www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Intrebare Capcana (doresc Sugestii Si Raspunsuri)


Bogdi Skinny
 Share

Recommended Posts

AM si eu o intrebare ( poate ca este absurda , insa mie nu prea mi se pare) , se poate monta la o chitara obisnuita , FARA sistem tremolo sau Floyd Rose ( spre ex seria JS de la Jackson , sau unele modele de la Gibson etc) ?

Si daca da , sau nu , doresc si niste argumente....daca se poate :)

Multumesc anticipat :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Pai.Daca o chitara are bridge`ul fix,poti sa mergi la cineva care are o freza,sau la un lutier,sa`ti dea o "gaura" in chitara,ca sa ai loc pentru floyd rose.Daca vrei tremolo,e oarecum mai simpla treaba,dar tot o sa ai nevoie de un lutier,sau pe cineva care`i specializat in asa ceva,sau cineva care are scule si nu`si taie singur mainile[adica le`a mai folosit si stie sa le foloseasca].

Daca Ai floyd sau bridge ii cel mai simplu` si frumos.Iti iei distanta care o vrei tu [scale-o sa`ti dau la sfarsit de tot sa citesti exact],acoperi cu chit de lemn gaurile din chitara care sunt in plus,lasi sa se intareasca,dai gauri in chitara in asa fel incat sa nu perforezi chitara,si dupa efectiv,pur si simplu montezi bridge`ul fix.[tunomatic bridge,ii cea mai buna solutie in cazul ala,pentru ca`i mai reglabil]

Si scale`urile de care ziceam..

* 20.7 in (527 mm):

o Squier Bullet Mini

o Rickenbacker Electro (student model) Es-16, Rickenbacker 1996, 320 and 325, notably John Lennon's most famous guitar

 

* 22.5 in (572 mm), known as "3/4 scale" in Fender sales literature:

o Fender Musicmaster

o Fender Duosonic

o Fender Mustang

o Some Musicmaster II and Duosonic II

 

* 22.72 in (577 mm):

o Fender Stratocaster Junior

 

* 22.75 in (578 mm):

o Gibson 3/4 scale Les Paul Junior and Gibson Melody Maker

 

* 23.5 in (597 mm):

o Gibson Byrdland

 

* 24 in (610 mm), confusingly called "full scale" in Fender sales literature:

o Fender Jaguar

o Most and current Fender Mustang

o Most Musicmaster II and Duosonic II

o Fender Bronco

o Brian May Red Special

 

* 24.5 in (622 mm):

o Mosrite guitars

 

* 24.6 in (625 mm):

o Gretsch most electric guitars

 

* 24.75 in (629 mm):

o Gibson Les Paul

o Gibson SG

o Epiphone Les Paul

o Epiphone G-310 and G-400 SGs

o Original Gibson ES-150

o Fender Cyclone

o Rickenbacker most electric guitars (including 330, 340, 350, 360, 370, 380, 620, 650, 660)

o Guild most electric guitars

o ESP Maverick now it calls ESP MV

 

* 25 in (635 mm)

o Danelectro guitars

o Dobro resonator guitars

o Most Paul Reed Smith guitars

o Most Patrick Eggle guitars

 

* 25.2 in (640 mm):

o Selmer Maccaferri Grande Bouche Model

 

* 25.5 in (648 mm), closest to the classical guitar scale:

o Fender Esquire

o Fender Telecaster

o Fender Stratocaster

o Fender Jazzmaster

o Most Jackson Guitars

o Squier Stratocaster

o Most Ibanez guitars

o Most Schecter guitars

o Gibson L-5

o Gibson Super 400

o Gibson Johnny Smith Model

 

* 26.38 in (670 mm):

o Selmer Petit Bouche Model and most Mirecourt-era Gypsy Jazz guitars

 

* 27 in (686 mm)

o Fender Jaguar Baritone Special HH (tuned B-:)

o Ibanez RG2228 8-string guitar (tuned F#-B-E-A-D-G-B-E)

o Jim Soloway guitars

 

* 29.25 in (743 mm)

o Gretsch G6144 Spectra Sonic Baritone

Link to comment
Share on other sites

aham.....inteleg oameni buni....multumesc.... :)

deci nu e asa de rentabil....mai bine sa iau direct chitara asa.....sau mai bine sa o las cum e.....cam asta vroiam sa stiu.....deci posibilitate exista....insa nu e recomandare....

Eu ma gandeam asta la achizitionarea unor chitari mai slabe de la Jackson si sa le montez Floyd....dar nu e prea rentabil....mai bine imi iau direct ceva de la PRO Series direct....cum ar fi un DK spre exemplu..... :)

 

 

P.S. : Misto raspuns Noxified....mersi

 

Pentru ca sunt in dubiu ce chitara sa imi iau de la Jackson.......unii imi recomanda seria JS ca sunt foarte ok....dar eu zic ca mai bine una de seria PRO pt ca suna mult mai bine live...si o sa am nevoie deoarece doresc sa imi fac trupa..... ( ca sa nu mai vb aici si de doze si alte chestii)

Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a discutat despre montarea unui tremolo pe o chitara fara, am sa intreb daca invers e posibil si ce solutii aveti. Este un proiect de viitor, probabil dupa ce imi schimb chitara, vreau sa arunc la gunoi bucata de fier de pe Ibanezul meu grx 70 dx. Ce nu stiu e cum va fi cu intonatia dupa si corzile nu cred ca pot sa le bag direct prin gaurile de sub trem. Oricum, daca aveti vreo idee, apreciez orice sfat :)

Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a discutat despre montarea unui tremolo pe o chitara fara, am sa intreb daca invers e posibil si ce solutii aveti. Este un proiect de viitor, probabil dupa ce imi schimb chitara, vreau sa arunc la gunoi bucata de fier de pe Ibanezul meu grx 70 dx. Ce nu stiu e cum va fi cu intonatia dupa si corzile nu cred ca pot sa le bag direct prin gaurile de sub trem. Oricum, daca aveti vreo idee, apreciez orice sfat :)

 

pai cum a zis noxified:

 

 

Daca Ai floyd sau bridge ii cel mai simplu` si frumos.Iti iei distanta care o vrei tu [scale-o sa`ti dau la sfarsit de tot sa citesti exact],acoperi cu chit de lemn gaurile din chitara care sunt in plus,lasi sa se intareasca,dai gauri in chitara in asa fel incat sa nu perforezi chitara,si dupa efectiv,pur si simplu montezi bridge`ul fix.[tunomatic bridge,ii cea mai buna solutie in cazul ala,pentru ca`i mai reglabil]

 

Si dupa asa poti sa ii pui bridge tune-o-matic.Nu cred ca merge hard tail,pentru ca acolo pe unde ar trebui sa treaca corzile prin corpul chitarei este chit,si nu se stie cat de rezistenta e zona aia.

 

Bafta!

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

@bogdy.

1.Nu ai pentru ce.:)

2.Fiecare are avantajele si dezavantajele lui.Eu de exemplu,am jackson js20. Ii ala cu tremolo.Dar il tin blocat,si`mi fac treaba fara absoluuuut nici`o problema.Crede`ma pe cuvant,iti e MUUULT mai usor,sa folosesti ceva cu bridge fix.O sa ai probleme FOARTE mici,aproape inexistente cu intonatia,acordajul tine mai mult[da ,depinde si de cheite,si corzi]Dar dupa cum vad,esti oarecum incepator[no offence] nu o sa ai nevoie de ceva super pro.Daca vrei sa faci treaba,poti sa faci treaba si cu ceva mai "entry level".Serios vorbesc.Daca ai o scula de 20.000 de euro,nu o sa se cante singura.Ce faci pe o scula de 20.000 de euro,poti face si pe una de 200.Deci,tine foarte mult de tine.Chitaristul face chitara faimoasa,nu invers.:)Deci,daca`ti place o chitara,"and it fits to you`re hand" just..take it.

Si...@ riccardo.

Ma tenteaza oarecum sa ma apuc sa fac setup`uri si sa modific chitari:D

Link to comment
Share on other sites

@bogdy.

1.Nu ai pentru ce. :)

2.Fiecare are avantajele si dezavantajele lui.Eu de exemplu,am jackson js20. Ii ala cu tremolo.Dar il tin blocat,si`mi fac treaba fara absoluuuut nici`o problema.Crede`ma pe cuvant,iti e MUUULT mai usor,sa folosesti ceva cu bridge fix.O sa ai probleme FOARTE mici,aproape inexistente cu intonatia,acordajul tine mai mult[da ,depinde si de cheite,si corzi]Dar dupa cum vad,esti oarecum incepator[no offence] nu o sa ai nevoie de ceva super pro.Daca vrei sa faci treaba,poti sa faci treaba si cu ceva mai "entry level".Serios vorbesc.Daca ai o scula de 20.000 de euro,nu o sa se cante singura.Ce faci pe o scula de 20.000 de euro,poti face si pe una de 200.Deci,tine foarte mult de tine.Chitaristul face chitara faimoasa,nu invers.:)Deci,daca`ti place o chitara,"and it fits to you`re hand" just..take it.

Si...@ riccardo.

Ma tenteaza oarecum sa ma apuc sa fac setup`uri si sa modific chitari:D

 

 

Perfect de acord...in caz ca nu ai vazut citatul de pe contu meu , iti dai seama....sunt perfect de acord cu tine......amplificatorul face de asemenea in mare parte din tonul chitarii....ca sa nu mai vorbesc ca principiul e mana.....clar.....oricum....la chitarile cu floyd sau tremolo ...am auz si am vaz la altii ca mi-au zis ca poate fi tzapa....te lasa foarte usor acordajul (cel mai bine se vede la ibanez) . Nu stiu...o sa vad eu ce aleg.... ms again for the advices :)

Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a discutat despre montarea unui tremolo pe o chitara fara, am sa intreb daca invers e posibil si ce solutii aveti. Este un proiect de viitor, probabil dupa ce imi schimb chitara, vreau sa arunc la gunoi bucata de fier de pe Ibanezul meu grx 70 dx. Ce nu stiu e cum va fi cu intonatia dupa si corzile nu cred ca pot sa le bag direct prin gaurile de sub trem. Oricum, daca aveti vreo idee, apreciez orice sfat :)

 

Se fixeaza bridge-ul cu un bloc de lemn (cauta pe net si vezi cum face Eric Clapton). Transformarea este reversibila.

Sau se fac niste blocuri de lemn care se potrivesc la fix in cavitatile frezate pentru mecanismul tremolo-ului (vintage, modern sau "floyd" - ca si asta tot tremolo se numeste). Lucru mai greu si oarecum ireversibil.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot s-a discutat despre montarea unui tremolo pe o chitara fara, am sa intreb daca invers e posibil si ce solutii aveti. Este un proiect de viitor, probabil dupa ce imi schimb chitara, vreau sa arunc la gunoi bucata de fier de pe Ibanezul meu grx 70 dx. Ce nu stiu e cum va fi cu intonatia dupa si corzile nu cred ca pot sa le bag direct prin gaurile de sub trem. Oricum, daca aveti vreo idee, apreciez orice sfat :)

 

Pur si simplu blochezi vibratorul cu o bucata de lemn stransa intre corp si "blocul de sustain" . Asa o sa ai "fixed" bridge.

 

AM si eu o intrebare ( poate ca este absurda , insa mie nu prea mi se pare) , se poate monta la o chitara obisnuita , FARA sistem tremolo sau Floyd Rose ( spre ex seria JS de la Jackson , sau unele modele de la Gibson etc) ?

Si daca da , sau nu , doresc si niste argumente....daca se poate :)

Multumesc anticipat :lol:

:)

 

Raspuns:.............Se poate

 

Argumente:.........pentru ca se poate.

 

Totul se poate.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de raspunsuri, dar as mai avea o curiozitate: scopul meu era sa scap de tremolo nu pentru ca nu imi tine chitara acordajul (cred ca tine macar o saptamana, dar eu oricum o acordez de fiecare data cand pun mana pe ea), ci pentru castigare de sustain. Mie mi se pare absolut firesc sa se piarda din vibratie prin bucata aia de metal, dar poate sunt eu prost (informat). Deci, concluzia mult asteptata: tremolo-ul te face sa pierzi sustain si aici ma refer la chestile alea ieftine, nu la floyd rose-uri originale, care oricum nu am habar cu ce se mananca?

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Nu ai avea un piiiiic mai mult sustain,cu o chitara, strings trough body,neck trough body si bridge fix?[da ,eram ironic.]

Link to comment
Share on other sites

Pur si simplu blochezi vibratorul cu o bucata de lemn stransa intre corp si "blocul de sustain" . Asa o sa ai "fixed" bridge.

 

 

 

Raspuns:.............Se poate

 

Argumente:.........pentru ca se poate.

 

Totul se poate.

 

Bineinteles ca orice e posibil....eu am vazut ca la unele chitari spre exemplu floydul este o pierdere de bani , chitara dezacordandu-se la prima tragere de bara (asa am vazut la ibanez) si de asemenea unii sustin ca floydurile origine nu merita.......

eh....is MULTE variante....si decizii....pana una alta depinde si de gusturi aici

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
Bineinteles ca orice e posibil....eu am vazut ca la unele chitari spre exemplu floydul este o pierdere de bani , chitara dezacordandu-se la prima tragere de bara (asa am vazut la ibanez) si de asemenea unii sustin ca floydurile origine nu merita.......

eh....is MULTE variante....si decizii....pana una alta depinde si de gusturi aici

 

 

Probabil era floyd foarte folosit,sau ,si mai rau,home made.:)[Glumeam.:lol:]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mersi mult de raspunsuri, dar as mai avea o curiozitate: scopul meu era sa scap de tremolo nu pentru ca nu imi tine chitara acordajul (cred ca tine macar o saptamana, dar eu oricum o acordez de fiecare data cand pun mana pe ea), ci pentru castigare de sustain. Mie mi se pare absolut firesc sa se piarda din vibratie prin bucata aia de metal, dar poate sunt eu prost (informat). Deci, concluzia mult asteptata: tremolo-ul te face sa pierzi sustain si aici ma refer la chestile alea ieftine, nu la floyd rose-uri originale, care oricum nu am habar cu ce se mananca?

 

Nu este vorba atat de sustain cat de ton.

Vintage tremolo da un ton specific fie ca este blocat fie ca nu. La fel si celelalte.

Tonul pe care il cauti nu trebuie sa aiba neaparat foarte mult sustain. Poate vrei un ton snappy de strat. Poate fi si snappy dar sa aipa si sustain... etc.

Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de raspunsuri, dar as mai avea o curiozitate: scopul meu era sa scap de tremolo nu pentru ca nu imi tine chitara acordajul (cred ca tine macar o saptamana, dar eu oricum o acordez de fiecare data cand pun mana pe ea), ci pentru castigare de sustain. Mie mi se pare absolut firesc sa se piarda din vibratie prin bucata aia de metal, dar poate sunt eu prost (informat). Deci, concluzia mult asteptata: tremolo-ul te face sa pierzi sustain si aici ma refer la chestile alea ieftine, nu la floyd rose-uri originale, care oricum nu am habar cu ce se mananca?

 

Pai , ai o chiatra fantastica daca tine acordajul o saptamana , are si compensatie termica ?\

Nu stiu daca am vre-o chitara la care sa ma tina acordajul macar pana la sfarsitul unei piese.

Daca tragi de corzi nu exista sa tina acordajul , doar sa nu "fuga" prea departe .Ai cheile ( cheite au chitarutzele de la sarmalutzele recishoare) ai si fine tuning ( la unele ) si te acordezi dupa fiecare piesa si la nevoie si in timpul interpretarii unei piese.

 

De unde va vin ideile acestea super cu "nu tine acordajul de la vibrator ".

 

Vibratorul in primul rand ( luam cazul cu cele la care se blocheaza corzile "double locking tremolo") se intind corzile , adica intizi sarma care se deformeza si este normal sa nu mai fie in "ton" .Daca canti fara vibrator de la "bending" se intampla aceiasi chestie doar ca numai la corzile pe care le intinzi mai mult . Asa ca nu are cum sa ramana chitara acordata perfect le nici una din tipurile de "bridge".

 

Mai sunt si alte cauze ce duc la dezacordare ....nu numai vibratorul si "bending"-ul.

 

Iar cu sustain-ul 80% din chitaristi nu au ce sa faca , nu stiu ce tot o dau unii cu sustainul . Ce cantati frate ?

 

Hank Marvin canta pe Strat cu tremolo si are cel mai vestit sound din lume Tonul adevarat de Strat toti vor acel ton , Hendrix la fel estea al doilea model ca si tonuri cu Strat cu tremolo ....sau super chitaristul Jeff Beck ......nu am observat sa nu aiba "sustain" suficient la ce canta .

 

 

Chitara fara vibrator este mai usor de acordat .Sau mai bine zis ia mai putin timp acordatul decat la cele cu vibrator.

daca tragi tare de vibrator chitara se dezacordeaza in timp mai scurt decat daca canti fara vibrator.( sau nu folosesti vibratorul).

Cu sutain-ul sunt alte 100 probleme vibratorul ar fi cea mai mica problema.

 

Vibrator din material prost poate sa nu tina acordajul deoarece nu are o pozitie de echilibru ci mai multe poziti ( adica cele false), daca apesi in jos nu revine la pozitia "zero".Din cauza ca nu este otel de calitate si se tocesc muchiile(cutitele) de "atac/reazam " sau chiar boltzul .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.