www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema La Nut


Guest Casti Connubii
 Share

Recommended Posts

Guest Casti Connubii

ideea e in felu urmator

am o chitara si corzile nu vor sa stea la locu lor unde e taiat canalu in nut pentru ele

intra in partea cu fretboardu da pe la partea cu cheitele deja is afara din canal

ma gandeam ca nu sunt doar 2 solutii

1. confectionarea unui nut mai inalt decat de obicei cu canalelel adanci ca sa nu poata iesi coarda (acuma actiunea e prea joasa ca sa mai poata sa fie taiat din nutu care e deja instalat)

2. sa pun un retainer bar ca la floyd rose

 

1341_1lg.jpg

 

intrebarea mea e daca stie cineva pe cineva care o mai facut asa ceva pana acuma sau poate unu dintre voi a mai facut-o, cine stie

Link to comment
Share on other sites

ideea e in felu urmator am o chitara si corzile nu vor sa stea la locu lor unde e taiat canalu in nut pentru ele intra in partea cu fretboardu da pe la partea cu cheitele deja is afara din canal ma gandeam ca nu sunt doar 2 solutii 1. confectionarea unui nut mai inalt decat de obicei cu canalelel adanci ca sa nu poata iesi coarda (acuma actiunea e prea joasa ca sa mai poata sa fie taiat din nutu care e deja instalat) 2. sa pun un retainer bar ca la floyd rose 1341_1lg.jpg intrebarea mea e daca stie cineva pe cineva care o mai facut asa ceva pana acuma sau poate unu dintre voi a mai facut-o, cine stie

 

Pune o poza sa intelegem de ce nu stau corzile acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nu-i mai simplu sa inlocuiesti nut-ul cu unul nou/bun? Fara sa te complici inutil cu alte improvizatzii?

 

Vbesti cu skarbu(Razvan S) poate mai are vreo bucata de os nefolosita.. sau cu alti useri de pe forum care iti pot confectiona un nut din os - si asa te alegi si c-un upgrade.

Edited by nothing_ro
Link to comment
Share on other sites

am o chitara si corzile nu vor sa stea la locu lor unde e taiat canalu in nut pentru ele

intra in partea cu fretboardu da pe la partea cu cheitele deja is afara din canal

ma gandeam ca nu sunt doar 2 solutii

1. confectionarea unui nut mai inalt decat de obicei cu canalelel adanci ca sa nu poata iesi coarda

Canalele se fac la "limita fret-buzz"-ului , asta am învãțat eu...

Îți spun eu 2 soluții :

 

1. Zi ce chitarã e ...

2. Pune o pozã, nu de alta dar m-ai fãcut curios...

3. Câți sunteți în trupa "Man-Mariage" cã deja am pierdut ºirul ?

 

Am zis douã? Trei, na !

 

PS. 4. În secolul 21, numa' dacã eºti pocãit ("Not like is anything wrong about it" ) nu ai cu ce face pozã...

PS 2: Poate e rupt head-stock-ul ºi n-ai observat...

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

cei 4 barbati si pisica din man-marriage nu cred in dumnezeu deci pocaiti e exclus

si nu e headstocu rupt si nu m-am prins eu, am dus chitara si la mc dar din pacate ei nu se ocupa cu chestii de genu si la muzikia nu au in stoc nuturi de electrica

de parca s-ar putea intelege ceva din poza, sunt prea subtiri corzile (corect gramatical e coardele) ca sa se observe, ma rog

 

dsc00406s.jpg

 

ideea e ca daca aplic presiune pe partea cu cheitele intra bine in canal si nu se supara nimeni, de acolo mi-a sarit gandu la retainer bar

Edited by Casti Connubii
Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

@broknstrngz ai partial dreptate, pisica inca crede in gramatica, ce sa-i faci? femeile astea...

 

canalul nu e mai lat decat trebuie, pur si simplu iese din canal, intra doar in partea cu gatu dupa care ies

headstocku e bizar si nu e destula tensiune ca sa tina corzile in canal deoarece nu e incredibil de arcuit headstocku pe spate ca sa tina corzile sub prea multa presiune

aveam initial corzi de .9 pe ea dar de ieri am .10 pe ea, repet daca aplic presiune pe partea cu cheitele stau frumos in santurile lor

 

dsc00407l.jpg

Link to comment
Share on other sites

...si la muzikia nu au in stoc nuturi de electrica...

 

N-au , pe dracu...

Bag mâna-n foc cã ai intrat cu gura mare acolo, ºi ai zis "Vã sparg, sã moarã mama !", cã eu când am fost la "Muzikia" cu aceiaºi problemã de nut, am primit ºi numãrul de telefon pentru rezolvarea problemei...

 

Vorba aia: "Dorele! Ne miºcãm mai cu talent ?"

 

(glumesc cu tine, acuma. Sper cã te prinzi...)

 

Am vazut o

chitara retastata de dumnealui, lucrata absolut impecabil, asa ca imi permit sa-l recomand si eu.

 

Vezi, pânã ºi-n Franța s-a auzit cã se poate rezolva...

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

@vektor

corzile sunt infasurate in jos si string pomi nu cred ca m-ar putea ajuta prea mult ca corzile nu sunt prea paralele (tipic bc rich)

 

poza de pe net:

 

30U-15480_headstock-front.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

am dat fuga pana la colegu de trupa si de forum sa ii imprumut putin chitara lui si santurile mele din nut chiar daca nu sunt atat de adanci ca ale lui sunt taiate mai jos astefel incat corzile sunt foarte aproape de fretboard (ceea ce nu e tocmai un lucru rau) si mai adanc decat atat mi se pare ca nu mai pot fi taiate (oricum el are si corzile paralele si string trees si blabla nu e in atata presiune ca chitara mea) si citind din nou primul post vedem ca si broknstrngz a ajuns la aceeasi concluzie cu mine, propunand solutia 1

@ramurel e telefon, nu te poti astepta sa se inteleaga foarte bine, corzile sunt foarte aproape de fret nu stau pe ele si evident ca nu se poate observa foarte bine in poza dar daca te uiti atent observi ca la intrarea in nut intra putin in sant (mai mult decat se observa in poza)

Link to comment
Share on other sites

... corzile sunt foarte aproape de fret nu stau pe ele si evident ca nu se poate observa foarte bine in poza dar daca te uiti atent observi ca la intrarea in nut intra putin in sant (mai mult decat se observa in poza)

 

Dar tot ai o problemã, nu ? Cred cã tot îți trebuie un nut nou ºi un set nou de corzi ( pe care sã nu-l tot modifici, ca dimensiune ), nume ai primit cel puțin trei, sunt de apelat, nu mai ai alte soluții de primit... DO IT ! Dã PM-uri ºi se rezolvã...

 

PS : Tot n-ai zis ce chitarã este ! Poate am vorbit degeaba...

Link to comment
Share on other sites

Guest Casti Connubii

ramurel, nu e o problema de corzi mici sau mari, ieri au fost instalate corzi noi pe ea, si se comporta exact lafel ca corzile vechi

cu actionu nu am probleme, e perfect

nici cu nutul nu am adica asa handicapat cum e imi pot face treaba, mi doar sa nu se rada in timp si mi cam naspa sa contactez acea persoana ca nu stiu cat de mult ma poate costa o astfel de chestie, o sa intreb oricum

chitara daca nu se poate observa de pe truss rod cover e un bc rich jr v

Edited by Casti Connubii
Link to comment
Share on other sites

Normal - un nut nou slefuit si cu slot-uri calibrate facut la un oarece "lutier".

Repede si fara pretentii - o bucata de card de plastic, carte de vizita, furnir de mahon, sub nutul existent. Daca nu ti-ai dat seama pana acum ar trebui facuta aceasta operatiune tot la lutier... (solutia asta nu este recomandata dar este cea mai ieftina). Dupa ce inalti nutul se adancesc sloturile o idee astfel incat 'coardele' sa fie mai stabile in pozitie.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie vazut daca nu se mai pot adanci usor fara sa ai fretbuzz .

 

Cum se vede in poza in santurile din nut corzile se tensioneaza inspre cele doua parti fata de axul gatului , decio nu conteaza daca santul nu este exact de grosimea corzilor ...DAR ...trebuie sa incapa coarda si sa nu aiba profilul "rotunjit" ca sa nu sara coarda cand canti si ciupesti prea tare.deoarece coarda se "rezema" de peretele lateral al "santului" plus este tensionata si in jos .

 

Plus trebuie sa pui corzi de 0,1 sau 0,11 ca sa fie corect tensionate ,daca pui corzi mai subtuiri plus dezacordezi in D saiu in C precis vor sari corzile din santurile acestui nut.

dar problema ramana spinoasa daca coarda nu intra in sant si nu se reazama bine pe "peretele" santului .

 

 

Singura rezolvare pui un profil " L " din alama frumos cromata care pe peretele vertical are practicate santuruile ptr corzi iar pe planul "orizontal" se fac trei gauri ca sa prinxi cu trei suruburi ptr lemn .Asa am la o chitara din fabrica , chitara nu are nut ci o tasta asa ca distantarea corzilor se face cu acea piesa L cu fante .

 

Cat despre sarit . ciupeste mai fin corzile...hehe .

 

Mi-a sarit coarda "1" de cateva ori cand am cantat cu Strat-ul fara "menghina" eram comlet derutat nu stiam ce sa intamplat ..hahahah ...pana m-am prins ca nu sa rupt coarda ci este lipita de gat lateral (menghina era demontata mi-am zis ca nu mai trebuie ...dar apoi am montat-o la loc ca sa nu-mi sara coarda din nut. )

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.