www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tot Ce Trebuie Sa Stie Un Rocker.


Guest TheBeginer
 Share

Recommended Posts

Guest TheBeginer

Salut. Dupa cum imi scrie numele sunt un incepator in ale rock-ului, dar as dori sa stiu mai multe. Spre exemplu minimul de cultura pe care ar trebui sa-l am sa nu ma fac de ras cand stau de vorba cu unu mai experimentat si alte de astea. Trupe, melodii, celebritati...this kind of stuff. Merci si fiti intelegatori cu mine...pls. Postati si tehnicile explicate pls, sectiuni de tab gen 8~/~ si alte de astea.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca trebuie sa sti anumite lucruri , asculta ce iti place , citeste despre ce vrei. Eu spre exemplu inainte sa ascult un artist pe care il descopar , incerc sa caut interviuri sa citesc despre el , fac asta pt ca vreau sa vad de unde a plecat etc.

 

De curand am aflat de pe forum de woodstock din 1969 , citeste si despre asta e interesant. http://en.wikipedia.org/wiki/Woodstock_Festival

 

Nu cred ca te faci de ras daca nu sti x , sau y , daca nu sti ceva , cauti si citesti , nu e o drama.

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
Scoate-ti parintii din casa, ia-ti un bax de bere, da muzica tare si mediteaza mai atent pe tema asta.

 

+1

Link to comment
Share on other sites

sa fie destept.

 

De exemplu ?...

 

Eu cred cã ar trebui sa cunoascã, la fel ca orice alt muzician, noțiuni despre genurile muzicale care sunt în jurul lui, nu doar sã repete ca un papagal "urãsc pe maneliºti ºi cocãlari" ºi sã scuture din cap pânã intrã în transã psichedelicã sau sã facã din degete semne ºi simboluri "sataniste" .

Totuºi , cred cã pentru a fi rocker, ca stare de spirit, trebuie sã ai coaie ( apare în DEX ), pentru cã rocker nu e doar rock.

Cred cã prietenul nostru se referea la cântãreț de muzicã rock.

Probabil, un rocker ar trebui sã ºtie sã prepare un "cocktail Molotov"... Mã gândesc eu...

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea, sa asculti cat mai mult si variat. Sa stii cum suna blues-ul, jazz-ul, rock-ul, metal-ul si subgenurile fiecaruia. Sa stii cum suna doom metal-ul si death metal-ul, etc. Devine chiar mai interesant sa incerci sa canti de toate la chitara. De asemenea, istorie. Sa stii de unde se trag toate genurile, pentru ca si metal-ul se trage tot din blues :). Altfel, singura chestie importanta e sa asculti cu placere pentru ca, altfel, nu vei digera niciodata rock-ul.

Link to comment
Share on other sites

Potrivit era un titlu de genul "Minimul pe care trebuie sã-l știe un rocker care nu vrea sã se facã de râs".

Asta pentru cã "tot ce trebuie" este cam mult.

 

Uite aici o istorie distilatã

http://www.scaruffi.com/history/index.html

 

și o listã de albume (unele mai esențiale decât altele)

http://www.fastnbulbous.com/best_since_1965.htm

 

Singurul meu sfat: nu uita de clasici. Vei fi subiect de miștouri dacã venerezi formații precum Slipknot/Linkin Park/Green Day etc. și nu știi cine au fost The Who sau King Crimson ș.c.l.

 

Nu e musai sã-ți placã toate, doar trebuie sã știi de ele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Simon Munteanu

Muzica diversa (ai nevoie)! Youtube poate fii cel mai bun prieten in legatura cu muzica. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TheBeginer
Dupa parerea mea, sa asculti cat mai mult si variat. Sa stii cum suna blues-ul, jazz-ul, rock-ul, metal-ul si subgenurile fiecaruia. Sa stii cum suna doom metal-ul si death metal-ul, etc. Devine chiar mai interesant sa incerci sa canti de toate la chitara. De asemenea, istorie. Sa stii de unde se trag toate genurile, pentru ca si metal-ul se trage tot din blues :) . Altfel, singura chestie importanta e sa asculti cu placere pentru ca, altfel, nu vei digera niciodata rock-ul.

 

Multumesc tuturor pt replay. Chiar sunteti tari...apropo...explicati-mi si mie cum sta treaba cu subgenurile....diferemte, trupe. cum deosebesti punkul de rock.(chiar as vrea sa stiu). danke pt trupe...postati si linkuri...as fi ideal. :)

 

aa si am uitat... in primul , dar in primul rand , un rocker trebuie sa stie sa nu puna intrebari gen acest topic sau gen ce trebuie sa stiu /fac sa fiu rocker :lol:

 

burb imi cer scuze pt acest topic...doar k amvrut sa stiu mai multe si nu stiam de unde si ce sa caut...dak tu consideri k topicul nu trebuie sa fie aici atunci vb cu admin sa-l stearga...eu doar vreau sa stiu. atat. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Multumesc tuturor pt replay. Chiar sunteti tari...apropo...explicati-mi si mie cum sta treaba cu subgenurile....diferemte, trupe. cum deosebesti punkul de rock.(chiar as vrea sa stiu). danke pt trupe...postati si linkuri...as fi ideal. :)

 

 

 

burb imi cer scuze pt acest topic...doar k amvrut sa stiu mai multe si nu stiam de unde si ce sa caut...dak tu consideri k topicul nu trebuie sa fie aici atunci vb cu admin sa-l stearga...eu doar vreau sa stiu. atat. :lol:

 

 

Daca ti-as spune direct, care ar mai fi farmecul? Wikipedia, metal archives plus alte siteuri. Incearca doar "metal genres" pe google, pe wikipedia gasesti "list of power metal bands", de exemplu. Iei trupele de acolo si le asculti pe youtube ca sa iti faci o idee cum suna. Happy rock session :lol:

Link to comment
Share on other sites

Salut. Dupa cum imi scrie numele sunt un incepator in ale rock-ului, dar as dori sa stiu mai multe. Spre exemplu minimul de cultura pe care ar trebui sa-l am sa nu ma fac de ras cand stau de vorba cu unu mai experimentat si alte de astea. Trupe, melodii, celebritati...this kind of stuff. Merci si fiti intelegatori cu mine...pls. Postati si tehnicile explicate pls, sectiuni de tab gen 8~/~ si alte de astea.

fi tu insuti, fati un stil propriu si distreazate

Edited by Reckless
Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Asta este un topic amuzant. De topicuri de genul are nevoie rgc-ul ca sa nu devina plictisitor: :lol:

 

Iauzi cica tot ce trebuie sa stie un rocker. Da deci sa scrie rock pe google si sa descarce toate formatiile pe care le gaseste, sa se apuce de bere. fumat, cantat la chitara, comportament de penibil, sa se imbrace numa in negru, sa mearga prin cimitire, sa nu suporte lumina zilei si nici pe altii decat pe cei de seama lui si...multe altele. Acesta este portretul pe care trebuie sa-l reproduci.:lol:

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Beorn

In primul rand,scrie Beginer cu doi de "n".

 

Si referitor la subiect,important e sa nu te "fortezi" sa ajungi rocker,daca ajungi sa fi e bine,daca nu e tot bine,inseamna ca nu e de tine... spre exemplu nici eu nu ma pot considera rocker,nu am stilul de viata respectiv dar ascult si cant rock. Important e sa fi tu insuti,cum a zis colegul de mai sus.

 

Rock on!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.