare, bla, bla , bla e cam asaltat cu oferte de la firme de instrumente. I fac aia si pe dracu in 4 numai sa aiba contract cu el si sa urce pe scena cu o scandura de la ei, ca daca omenirea vede scandaura in mana lui, se inghesuie la cumparat si colectionat. Da multzi sunt fani chitari modificate, dar nu neaparat sa le faca ei, ca au si ei tehniceni care se ocupa de ele sau luthieri, EVH era unu dintre cei care-shi meshteshugea singur scula si o tot bibilea, o reinventa, etc. Chitaristi mari chiar nu mai au timp de bibilit si de hobby, au contracte publictare, au sedinte foto, au inregistrari si filmari la videoclipuri, albume, au aparitii televizate, au concerte dintr-o tara in alta, au betii si futaiuri dupa concerte, drumuri de facut cu avioane, autobuze, etc. Mai trebuie sa si manance si ei si sa doarma, unii mai merg si fac si sport ca sa se mentina in forma, deci nu prea vad efectiv timp fizic pentru meshterit la scule.

Link to comment
Share on other sites

Nu înțeleg, de ce aceste chitare ar fi niºte porcãrii? Prețurile nu sunt mari, ºi nu vãd de ce n-ar suna ok. Sau nu sunã bine din cauzã cã-s fãcute în China? Totuºi, mie-mi inspirã mai multã-ncredere decât alte porcãrii ce se vând pe la noi: dimavery, harley benton, delson, behringer etc. Cel puțin, aratã mult mai bine decât cele pe care le-am enumerat.

Link to comment
Share on other sites

Nu înțeleg, de ce aceste chitare ar fi niºte porcãrii? Prețurile nu sunt mari, ºi nu vãd de ce n-ar suna ok. Sau nu sunã bine din cauzã cã-s fãcute în China? Totuºi, mie-mi inspirã mai multã-ncredere decât alte porcãrii ce se vând pe la noi: dimavery, harley benton, delson, behringer etc. Cel puțin, aratã mult mai bine decât cele pe care le-am enumerat.

Daca citeai tot cu atentie ai fi inteles ca daca schimbi hardware si partea electrica chitara este la fel de buna ca oricare alta chitara, dar nu citesti si postezi aiurea.

Link to comment
Share on other sites

Daca citeai tot cu atentie ai fi inteles ca daca schimbi hardware si partea electrica chitara este la fel de buna ca oricare alta chitara, dar nu citesti si postezi aiurea.

 

Am citit toate posturile... Erau unele persoane care ziceau cã-s porcãrii, etc. pentru acelea am postat. Sunt convins cã dacã schimbi partea electricã ºi hardware-ul iese o chitarã ca lumea. :) Eu, unul, mi-aº lua una de-asta. Numai bine!

Edited by morthadoth
Link to comment
Share on other sites

ma pe voi va manca in cur sa luati teapa. chitarile astea se fac "la kilogram", nu beneficiaza de controlul calitatii de care beneficiaza cele pe care le fac firmele mai cunoscute. o chitara de asta o iei de la poarta fabricii cu cativa centi, nu dolari. pretul e dat de imaginea pe care o are si de transport, care e de cateva zeci de ori, poate chiar sute, valoarea reala a chitarii.

care lemn? asta e rumegus cu veneer in cel mai bun caz. chiar la firmele mai respectabile se pune problema de asa ceva cand vine vorba de lemn. la un epiphone, squier, sau mai stiu eu ce, platesti poate si "firma" dar platesti si un control mai "riguros" al calitatii. la astea dumnezo cu mila. singurul motiv pt care eu as lua asa ceva este pt ca sa o pun pe perete.

am avut ocazia acum vreo cativa ani sa pun mana pe o chitara din asta no name fake chitara celebra, fake in sensul ca greu iti dadeai seama daca e sau nu e, vizual vorbind, si nu am crezut in viata mea ca poate exista asa ceva. suna ca un carton imbibat cu apa. am mai tinut eu chitari moarte in mana, dar ca asta never. asa ca mai bine vedeti ce faceti cu banii, ca la o adica un fender usa standard second e undeva pe la 500 euro.

la ce se refera karpi e altceva. sunt chitari adevarate, care se depreciaza in timp ca valoare. nu la noi/europa dar in state, japonia etc. chitari ca fender american standard (mai mult sau mai putin), dar mai ales carvin, peavey (cu exceptia wolfgang), washburn chiar etc poti sa le iei pe nimic, si sa tot schimbi intre ele componente. in state gasesti cu 100-200$ carvin sau peavey made in usa, din lemn adevarat. la fel si copii gen greco, fernandes etc nici nu se compara cu stifturile astea, care au ajuns sa se produca numai pentru imagine sau pentru tras tepe. defapt 99% (romanasi sau cam orice altceva) de aia le si iau, sa traga ulterior tepe

Link to comment
Share on other sites

preturile acelea de pe acel site sunt cam cele de producator...se vede ca apar tarifele engros.Ideea e ca epiphone/vintage/squier/agile/harley-benton/ibanez/esp/dean/jackson le cumpara tot de la aceasi uzina chineza cu 100-200 de euro si le vinde cu 200-400....aaa poate mai fac un sumar control al calitatii dupa ce le dau jos de pe vapor.

Paranteza: am aflat fara prea mare mirare,dupa sn,ca acustica mea ibanez e facuta in aceeasi fabrica unde a fost facut epi g400 sg-ul unui prieten.Nu stiu daca sunt mai mult de 2 mari fabrici in china unde se fac chitare pentru zeci de branduri.Sa nu credeti ca acei chinezi care rascheteaza si lipesc ibanez-uri sau epiphone-uri sunt altii decat aia care fac falsuri gibson.

 

Eu personal,la oara actuala, nu vreau in ruptul capului sa dau mai mult de 350e pe o scandura noua dar voi fi pregatit si impacat cu cheltuiala a inca 250-300 pe componente pt a obtine un instrument foarte bun.

Mi-ar placea un magazin de chitare unde sa poti comanda dupa principiul dealerilor de masini/pizeriilor.Adica sa-mi arate un catalog unde sa vad corpurile cu gaturile si finishurile ,sa aleg si apoi sa-mi faca lista cu "topinguri":dozele seymour duncan x,freturile dunlop jumbo y,chei kluson z,bridge schaller,nut os,pot-uri cts...si apoi as atepta si 2 luni si bineinteles as fi si gata sa paltesc substantial mai mult de 350.Cum sunt aia de asambleza biciclete la timisoara parca,dhs,vrei bitza de 200 de lei... ieste,vrei bita de duraluminiu cu taote piesele shimano...ieste.

Dar pana atunci fiecare chitarist anonim/hobist trebuie sa fie un pic mester...parerea mea.

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

preturile acelea de pe acel site sunt cam cele de producator...se vede ca apar tarifele engros.Ideea e ca epiphone/vintage/squier/agile/harley-benton/ibanez/esp/dean/jackson le cumpara tot de la aceasi uzina chineza cu 100-200 de euro si le vinde cu 200-400....aaa poate mai fac un sumar control al calitatii dupa ce le dau jos de pe vapor.

Paranteza: am aflat fara prea mare mirare,dupa sn,ca acustica mea ibanez e facuta in aceeasi fabrica unde a fost facut epi g400 sg-ul unui prieten.Nu stiu daca sunt mai mult de 2 mari fabrici in china unde se fac chitare pentru zeci de branduri.Sa nu credeti ca acei chinezi care rascheteaza si lipesc ibanez-uri sau epiphone-uri sunt altii decat aia care fac falsuri gibson.

 

Eu personal,la oara actuala, nu vreau in ruptul capului sa dau mai mult de 350e pe o scandura noua dar voi fi pregatit si impacat cu cheltuiala a inca 250-300 pe componente pt a obtine un instrument foarte bun.

Mi-ar placea un magazin de chitare unde sa poti comanda dupa principiul dealerilor de masini/pizeriilor.Adica sa-mi arate un catalog unde sa vad corpurile cu gaturile si finishurile ,sa aleg si apoi sa-mi faca lista cu "topinguri":dozele seymour duncan x,freturile dunlop jumbo y,chei kluson z,bridge schaller,nut os,pot-uri cts...si apoi as atepta si 2 luni si bineinteles as fi si gata sa paltesc substantial mai mult de 350.Cum sunt aia de asambleza biciclete la timisoara parca,dhs,vrei bitza de 200 de lei... ieste,vrei bita de duraluminiu cu taote piesele shimano...ieste.

Dar pana atunci fiecare chitarist anonim/hobist trebuie sa fie un pic mester...parerea mea.

 

 

Bineinteles trebuie cumparata o asemenea chitara numai dupa ce o vezi , o incerci , observi toate partile negative si vezi daca merita sau nu.

 

Cel mai important lucru este sa aiba un gat bun din material corespunzator altfel poti avea surprize .La chitarele ieftine aceasta problema este cel mai des intalnita.

 

Dozele sunt OK de cele mai multe ori ,sa nu ne asteptam sa sune "100%t" ca si o chitara "originala" nu prea vad motivul sa schimbe cineva dozele .

 

Chiar pretul modest permite sa achizitionezi mai multe chitare in acest fel ai mai multe "tonuri/timbre " , ce rost are sa ai 10 chitare ce sa sune perfect la fel ?.

 

Poate aceste "facaturi" au componente mai calitative , dar in general la copi potmetrele sunt ceva de groaza nu tin nici o luna , switch-urile tip GLP tin ceva mai mult .Vibratoarele floyd sunt de calitate slaba .

 

In afar de aceste probleme trebuie cumparate ieftin nu cu preturile de strigare de pe net ci la maxim 100-150 Euro.

ca sa merite investitia luand in considerare si necesitatea cheltuielilor cu upgrade-ul necesar ca sa faci o chitara OK.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.