www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pe Lampi


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Multumesc de link, super ce a realizat Gabi. Pentru proiectul asta cred ca am toate resursele si informatiile de care am nevoie. Normal ca nu fara ajutorul cuiva. De acum incolo daca o sa am vreo problema o sa intreb aici, daca nu o sa am probleme atunci doar o sa postez progresele realizare.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 90
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am observat si eu :)

Scuze ca voi face un offtopic, dar spuneti-mi si mie va rog cum lipesc atunci "masa" unei chitare de carcasa potentiometrului de volum? Am stat si am meditat mult pana sa ma prind ca e ceva in neregula dpdv fizic.

 

prinzi de masa o cosa ,cu surub si piulita,de pe cosa pleci cu un fir gros de 1..1,5mm din cupru,acest fir il lipesti pe corpul potentiometrului

sunt unele carcase de potentiometre la care fludorul adera cu greutate,ca sa adere mai usor ,pileste putin carcasa si topeste acolo fludor cu un pic de aspirina(cea mai ordinara,nu tamponata ,miroase groaznic si e periculoasa pentru asmatici),aspirina decapeaza extraordinar

Link to comment
Share on other sites

prinzi de masa o cosa ,cu surub si piulita,de pe cosa pleci cu un fir gros de 1..1,5mm din cupru,acest fir il lipesti pe corpul potentiometrului

sunt unele carcase de potentiometre la care fludorul adera cu greutate,ca sa adere mai usor ,pileste putin carcasa si topeste acolo fludor cu un pic de aspirina(cea mai ordinara,nu tamponata ,miroase groaznic si e periculoasa pentru asmatici),aspirina decapeaza extraordinar

Nu inteleg foarte bine prima miscare, oricum daca imi voi mai desface vreodata singur chitara o sa incerc a doua chestie. Multumesc si gata cu offtopicul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, am mai avansat cu lucrarea si am zis sa va mai arat unele progrese. Dupa cum se poate vedea nu am progresat super mult dar incep sa vad finalul si asta conteaza cel mai mult. Inca nu am toate piesele si din cauza asta nu am avansat prea mult dar nu imi pare rau fiindca asa am grija sa fiu mai atent si sa invat lucrurile foarte bine.

In scurt timp o sa fac rost si de potentiometre cu condensatori si in final traful de iesire. Momentan am facut doar partea de alimentare.

Cu alte informatii in curand.

Numai bine!

post-9489-1278020657_thumb.jpg

post-9489-1278020670_thumb.jpg

post-9489-1278020678_thumb.jpg

post-9489-1278020689_thumb.jpg

post-9489-1278020696_thumb.jpg

post-9489-1278020703_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut, dupa o mica vacanta am revenit la "munca" :)

 

Pana acum am reusit sa fac si partea de power amp care functioneaza. Am bagat niste semnal de la PC si merge, adica il reda. Nu prea pot sa imi dau seama cat de bine face asta fiindca l-am testat cu o boxa de 8 ohm si 0.5 W :lol:

 

Mai am doar partea de preamplificare dupa care teste si muzica la greu :lol:

 

Numai bine!

post-9489-1280510041_thumb.jpg

post-9489-1280510051_thumb.jpg

post-9489-1280510060_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, dupa o mica vacanta am revenit la "munca" :)

 

Pana acum am reusit sa fac si partea de power amp care functioneaza. Am bagat niste semnal de la PC si merge, adica il reda. Nu prea pot sa imi dau seama cat de bine face asta fiindca l-am testat cu o boxa de 8 ohm si 0.5 W :lol:

 

Mai am doar partea de preamplificare dupa care teste si muzica la greu :lol:

 

Numai bine!

 

felicitari

acum vine partea grea,ai grija cu traseul de masa,daca nu este facut ca la carte ,ai brum sa dai la tot forumul

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut, acum ca s-a terminat vara am terminat si eu amp-ul :) Se putea face mult mai repede dar am zis sa nu ma grabesc. In poze se poate vedea montajul.

Concluzii:

- este destul de complicat un astfel de proiect, trebuiesc multe cunostinte si resurse care din pacate nu se gasesc la noi in tara.

- una peste alta cred ca este mai scump decat unul cumparat daca trebuiesc cumparate toate componentele, din pacate nu pot sa estimez costul final fiindca am primit multe componente gratis (multumesc mult pentru acest lucru lui ggg).

- daca cineva vrea sa se apuce de asa ceva ii recomand sa ceara ajutor/sfaturi de la cineva cu experienta, unele lucruri sunt foarte importante si usor de trecut cu vederea.

 

Referitor la cum suna inca nu am reusit sa il testez, una dintre lampile 12AX7 cred ca a avut un defect fiindca atunci cand am alimentat amp-ul s-a aprins puternic dupa care doar jumatate din ea a mai functionat. Am verificat tot circuitul din nou crezand ca am montat ceva gresit dar totul era in regula, asa ca am pus a doua lampa in locul ei si a functionat. De aici si concluzia ca prima lampa avea un defect. Deci momentan imi lipseste o lampa ca sa pot testa amp-ul :lol:

 

Asa ca as dori sa va intreb de unde pot sa fac rost de o lampa 12AX7/ECC83? Nu caut nimic de calitate acum, vreau doar sa testez amp-ul si dupa sa il optimizez.

 

Si dupa asta si teste cu el.

 

Numai bine!

post-9489-1283243151_thumb.jpg

post-9489-1283243180_thumb.jpg

post-9489-1283243187_thumb.jpg

post-9489-1283243226_thumb.jpg

post-9489-1283244196_thumb.jpg

post-9489-1283244217_thumb.jpg

post-9489-1283244225_thumb.jpg

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Referitor la cum suna inca nu am reusit sa il testez, una dintre lampile 12AX7 cred ca a avut un defect fiindca atunci cand am alimentat amp-ul s-a aprins puternic dupa care doar jumatate din ea a mai functionat.

S-a dus o lampa.Era un ECC83 Tungsram NOS.Mai ai rabdare cateva zile pana cand revin in tara.

Frumos lucrat.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest waska2222

Daca tot ai facut cea mai grea parte , cutia , poti incerca si alte scheme supercelebre ce probabil stau la baza proiectelor de pe AX84 . Orisicum , felicitari ca ai dus la sfarsit ampul si mai esti inca in viata !

post-15275-1283389893_thumb.png

post-15275-1283389901_thumb.png

post-15275-1283389926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, culmea face ca nu m-am curentat nici macar odata cu toate ca ma asteptam la 1-2 descarcari de condensatori pe mine :) . Momentan am reusit sa inlocuiesc lampa problematica si totul merge bine :lol: Mai ramane sa mai masor inca o data toate tensiunile sa fiu sigur ca sunt conform circuitului. In scurt timp o sa pun si niste mostre de sunet.

 

Un timp sigur nu o sa mai fac un alt amp, daca asta merge OK (si asa se pare) nu o sa am nevoie de altceva.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Si cateva inregistrari, azi impreuna cu un prieten l-am testa putin. Sper ca o sa analizati doar calitatea sunetului si nu a cantatului :) Stiu ca sunt departe de sunetul original dar nu m-am chinuit sa il reproduc. Iar microfonul ne-a dat de furca mult, nu stiu de ce dar se aude super incet, asta este, altceva ma bun prin casa nu am. Difuzorul a fost unul de 6" la 15W no name.

Numai bine!

High_way_to_hell_1.mp3

Come_as_you_are_mp3.mp3

Solo_2_mp3.mp3

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, culmea face ca nu m-am curentat nici macar odata cu toate ca ma asteptam la 1-2 descarcari de condensatori pe mine :) . Momentan am reusit sa inlocuiesc lampa problematica si totul merge bine :) Mai ramane sa mai masor inca o data toate tensiunile sa fiu sigur ca sunt conform circuitului. In scurt timp o sa pun si niste mostre de sunet.

 

Un timp sigur nu o sa mai fac un alt amp, daca asta merge OK (si asa se pare) nu o sa am nevoie de altceva.

 

Numai bine!

 

ca sa nu te mai curentezi ,pune o rezistenta de 180..270k in paralel pe primul condensator de filtraj

 

felicitari pentru constructie :):)

 

Sa traisca Maestrul Vaska :D

Copilu' a lucrat metodic si nu s-a grabit.Este o mare realizare ca a functionat din prima, exceptand problemele lampilor...parerea mea.

Felicitari Sarpe !!! :lol:

 

da sa traiasca vaska cel adevarat :lol:

nu impostorul waska2222

Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

 

O sa revin cu mostre noi impreuna cu noul cabinet pe care inca il mai "tunez" putin :)

 

Fata de sunetul obtinut acum cu noul cabinet, ce am pus ca mostre mai sus sunt foarte slabe.

 

Apropo, nu stiu ce putere are exact amplificatoru dar in configuratia din poze imi zguduie bine de tot geamurile de la ferestre :lol:

 

Numai bine!

post-9489-1283978838_thumb.jpg

post-9489-1283978851_thumb.jpg

post-9489-1283978865_thumb.jpg

post-9489-1283978878_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut, din pacate nu am ceva special pregatit ci doar niste inregistrari de probe. Sper ca in curand sa inregistrez ceva mai bun pentru a exemplifica cat mai exact calitatile amplificatorului dar si ale cabinetului.

Au fost inregistrate in casa cu un microfon multimedia bagat direct in PC. Iar partea de clean, daca mai tin bine minte, a fost trasa cu toate setarile de ton la 100%.

Apropo, voua cum vi se pare ca suna? Excluzand "talentele" mele muzicale :)

Numai bine!

m1.mp3

m2.mp3

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, dupa ceva timp am zis sa ii mai aduc unele imbunatatiri amp-ului din topic. Asa ca am intrat aici: http://www.ax84.com/static/hioctane/AX84_H...ions_100616.pdf si am modificat prima data metoda de a bias-a tubul EL84, mi se pare mult mai simplu si mai elegant. Iar ultima modificare a fost comutatorul intre ritm si lead. Acesta de fapt transforma circuitul High Octane in unul P1, si castigul enorm este pe partea de clean fiindca acum este mult mai curat si pentru volume mari.

 

Insa, cu toate modificarile, tot nu sunt multumit de cum se aude (aici s-ar putea sa fie si vina mea fiindca inca nu stiu sa cant foarte bine). In special de doua chestii ma deranjeaza si pe care as vrea sa le modific:

 

1) Sa am posibilitatea sa mai reduc din gain. Daca trec pe amp-ul P1 nu are deloc iar pe High Octane mi se pare cam mult. Mi-ar dori un intrerupator/potentiometru din care sa mai pot reduce putin gain-ul.

 

2) Mi se pare ca are prea mult bas, parca suna infundat. As dori sa incerc sa mai reduc putin basul. Aici s-ar putea sa fie vina mea fiindca l-am testa pe un cabinet facut de mine si nu sunt sigur daca nu cumva el este vina pentru bas/sunetul putin infundat. Mi-as dori sa il testez pe un cabinet OK dar nu am unde.

 

Asa ca va rog sa imi dati niste sfaturi in legatura cu cele de mai sus. Circuitul este cel de aici: http://www.ax84.com/static/hioctane/AX84_H...tane_100616.pdf

 

Printre altele ma gandeam sa mai aplic unele dintre modificarile de aici: http://www.ax84.com/static/hioctane/AX84_H...Mods_100616.pdf asta ca sa mai rezolv unele probleme de "sunet". Imi recomandati o modificare anume?

Numai bine!

post-9489-1285428570_thumb.jpg

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

schemele de pe ax84 sunt puse pentru a experimenta diferite sonoritati,asta este parerea mea ,este o modalitate de a avea fiecare un amplificator de 5w personalizat ,dupa propriul gust

cu acel Hammond1250SE nu o sa scoata mimeni maxim sau un sunet deosebit din acest amplificator

am mai spus pe acest forum ,acest traf de iesire este o piesa de schimb universala cu rezultate destul de modeste

 

 

1 vrei amplificare mai mica pe lead ,monteaza un comutator in catodul triodei nr2 si o rezistenta a carei valoare se va tatona pina obtii sunetul convenabil tie

pentru probe inserieaza un semireglabil de 10k cu o rezistenta de 1k

modificarea corespunnde cu pozitia comutatorului prezentat de tine in acel link,care include sau exclude trioda nr3

comutarile le poti face cu doua relee,alimentate cu tensiune redresata din cea de filamente

acam ciudata comutarea repetorului catodic,nu prea se face in tensiune dar fiecare procedeaza cum crede

 

2 ai sunet prea basos,renunta la condensatorul de 100microF care decupleaza rezistenta din catodul tubului EL84,poti renunta si la condensatorii care decupleaza catodele de la cele trei triode amplificatoare sau poti tatona aceste valori pina ajungi la sunetul cautat de tine

daca maresti valorile se mareste amplificarea etajului si raspunsul la frecventele joase

 

3 daca te joci cu valorile componentelor poti obtine diferite variante de sunet

 

4 nu mari prea mult tensiunea de negativare a finalei,cu cit o maresti scade puterea si nu mai are C-I ,atunci cind este overdrive

daca pui un semireglabil de 1k/2w trebuie unul de calitate si bobinat

 

daca mai ai alte intrebari sunt deschis oricarei discutii

post-7787-1285440043_thumb.png

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi, chiar m-ati luminat putin. Insa mai am cateva ceva de adaugat:

 

1) Vio, transformatorul de iesire nu este Hammond, este unul rusesc recuperat dintr-un dispozitiv vechi de sunet. Il am de la Gelu, el stie mai bine provenienta lui. Transformatorul are 2400 de spire in primar cu 270 ohmi, cuem 0.15mm iar in secundar are 30 de spire cu 0.3 ohmi, cuem 0.8mm, asta scrie pe el. Din ce am inteles este unul bun, mai bun decat cele Hammond.

 

2) Nu am inteles 100% ce ai vrut sa imi spui la punctul nr. 1). Rezistenta Rx din desenul tau reprezinta potentiometrul de 10K + rezistenta de 1k? Ce reprezinta desenul facut cu linii punctate? Nu am inteles daca modificarea recomandata de tine exclude total trioda nr. 3 din circuit sau se tine cont de ea mai mult sau mai putin in functie de cat de mare este rezistenta Rx?

 

3) Din pacate nu am cunostintele necesare sa inteleg exact ce ai vrut sa spui la punctul 4). Te rog sa imi explici din nou daca se poate. Ca idee am cumparat un potentiometru ca acesta de aici: http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=52863

 

Zilele urmatoare o sa ma apuc de modificat si o sa va tin la curent.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi, chiar m-ati luminat putin. Insa mai am cateva ceva de adaugat:

 

1) Vio, transformatorul de iesire nu este Hammond, este unul rusesc recuperat dintr-un dispozitiv vechi de sunet. Il am de la Gelu, el stie mai bine provenienta lui. Transformatorul are 2400 de spire in primar cu 270 ohmi, cuem 0.15mm iar in secundar are 30 de spire cu 0.3 ohmi, cuem 0.8mm, asta scrie pe el. Din ce am inteles este unul bun, mai bun decat cele Hammond.

 

2) Nu am inteles 100% ce ai vrut sa imi spui la punctul nr. 1). Rezistenta Rx din desenul tau reprezinta potentiometrul de 10K + rezistenta de 1k? Ce reprezinta desenul facut cu linii punctate? Nu am inteles daca modificarea recomandata de tine exclude total trioda nr. 3 din circuit sau se tine cont de ea mai mult sau mai putin in functie de cat de mare este rezistenta Rx?

 

3) Din pacate nu am cunostintele necesare sa inteleg exact ce ai vrut sa spui la punctul 4). Te rog sa imi explici din nou daca se poate. Ca idee am cumparat un potentiometru ca acesta de aici: http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=52863

 

Zilele urmatoare o sa ma apuc de modificat si o sa va tin la curent.

Numai bine!

 

1 traful tau de iesire cred ca este ceva recuperat din aparatura audio sau tv ,nu este 100% compatibil cu EL84 dar merge

eu pentru 5w alimentat cu Ua 260..280v folosesc urmatorul traf de iesire

suprafata miez 6cm patrati

primar 2X1650 spire cuem o,16mm

secundar 8ohmi 130spire/cuem 0,7mm 6ohmi 100spire/cuem 0,75mm 4ohmi 90spire/cuem o,9mm

secundarul se bobineaza intre cele doua primare,toate cele trei infasurari au acelas sens,primarul1 se inseriaza cu primarul2

cu aceste date acest traf scoate o putere de 5w ,tubul folosit este EL84 ,rezistenta din catod este de 150ohmi/5w

 

 

2 rezistenta Rx este suma rezistentei de 1k+ semireglabilul de 10k,desenul punctat este rezistenta Rx,pui grupul 1k+10ksemireglabil ,reglezi amplificarea pe clean ,scoti 1k+10k sem ,masori valoarea si o inlocuiesti cu o valoare cit mai apropiata

,adica valoarea rezistentei RX

 

3 din rezistenta din catodul tubului EL84 se regleaza tensiunea de ngativare

cu cit rezistenta este mai mare cu atit curentul care trece prin ea este mai mic,implicit creste si tensiunea de negativare

un exemplu ,daca prin tub trec 40mA o sa ai putere mai mare ,daca maresti valoarea rezistentei din catod ,prin tub o sa ai un curent mai mic(creste tensiunea de negativare) o sa scada puterea ,puterea scade proportional cu valoarea tensiunii de negativare si a rezistentei din catod

 

ai mai jos o varianta a mea de HI-O

poti face doua canale ,cam ce vrei tu,CLEAN/OVERDRIVE

cam in orice amplificator canalul de clean este realizat cu doua triode amplificatoare

 

in pozitia clean se foloseste STAGE1 SI STAGE3 din GAIN2 se regleaza amplificarea

observi ca in catodul primei triode este un comutator care scurtcircuiteaza rezistenta Rx,cind Rx este in circuit amplificarea scade (ai CLEAN) cind este scurtcircuitata ai amplificare mai mare (ai OVERDRIVE)

 

 

amplificatoarele care au canal de overdrive au minim trei triode amplificatoare montate in cascada

 

daca se comuta in pozitia overdrive sunt cuplate in cascada toate cele trei triode amplificatoare,ai amplificare mare

in aceasta pozitie poti regla amplificarea din ambele potentiometre,GAIN1,GAIN2

 

 

pe principiul HI-O este conceput si preamplificatorul de la Marshall JCM800

la acel amplificator nu exista comutator ,comutatea se face prin introducerea chitarii in doua mufe separate HIGH sau LOW

asa se adauga sau se exclude un etaj de amplificare

ai mai jos si schema de la preul lui JCM800,schema din care este derivat HI-O este cea de jos ,adica cu master volume

 

 

daca ai alte intrebari sunt aici

daca ai chef si timp te astept pe la mine,da intii un beep 0724156363,te sun eu

sa stii ca nu maninc oameni :):lol:

post-7787-1285504160_thumb.png

post-7787-1285504471_thumb.png

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

OK, multumesc pentru ajutor. Am inteles unele lucruri dar tot mai am 1-2 chestii neclare.

 

Adica, in ultima schema desenata de tine ai doua posibilitati/intrerupatoare de a selecta intre CLEAN si OVERDRIVE. Se folosesc ambele comutatoare in acelasi timp? Adica daca vreau OVERDRIVE trebuie sa am ambele comutatoare in pozitia de OVERDRIVE? Sau doar mi-ai arata cum se poate obtine acest lucru prin doua metode diferite?

 

Ca idee, am setat curentul prin lampa EL84 la ~44mA, asa mi-a dat din formula (PaMax*0.9)/Tensiune anod=caderea de tensiune pe rezistenta de 1ohm=curentul prin lampa.

 

 

Cred ca o sa te sun saptamana viitoare pentru niste sfaturi.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

OK, multumesc pentru ajutor. Am inteles unele lucruri dar tot mai am 1-2 chestii neclare.

 

Adica, in ultima schema desenata de tine ai doua posibilitati/intrerupatoare de a selecta intre CLEAN si OVERDRIVE. Se folosesc ambele comutatoare in acelasi timp? Adica daca vreau OVERDRIVE trebuie sa am ambele comutatoare in pozitia de OVERDRIVE? Sau doar mi-ai arata cum se poate obtine acest lucru prin doua metode diferite?

 

Ca idee, am setat curentul prin lampa EL84 la ~44mA, asa mi-a dat din formula (PaMax*0.9)/Tensiune anod=caderea de tensiune pe rezistenta de 1ohm=curentul prin lampa.

 

 

Cred ca o sa te sun saptamana viitoare pentru niste sfaturi.

Numai bine!

 

ambele comutatoare se folosesc in acelas timp ca sa obtii CLEAN/OVERDRIVE

daca faci comutatea doar cu excluderea /includerea celei dea doua triode si separat comutarea din catodul primei triode poti obtine cite doua variante de amplificare la fiecare canal

o sa ai CLEAN/CRUNCH comutatorul din GAIN2 in pozitiza CLEAN

o sa ai CRUNCH/OVERDRIVE comutatorul din GAIN2 in pozitia OVERDRIVE

 

asa se obtin in toate amplificatoarele diverse amplificari,din citeva tuburi de pot construi amplificatoare cu 2/3/4/ canale,se fac diverse comutari

 

comutarea o poti face cu un releu sau doua ,depinde ce cite contacte au

este de preferat sa folosesti doua relee ,sa nu apara cuplaje parazite intre contacte

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.