www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Impresii De La Ac/dc


andjar
 Share

Recommended Posts

Scriu la 1 zi de la concert... Nu am cuvinte.... I-am asteptat 30 ani dar nu m-au dezamagit...

Am 2 aspecte de relatat:

1. Fratele meu l-a luat pe fiul sau in varsta de 10 ani. Deci crescut cu Lady Gaga si Timberlake. La un moment dat copilul dansa si dadea din cap la " You Shook Me All Night Long" si dupa aia cam la toate piesele, fara sa-l fi invatat nimeni si fara sa fi ascultat prea mult AC/DC. Muzica lor a invins din nou!!

2. Am stat langa 2 tipi de la IGSU. Inainte ziceau ca o sa-i enerveze. Dupa 2 - 3 piese urlau cat puteau ca ce tare e trupa asta!!

 

Aseara m-am lamurit definitiv, desi am 42 de ani: VALOAREA nu are varsta!!

Link to comment
Share on other sites

Am fost si eu la concert si exact cum spune andjar, au fost cele mai scurte 2 ore care leam trait in ultimul timp. Totul a trecut in cateva minute parca. Nimic de reprosat, o organizare de tip romanesc dar nu a fost rau. Down cantau bine asa la intrumente dar nu prea ma omor dupa genul ala, Iris au fost foarte buni iar AC/DC au fost geniali.Tot nu stiu cum a ramas Angus numai in pantaloni scurti pe frigul ala dar oricum au facut un show nemaipomenit. Si sunetul a fost foarte bun.Pacat ca a fost probabil ultimul concert in Romania. 'We salute you!'

Link to comment
Share on other sites

un cuvant: BESTIAL!!!

 

 

show de zile mari, in ce hal canta si se simt oamenii aia la 55 de ani (Angus) sau 62 (Brian)... sunet fantastic, imi dansa tricoul de la toba mare :) show de zile mari, de departe cel mai bun concert pe care l-am vazut in viata mea si pe care o sa il vad multa vreme de-acum incolo.

 

acuma ca imi amintesc chiar nu imi vine sa cred cum poate Brian sa alerge in halu ala la 62 de ani chiar si pe un sprint scurt, cand a sarit dupa funia de la clopot.. cred ca alearga mai repede ca mine, care am de-abia o treime din varsta lui.

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

Un show incendiar . N-o sa mai vedem asa ceva in romania , in viitorul apropiat . Down au avut ceva probleme la sunet , dar s-au descurcat foarte bine . Jos palaria pentru IRIS . AC/DC ... n-o comment ! Efectiv m-au lasat cu gura cascata . La un moment dat , la Back in Black , efectiv eram cu gura cascata si ma intrebam daca visez sau e realitate . I-au scos la balcon si pe parlamentari :)) . Organizarea a fost destul de buna , chiar daca nu s-a intrat la ora 15:00 , cum s-a anuntat . 

 

 

 

 

post-4579-1274171255_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am fost la concertul AC/DC. Mai e ceva de zis? :)

 

Pentru cei care nu au intrat pe la izvor si nici la golden, e posibil sa fi trecut prin poarta mea, eu scanam bilete :lol:.

 

Coregrafia a fost incredibila, sound-ul senzational... Ce pot sa zic sa mai zic... Poate doar sa mai vad un astfel de concert in viitor.

 

Nu sunt un fan inrait AC/DC. Nici nu prea ascult pe acasa, dar ce am vazut acolo pe scena ...

Link to comment
Share on other sites

L-am vazut pe domnul "presedinte" Geoana. Acum pot sa mor linistit.

:) eu muream linistit daca tunurile alea indreptate spre parlament(ari) ar fi tras cu ghiulele adevarate.

 

 

Da,de neuitat.....cu d-astea ramanem.Desi sunt fanul perioadei Bon Scott...nea Brian asta n-a imbatranit deloc in 30 de ani...m-a "spart".De Angus n-am ce sa mai zic...supraomenesc aproape.

Pentru mine a fost o seara perfecta,organizarea ok,lume haioasa in jurul meu acolo cu care am fraternizat si baut bere din acelasi pahar.Iar ca pozitie,tre' sa ma laud :lol: , m-a consider un norocos...la 20-30 de metri de scena pe directia plexi stack-urilor lui Angus,chiar langa podiumul perpendicular ....i-am vazut pe " zei " de nenumarate ori de la 4-5m.Pretenu' meu langa mine chiar a reusit sa prinda o pana de bas de la Rex Brown(Down,ex.Pantera).

Imi pare rau ca n-amreusit sa fac poze mai de calitate.

post-11373-1274205195_thumb.jpg

post-11373-1274205210_thumb.jpg

post-11373-1274205333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Joe

Eu am stat undeva mai in spate pe gazon si nu mi s-a parut ca s-a auzit asa bine.Prietenii care au stat in fata mi-au zis ca sunetul a fost bun.

Probabil a fost din cauza locatiei si a vantului.

Vocalul a mai dat rateuri, tobarul parea plictisit rau de tot, iar basul se auzea destul de incet pentru ACDC.

In alta ordine de idei balansul tobei de la "back in black'' m-a dat pe spate.

Marele meu regret este ca au venit prea tarziu, la fel ca multe alte trupe care au venit si o sa mai vina la noi.

Link to comment
Share on other sites

Eu am stat undeva mai in spate pe gazon si nu mi s-a parut ca s-a auzit asa bine.Prietenii care au stat in fata mi-au zis ca sunetul a fost bun.

Probabil a fost din cauza locatiei si a vantului.

Vocalul a mai dat rateuri, tobarul parea plictisit rau de tot, iar basul se auzea destul de incet pentru ACDC.

 

Însemnã cã am ales bine sã nu merg pe gazon. Mie cavitatea toracica ºi acuma îmi mai rezoneazã pe ritmul basului ºi a bass-drum-ului ! Am stat lângã "punctul de control" ,sau cum se numeºte locul unde stau bãieții cu sunetul ºi luminile...

 

Apropo' de rateuri, nu ºtiu ce sã zic, dar ceva a fost în vreo douã momente în prima jumãtate ( mi s-a pãrut mie), eu le-am auzit la chitare ( Angus în principal ), dar nu îmi atenueazã nici un pic din super-impresia generalã...

 

post-10823-1274214179_thumb.jpg

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Apropo' de rateuri, nu ºtiu ce sã zic, dar ceva a fost în vreo douã momente în prima jumãtate ( mi s-a pãrut mie), eu le-am auzit la chitare ( Angus în principal ), dar nu îmi atenueazã nici un pic din super-impresia generalã...

 

Mã corectez , sa nu se înțeleagã greºit. Mã refeream la rateuri din partea bãieților de la sunet, care în vreo doua rânduri au fãcut parcã un "palm mute" din butoane peste chitara lui Angus, sau o fi cãlcat vreunu' din noi pe cablurile care duceau spre zona sunetiºtilor...

Link to comment
Share on other sites

Mã corectez , sa nu se înțeleagã greºit. Mã refeream la rateuri din partea bãieților de la sunet, care în vreo doua rânduri au fãcut parcã un "palm mute" din butoane peste chitara lui Angus, sau o fi cãlcat vreunu' din noi pe cablurile care duceau spre zona sunetiºtilor...

au fost cateva microfonii mici din cate imi amintesc da nu m-au deranjat, aveam dopuri in urechi :) oricum la un concert de dimensiunile astea 1-2 greseli de genu sunt de inteles.

Link to comment
Share on other sites

Se vindeau coarne la marginea parcului Izvor cu 10 lei, iar dupã ce au ieºit bãieții cu cele originale la 50 de lei, imediat le-au urcat la 15... Tricourile sunt de calitate,mi-am luat unu, dar în general prețurile puteau fi un picuț mai jos la unele( 30 de lei o insignã ?).

 

Tribunele VIP erau pline de coarne, dupã cum beculeau, pãreau originale. A dat bine pentru atmosferã. Bravo lor !

 

ªi AC/DC cred cã au fost impresionați de atmosferã, ºi ar fi fain dacã DVD-ul turneului Black Ice se va face dupã show-ul de la Bucureºti ( ºi atmosfera ºi locația-cu Casa în spate- au fost beton ) . O bilã albã pentru noi, nu-i aºa ?

post-10823-1274258605_thumb.jpg

 

P.S. Mari probelme cu vezica la noi. :)

post-10823-1274258531_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Hall of Rock Worshiper

Concertul si atmosfera nu pot fi descrise in cuvinte....cred ca nu exista momentan un grad de comparatie care sa poata transmite ceea ce s-a intamplat acolo.

 

Baietii au fost, sunt si vor ramane legende - scurt, nothing more, nothing less. Tot respectul. :)

 

Referitor la Angus nu pot decat sa-l citez pe Brian care in timpul concertului a zis ceva de genul "That man is not human, he's the devil !" :lol:

 

We salute you! :lol:

Edited by Hall of Rock Worshiper
Link to comment
Share on other sites

Ca un rocker batran si foarte dur ce sunt, atunci cand au aparut pe scena am inceput sa plang. Stiu ca e un cliseu, dar chiar i-am asteptat de vreo 20 de ani, cel putin. In sfarist, dupa ce mi-am mai revenit din boceala mi-am dat seama ca asist la poate cel mai mare spectacol pe care il voi vedea vreodata, asa ca am savurat fiecare milisecunda din cele doua ore. Rezultatul: febra musculara si voce pierduta. Am avut sedinta la serviciu a doua zi si s-a dus dracu' totul cand mi-a venit randul sa vorbesc.

In afara de show-ul in sine, ceea ce m-a impresionat foarte tare a fost ce inseamna sa fii muzician cu adevarat. Cat de relaxat si cat de bine, in acelasi timp, putea sa cante Phil Rudd la tobe. Mie mi s-a parut ca a si fumat tot timpul, dar cineva mi-a zis ca tigara nu era aprinsa. Ce inseamna sa cunosti o singura gama bine si s-o folosesti ca atare, cazul lui Angus Young. Ce inseamna sa ai una dintre cele mai bune sectii ritmice din lume. De Brian Johnson chiar nu are rost sa amintesc.

Ca sa inchei rotund, cand s-a terminat spectaolul era sa ma ia plansul din nou, numai ca mi-am amintit cat de tare i-am detestat pe aia care il jeleau pe Michel Jackson si m-am abtinut.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hall of Rock Worshiper
a zis "oooh, that boy's got the devil in his fingers.. and the bluueess in his soul!" :lol:

 

Iti dai seama in ce transa eram daca eu cu asta am ramas...in fine...close enough :)

Link to comment
Share on other sites

La vip la intrare iti dadea pelerina de ploaie, ceva poster si cornite

 

Eeeeeeee, asta n-am ºtiut... Aºa da ! Pãi la 4 sute ºi de lei biletul e ok . Înseamnã cã a fãcut parte din organizare... Pentru cã , sincer, imaginea tribunelor incandescente a fost de nota 10.

 

post-10823-1274290158_thumb.jpg

 

Poza e de pe net.Aratã super vãzutã de pe scenã. Cred ºi eu cã AC/DC precis au fost impresionați de atmosferã. DVD-ul "Black Ice" de la Bucureºti !!! Aº mai trãi odatã momentul...

 

P.S. Uite , bãieții din primul rând nu par autohtoni. Or fi fost mulți strãini...

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.