www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[servicii] Reparatii, Intretinere Chitare, Amplificatoare


picnic
 Share

Recommended Posts

ce e chestia aia din ultima poza? daca nu te superi? :">

 

 

Nu ma supar.

Este o bucata de os din care am taiat pentru a confectiona nut-ul (pragusul) din prima poza.

Nut-ul de os da un chitariei un sunet mult mai bun fata de cele din plastic sau lemn, care se monteaza pe chitarele mai ieftine.

Link to comment
Share on other sites

Te rog, spune-mi ca nu cu Picatura ai fixat tastele!

 

Normal, cu Picatura ! Ce, nu asa procedeaza toti marii lutieri ? :) Si decupatura pentru corzi in nut e de forma rotunda, nu patrata ,asa cum gresit le-a taiat producatorul in nut-ul original :)

Edited by Danz
Link to comment
Share on other sites

Salut, as vrea sa stiu cat ma costa urmatoarele operatiuni pe un Squier Affinity Strat Special (varianta din agathis, cu cavitati HSH):

1. Sa decupezi dintr-un pickguard HSH doua rame si acoperitoare DOAR pentru cavitatea de control (cu knoburile)

2. Sa montezi un comutator serie/paralel pentru cele 3 doze (care vor fi 2 humbuckere si un single coil)

3. Sa montezi doua comutatoare in 3 pozitii, cate unul pentru fiecare humbucker, astfel: poz. 1 - bobina dinspre neck, poz. 2 - humbucker, poz. 3 - bobina dinspre bridge

4. Sa montezi trei comutatoare in 3 pozitii, cate unul pentru fiecare doza, astfel: poz. 1: on, poz. 2: off, poz. 3: on, reverse phase

5. Sa monteze cate un potentiometru de volum pentru fiecare doza.

6. Sa montezi un varitone (un master-tone care consta intr-un "rotary switch" in 12 pozitii, cu 11 condensatoare de capacitati crescatoare, iar una din pozitii nu are condensator.

(7.) Sa spui daca poti modifica un humbucker cu 2 fire conductoare astfel incat sa-l faci splitabil (cu 4 fire), care sunt riscurile si daca merita.

Astept un PM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.