www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trasul De Fiare Afecteaza Cantatul La Chitara?


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Am citit ca daca tragi de fiare, se rigidizeaza nu stiu ce muschi, care trebuie sa fie mai flexibili. (Nu dati cu rosii in mine, nu am fost niciodata foarte bun la biologie). Aceste rigidizari cica ingreuneaza cantatul la chitara.

 

Ma gandesc la Zakk Wylde caruia ii zboara mainile pe grif, si e pachet de muschi de foarte multa vreme. Si un chitarist care a cantat cu Alice Cooper a fost descris de Slash ca ("a behemoth of a weight-lifting guitar player").

 

Nu stiu exact ce sa cred. Pana la urma afecteaza sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless

Se "rigidizeaza nu-stiu-ce muschi"? What the.. ? Omule, cata biologie trebuie sa stii ca sa-ti dai seama singur de raspuns?

Sala inseamna efort fizic. Efort fizic inseamna: cresterea masei musculare + forta sau doar forta (dupa modul in care faci exercitiile). Adica te umflii si esti mai puternic. Cum poate afecta asta cantatul la chitara? Ai impresia ca ai sa rupi corzile ca ai prea multi muschi? De ce ai pierde din flexibilitate?

Link to comment
Share on other sites

Fiindca observam o diferenta in cantare. Si speram sa fie doar pe termen scurt. Sa zicem ca faceam la piept. Daca dupa aceea incercam sa cant ceva mai rapid, imi simteam degetele mai rigide dintr-un motiv sau altul.

 

Dar am citit topicurile pe subiect si am inteles ca nu afecteaza.

Link to comment
Share on other sites

Sala in mod clar afecteaza cantatul dar doar dupa ce ai fost, probabil in ziua respectiva, poate si urmatoarea. E ceva logic, din moment ce muschii lucreaza la maxim si dupa aia vrei sa faci altceva, muschii se "relaxeaza" deci nu pot sa dea o performanta maxima pana ce nu s-au "odihnit" total, de exemplu dupa o noapte cu un somn bun :)

Link to comment
Share on other sites

E pe naiba, sala afecteaza mult cantatul, hai sa va explic, dupa un antrenament bun in care lucrezi in regim de masa (greutati mari, putine repetari) forta cu care tre' sa strangi (bara, gantera etc.) iti oboseste enorm mana, iar mie personal dupa antrenamentele grele imi tremura mainile, nu pot sa tin nici telefonul un timp (juma de ora ...)iar in timp aceasta repetie este uzura si da, poate provoca greutati la chitara... Acum depinde si cum tragi de fiare, si de cat timp repeti la chitara, si ce echipament ai la sala (pentru ca cele mai moderne sunt mult mai grijulii si izoleaza grupa musculara bine evitand uzura in zonele nelucrate)de cate ori tragi de fiare pe saptamana si cum au zis si colegii, cata pauza lasi intre sala si repetiile la chitara.

My 2 cents.

Link to comment
Share on other sites

Afecteaza un ra***at. Trag de fiare de ceva ani si nu m-a afectat- nici n-am devenit copilu' minune al chitarei, nici n-am ajuns vai de mine sa nu mai pot tine chitara in mana.

 

Cum s-a mai spus : imediat dupa un efort puternic (in speta lucratul cu "greutati") e normal sa te simti obosit, sa-ti scada precizia musculara. Dar nu afecteaza nimic in sensul pierderii dexteritatii. Vorbim de executarea corecta a tuturor exercitiilor.

Link to comment
Share on other sites

Okey, si eu trag de cativa ani, cateva luni in fiecare an dar nu e important, si vreau sa spun ca am intampinat greutati, poate ca tu tragi intr-o sala mai moderna sau esti genu care prefera un antrenament mai spre fitness decat culturism. Durerile la incheietura, pe langa cele de degete, sunt unele dintre cele care mai aparea sau poate imi solicit eu prea mult partea aceea de mana (caci fac sala doar complementar sportului pe care il practic si solicit mult mai mult decat daca as face doar sala).

Daca vorbim de corectitudinea exercitiilor e clar ca dupa o pauza buna intre sala si repetat nu mai apar aceleasi probleme, dar din cauza oboselii, durerii pot aparea si nu sunt neaparat fizice cat poate psihice.

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

pai cred ca intrebarea n-a fost clara, si de asta si raspunsurile au fost impartite.

Afecteaza pe termen scurt? Sigur, dupa ce iesi de la sala sigur nu cinti la fel, pt ca ai muschii si incheieturile obosite. Trasul de fiare este o ocupatie ce streseaza foarte mult organismul, de asta trebuie obligatoriu odihna serioasa dupa.

Afecteaza pe termen lung? Probabil nu, in afara cazurilor in care nu stii ce faci si te accidentezi grav.

 

Eu astept un DVD de culturism cu Petrucci! Sigur o sa fie mai interesant decit alea de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest ereticus

Fiziologic vorbind, trasul de fiare nu inseamna altceva decat incordarea controlata si repetata a unor grupe de muschi. In timpul asta, se ard grasimi, se consuma proteine si energie, se elibereaza acid lactic (al carui absorbire se resimte drept "febra musculara"), se pierde apa, minerale si toxine. Asta, in mare. E normal sa te simti epuizat dupa antrenament si sa-ti tremure mainile, insa asta sunt niste efecte care dispar in timp si care pot fi controlate. Daca inveti sa-ti concentrezi efortul asupra grupei de muschi (sa zicem a bicepsilor) vei reusi in timp sa nu mai strangi puternic ganterele in maini, astfel ca acestea nu iti vor obosi si tremura dupa.

 

E important sa faci ca la carte incalzirea si sa nu-ti fortezi incheieturile, sa ajungi la supraantrenament sau accidente. Foloseste manusi sa previi bataturile si centura ca sa ti protejezi spatele.

 

PS>

Mare prostie spune ala care crede ca-ti afecteaza muschii si nervii...

Link to comment
Share on other sites

Fiziologic vorbind, trasul de fiare nu inseamna altceva decat incordarea controlata si repetata a unor grupe de muschi. In timpul asta, se ard grasimi, se consuma proteine si energie, se elibereaza acid lactic (al carui absorbire se resimte drept "febra musculara"), se pierde apa, minerale si toxine. Asta, in mare. E normal sa te simti epuizat dupa antrenament si sa-ti tremure mainile, insa asta sunt niste efecte care dispar in timp si care pot fi controlate. Daca inveti sa-ti concentrezi efortul asupra grupei de muschi (sa zicem a bicepsilor) vei reusi in timp sa nu mai strangi puternic ganterele in maini, astfel ca acestea nu iti vor obosi si tremura dupa.

 

E important sa faci ca la carte incalzirea si sa nu-ti fortezi incheieturile, sa ajungi la supraantrenament sau accidente. Foloseste manusi sa previi bataturile si centura ca sa ti protejezi spatele.

 

PS>

Mare prostie spune ala care crede ca-ti afecteaza muschii si nervii...

"Ala" nu crede, ala stie, e un fact, chit ca vrei sa nu, nu ma intereseaza punctul tau de vedere teoretic.Se pare ca ai probleme cu intelegerea unui post dar simti o nevoie sa te contrazici, oh tu detinatorul adevarului absolut.

In fine, el stie mai bine ma. Ah da, nu am habar de cum se face o incalzire, ce's alea manusi(chiar daca am mai multe perechi de manusi decat incaltaminte ) sau centura, proteza, tibiere, cochilie, bandaje, etc. iar faza cu supraantrenamentul e amuzanta, cand un sportiv ar trebui sa se autodepaseasca permanent.

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

Exista autodepasire si exista efort de-ala tip 'now or never' dupa care trebuie o saptamana de odihna.

 

Daca fortezi prea tare poti sa te trezesti cu intinderi sau mai rau. eu am patit-o toamna asta dupa 2 zile consecutive de tras tare.. mi-am troznit ceva la spate a 3a zi dimineata cand m-am intins sa pun un ibric pe aragaz. :)

 

Raspuns direct la intrebare : daca esti intai culturist si apoi chitarist chiar nu mai conteaza. Daca e invers, nu vei avea probleme, ba chiar e recomandat sa ai ceva conditie fizica orice ai face.

Link to comment
Share on other sites

Zakk Wylde de exemplu are o constitutie de invidiat, nu constitutie de stat :) ci una musculara, faceti o analogie intre constitutia germaniei compusa din norme de drept atat de riguroasa si bine conceputa pe de o parte si fibrele musculare ale lui Zakk asemenea constitutiei germane, strasnice si pline de proteine pe de alta parte

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless
Sa zicem ca faceam la piept. Daca dupa aceea incercam sa cant ceva mai rapid, imi simteam degetele mai rigide dintr-un motiv sau altul.

Daca o iei asa, trasul de fiare afecteaza tot. Facusem niste superseturi la un moment dat (biceps+triceps - intr-o faza incipienta in care nu aveam antrenament mai deloc) si a doua zi nu puteam sa-mi misc bratele. EVIDENT, ca e doar temporar (era o febra musculara puternica). Si daca stai 2 ore la sala, iarasi, evident ca nu mai poti face nimic dupa. Ai muschii obositi, "nu te mai asculta". Mi se pare si normal, e ca o protectie a organismului. E temporar.

 

PS: lucreaza antebratul pana la "muscle failure" si incearca dupa aia incearca sa canti la chitara. Ai sa vezi ca nici nu o poti tine bine in mana.

Edited by Pantsless
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Cam de doua saptamani am inceput sa fac in fiecare seara cate o sesiune de workout. Am inceput usor si acuma urc incet. Nu este vorba de body building. Fac genoflexiuni, flotari, abodomene, etc. Lucrez si bicepsii si antebratul cu greutati mici. Dupa stretching-workout-stretching, imi zboara degetele pe grif. Daca mai bag si mainile in apa calda si apoi le sterg bine cu un prosop, si mai bine. Se pare ca poate chiar sa ajute cand vine vorba de incazire :)

Link to comment
Share on other sites

Multa lume confunda box cu body-building, la capitolul asta.

 

Cel mai important e sa ai grija la tendoane, sa nu faci intinderi. Ceea ce dupa niste exercitii fizice care nu te solicita asa mult... home made... e rarisim. Si eu bag flotari dimineata... it helps when throwing a decent punch.

 

In alta ordine de idei:

 

Daca faci box... dupa multe ore de troznit cu pumnul in sacul ala (daca faci o rutina din asa ceva) exista riscul sa ti se calcifieze incheieturile degetelor... now that's really bad news.

 

Dar la modul in care expui tu problema... e lejer. Daca nu fortezi degetele propriu-zis... nu prea are ce sa se intample.

 

Train safe!

Edited by Sto
Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

DA, trasul la fiare afecteaza cantatul la chitara!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alea 2-3 ore petrecute la sala puteau fi mai bine consumate studiind la chitara!

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

DA, trasul la fiare afecteaza cantatul la chitara!!

 

Alea 2-3 ore petrecute la sala puteau fi mai bine consumate studiind la chitara!

Numai bine!

 

Corect!

Plus ca dupa aia esti prea obosit pentru un studiu eficient...

Oricum cine alearga dupa doi iepuri nu prinde nici unul.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Corect!

Plus ca dupa aia esti prea obosit pentru un studiu eficient...

Oricum cine alearga dupa doi iepuri nu prinde nici unul.

 

Dar merita sa incercu, nu ? Oricum, te poti impiedica si cand alergi dupa unu. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest david_stevevai4ever

Uitate la john petrucci de la dream theatre care e pachet de muschi sau zack wilde si le zboara mana pe grif. Sunt sigur ca nu afecteaza stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Radu White

Geniala intrebarea... Am si eu una: Daca faci sport, mai poti sa canti? Doamne, Raspunsul este: NU !

 

Simplu. Cred ca toti chitaristii trag la sala si nu le deformeaza abilitatile de a canta. :) :) :)

Edited by Radu White
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.