www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale Sau Procesor?


Adi M
 Share

Recommended Posts

M-am mai gandit la o varianta..de fapt 2 :)

 

Daca ar fi sa optez pentru varianta cu pedale, ce ati sugera intre:

- Hardwire SC2 Tube Distorsion - observ si sper sa faca fata bine si la metale si la blues-uri (mai bine decat Tube OD, zic eu (?) )

- Ibanez TS7 + DS7, unul pt tube OD, unul pentru ceva mai greu... Sau poate daca ma ambitionez adaug TS-ului un HardWire TL2 :)

 

Multumesc.

 

De asemenea, pentru inregistrari, sa nu cumpar dispozitive costisitoare si pt ca am o placa de sunet on board pe laptop, cum as putea sa fac la varianta cu pedale? (procesorul macar ar fi avut o iesire USB). Am incercat cu un cablu de la Phones (amp) -> mic (laptop) si nu merge :) N-am nici un microfon prea performant...

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

Am incercat cu un cablu de la Phones (amp) -> mic (laptop) si nu merge

1. Intrarea de microfon e pentru microfoane, oddly enough. Trebuie sa folosesti intrarea de linie, daca are asa ceva. Sau daca e configurabila, trebuie setata corespunzator.

2. In ce sens nu merge? Nu inregistreaza nimic? Stii sa setezi mixerul sistemului de operare? Stii sa folosesti programele pentru inregistrat? Stii sa reglezi nivelul semnalului pentru performante optime?

 

cum as putea sa fac la varianta cu pedale?

Ori prin amplificator ori prin cabsim (software sau hardware), caz in care trebuie sa rezolvi cumva si cu monitorizarea. Se dezactiveaza difuzorul combo-ului cand bagi castile in iesirea aferenta?

Link to comment
Share on other sites

nu am citit tot topicul dar parerea mea e :ca daca ai bani sau te intereseza numai un efect anume atunci iti iei pedale e varinata mai scumpa dar obtii un sunet mi bun,iar daca te intereseza mai multe efecte si ai o sumamaimica de bani iti iei un procesor care are multe efecte dar nu are aceasi calitate a sunetului ca o pedala :) sper ca te-a ajutat cu ceva

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Cand ai reusit sa decizi, spune-ne ce ai cumparat si trage si niste demo-uri!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Be wise!

Link to comment
Share on other sites

E o idee buna sa iei o pedala Digitech care sa aiba cabsim, in cazul asta badMonkey. Suna asemanator cu TS7 (eu am ambele), dar in loc de un singur control de ton are Hi si Low (deci e o leaca mai flexibil). Hardwire TL2 e foarte bun pentru metale.

 

Cabsim-ul de la Digitech, nu e ceva extraordinar, dar suna mult mai bine decat direct in PA/casti.

 

Nu stiu cum e Hardwire Valve Distortion pt metale, dar mie imi place sa am mid-uri parametrice pt tonul de metal (de asta prefer TL2 sau MetalZone). DS7 cred ca e mai mult distorsion in stil Boss DS1.

 

Si combinatia cu Amplug s-ar putea sa sune bine, dar te complici cu mai multe tipuri de baterii si mai multe tipuri de cablu (plus ca pt amplug nu prea poti folosi alimentator). Am avut un Amplug Metal si suna fenomenal, dar il foloseam setat pe un singur ton deodata (range-ul lui era cam de la AC/DC la Metallica/Slayer).

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

vox amplug ac30 cu bad monkey suna destul de bine in niste boxe multimedia(pt calc)...mai bine decat in casti.Adica mie imi place mai mult cum suna amplug-ul in niste boxe 2.0 de kko genius decat in castile pioneer si sony care le am.Castile suna foarte bine doar pe clean.

vox amplug classic rock am auzit ca ar fi cel mai slabut model.In schimb amplug metal e destul de bun pentru tine,s-ar putea sa te scuteasca de pedala de distors pt metale...ti-ar mai trebui doar un od bun sa-l pui peste cleanurile amplug-ului pt tonuri mid-gain de blues si classic rock.

Eu in locul tau as lua un od foarte bun si ieftin ca bad monkey sau un boss od-3(era la second si super pret aici la mica publicitate ).Un alt od foarte bun si ieftin e danelectro cool cat transparent od.Iar in distors n-as baga bani prea multi nici in ruptul capului...adica un boss ds-1,ds-2 ,nu te-ai gandit rau nici la ibanez ds-7...vezi ce-ti place.Dar ideea e ca nu exista distors sub 500 ron care sa satisfaca in mod unanim pe prea multa lume.

Link to comment
Share on other sites

In loc de Bad Monkey, as alege asta: http://www.digitech.com/flash/ScreaminBluesDemo.php , si

asi ramane si pe TL, dar neaparat sa le incerci in serie inainte sa le cumperi! si cu levelul mai spre stanga, nu vrei ca prima sa bage prea mult semnal in cea de-a doua. Cat despre DS7, nici macar ca booster nu mi se pare buna, iar knob-ul de ton, daca il invarti spre dreapta cauzeaza doar o durere de cap datorita accentuarii inaltelor.

Link to comment
Share on other sites

1. Intrarea de microfon e pentru microfoane, oddly enough. Trebuie sa folosesti intrarea de linie, daca are asa ceva. Sau daca e configurabila, trebuie setata corespunzator.

2. In ce sens nu merge? Nu inregistreaza nimic? Stii sa setezi mixerul sistemului de operare? Stii sa folosesti programele pentru inregistrat? Stii sa reglezi nivelul semnalului pentru performante optime?

 

 

Se dezactiveaza difuzorul combo-ului cand bagi castile in iesirea aferenta?

 

Pai:

- Se dezactiveaza difuzorul amp-ului cand bag castile

- Am facut setarile indicate pe un topic aici cand am incercat cu GuitarRig, am luat Asio4All si am facut setarile indicate de Cosu (parca?). Trebuie sa recunosc ca nu sunt prea priceput in asa ceva, deci nu am experimentat prea mult. (Cu setarile acelea abia am reusit sa fac AmpliTube-ul sa mearga, dar cu mult bazait si delay. Insa nu asta ma interesa, voiam sa folosesc amp-ul, nu un program.)

- Nu merge in sensul ca se aude doar un fashait destul de puternic cand bag din casti in mic, iar cand bag in line in e ca si cum n-as fi facut nimic, adica daca ii dau Record inregistreaza cu microfonul "built in" al laptop-ului, la o calitate slaba, bineinteles.

 

 

 

Pentru Dan Pantea: nu o sa fac nicio achizitie mai curand de o luna, poate chiar 2, pentru ca am ramas fara bani :) Insa cu siguranta voi anunta atunci.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Pe Hardwire SC2 se poate canta cam orice de la blues la metal, ce nu iese din el este un sunet foarte agrsiv gen Dimebag, dar ca nivel de distorsiune si tonalitate este foarte versatil. Digitech Screamin Blues este cred cel mai slab din gama ieftina de la Digitech, are un sunet murdar si zgariat, mult mai reusit este Bad Monkey si nici cab simul de pe Bad Monkey nu suna deloc rau. Amplug-ul AC30 are un ton e clean demential, mai ales direct intr-un sistem multimedia.

Link to comment
Share on other sites

Pentru acasa nu prea are rost sa te complici cu pedale decat daca esti foarte pretentios in ceea ce priveste propriul sound si ai un amp foarte capabil. Te vei trezi la un moment dat ca folosesti doar doua pedale dintr-un pedalboard care contine zece.

Mai practic e un procesor daca ai amp sau un soft specializat daca n-ai, iar daca folosesti Amplug plus pedale mi se pare cam peste mana.

Link to comment
Share on other sites

Pentru acasa nu prea are rost sa te complici cu pedale decat daca esti foarte pretentios in ceea ce priveste propriul sound si ai un amp foarte capabil. Te vei trezi la un moment dat ca folosesti doar doua pedale dintr-un pedalboard care contine zece.

Mai practic e un procesor daca ai amp sau un soft specializat daca n-ai, iar daca folosesti Amplug plus pedale mi se pare cam peste mana.

 

Si eu ma gandeam ca o fi TL2-ul bun, dar pe un amp cu difuzor de 8" e foarte posibil sa nu fie deloc multumitor...

 

Iar la procesoare..intre Zoom G2.1u si Digitech RP255 aveti vreo recomandare? Sau altul asemanator?

Link to comment
Share on other sites

Si eu ma gandeam ca o fi TL2-ul bun, dar pe un amp cu difuzor de 8" e foarte posibil sa nu fie deloc multumitor...

 

Iar la procesoare..intre Zoom G2.1u si Digitech RP255 aveti vreo recomandare? Sau altul asemanator, de exemplu daca mai strang niste bani, Vox Tonelab ST merita diferenta?

Edited by Adi M
Link to comment
Share on other sites

S.O.S! :) Am invartit de toate butoanele posibile si imposibile, permise si nepermise din procesor (RP250) si amp si nu reusesc deloc sa scot asa ceva: http://www.hardwirepedals.com/sc2-valve-di...sound-demos.php la Saturated 2..

 

Se poate macar, cu amp-ul de 8W si cu acest procesor? Dati-mi niste indicatii generale legate de egalizator (B,M,T) macar..eu am tot incercat cu M si T pe - si cu ceva B si nu prea iese...

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

M-am mai gandit la o varianta..de fapt 2 :)

 

Daca ar fi sa optez pentru varianta cu pedale, ce ati sugera intre:

- Hardwire SC2 Tube Distorsion - observ si sper sa faca fata bine si la metale si la blues-uri (mai bine decat Tube OD, zic eu (?) )

- Ibanez TS7 + DS7, unul pt tube OD, unul pentru ceva mai greu... Sau poate daca ma ambitionez adaug TS-ului un HardWire TL2 :)

 

Multumesc.

 

De asemenea, pentru inregistrari, sa nu cumpar dispozitive costisitoare si pt ca am o placa de sunet on board pe laptop, cum as putea sa fac la varianta cu pedale? (procesorul macar ar fi avut o iesire USB). Am incercat cu un cablu de la Phones (amp) -> mic (laptop) si nu merge :) N-am nici un microfon prea performant...

Daca ai amplif pe lampi iti iei o singura pedala de od analog , care trebuie sa sti cum sa o folosesti dar sa fie de calitate .

 

DE ex. un Ibanez TS9 edoar 420 nou , sau un Dod 250 care e si mai ieftin dar la ala iti trebuie si noise gate .

Cam atat iti iei restul dupa ....

Pt. metal gainul la maxim din amplif , iar din od volum si gain max. Crede-ma va suna metal si mult mai frumos decat cu ***** de distors digital sau de orice alta natura ...

Link to comment
Share on other sites

Hai sa clarificam situatia cu unele aspecte.

 

Fiecare cotetz de gaini numit "combo" are tonul ei caracteristic ...Ok asta e problema.

 

NU !!! difuzoarele sunt de vina ci statiile care pentru un anumit timbru global plus ca sa reziste diful slabut la "volumul maxim" al staiei limiteaza frecventele la capetele benzii redate/amplificate etc trimise catre difuzor si ridica frecventele pe medii unde suna tarechitara ca sa fie statia "puternica" .Asa ca joasele nu le reda din start , sau unele daca redau ceva si pe jose nu rezista la solicitare.

 

Asa ca daca pon un procesor destept ce are un cabsim destept nu prea o sa functioneze caci este in afara parametrilor date de banda de trecere ingusta a statiei.

 

Pentru ca sa poti face "TONURI" diferite trebuie sa ai o statie cu o boxa de "banda larga " care sa redea fidel tot ce vine din formatorul de ton.

 

Am difuri "nearfield" cu diametru de cred ca 6" si suna grozav cu chitara .Si boxele sunt mici cu un tub de bassleflex ( ce ptr chitara n-artrebui dar totusi ptr unele sunete ce ies cu palm muting trebuie sa le redai.) .daca pui microfon in fata si inregistrezi nu spui pe ce statie si dif s-a cantat.Cu puterea din etajul final de aprox max 1W diful de aprox 3W nu distorsioneaza nici cu chitara bas dar cu basul musai sa pui compresor .Bas cu 5 corzi trebuie sa reduc watajul ac sa nu distorsioneze si sa limitez cursa difului.

 

Am facut experimente cu difuzor eliptic de radio mamaia cu ampliful din radio pe intrarea de pickup , la fel se poate inregistra cu microfon si nu poti spune ce a fost folosit.

 

 

Nu va luati dupa presiunea sonora dezvoltata in camera ca nu te intereseaza cea ce intereseaza este cum scoate diful soundul la 1cm de dif , suna pe inregistrare super.

 

Inchipuitva casca cu difuzor de 6" la joase .Am casti Sweex cu super bass este obositor daca pun muzica cu subbas , ce se intampla daca pun difurile de la monitor "in casca"?Ai o presiune la cativa cm ce greu realizezi cu o boxa so dif intr-o canera de locuinta.Poate este deranjant ca nu auzi "punch-ul ca si in cazul unei statii care dezvolta un SPL mare intr-o camera .Se rezilva cu monitorizat in casti bune exact ca si la cantat cu procesorul direct in recordmachine ( la noi PC-ul).

 

 

DAR si pentru scena nu are absolut nici un sens sa ai formator de sunet DSP sau analogic apoi sa ai inca unul in statie nu faci altceva decat sa strici definitia tonului cu defazajele introduse de componente si circuite .

 

In consecinta statie de "banda larga ptr chitara "( sau bas) 50hz -7 (sau pana la 10)KHz cu o boxa /dif de chitara .

 

De putere suficeient de mare ca in cazul ca dai multe joase sa mai ramana headroom ca sa nu distosrioneze nici statia nici diful.

 

Asa folosesc majoritatea celor care vor sa aiba multe sounduri deoarece sunt obligati prin meserie sa cante de toate .

 

Am mai pus link in topcul "Tonul" la o piesa cantat live cu prieteni unde cant cu un dif Blue Marvel primit d ela un prieten cu o statie pe MOSFET ( amplif de masina) fara niciun preamlif , DSP Korg Pandora ( asta-l car la cantat deoarece e doar putin mai mare decat telefonul ) folosinfd numai compresorul pe la 40% si Delay .Restul vine din MOSFET cu overdrive si difuzor cu chitara Keiper ( humbucker noname).Hariga canta cu Vox AC30 , Bunea cu Gabriel.Victor la bas cu o boxa 2x10" Hartke si o statie care este si formator de sound .

Nu am cantat cu overdrive finalul la maxim ca nu se potrivea cu sonoritatea pieselor . Tonul este usor deformat de camera de filmat capetele benzi sunt limitate ( deci joasele si inaltele sunt usor comprimate) sunetul filmarii nu a fost prelucrat .

 

Pun si aici un link

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Pt. metal gainul la maxim din amplif , iar din od volum si gain max. Crede-ma va suna metal si mult mai frumos decat cu ***** de distors digital sau de orice alta natura ...

 

Vreau sa-mi arati cum scoti

din Peavey ValveKing Royal 8 si ce OD vrei tu.

Nici n-ai venit bine pe forum si deja ai inceput sa emiti axiome :)

 

Se poate macar, cu amp-ul de 8W si cu acest procesor?

Ti-am zis de la inceput, nu. Si nu pentru ca are 8W ci pentru ca are difuzor mic intr-o incinta mica (si filtre in concordanta, v. ce spune Arpi mai sus).

Link to comment
Share on other sites

Am reusit pana la urma sa scot un distors-doua de care sunt chiar multumit. L-am inregistrat cu Sony SoundForge, conectand RP250-ul prin USB la netbook-ul meu. Am folosit ca distors simulatorul de pedala Death, cu mediile scoase de tot, cam la fel si inaltele si ceva bas. Imi place mai mult cum suna cand il cant decat inregistrat, dar am observat ca un sistem audio chiar si 2.1 cum am eu poate sa faca minuni pentru mp3-ul atasat.

 

Scuzati lipsa de profesionalism si pricepere, tonul m-a interesat :) Oricum, m-am straduit doar vreo jumatate de ora, sigur pot si eu si echipamentul ceva mai bun. Insa mi-a placut, ca prima impresie.

 

Am mai "produs" si altele, insa pe acesta il tot cautam.

 

Asadar, raspuns final, pentru procesor optez. Ramane de vazut si care. Probabil RP255...

dist_death2.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Daca ala e tonul visat nu iti lua pedale. Ar fi pacat. Si oricat de mult te-ai chinui nu ai putea sa scoti un asemenea ton dintr-o pedala.

 

Am facut zilele astea o pedala care nu mi-a iesit (ceva defect) si scoate un sunet exact ca al tau dar continuu :) daca vrei ti-o dau tine :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.