www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Sa Schimb Dozele, Am Nevoie De Putin Jautor.


Tase
 Share

Recommended Posts

Salutare, de curand am observat ca nu sunt multumit de sunetul dozelor stock de pe chitara mea ( un Jackson kvx 10 cu doze duncan design). Sunt prea zgomotoase, suna infundat si intra repede in microfonie, chiar si cu noise gate. Asadar m-am gandit sa fac un upgrade de doze si m-am orientat catre Seymour Duncan SH-6 sau Invader, eu cant metal modern deci nu prea cant pe clean. Apropo, nu am avut ocazia sa cant pe o chitara cu aceste doze, deci daca aveti vreun sfat legat de ce sa aleg, spuneti. (caut un sunet mai "tight" cu mult low end, dar sa fie clar, sa se auda notele clar mai ales in acordaje de genul drop C. Astea Duncan Design suna execrabil cand acordez chitara in drop.)

 

 

Mentionez ca vreau sa schimb doar doza din bridge asadar vreau sa aflu daca mai trebuie sa cumpar ceva inafara de doza propriuzisa (potentiometre sau altceva). Am citit niste review's si cineva spunea ca trebuie sa schimb si "Capacitor's" odata cu doza. Ce sunt acesti capacitor's ?

 

PS: scuze de typo-ul din titlu, rog un admin sa modifice.

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi, dar eu am zis clar ca m-am orientat spre SD SH-6 sau Invader :) nu vreau active sau alte branduri.

 

@Dr. X si acesti condensatori ii primesc odata cu doza ? sau de unde se pot cumpara. (n-am nici o treaba cu electornica)

 

@ varu` Maftei corpul este din tei (basswood). e modelul mai vechi

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pt sfaturi, dar eu am zis clar ca m-am orientat spre SD SH-6 sau Invader :) nu vreau active sau alte branduri.

 

@Dr. X si acesti condensatori ii primesc odata cu doza ? sau de unde se pot cumpara. (n-am nici o treaba cu electornica)

 

@ varu` Maftei corpul este din tei (basswood). e modelul mai vechi

 

 

Condensatorul nu il primesti o data cu doza, iar condensatorul stiam ca se pune pentru ton (sper ca nu gresesc), daca vrei doar un pot de volun, nu ai nevoie de el (la chitara mea am doar 2 poturi de volum si nu am vazut nici un condensator in circuit).

Link to comment
Share on other sites

Costa 10 lei daca ai nevoie de unul de mare precizie (sub 1% deviatie eventual) care sa reziste la 2000V, in conditiile in care intr-o chitara are de-a face cu 2V in cazuri extreme si precizie de 20% e suficienta. In rest costa 1?3 lei la orice magazin cu piese electronice: http://www.adelaida.ro/product_info.php?cP...oducts_id=10781 (desi 47n s-ar putea sa fie nitel cam mult).

Despre tipuri de controale de ton si cum interactioneaza cu dozele si restul circuitului s-a mai vorbit: 1 2, 3 si nu numai.

Cred ca trebuie totusi mentionat faptul ca "tight" si "cu mult low end" sunt incompatibile. Ceea ce trebuie sa urmaresti e un ton bogat in armonici (i.e. doza de bridge) dar cu majoritatea "energiei" in zona mediilor: unde exact si cat de rezonant tine de gusturi. Asta tre' sa iasa din chitara; apoi basul il amplifici dupa distorsiune, atat cat iti permite cab-ul (care daca e cel din Cube rezulta ca nu prea mult).

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Costa 10 lei daca ai nevoie de unul de mare precizie (sub 1% deviatie eventual) care sa reziste la 2000V, in conditiile in care intr-o chitara are de-a face cu 2V in cazuri extreme si precizie de 20% e suficienta. In rest costa 1—3 lei la orice magazin cu piese electronice: http://www.adelaida.ro/product_info.php?cP...oducts_id=10781 (desi 47n s-ar putea sa fie nitel cam mult).

Despre tipuri de controale de ton si cum interactioneaza cu dozele si restul circuitului s-a mai vorbit: 1 2, 3 si nu numai.

Cred ca trebuie totusi mentionat faptul ca "tight" si "cu mult low end" sunt incompatibile. Ceea ce trebuie sa urmaresti e un ton bogat in armonici (i.e. doza de bridge) dar cu majoritatea "energiei" in zona mediilor: unde exact si cat de rezonant tine de gusturi. Asta tre' sa iasa din chitara; apoi basul il amplifici dupa distorsiune, atat cat iti permite cab-ul (care daca e cel din Cube rezulta ca nu prea mult).

atunci de ce la guitar shop, grosmann sunt asa scumpe piesele astea? un pot la grosmann e 35 lei.

Link to comment
Share on other sites

atunci de ce la guitar shop, grosmann sunt asa scumpe piesele astea? un pot la grosmann e 35 lei.

 

Poate pe ala poti sa il ''freci'' mai mult decat poturile pe care le cumperi din fata de la spring.

Cand am reconditionat prima mea chitara, am pus swich si poturi ieftine, de 3-4 lei unul, si nu a meritat, s-au stricat dupa 5 luni, mentionand faptul ca nu umblam des la el, eram incepator si umblam la volumul din amp.

Cred ca merita sa cumperi poturi ''design special'' pentru instrumente muzicale.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, trebuie luat in considerare faptul ca pe potentiometre si comutatoare le "freci", i.e. daca cedeaza o fac din cauze mecanice. Exista potentiometre cu preturi umflate, exista multe cu preturi si performante corecte si exista si proaste (care de multe ori sunt la propriu de 2 lei). Pentru o aplicatie de genul asta (de instalat pe chitara) nu recomand "no-name".

Condensatoarele in schimb, in special cele de tipul pe care l-am dat ca exemplu, sunt rezistente la vibratii si socuri, schimbari de temperatura, umiditate etc. Ele stau linistite lipite unde trebuie (si cum trebuie). In plus, WIMA nu-s "no-name".

 

Cat despre "de ce (la) X sunt atat de scumpe", gandeste-te asa: daca ai muri de sete n-ai cumpara o sticla de apa cu 100 de lei, nestiind ca te afli la 10m de un izvor?

Link to comment
Share on other sites

merci de raspunsuri. Cred ca o sa las condensatorul care deja il am in chitara. Acum mai ramane sa imi aleg doza, nu pot sa probez fiecare doza in parte in chitara mea asa ca o sa ma bazez pe sfaturile altora (desi nu e cel mai bun lucru).

 

Pe site-ul seymour duncan am ascultat sampleurile dozelor sh-6 si sh8. Sincer ambele imi sunau la fel de "hot" doar ca sh-6 avea claritate mai buna. Invaderul suna ceva mai infundat/gros

 

@FiveSeven ca amp folosesc un Vox ad50vt-xl , 2 diffuri de 12". Am scapat de Cube :)

Edited by Tase
Link to comment
Share on other sites

Cat despre "de ce (la) X sunt atat de scumpe", gandeste-te asa: daca ai muri de sete n-ai cumpara o sticla de apa cu 100 de lei, nestiind ca te afli la 10m de un izvor?

Un scotian n-ar face in veci asta chiar dac-ar fi sa moara :) iar in situatia de fata nu pot decat sa-i dau dreptate, de asta sunt pe forum, sa ma informez, si stai sa inteleg fiveseven, ai pus ieri linkul ala cu magazinul de electronice si acum spui totusi ca nu le recomanzi?

Link to comment
Share on other sites

merci de raspunsuri. Cred ca o sa las condensatorul care deja il am in chitara. Acum mai ramane sa imi aleg doza, nu pot sa probez fiecare doza in parte in chitara mea asa ca o sa ma bazez pe sfaturile altora (desi nu e cel mai bun lucru).

 

Pe site-ul seymour duncan am ascultat sampleurile dozelor sh-6 si sh8. Sincer ambele imi sunau la fel de "hot" doar ca sh-6 avea claritate mai buna. Invaderul suna ceva mai infundat/gros

 

@FiveSeven ca amp folosesc un Vox ad50vt-xl , 2 diffuri de 12". Am scapat de Cube :)

 

Cube-ul tau ajunsese la mine, am scapat si eu de el, tot un vox ad-vt am si eu acum.

Link to comment
Share on other sites

merci de raspunsuri. Cred ca o sa las condensatorul care deja il am in chitara. Acum mai ramane sa imi aleg doza, nu pot sa probez fiecare doza in parte in chitara mea asa ca o sa ma bazez pe sfaturile altora (desi nu e cel mai bun lucru).

 

Pe site-ul seymour duncan am ascultat sampleurile dozelor sh-6 si sh8. Sincer ambele imi sunau la fel de "hot" doar ca sh-6 avea claritate mai buna. Invaderul suna ceva mai infundat/gros

 

@FiveSeven ca amp folosesc un Vox ad50vt-xl , 2 diffuri de 12". Am scapat de Cube :)

 

Ce "claritate'?

 

Statia este responsabila de clatritate sau /si distorsul sau alte efecte din lantul intre chitara si statie

pe langa cum poate sa cante chitaristul si pe langa ce corzi foloseste.

Nu am auzit inca doza sa sune infundat, poate are jose mai multe si limiteaza inaltele ( fata de singlecoil ) dar infundat nu suna numai daca filtrezi cu acel condensator.

 

Oricat inchis suna o doza daca ai corzi noi va avea o brilianta si definitie mai buna,bineinteles ca trebuie sa stii sa si canti sa ciupesti si sa estompezi .

 

Daca folosesti distors de oricare se va deschide tonul mai mult sau mai putin ( depinde de tipul de distors /overdrive...tub/dioda/trazistor ..etc), asa ca trebuie sa tai inaltele si meduiile dupa gust ca sa sune "adanc" , la acest reglaj de ton poti seta "claritatea".

 

 

Daca nu poti sa canti "clar" poti folosi "gate" si "expandor" , in acest fel canti practic cu efect "crunch" la care-i refaci dinamica "naturala" cu expandor.

 

 

etc...nu crede tot ce se pune pe internet ...sunt zeci de scule electronice care actioneaza asupra dinamici si te pacalesc .De ex compresoare multiband care actioneaza pe diferite frecvente cu diferite reglaje tocmai ca sa ai si grasime dar si calaritate .

Link to comment
Share on other sites

merci de raspunsuri. Cred ca o sa las condensatorul care deja il am in chitara. Acum mai ramane sa imi aleg doza, nu pot sa probez fiecare doza in parte in chitara mea asa ca o sa ma bazez pe sfaturile altora (desi nu e cel mai bun lucru).

 

Pe site-ul seymour duncan am ascultat sampleurile dozelor sh-6 si sh8. Sincer ambele imi sunau la fel de "hot" doar ca sh-6 avea claritate mai buna. Invaderul suna ceva mai infundat/gros

 

@FiveSeven ca amp folosesc un Vox ad50vt-xl , 2 diffuri de 12". Am scapat de Cube :)

 

Invader este fara discutie cea mai proasta doza "highgain" pe care am pus vreodata mana.

Daca vrei neaparat SD, vezi SH13.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.