www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Curatare Griff


Raduxxxx
 Share

Recommended Posts

Am un grif la chitara foarte murdar. Azi sau maine o sa schimb corzile si ma gandeam neaparat sa curat si grifful. Cu ce ar fi cel mai usor si mai bn? La muzica miau zis cu Fastfret, sau alta solutie asemanatoare, pur si simplu asa fret dupa fret. Parca am vazut undeva ca si cu spirt sau apa e bn, dar nu mai stiu. Aveti alte idei cum ar fi mai rapid? Sa nu curat fret dupa fret cu carpa acel "jeg" care s-a impietrit pe grif.

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White

Decat sa dai banii pe toate uleiurile, mai bine dai cu putin Pronto pe o carpa si freci (stergi, ca sa nu se inteleaga altceva) bine gatul chitarei. Este cea mai buna solutie, ieftina si foarte usor de realizat. :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu White
Sau, cel mai bine, aplici si spirt si pronto si uiti ce ti-am spus. N-ar trebui sa fie nici o problema, mai ales daca pretul chitarei tale este comparabil cu cel al unei sticle de pronto si al uneia de spirt.

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

daca nu ma insel, conteaza si din ce material e tastiera...o tastiera din palisandru (rosewood) se curata mai greu decat una din artar (maple), pentru ca nu este lacuita. cel mai important este sa tratezi lemnul dupa curatare, indiferent ce folosesti, pentru ca e posibil sa se usuce de la anumite solutii.

mai bine ar fi sa consulti forumul...s-a tot discutat despre chestia asta, o sa gasesti mai mult ca sigur o solutie ok pentru tine :)

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc ulei de lamaie. Se gaseste si la www.guitarshop.ro sau la www.mcmusic.ro, dar sunt sigur ca au si alte magazine, nu cred ca conteaza asa de mult marca, etc.

Uite, asta de exemplu mi se pare un deal bun: http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=1056 si ai rezolvat si corpul si fretboardul, pe cel putin un an.

 

Inainte de astea am curatat si eu griful odata cu spirt, nu am avut nici o problema, dar nu stiu daca e bine sa faci asta de multe ori.

 

P.S.: am vazut intr-un video instructional ca nu e indicat sa lasi fretboardul sa absoarba mult ulei de lamaie, pentru ca s-ar putea sa ai probleme la retastare (sa se "depoziteze" uleiul la baza tastelor, in lemn - nu m-am exprimat foarte bine aici, dar sper ca se intelege ce vroiam sa zic).

Link to comment
Share on other sites

Guest JamesCicio

dun_lemon.jpg

 

 

 

22 lei Ron , am cumparat din Timisoara si sunt foarte

placut surprins , curata foarte bine si dureaza. Trebuie

si "frecat" cu buletinul(macar pentru atat sa il folosesti)

spor la cleaning.

Edited by JamesCicio
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest edeph
Indepartezi jegul folosind un card de plastic, cu care razui griful. Nu folosi lama de metal!

Dupa ce ai dat jos "cimentul", inmoi o cirpa de bumbac in apa calduta si stergi bine griful

cu ea. Cu un capat uscat al ei stergi excesul de apa, daca e cazul. Apoi arunci un ochi aici.

 

Sa traiesti, chitara mea arata ca noua :) (clasica)

Link to comment
Share on other sites

Cum s-a mai zis, lemon oil exista si servetele imbibate in asa ceva, in genul servetelelor pt curatat monitoare, doar ca astea sunt facute special pt tastiera din rosewood (palisandru). Parca Ernie Ball erau, si mi-au placut foarte mult.

 

Daca ai tastiera din artar (maple, e blonda) poti da cu pronto, sau cu solutie de sters chitara. Nu da cu spirt si apa, cu WD-40 sau cu alte minunatii pe griff. Pe corzi merge wd-40, le curata si de rugina si de mizerie, dar sa le stergi bine dupa aia ca raman uleioase.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.