www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Staniolul Din Chitara


glub
 Share

Recommended Posts

si daca sunt aici. am un stat. cu 3 single coil http://www.squierguitars.com/products/sear...rtno=0303010500

 

daca cant pe: brigde middle sau neck am un zgomot pe fundal

iar daca cand pe: bridge si middle sau pe middle si neck nu am

 

asta inseamna ca am poli inversati? sau... acel zgomot, poate fi din cauza faptului ca in casa nu am impamantare, si poate fi redus cu un staniol in cutie? habar nu am. lamuritima

 

multumesc anticipat

 

Ecranare.

 

merci fain, fi mai explicit

Link to comment
Share on other sites

Doza din middle este de tip RWRP(reverse wind/reverse polarity).

Acel "50 cycle hum" poate fi de la lipsa impamantarii, de la lumina fluorescenta(neon), transformator de proasta calitate etc. Prin ecranare se reduce zgomotul, dar nu complet. Daca vrei asta ori iti iei doze noiseless, ori humbuckere, ori doza single-stacked. ai de unde alege.

 

Aici ai despre ecranare : http://www.guitarnuts.com/wiring/shielding/shield3.php

 

Daca nu ti se pare destul, search google: shielding a strat

 

Am dat de ceva cu poze, asa poate iti este mai usor: http://www.artandtechnology.com.au/guitar/...ding-strat.html

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

sa... traiti.

 

am si eu o intrebare. nu e prima daca cand vad asa ceva. ce scop are staniolul dintro chitara electrica?

gen: http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=42400

 

cumva pentru impamantare?

 

multam fain.

Am facut un ***** cu staniolu ala :) DESI! Daca nu sunt intr-o camera unde exista calculator, pe single coils nu prea am noise acum.

Frumos ar fi fost sa cumpar de pe stew mac.com frumos folie d cupru autoadeziva si etc....De unde $? Se numeste poor man`s shielding foil ce am facut eu :)

Ajuta la ecranare daca e mai de calitate folia(si sa fie cupru). Eu zic ca n-are rost sa te chinui.Mai bine faci un dummy coil pt fiecare single coil si ai rezolvat(ma mir ca n-am facut eu asta )

 

Asa ar fi frumos sa fie ;)Si sa cositoresti partile de cupru intre ele(e cupru deci merge cositorit, folia de aluminiu din pacate nu,si solutia cu pus duct tape sa tina contact electric foliile nu e grozav dar na,eu am standarde joase :) daia am squier :lol:)

 

copper_guitar_stratocaster_shielding.jpg

shielding-9-finished.jpg

Parker_P38_cavity_shield.jpg

shield_one.jpg

 

 

Niste linkuri:

 

http://www.artandtechnology.com.au/guitar/...ding-strat.html

http://www.areyouexperienced.net/shielding...atocaster-1.htm

Link to comment
Share on other sites

Nu cumva se gaseste folie de cupru la orice magazin mai profi de materiale?

Daca nu asa cevahttp://www.thomann.de/gb/goeldo_el900_prof...ield_screen.htm, chiar atat de scump sa fie?

Si cat de calitativa sa fie ca doar cuprul e un material ieftin si abundent, 99,99% puritate :)

must buy :):) recunosc ca n-am cautat aici d lene :lol:

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

apropos de lana de otel... mi-a ramas in minte, da nu mai stiam cine intreba.... am vazut la bricostore, daca nu ma insel la raionul de tevi si materiale de izolat tehnico sanitare. si era destul de ieftina, cred ca vreo 8 lei un.. ghem.. ceva mai mare decat o minge de tenis.

 

Cred ca eu eram ala, cei drept acolo n-am trecut, e distractiv sa ii dai foc :)

 

Ontopic: http://store.guitarfetish.com/cogucashkit.html + trans 10$ daca mai iei ceva sau te combini cu altcineva la cartela vorba aia, marea ieseala :)

Link to comment
Share on other sites

Si la mine are continuitate. Dar in plus am facut o smecherie, din 2-3cm mai crestam banda pe margine si o intorceam invers, astfel partea care nu avea adeziv era pusa in contact cu partea fara adeziv de dedesubt.

 

Am pus si niste poze pentru exemplificare.

post-9489-1272269811_thumb.jpg

post-9489-1272269819_thumb.jpg

post-9489-1272269824_thumb.jpg

post-9489-1272269828_thumb.jpg

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare, sper eu nu ridicola. Merita facuta operatia pentru o configuratie H-S-H? Am o chitara ibanez low cost si fara posibilitati de cumparare a unei alte chitari cel putin 4 luni ma gandesc sa o ecranez si sa ii fac un potting la doze.

Din cate am citit, ecranatul te ajuta si pentru ca iti permite sa canti la gain mai mare, adica mai mult sustain. Va intreb pe voi care ati mai incercat asa ceva.

 

Si inca ceva... Prima data cand ati efectuat o ecranizare (de potting numai zic), v-ati descurcat? Ati bulit ceva? Vreau sa stiu ce asteptari sa am.

 

Ca ultime comentarii, am un ibanez GRX 70 DX (sper ca i-am nimerit numele, vine in starter pack) :)

Link to comment
Share on other sites

@Riccardo: dacã nu e deja ecranatã n-ai ce sã strici, dacã faci treaba corect. Însã dacã vei observa sau nu îmbunãtãțirea ține de mai mulți factori. Dar în principiu da, orice chitarã poate beneficia în urma procesului, nu doar cele SSS.

 

@rokyronnie: Plastilina nu-i nici adezivã nici bun conductor electric ºi nici proprietãți feromagnetice n-are. Cineva ãla a fãcut fizicã în gimnaziu? Sau poate de fapt nu e plastilinã.

Link to comment
Share on other sites

Doar daca folosesti doza single coil, singura sau in combinatie cu un humbucker. Pentru doze duble e complet inutil. Ecranarea e un mijloc de a scapa de o parte din "hum"-ul din "hum bucker".

 

 

Exerseaza inainte pe niste potentiometre cumparate de la un magazin sau unele defecte donate de un prieten sau electronistrul prietenos din cartier, si niste cabluri care nu iti mai trebuiesc. Pana capeti siguranta pe lipit si dezlipit. Foloseste la dezlipit o pompa de fludor sau tresa absorbanta.

 

Mersi mult de sfaturi red si 57. Sa traiti 1000 de ani :)

Link to comment
Share on other sites

Doar daca folosesti doza single coil, singura sau in combinatie cu un humbucker. Pentru doze duble e complet inutil. Ecranarea e un mijloc de a scapa de o parte din "hum"-ul din "hum bucker".

In alta ordine de idei a incercat cineva vopsea conductiva?(stiu ca fender foloseste o astfel de vopsea in ecranarea chitarilor made in USA). Unde o pot gasi in Romania?

 

Exerseaza inainte pe niste potentiometre cumparate de la un magazin sau unele defecte donate de un prieten sau electronistrul prietenos din cartier, si niste cabluri care nu iti mai trebuiesc. Pana capeti siguranta pe lipit si dezlipit. Foloseste la dezlipit o pompa de fludor sau tresa absorbanta.

"Doar daca folosesti doza single coil, singura sau in combinatie cu un humbucker. Pentru doze duble e complet inutil. Ecranarea e un mijloc de a scapa de o parte din "hum"-ul din "hum bucker"." Tin sa te contrazic.

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
"Doar daca folosesti doza single coil, singura sau in combinatie cu un humbucker. Pentru doze duble e complet inutil. Ecranarea e un mijloc de a scapa de o parte din "hum"-ul din "hum bucker"." Tin sa te contrazic.

ignorati ultimul meu post. Ceea ce voiam sa spun e ca ecranarea cavitatii in care se afla potentiometrele(F-shape ) e bine sa fie ecranata indiferent de dozele folosite.

Si eu am acea cavitate ecranata de mine cu foita de aluminiu lipita efectiv de lemn cu superglue. Nu am gasit la momentul acela foita autoadeziva. In plus eram putin cam 'necopt'.

Desi din cate am citit foita de cupru e cea mai buna, ma gandesc ca si vopseaua electro-conductiva pe care o folosesc producator ca Fender&others isi face treaba si in plus, e mai simplu, mai durabil(foita poate fi usor rupta,sfasiata) si mai estetic(subiectiv).

 

Problema e ca am fost pe la magazine gen Baumax si cand le-am spus celor de la raionul de vopsele ca ma intereseaza vopsea ptr lemn electro-conductoare s-au uitat la mine de parca n-au auzit de asha ceva in viata lor. E clar ca nu-mi convine sa cumpar de pe stewmac.com.. Stiu ca "there's no lunch for free",dar

ceea ce fac baietii se numeste specula. Au niste vopsea, o toarna in recipiente mici si ii pun o eticheta cu o chitara pe ea si o vand cu preturi prea mari.

33 $ fara transport ptr 200 ml de vopsea..

Va rog spuneti-mi de unde as putea achizitiona din tara o asemenea vopsea.

Totodata m-am interesa si ce fel de fire(cabluri) ar trebui folosite ptr a reinoi circuitul electric al chitarii. Stiu, e vorba de cabluri ecranate, dar de ce diametru?

Edited by Petrucci e tare
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Scuze ca dezgrop topicul asta, insa tocmai lucrez la confectionarea noului corp pentru kitara mea si am nevoie si eu de vopsea electro-conductoare. A incercat cineva la Conex pe la Maica Domnului? Stiu ca acu ceva ani aveau parca asa ceva, insa atunci nu ma interesa. Daca n-a verificat nimeni, am sa dau eu o fuga si voi posta ce am rezolvat :)

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca dezgrop topicul asta, insa tocmai lucrez la confectionarea noului corp pentru kitara mea si am nevoie si eu de vopsea electro-conductoare. A incercat cineva la Conex pe la Maica Domnului? Stiu ca acu ceva ani aveau parca asa ceva, insa atunci nu ma interesa. Daca n-a verificat nimeni, am sa dau eu o fuga si voi posta ce am rezolvat :)

Incearca la mica publicitate, stiu ca era un user care vindea vopsea electro-conductoare :lol:

Edited by DraculVaDomni
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.