www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pe Lampi


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Traful de iesire la statiile de chitara trebuie sa fie "imperfecte" atunci suna chitara bine .

Ceva adevar exista in ceea ce zici.Pana la urma traful de iesire este un adaptor de impedanta intre tubul final si difuzor.Dar batalia producatorilor de transformatoare este sa faca unul care sa nu denatureze sunetul instrumentului sau ceea ce rezulta in urma circuitelor de amplificare.

Ca se mai apeleaza la tot felul de artificii pt. a corecta anumite frecvente, astea sunt alte povesti.

De exemplu, Mercury Magnetics, face trafuri care raspund la 3db, de la 20 Hz la 70Khz.Si asta in conditiile in care pt chitara ai nevoie doar de 80 Hz - 8000 Hz.

Ce rationament ii impinge pe cei de la Mercury sa faca astfel de trafuri care sunt recomandate ca upgrade-uri chiar si de producatorii de amplificatoare ???

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De exemplu, Mercury Magnetics, face trafuri care raspund la 3db, de la 20 Hz la 70Khz.Si asta in conditiile in care pt chitara ai nevoie doar de 80 Hz - 8000 Hz.

Ce rationament ii impinge pe cei de la Mercury sa faca astfel de trafuri care sunt recomandate ca upgrade-uri chiar si de producatorii de amplificatoare ???

 

Si care e raspunsul?

Link to comment
Share on other sites

Si care e raspunsul?

 

Sunt la mare moda amplifurile pe tuburi ptr instalatii Super HiFi .Aceste instalatii au nevoie de o mare linearitate si distorsiuni foarte mici.

Extinderea capetelor de banda de frecventa de lucru "asigura" o functionare buna in banda utila de 30-16000 Hz .

 

Chitara are nevoie aprox de banda dintre 100-4000Hz cu distorsiunile de rigoare ca sa imbogateasca sunetul sterp cu ceva armonice .

Distorsiune nu inseamnna numai sunetul de nerecunoscut ,si cea mai mica diferenta fata de sunetul original este o distorziune.

 

Sunetul perceput bun pe "clean" de fapt este deja unul distorsionat in mai toti parametrii .ce duce la imbogatirea continutului de armonice,compresie,rezonante ,intermodulatii , dinamica modificata ....)

Link to comment
Share on other sites

Perfect .

 

 

@viobio

 

Traful de iesire la statiile de chitara trebuie sa fie "imperfecte" atunci suna chitara bine .

 

Nu este nevoie de super trafuri de iesire , ci tocmai sa faci unul "bad" care suna cum vrei tu este o problema.

 

aveti dreptate in legatura cu traful de iesire sa fie "imperfect'

dar nici nu se poate construi pe orice tola gasita la coltul strazii sau prin tirg

pentru cine vrea sa confectioneze un traf de iesire bun,recomand tolele din sursele UPS

se mai pot folosi si diferite transformatoare de iesire recuperate din aparatele de radio

stiti ce ma uimeste pe mine?

de ce se alearga dupa amplificatorul extraordinar , nemaintilnit,superversatil,de ce nu se pleaca de la oricare din schemele de mai sus ,dupa realizarea montajului se pot modifica valorile unor componente ca in final amplificatorul sa sune cum dorim noi

inca ceva (sunt sigur ca multi vor fi afectati de ce spun acum),am un stoc de cam 12000 de tuburi ,majoritatea nos ,adevarate

NOS pentru mine inseamna sa aibe un an de fabricatie cit mai vechi ,personal nu dau doi lei pe o lampa 12ax7 fabricata anul acesta ,de rusi si pe care scrie nu-stiu ce brand si suna ca dracu

prefer sa folosesc un 6H2P din 1960 care suna perfect

pe acest forum cit si pe altele se bat cimpii cu succes vis a vis de diferite marci renumite ,FRATILOR PROBABIL NU ATI AUZIT DE MARKETING!

MESA,FENDER si altii nu au fabricat lampi,voi chiar credeti ca daca scrie Fender pe lampa este mai cu mot?

majoritatea acestor tuburi sunt pentru necunoscatori sau snobi,dupa ce cheltuiesc sute de euro pe aceste tuburi isi dau seama ca adevarul este in alta parte...

daca merg in Rusia sau China ,si comand 10000 de bucati ,le scriu cu sigla mea !

 

sunt si exceptii ,cele adevarate sunt rare si prohibitive la pret pentru multi

 

pentru cei interesati de tuburi

merita citit http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=28&a...=tuburi+falsuri

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

aveti dreptate in legatura cu traful de iesire sa fie "imperfect'

dar nici nu se poate construi pe orice tola gasita la coltul strazii sau prin tirg

pentru cine vrea sa confectioneze un traf de iesire bun,recomand tolele din sursele UPS

se mai pot folosi si diferite transformatoare de iesire recuperate din aparatele de radio

stiti ce ma uimeste pe mine?

de ce se alearga dupa amplificatorul extraordinar , nemaintilnit,superversatil,de ce nu se pleaca de la oricare din schemele de mai sus ,dupa realizarea montajului se pot modifica valorile unor componente ca in final amplificatorul sa sune cum dorim noi

inca ceva (sunt sigur ca multi vor fi afectati de ce spun acum),am un stoc de cam 12000 de tuburi ,majoritatea nos ,adevarate

NOS pentru mine inseamna sa aibe un an de fabricatie cit mai vechi ,personal nu dau doi lei pe o lampa 12ax7 fabricata anul acesta ,de rusi si pe care scrie nu-stiu ce brand si suna ca dracu

prefer sa folosesc un 6H2P din 1960 care suna perfect

pe acest forum cit si pe altele se bat cimpii cu succes vis a vis de diferite marci renumite ,FRATILOR PROBABIL NU ATI AUZIT DE MARKETING!

MESA,FENDER si altii nu au fabricat lampi,voi chiar credeti ca daca scrie Fender pe lampa este mai cu mot?

majoritatea acestor tuburi sunt pentru necunoscatori sau snobi,dupa ce cheltuiesc sute de euro pe aceste tuburi isi dau seama ca adevarul este in alta parte...

daca merg in Rusia sau China ,si comand 10000 de bucati ,le scriu cu sigla mea !

 

sunt si exceptii ,cele adevarate sunt rare si prohibitive la pret pentru multi

 

pentru cei interesati de tuburi

merita citit http://www.elforum.ro/viewtopic.php?f=28&a...=tuburi+falsuri

 

Firmele /atelierele cheltuie bani si muult mult timp ptr a gasi circuitul optim care suna bine .

 

Este destul de greu sa cauti tu combinatia si schema sau modificari care suna cum vrei tu .

 

Pana gasesti ce si cum trece mult timp ...daca reusesti ajungi "doctor" in tema si daca castigi si faima poti sa vinzi rezultatul muncii.

 

Si trebuie si bani multi . Numai daca m agandesc cate boxe am construit experimentet si fata de un "atelier" profi abea de stiu cate ceva.Degeaba s-au dat la toata lumea datele TS al difurilor este doar o mica parte din cea ce trebuie stiut cunoscut ptr a construi o boxa buna de joase .In faza cu boxe de chitara datele TS nu are nici o relevanta .Boxa de chitara este si mai complicata trebuie sa aiba rezonante,atenuari .etc etc...

 

Daca apoi treci la experimentat trafuri de iesire ...material, aria sectiuni, saturatia,comprimare si distorsiuni ,...ia gandeste-te cat costa si cat timp ia.

 

la fel si restul schemei . Traful de retea , redresorul , filtrul ...

 

Asa ca e mare ajutor sa ai o indicatie macar in mare ca sa rezolvi problema.Asta incearca amatorii pe toate caile .Firmele arunca prafuri si abureala mitologico-fantastica ca sa vanda .Datele de reclama te deruteaza si te duc pe un taram grestit , nu se spune cum realizeaza de fapt soundul .

 

Bineinteles ca se poate "decodifica" totul cu multa munca de cercetare la nivel amatoricesc cu rabdare dar si pricepere .

Link to comment
Share on other sites

Distorsiune nu inseamnna numai sunetul de nerecunoscut ,si cea mai mica diferenta fata de sunetul original este o distorziune.

In niciun caz nu detin secretul adevarului absolut dar cred ca lucrurile sunt spuse cam pe jumatate.

Distoriunile sunt si ele de mai multe tipuri, armonice, de intermodulatie.

Una este liniaritatea raspunsului unui traf de iesire si alta este raportul semnal/zgomot.Ce spune Karpi ca "extensia de banda" contine ceva adevar .

Distorsiunea care un chitarist nu o percepe ca un overdrive este distorsiunea de intermodulatie.De fapt se produc niste limitari si desincronizari in raspunsul de frecventa.Cu urechea, indiferent cat de educata ar fie ea, este cam greu de sesizat daca nu exista si niste masuratori specifice.Si spun asta pentru ca daca ai luat 30W in urechi, numai auzi nimic(in sensul sensibilitatii ) niste ore bune daca nu chiar zile.Vorbesc de mine, altii poate sunt mai superdotati.

Despre tuburi stiu ca se mai fac in doar doua locuri pe planeta asta : Rusia si China.O firma americana al carui nume nu o sa-l spun aici, a cumparat licentele (proiectele de fabricare) pentru aproape toate brandurile de lampi care erau pe piata,(ElectroHarmonix,TungSol,Brimer,Mullard,Fender...etc) si acum le produc in Rusia.Tuburile sunt produse sub licenta(trebuie sa indeplineasca anumite criterii specifice fiecarui brand) si difera din multe puncte de vedere intre ele chiar daca sunt de acelasi tip.De fapt acest tip de business, odata cu globarizarea s-a extins in toate domeniile , nu numai in electronica.

Ca exemplu, din ce cunosc, Shanghuang face condensatori electrolitici pentru Marshall si Mesa dar care nu au nicio legatura cu cei care-i gasesti pe piata.Asa ca Mare Atentie!!!.Daca vedeti in amplificatoare de renume asemenea componente, sa nu credeti ca alea de la din magazin sunt la fel.

Povesti sunt multe dar chiar nu vreau sa plictisesc.

Dar pentru ca s-a deviat un pic de la fondul problemei doresc sa revenim.

Amp-ul propus de Red este legendar dar calitatea lui depinde foarte mult de acest traf de iesire.Un alt amp care suna demential este Blackheart BH5H dar nu gasesc schema.Iar alta varianta ar fi VOX AC15 dar deja schema este ceva mai stufoasa( http://www.drtube.com/guitamp.htm#Vox ).Si daca nu ma insel prea tare cred ca pfr a facut un asemenea Vox dar parca nu in push-pull.

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

 

IMD distorsiuni de intermodulatie

 

produse de un element activ nelinear .Ca rezultat in semnalul de iesire apar noi frecvente care sunt inexistente in semnalul de intrare .....mai pe larg in articolele despre Heterodinare,amestec de frecvente si IMD ...

 

Tuburile ,JFET si MOSFET produc IMD foarte mic .Din aceasta cauza suna bine la chitara .Distorsiunile produc armonice pare care sunt in legetura armonica cu sunetul original caz in care poti sa canti si acorduri mai complexe fara sa se produca sunete disonante .

 

Distorsiunile produse prin limitarea cu diode sau tranzistoare saturate .Acestea ce contin preponderent armonice impare trebuie sa prinzi doar powerchord deoarece IMD-ul acestor armonice impare produce sunete foarte disonante ce fac acordul chiar de nerecunoscut ...etc.... .

 

Traful de iesire introduce si ceva armonice impare .Ponderea si pozitia acestora contribuie la sunetul final printre mute alte efece complexe .

 

Mai intervine si capacitatea parazitara , inadaptarea impedantelor atat la Anod

cat si catre difuzor .Apoi impedanta neliniara a difuzorului + boxa se reflecta in primar ....etc etc ...toate se reflecta in sunetul final.

 

Din cauza complexitatii este greu sa simulezi in timp real fenomenul si sa reproduci sunetul unei statii reale pe tuburi cu circuite sau soft-uri relativ simple.

Link to comment
Share on other sites

dl sarpe

din ce am citit in topicul cu mixerul nu cred ca esti pregatit sa montezi amplificatorul cu tuburi

daca facem montaje dupa ureche si nu le intelegem functionarea si rostul fiecarei componente,nu ajungem nicaieri sau ajungem la rezultate proaste

 

nu te supara pe mine

 

daca nu ai experienta necesara o sa arunci bani pe fereastra,o sa pierzi timp,o sa ai multi nervi si te vei alege cu o sacosa sau cutie de componente defecte

 

un sfat

inainte de a te apuca de ceva ,trebuie sa cunosti bine modul de functionare si rolul componentelor ,ce se intimpla daca modifici unele valori ,in plus 300v nu sunt 9v

300v cc omoara!

 

 

accept sa ma injuri dar ce spun este adevarat

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Nu te injur fiindca ai intentii bune si sincere. Dar este o diferenta mare intre o schema buna si una proasta/slaba, nu tot ce este pe net este si bun/ideal. Din cauza asta momentan caut cea mai buna varianta de amp si pe langa asta sunt si ajutat de cineva cu experienta in domeniu, tocmai ca sa nu fac prostii fatale.

 

Si daca nu gresesc se poate murii doar cand este testat amp-ul, nu? Sau dupa daca nu am grija la condensatori, nu? Sper ca atunci cand o sa il testez sa o fac sub supraveghere. Si daca nu am cum atunci o sa imi iau toate masurile de protectie. Dar pana atunci mai este ceva timp si sigur o sa mai imi dati cate un sfat pana atunci. Asta pe masura ce va prezint progresele.

 

Oricum o sa va tin la curent cu progresele, momentan citesc/invat despre amp-uri.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Nu te injur fiindca ai intentii bune si sincere. Dar este o diferenta mare intre o schema buna si una proasta/slaba, nu tot ce este pe net este si bun/ideal. Din cauza asta momentan caut cea mai buna varianta de amp si pe langa asta sunt si ajutat de cineva cu experienta in domeniu, tocmai ca sa nu fac prostii fatale.

Oricum o sa va tin la curent cu progresele, momentan citesc/invat despre amp-uri.

Numai bine!

 

 

fa una din schemele postate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

numai daca lucrezi inveti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

lucrind si practic pricepi mai usor teoria

incearca si vezi ce iese ,daca nu iese mai intrebi si o sa iasa

 

uite eu am rabdare si o sa urmaresc zilnic ce faci

imi poti trimite stadii ale lucrarii ,poze ,aici www.babycarero@yahoo.com

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Ok, multumesc mult pentru ajutorul tau.

Din pacate nu cred ca o sa scriu zilnic in acest topic fiindca nu am asa de mult timp sa ma ocup de proiect dar ce o sa fac o sa pun pe aici. Din ce am inteles pana acum cea mai mare problema o s-o reprezinte achizitia de transformatoare. Acum, printre altele, caut si cea mai buna sursa pentru ele.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Ok, multumesc mult pentru ajutorul tau.

Din pacate nu cred ca o sa scriu zilnic in acest topic fiindca nu am asa de mult timp sa ma ocup de proiect dar ce o sa fac o sa pun pe aici. Din ce am inteles pana acum cea mai mare problema o s-o reprezinte achizitia de transformatoare. Acum, printre altele, caut si cea mai buna sursa pentru ele.

Numai bine!

 

daca te apuci de amplificator iti dau eu un traf de alimentare ,recuperat dintr un radio

iti dau si un traf de iesire bun ,calculat de mine

vreau sa stiu cu ce faci redresarea ,cu lampa sau cu semiconductori

 

inca ceva

intre schema mea si cele de Fender doua sunt citeva diferente,a mea are mai multe reglaje

cea de Fender o fi Fender dar este cam "seaca"

alege una care te satisface mai mult

 

incearca sa il contactezi pe userul powerballad si sa faci o proba pe al lui sau macar sa i ceri parerea

 

acum ai ce iti trebuie

trafuri de la mine,iti dau si socluri pentru lampi

lampi de la overdrive

condensatori si rezistente de la ggg(te salut)

vino si tu cu chef si nu te mai invirti in jurul cozii

sfaturi de la karpi

 

nu exista cel mai bun amplificator,exista doar amplificatorul care ne place noua!

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre acest sound ?

 

Proiectul se numeste Hi-Octane si este postat pe site-ul indicat de Vektor, ax84.com ( http://www.ax84.com/hioctane.html ).

Dupa cum se aude nu cred ca traful de iesire este Hammond asa cum este recomandat in schema.Banuiesc ca este un Heyboer.Dar oricum amp-ul asta nu este chiar o jucarie.

Link to comment
Share on other sites

Ca idee ma bate gandul sa il pun in aplicare pe acesta:

- http://www.ax84.com/static/hioctane/AX84_H...tane_080507.pdf

-

 

Care se poate cumpara de aici kit:

- http://shop.dobermanamps.com/category-s/3.htm

Dar mi se pare cam scump daca adaug si transportul.

 

Si care suna cam asa:

-

- http://www.youtube.com/watch?v=bBMRH6G3wVg...feature=related

- http://www.youtube.com/watch?v=lKUuUSsKRfA...feature=related

 

 

Ce ma intriga si mai tare este aceasta pagina:

- http://www.ax84.com/buildingblocks.html

Unde se gasesc amplificatoare push-pull de pana la 50W. Scrie parca ca nu au fost inca optimizate dar sunt sigur ca pot fi puse pe picioare.

 

As face redresarea cu semiconductori fiindca cred eu ca este mai OK.

 

Acum stau sa ma gandesc ca la cate mi s-au oferit aici pe forum (de la inceputul topicului) as putea sa fac un amplificator :) Sigur unul functional dar pe care as putea sa imi fac mana. Astfel pe viitor sa fac unul mai OK din piese mai bune.

 

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa lasi HI-Octane deoparte, care in ciuda faptului c apare simplist o sa ai foarte multe probleme de ordin constructiv. Cu P1 treaba sta asa: o sa iti mearga din prima, satisfactia o sa fie pe masura plus ca are si ceva reglaje in plus decat fenderul. Iti recomand redresare pe semiconductor din multe considerente. Daca consideri ca ai nevoie de un sfat sau te impotmolesti undeva iti stau la dispozitie in limita timpului disponibil sau mai citeste odata ce au scris oamenii pe acest topic pentru ca sunt mai mult decat de bun simt toate sfaturile, inclusiv cel in care se specifica sa iei pistolul de lipit in mana si sa incepi sa te joci ca sa prinzi putin... chiag cum zic aia mai batrani. Nu am de gand sa scriu romane rusesti pe RGC asa ca in concluzie: P1 merge din prima garantat, atentie la deste si la condensatorii electrolitici, pentru ca daca iese fumu magic nu e bai mai dai 10 ron si iei un electrolitic, dar daca iti iese un span de aluminiu in ochi s-ar putea sa dai 1000euro ca sa nu iti iasa "electrolitul". Cam atat, bafta maxima atentie mare si ochi beliti.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ok, stiu ca nu am mai scris de mult pe aici dar asta si fiindca nu am avut noi progrese. Din pacate asta o sa fie si ritmul proiectului fiindca nu pot sa iau toate piesele de la magazinul din colt si nici eu nu am prea mult timp liber in perioada asta.

 

In momentul de fata am facut rost de transformatorul de alimentare, un mamut de transformator de 4 kg. Este unul mai mare decat am eu nevoie dar nu conteaza fiindca pe viitor poate o sa il folosesc si la altceva. In afara de asta am mai facut rost de lampa EL84 si soclurile pentru cele trei lampi, niste condesatori si un potentiometru. Toate sunt de calitate, demne de un amplificator.

 

Recunosc ca pana acum nu este meritul meu, m-a ajutat cineva si ii multumesc pe aceasta cale. De acum inainte or sa apara si contributiile mele.

 

As avea nevoie de un sfat, de unde pot sa fac rost de un sasiu? Sau cum pot sa imi fac un sasiu? Trebuie sa tina in special transformatoarele care or sa aibe probabil cam 5 kg impreuna. Si imi trebuie ceva care sa aibe cam 40x20x8cm.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Ok, stiu ca nu am mai scris de mult pe aici dar asta si fiindca nu am avut noi progrese. Din pacate asta o sa fie si ritmul proiectului fiindca nu pot sa iau toate piesele de la magazinul din colt si nici eu nu am prea mult timp liber in perioada asta.

 

In momentul de fata am facut rost de transformatorul de alimentare, un mamut de transformator de 4 kg. Este unul mai mare decat am eu nevoie dar nu conteaza fiindca pe viitor poate o sa il folosesc si la altceva. In afara de asta am mai facut rost de lampa EL84 si soclurile pentru cele trei lampi, niste condesatori si un potentiometru. Toate sunt de calitate, demne de un amplificator.

 

Recunosc ca pana acum nu este meritul meu, m-a ajutat cineva si ii multumesc pe aceasta cale. De acum inainte or sa apara si contributiile mele.

 

As avea nevoie de un sfat, de unde pot sa fac rost de un sasiu? Sau cum pot sa imi fac un sasiu? Trebuie sa tina in special transformatoarele care or sa aibe probabil cam 5 kg impreuna. Si imi trebuie ceva care sa aibe cam 40x20x8cm.

 

Numai bine!

 

ce tensiuni si intensitati scoate acel traf de alimentare?

la ce schema te ai hotarit?

 

deseneaza sasiul

o sa ti fac eu unu ,in acelas loc unde le fac eu

din tabla de fier.groasa de 1,5mm,te costa 40lei

desenul sa fie cit mai amanuntit,pozitionare tuburi,gauri mufe si potentiometre,etc

dupa 15.6.2010 ,acum nu sunt in tara

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Salut, pana la urma m-am hotarat asupra lui High Octane de pe www.ax84.com.

 

Transformatorul scoate 6.3V pe la 4A si 190V dar nu stiu exact cati mA, sigur mai multi decat am nevoie. Transformatorul a fost facut de cineva conform specificatiilor din schema si inca nu am schema lui. Dupa ce o primesc o sa dau mai multe informatii.

 

 

Sigur o sa apelez la tine pentru sasiu fiindca pana acum un am gasit o solutie mai buna. Ma gandeam sa incerc sa fac unul ca aici: http://twostrokeamplifierbuild.blogspot.com/ daca nu gasesc alta varianta.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Salut, azi am apucat sa lucrez putin la sasiu. Pana la urma am decis sa mi-l fac singur fiindca este exact dimensiunilor pe care le vreau si am iesit si mai ieftin (cam 40 lei + munca mea). Am luat tabla din magazin, si m-am inspirat de aici: http://twostrokeamplifierbuild.blogspot.com/

Inca nu este gata fiindca lateralele nu sunt prinse si inca nu am taiat capacul. Dar ca sa va faceti o idee despre cum va arata eu zic ca merge. Am ales modelul asta fiindca are si putin de stil :)

Numai bine!

post-9489-1275674037_thumb.jpg

post-9489-1275674057_thumb.jpg

post-9489-1275674082_thumb.jpg

post-9489-1275674105_thumb.jpg

post-9489-1275674146_thumb.jpg

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Pt anod sunt 190 V la 400 mA.Daca vreodata te vei gandi sa schimbi etajul final in push-pull de putere mai mare, o sa ai cu ce.

Misto a iesit sasiul.

Succes :)

 

pentru SE 260v anodica este suficient

pentru PP este destul de putin,poate sa faca o dublare de tensiune,o sa aibe 200ma curent,suficient pentru cit trage un PP

daca prin dublare ajunge la aproximativ 400v si 200ma ,poate sa obtina usor 40w cu 6V6,EL34,6P3C

 

cu 400V anodica si cu doua EL84 ajunge la 20w,eu nu recomand sa le impinga pina la 20w,o sa le fumeze repede,EL84 in PP de 20w merg aproape de rosu

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit am terminat sasiul de facut. Ca si secret, la imbinari/lipituri am folosit Bizon pentru metale ca sa nu stric design-ul cu nituri sau suruburi. Pe interior, pentru fiecare surub, am lipit cate o piulitata tot cu Bizon. Iar picioarele le-am dat jos de la un alt suport :)

 

Zilele astea o sa ajung pe Maica Domnului sa incep sa cumpar accesorii pentru amplificator. In special componentele pentru partea de alimentare (rezistente, condensatori, butoane, etc) dar si placa de montaj cu niturile respective, butoanele pentru potentiometre, etc.

 

Viobio momentan vreau sa duc la cap proiectul asta. Dupa aceea, daca chiar se impune, o sa fac un alt amplificator mai bun/puternic cu transformatoarele/piesele respective.

 

Numai bine!

post-9489-1276061079_thumb.jpg

post-9489-1276061086_thumb.jpg

post-9489-1276061092_thumb.jpg

post-9489-1276061098_thumb.jpg

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Pai partea de sus (sasiul) este toata dintr-o singura bucata. Singura problema pe care o vad este contactul dintre capac si sasiu. Acolo ma gandeam sa pun un cablu pe care sa il prind intre capac si sasiu. Dar chiar si asa m-as mira sa nu faca contact avand in vedere ca "inculpatul" (capacul) este prin in 10 suruburi de sasiu.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Uite un site cu un tip care face ampuri pe lampi si sunt foarte bune - http://gabtone.com/

 

Pe tip il cheama Gabriel Bucataru, e din Romania, dar sa mutat de ceva timp in Chicago si acolo face el ampuri. Poate poti sa-l contactezi si sa vorbesti cu el despre mai multe detalii in legatura cu fabricarea unui amp pe lampi.

 

O zi faina! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.