www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Chitara-voce


Guest AndreiN
 Share

Recommended Posts

Guest AndreiN

Salut tuturor.Am o problema cu sincronizarea vocii... in timp ce cant la chitara.De cate ori dau drumul la cantat pied ritmul la chitara .Ati putea sa imi recomandati niste exercitii pentru asta?

Edited by AndreiN
Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor.Am o problema cu sincronizarea vocii... in timp ce cant la chitara.De cate ori dau drumul la cantat pied ritmul la chitara .Ati putea sa imi recomandati niste exercitii pentru asta?

 

Uite, eu la chitarã am aceiaºi problemã... ªi bat piciorul la ritm când am timp la orice moment din zi, în timp ce mintea bate corzile. În cazul tãu, cred cã ai putea sã bați ritmul cu palma pe coapsã de fiecare data când ai un timp liber, în timp ce în minte cânți piesa. Vãd asta ºi la mari cântãreți... Cei care n-o fac au deja creierul "emoțional" setat pe ritm. Sunt ºi persoane care se nasc cu ritm în sânge, la alții fiind nevoie de muuultã practicã...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

In primul rand trebuie sa inveti sa tii ritmul cu instrumentul si apoi cu vocea (fara instrument) : dupa ce esti bun la asta poti sa incerci sa faci amandoua lucruri deodata... iar chestia cu subconstientul despre care vorbeste profu' de pe youtube e aceeasi ..defapt tu trebuie sa stii ori foarte bine cu chitara piesa ori cu vocea ... de ex.dak stii cu vocea ;in mintea ta nu trebuie decat sa iti imaginezi chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SHAFT

ai putea sa incerci cum am facut eu.am cantat 4 note la chitara pe care le-am repetat.dupa vreo 2 serii am inceput sa cant si la voce da numa cu la-la-la-la-la si dupa vreo inca 2 serii am cantat si versurile de la melodie.

o melodie pe care poti sa incerci sa canti si la chitara si la voce e master of puppets.ma rog numa` refrenu sa il incerci.asculti de vreo 2-3 ori refrenu si dupaia incerci cum am zis eu si daca nu iti reuseste ma las de cantatu' la chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Ionutpk
Asa-i

 

"bataia-i rupta din rai "

 

Exersati Exersati Exersati ( Lenin ?)

 

Acu sa apreciati ca un baterist bate "bataia" din 4 membre ca sa iasa combinatia de ritm ....

 

 

 

haha':))...nu nu el spunea ,,to learn to learn to learn'' cred:)) sau ,,to work to work to work'':lol:)

 

anyway +1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.