www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poate Un Copil De 15 Ani Sa Faca Soloul Asta Dupa 2 Ani De Chitara? - Da


Guest sepulcrum
 Share

Recommended Posts

Guest sepulcrum
felicitari si bafta!

 

scuze de oftopic:

 

Piesa de pe site,e cumva din mircea baniciu-asculta,priveste si taci? :lol:

 

nu :) , e piesa proprie, cu versuri inspirate din Ion Minulescu. :)

sper sa nu supar pe nimeni cu topicul acesta, dar sa canti asa la 15 ani, nu e ceva de trecut cu vederea :) ... parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest Bl0nd1n@.
Daca un copil face acest solo, dupa 2 ani de chitara, in X secunde, in cite secunde il vor face 4 copii, dupa 5 luni de chitara?

 

X= ln 4^lg 5   :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, uite un pustan care canta superb si are pretentia ca toata lumea sa stie lucrul asta.

Sa luam un "X" chitarist mai rigid, care nu se complica cu solo-uri complicate facute doar cu scopul de a impresiona si de a parea mai cool, dar care tine impecabil un ritm, canta doar pe riff-uri rapide, tehnice, agresive, specifice metalului mai extrem. Consider ca daca i-am pune pe "X" si pe "sepulcrum" in aceasi sala de repetitii, ar trece maxim 5 minute pana cand "X" l-ar lovi pe celalalt... puternic. Stiu multi instrumentisti care canta doar pentru a canta si a reda ceea ce gandesc, chiar daca o fac doar pentru ei. Si sunt multi copii care se chinuie 2 saptamani sa invete o piesa dificila a unei trupe foarte cunoscute, dar care pusi in situatia de a canta pisese simple impreuna cu o trupa nu pot tine ritmul, se pierd etc.

 

Sepulcrum... doar un pustan care vrea sa atraga atentia, sa fie interesant etc... Canta bine probabil, dar prin mesajele postate pe acest topic mi-a starnit scarba.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest sepulcrum
Ok, uite un pustan care canta superb si are pretentia ca toata lumea sa stie lucrul asta.

Sa luam un "X" chitarist mai rigid, care nu se complica cu solo-uri complicate facute doar cu scopul de a impresiona si de a parea mai cool, dar care tine impecabil un ritm, canta doar pe riff-uri rapide, tehnice, agresive, specifice metalului mai extrem. Consider ca daca i-am pune pe "X" si pe "sepulcrum" in aceasi sala de repetitii, ar trece maxim 5 minute pana cand "X" l-ar lovi pe celalalt... puternic. Stiu multi instrumentisti care canta doar pentru a canta si a reda ceea ce gandesc, chiar daca o fac doar pentru ei. Si sunt multi copii care se chinuie 2 saptamani sa invete o piesa dificila a unei trupe foarte cunoscute, dar care pusi in situatia de a canta pisese simple impreuna cu o trupa nu pot tine ritmul, se pierd etc.

 

Sepulcrum... doar un pustan care vrea sa atraga atentia, sa fie interesant etc... Canta bine probabil, dar prin mesajele postate pe acest topic mi-a starnit scarba.

nu eu sunt copilul :) , eu sunt bassistul. Copilul e prea complex pentru unele mintzi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sepulcrum

nush care e parerea voastra, vad ca unii nu se simt prea bine sa.l auda... incerc sa.l promovez pe ici pe colo, eu il vad cat munceste si evolueaza de pe.o zii pe alta ... nu are bani... nu are scule, canta pe un jackson cu floydul stricat, caruia i pot sarii corziile in orice moment, si a patit.o chiar si la inregistrari ... cel putin are un vis si incearca sa si.l indeplineasca ... altii se simt atacati si raspund cu invidie zbateriilor ...

Link to comment
Share on other sites

Ce invidie?absolut oricine poate sa invete orice solo daca se pune la treaba...

Pai ce sa iti zic,succes la trupa! V-am auzit,si inainte.....

 

Mai era undeva unde chitaristu isi ridica in slavi soloul lui de la nothing else matters sau enter sandman,habar nam(asta acum vreo 6 luni).

Serios,grow up...poate impresionezi pe forumuri de pletosi sau pe forumuri gen eva.ro :) ,incearca acolo :)

 

Acuma daca fiecare ar face ca tine...doamne ce ar fi pe forum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai dar rai sunteti! Dati-i si voi o sansa copilului. Eu zic ca are potential, dar e la inceput. Si ca solist si cu trupa. Sfatul meu pentru baietii din CRASH si pentru Flaviu personal ar fi : mai putina publicitate acum si mai multa munca iar ulterior, dupa cativa ani, mai multa publicitate si ...mult mai multa munca. Eu stiu ca voi ati inteles ca in lumea muzicala de azi, 90% e marketing, dar muzica are legile ei din totdeauna, neschimbabile sub nicio forma, si una din ele se refera la munca! De aceea au aparut si comentariile de mai sus. Bafta si... la treaba! Potential exista!

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

Domnul Sepulcrum, nu a zis nimeni ca baiatul nu stie sa cante...problema este ca nu s-a trezit alt user sa pomeneasca pe rgc de chitaristul vostru ci ai pomenit chiar tu care esti in aceeasi trupa cu acel baiat. Reactia lor nu a fost cea la care te-ai asteptat deoarece doar te-ai laudat cu el, cu ce poate el sa faca si cu melodia voastra.Titlul este penibil, sincer...sper sa nu te superi pe mine, dar din el reiese ca este un fenomen rar intalnit ca un copil de 15 ani sa faca un solo...chitaristul parca ar avea puteri supranaturale... Daca toata lumea ar intra pe forum si s-ar lauda cu ce solo-uri a tras chitaristul in momentele sale de inspiratie, la ce rezultat s-ar ajunge? In plus, ai impresia ca oamenii care au postat sunt invidiosi? De unde ai putea sa stii fiecare cat de bine ar putea sa cante? O fi impresionat el juriul de la festivalul "Muzica Inimii Mele" dar asta nu inseamna ca ceilalti sunt mai prejos si sunt invidiosi pe talentul si creativitatea lui. Ca sa faci asemenea afirmatii, in primul rand trebuie sa stii cu cine stai de vorba. Nu a fost frumos nici modul in care ai facut reclama si nici cum ai raspuns. Nu am nimic cu tine sau cu trupa ta, nu vreau sa ma intelegi gresit, am vrut doar sa-ti arat care a fost problema si de ce a reactionat lumea altfel decat te-ai asteptat. Asta este...mult succes in continuare! :)

Edited by morthadoth
Link to comment
Share on other sites

Domnul Sepulcrum, nu a zis nimeni ca baiatul nu stie sa cante...problema este ca nu s-a trezit alt user sa pomeneasca pe rgc de chitaristul vostru ci ai pomenit chiar tu care esti in aceeasi trupa cu acel baiat. Reactia lor nu a fost cea la care te-ai asteptat deoarece doar te-ai laudat cu el, cu ce poate el sa faca si cu melodia voastra.Titlul este penibil, sincer...sper sa nu te superi pe mine, dar din el reiese ca este un fenomen rar intalnit ca un copil de 15 ani sa faca un solo...chitaristul parca ar avea puteri supranaturale... Daca toata lumea ar intra pe forum si s-ar lauda cu ce solo-uri a tras chitaristul in momentele sale de inspiratie, la ce rezultat s-ar ajunge? In plus, ai impresia ca oamenii care au postat sunt invidiosi? De unde ai putea sa stii fiecare cat de bine ar putea sa cante? O fi impresionat el juriul de la festivalul "Muzica Inimii Mele" dar asta nu inseamna ca ceilalti sunt mai prejos si sunt invidiosi pe talentul si creativitatea lui. Ca sa faci asemenea afirmatii, in primul rand trebuie sa stii cu cine stai de vorba. Nu a fost frumos nici modul in care ai facut reclama si nici cum ai raspuns. Nu am nimic cu tine sau cu trupa ta, nu vreau sa ma intelegi gresit, am vrut doar sa-ti arat care a fost problema si de ce a reactionat lumea altfel decat te-ai asteptat. Asta este...mult succes in continuare! :)

+1

Link to comment
Share on other sites

Daca solo-ul cu pricina a fost executat de un "copil" (cut it!) de 15 ani dupa 2 ani de chitara e foarte ok. Tehnica, ritmica, vibrato foarte bune, are potential. Sper sa mai aud de el.

P.S. Stiu multi "copii" de 15 ani care nu realizeaza faptul ca Kill' Em All a fost compus acu' 30 de ani, a avut maxim succes pentru ca a fost extrem de ORIGINAL la momentul respectiv si nu mai poate fi compus din nou. Doar imitat. Si se aude :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Un mod foarte prost de a prezenta pe cineva. N-ati avut ce scrie pe forum?

Daca-i pana acolo pustiul nu-i impresionant. Are talent, dar nu stie ce sa cante. Cum spune profesorul meu de chitara: "Cui i se da mult, i se cere mult". Acum i se cere mult pustiului, dar nu da.

 

Mult succes la repetitii si dezvoltare intelectuala!

Sper sa nu se supere cineva.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

hahaha :) Atatea solo-uri, si viteze, si hau si bau si trosc si pleosc :) Vreau sa aud stiri si vesti bune... Dar deocamdata e inca trist...

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

foarte frumos . acum daca pustiul a invatat singur , are talent . daca nu , a exersat foarte mult . e bine si asa si asa. trecand peste faptul ca 80% din solo e tapping si restul sunt benduri simple, si sunt suprapuse pe calculator mai multe chestii.

 

vreau sa zic ca trebuie incurajat si impins in continuare de la spate , dar nu pupat in cur , ca la 15 ani e foarte usor sa te crezi cel mai tare si sa ajungi un ratat la 20 ani. asa ca cei care nu il ridica in slavi nu inseamna neaparat ca ii vor raul ...

 

abilitatea de a face solouri corecte si care suna bine nu te face un chitarist genial.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.