www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Refac Ciobiturile De Pe Chitara?


Guest Marius Brigean

Recommended Posts

Guest Marius Brigean

am o chitara care e ciobita in diferite locuri...cum le refac? se poate? va rog sa ma ajutati...ms

Link to comment
Share on other sites

Guest dead_man_walking
am o chitara care e ciobita in diferite locuri...cum le refac? se poate? va rog sa ma ajutati...ms

 

 

 

deja ti'ai ciobit'o ? :)

Link to comment
Share on other sites

am o chitara care e ciobita in diferite locuri...cum le refac? se poate? va rog sa ma ajutati...ms

nu prea ai cum. Mai demult am incercat diverse metode la o chitara mai veche, inclusiv vopsea, lac de unghii si indiferent ce pui, tot o sa se vada, poate chiar mai tare...concluzia mea a fost s-o las asa.

Nu lasa sa te obsedeze chestiile astea ca nu merita. Cu cat e mai busita, cu atat arata mai misto, ca doar' nu-i bibelou! :)

Link to comment
Share on other sites

"Cu cat e mai busita, cu atat arata mai misto, ca doar' nu-i bibelou! :)"

 

Genial :)

pai nu-i asa? sa se vada ca e cantata :). E periculos sa iti mananci nervii pt ciobituri, pt ca ele oricum se vor intampla, ca vrei, ca nu vrei. Si eu am grija de instrumente cat pot, si cu toate astea le mai lovesc...asta e

Mai demult, daca imi loveam chitara, nu eram bun de nimic in ziua aia, pana mi-am dat seama ca n-are rost, ca daca ai busit-o, oricati nervi ti-ai manca, tot busita ramane.

Mi-as dori sa pot oferi o solutie, dar mie ca nu exista alta decat sa-ti dezvolti voit o doza de imunitate la asta.

Link to comment
Share on other sites

Acuma depinde...

Se poate face o vopsire locala,dar e cam greu de facut...trebuie sa nimereti exact culoarea/finishul,sa dai cu lac,si sa o readuci la nivel...

 

sau mai ai o varianta,revopsesti toata chitara...dar asta te va costa cam cat chitara...deci nu se merita...

 

mai sunt metode dar...la urma concluzia e ca nu are rost.mai asteapta pana o ciobesti in toate partile,si o revopsesti atunci...

 

Dar sa fim seriosi,si ce are daca e lovita?It's relic !

Edited by pulbur
Link to comment
Share on other sites

daca-i strat , tele sau chiar un sg solid color e bine...le sta bine mai jerpelite.Daca-i ceva gen les paul sunburst sau es, arata mai bine ingrijite...parerea mea.

In sfarsit...daca are o singura ciobitura si-ti sta pe creier sau iti sare in ochi...."RELICUISTE-O"!...mai trage-i artistic 20-30 de ciobituri pe ici pe colo,niste lustruiri pana la lemn cu smirgel la margini,stinge 3 tigari pe langa bridge...si daca iese frumos chiar s-ar putea sa-i creasca valoarea :)

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.