www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Imi Aleg ?


Guest Metalzone91
 Share

Recommended Posts

Guest Metalzone91

Salut. Cant de aproximativ jumatate de an la chitara acustica ( am un Epiphone DR-100 LH ) si am progresat acceptabil. Vreau sa imi cumpar o chitara LH acum si nu stiu ce sa fac. Sa imi cumpar pack cu amplif si tot sau sa m-i le iau separat? bugetul meu este undeva la 800-1000 Ron. Ce am gasit eu, LH si la pachet si m-i s-a parut rezonabil este http://www.thomann.de/gb/thomann_gitarren_set_g54_lh.htm si http://www.thomann.de/gb/thomann_gitarrenset_g47_lh.htm dar nu stiu ce sa zic despre harley benton sau despre chitari electrice deoarece nu am experienta in domeniu. Am avut doar acustica. Ma puteti ajuta sa imi gasesc o chitara / amplif sau pack undeva in pretul acesta ? Gen cantat ar fi rock / metal ca prio :) . Thx a lot . Astept advices .

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Sorry dar nu se incadreaza in bugetul meu. Nu stiu daca pot depasi.. hai sa zic nu 1000 ron.. 1200 cel mult . deci sorry :) plus ca in pretul ala vreau sa iau si amplif. Thx anyway. Astept si alte sfaturi. Thx

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu.

Mai bine mergeai normal.Am colegi care sunt stangaci si la chitara canta normal (adica cu stanga pe grif asta inteleg eu prin normal :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

M-i s-a mai spus asta. Dar e la fel ca scrisul. Cand eram mic imi puneau parintii creionul in dreapta si il mutam in stanga. Nu ma simteam comod. La fel si cu chitara. Nu pot canta normal. Am incercat tho' ..

Link to comment
Share on other sites

eventual asa ceva : http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=744 care sa fie cat de cat simetric sa poata inversa corzile

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1892

 

asta merge si mai bine+ca are si headstock-ul inversat.

 

(si in ciuda spuselor unora,este si o chitara destul de buna).

Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1892

 

asta merge si mai bine+ca are si headstock-ul inversat.

 

(si in ciuda spuselor unora,este si o chitara destul de buna).

 

sa nu uitam ca trebuie schimbat si nut-ul. asa ca mai bine nu pentru ca este o operatiune pe care nu o poate face oricine.

 

sfatul meu e sa investesti banii intr-o scula buna care te va ajuta sa progresezi in timp mult mai usor si care nu isi pierde valoarea cu 40% dupa ce o iei din magazin. o chitara ieftina este intotdeauna proasta sau are bube ascunse. asculta sfaturile alora cu experienta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Sincer felix, oricum dintre toate care le-ai postat pe a ta as alege-o pt ca stiu cat de bine suna epiphone-ul . am avut 2 epi acustice pana acum din mahon si au un ton foarte bun. Nu ma indoiesc ca ar fi o alegere buna dar nu stiu daca pot sa fac rost de banii aia :) . Ca daca as face as lua-o cu cea mai mare placere. One more question. Sa zicem ca mi-as lua chitara separata nu pack cu totul. Un advice pt ampliff ? ceva pana in 4-500 ron ? Astept inca sfaturi si pt chitara. ^^

Link to comment
Share on other sites

"sfatul meu e sa investesti banii intr-o scula buna care te va ajuta sa progresezi in timp mult mai usor si care nu isi pierde valoarea cu 40% dupa ce o iei din magazin. o chitara ieftina este intotdeauna proasta sau are bube ascunse. asculta sfaturile alora cu experienta."

 

+1 :) .Eu am asteptat 2 ani sa imi cumpar o chitara electrica(asta de cand m-am hotarat ca vreau electrica) pt ca pentru mine era destul de scumpa (16 mil),iar dupa un allt an mi-am facut upgrade la doze,desi mi-as fi dorit sa o fac pe loc.Stiu cum e sa ai bugetul limitat insa sfatul meu este sa astepti si sa mai strangi bani ca sa iti poti lua ceva de calitate.Chitara lui Felix e o afacere extraordinara,are deja upgrade la doze si la chei(foarte foarte bune!!).Gandeste-te bine!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Sa zicem ca probabil o sa cumpar chitara lui felix daca nu gasesc altceva , amplif ideas ? undeva intre 300-500 ron ? Si mai datzi-mi idei de guitars daca mai aveti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Legat de amplif . Daca am sistem de boxe de calitate / claritate inalta merita sa iau adaptor si sa conectez chitara la PC ? sau sa raman la amplif ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Decât un combo cu efecte digitale, mai bine un micuț pe lãmpi și o pedalã. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Tocmai din acest motiv am intrebat. Daca se poate obtine acelasi rezultat pe sistemul pe care il am , de ce sa dau banii pe alt amplif ? Nu stiam daca se poate sau nu. Mai astept opinii :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Problema nu cred cã se pune "dacã se poate obține" ci "sunt mulțumit de ce se poate obține?". Hearing is believing.

Link to comment
Share on other sites

daca vrei sa canti metale cu siguranta iti trebuie un amp cu un ton agresiv. eu recomand un line6 spider... e un amp excelent pentru un incepator care trebuie sa descopere efecte si tonuri. mai tarziu cand o sa vrei sa canti cu o trupa vei avea nevoie de ceva pe lampa + niste pedale. dar nu mai mult de 50w daca vrei sa auzi la 30 de ani mai bine decat mine :)

 

in alta ordine de idei, epi-ul meu are pe el doze care nu se preteaza la ceva mai mult de hard rock. daca vrei sa sune mai agresiv, mai inspre metale, iti recomand doze humbucker. aici e o varietate foarte mare ca sa intru in detalii. daca esti interesat de chitara, cel mai bine e sa discutam pe mess, id-ul meu este felix_romania

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

O sa iti dau add zilele astea. Doar sa fac rost de bani intai sa nu-mi fac iluzii degeaba :lol: . Sper sa ii scot de undeva sapt asta :< :)

Link to comment
Share on other sites

eu mi-am vandut amplificatorul si neavand pe ce sa cant, mi-am cumparat un vox amplug metal si l-am bagat prin sistemul logitec 5.1 de la calculator... rezultatul: DRUJBA ! :) suna mult mai bine decat un combo mic chinezesc. amplugul costa 150 lei in magazin dar vezi ca sunt si la publicitate. +ca el e facut pentru casti.. deci il iei cu tine unde vrei

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Nah. Nu m-a impresionat amplugu' sincer. Am probat unul la un amic. Prefer sa raman la un amp de apartament. Si cred ca o sa il iau pe cel care m-i l-a recomandat felix . Am vazut niste reviews la el si m-i s-a parut ok . O sa merg sa il incerc si live tho'

Link to comment
Share on other sites

Guest Metalzone91

Multumesc tuturor pentru sfaturi. M-am decis sa ii cumpar Epiphone-ul lui Felix. Puteti inchide topicul. Toate cele bune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Guitarfreak92

M-am decis s-o cumpar, acum mai trebuie sa astept 1 sapt sa imi vina banii sa facem schimbu' :lol: but we'll keep in touch :) .

 

LE: Sunt MEtalzone - pe contul la un amic (not home si nu da logout k nu stie parola :lol:) )

Edited by Guitarfreak92
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.