www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabluri De Chitara Bune


dani

Recommended Posts

Salutare:)vreau in viitorul f apropiat sa-mi iau cabluri de chitara.

 

4 imi trebuiesc(chitara-pedalier, pedalier-statie, si fx loope send si return).

 

Pt faptul ca o sa ma intind cu o gramada de cabluri dus intors(o gramada de metri) as vrea sa sa-mi iau ceva calitativ sa nu pierd semnal si ton prin ele.

 

Zilele astea mi-am luat patch-uri george l's pt pedale si urmeaza restul.

 

Ma orientasem tot spre cabluri george l's ..insa pe langa cei 184$(4 cabluri) mai tre sa platesc inca 25 transport+ alti 40$ cei 19% Vamuirea:P...(deci ma ajunge cam 700Ron si ceva...destul de mult).

 

Va rog...cei care aveti putina experienta in domeniul asta sa-mi recomandati si alte solutii(poate nu tot atat de costisitoare).

 

Pana la urma poate m-as gauri oleaca si as da si 700Ron pe ele...dar ma cam doare sufletul.

 

multumesc mult:)

Link to comment
Share on other sites

Salut, am incercat tot felul de cabluri de la anonime de 5 euro la Vovox si Evidence. George L's au un sunet dragut dar nimic special, pe langa asta nu l-as folosi pe post de cablu chitara -> pedalboard deoarece nu prea am incredere in sistemul lor ... proful meu de chitara si-a comandat cam 800 euro de cabluri si jackuri si acum le vinde pt. ca nu se poate baza pe ele. La scoala toate rackurile erau cablate cu George L's si vazand ca dadeau mereu probleme au fost inlocuite cu Proel ... nu stiu exact ce model dar costa in jur de 25 euro cred. Daca vrei cabluri cu adevarat bune iti recomand din toata inima Vovox si Evidence Lyric, costa destul dar fac toti banii. Tot high end mai sunt si cablurile Peter Cornish, le are un coleg dar nu le-am probat inca ... el este foarte multumit insa.

 

Ah' mai sunt si Lava Cable care costa in jur de 40 euro, nici pe astea nu am avut sansa sa le incerc dar Greg Howe a zis ca sunt preferatele lui ... ii plac chiar mai mult decat Evidence.

Link to comment
Share on other sites

am gasit cabluri vovox dar sunt enorm de scumpe(450ron pe un cablu????) nici char asha.

 

sa fie cam pana intr-un milion jumate bucata.maxim 200(cam asta ar fi bugetul ..desi pt 4 cabluri...cam greu de scos 800ron din buzunarul asta stramt:( )

 

mai asteptam pareri(sunt sigur ca nu sunt doar eu singurul curios de pe aici)

 

merci mult

Link to comment
Share on other sites

Salut, cum am zis am cablat pedalbordu cu jack George (foarte simplu, foarte rapid si probleme 0 barat) in loc de cablu george am folosit cablu de la evidence intre pedale, suna beton. Fata de george are mai multa botta 'Lovitura de adevar' zicem. Ca briliant sunt cam la fel (am tras cu aceasi chitara si aceasi setari).

Din chitara in pedalboard folosesc george albastru cu mufe aurite, cel facut din fabrica. De la pedalboard la head am trei cabluti george facute de mine (trebuie numai insurubat un surub ni e mare inginerie).

Sunet este foarte bun, foarte clean, daca facem raport calitate pretz este excelent comparat cu alte firme. Probleme si aici 0 barat. Ce i drep le am de o septmana si nu mam plimbat cu ele, asa ca la durabilitate nam ce sa zic.

In schim am achisitionat 2 cabluri siren de la Evidence (mibu) intre boxe si headu, aici diferenta se simte CLAR fata de un cablu normal, incredibil dar adevarat, ce i drept costa un pic dar merita fiecare eurocents. Asta da este o investitie care merita facuta pentru cine are pretentie de sunet.

Pentru cine nu are concerte sau nu face asta de meserie,sau are un combo si un procesor, SACRIFICIU, in a cheltui multi bani pentru cumpara cablurile foarte scumpe care la 'vedete' i le dau cadou ...repet...NU SE JUSTIFICA!!

Sunt convins ca sunt o gramada de firme care fac cablurile buni, la o moment data fiecare o sa gaseasca solutia potrivita. numai bine

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Daca iti permiti DiMarzio sunt cele mai bune si acceptabile ca pret .

 

Daca nu-ti permiti asa ceva atunci Vox class A gold is foarte bune si rezistente la bani nu foarte multi

 

dar daca iti permiti ia-ti DiMarzio

Link to comment
Share on other sites

Eu zic doar astea 3 cuvinte: Van Den Hul! Personal, nu cred ca exista mai bune - am avut/am: evidence, george l, cardas, monster cable, elixir, vovox, klotz, proel, etc. Cele mai muzicale, balansate, curate, astea sunt: Van Den Hul.

Investiti in cabluri, nu e doar hype, veti vedea rezultate! Asta daca cineva chiar are nevoie de 100% fidelitate.

DAR, la un moment dat pentru mine (spre exemplu cand am comparat Van Den Hul cu Evidence) a intervenit si o chestie de gust. Sigur, e o parere personala, o preferinta.

Peste Van Den Hul exista cablurile Alessandro. Cand isi va cumpara careva, sa-mi dea si mie beep! :))

:)

Link to comment
Share on other sites

nu am reusit sa gasesc van den hul pt chitara(sincer la ora asta nici nu am cautat mult).Daniel te rog eu mult daca poti pune un link cu cateva modele de cabluri Van Den Hul(cu tot cu preturi daca se poate).Merci

 

Am tras o concluzie(nu una definitiva dar m-au convins putin) si ash inclina spre cablurile de la elixir:)Ma gandeam sa iau 2 de 6 metri(400Ron ambele) si...de pe ebay sa-mi iau vreo 12 metri de cablu George l's de .155 (caci mai am 4 mufe pe care le pot folosi cu el) si sa le cablez facand astfel cele doua cabluri ce se duc in fx loop-ul statiei:) facand un calcul ma ajunge cam 650Ron toata afacerea asta(fara sa pun la calcul mufele cele 4 pe care deja le am)cu tot cu transporturile aferente.

 

E bine oare sa am cabluri george l's in pedalier(patch+fx loop) iar cele din chitara pedalier/pedalier amp sa fie elixir?Auzisem ca e bine sa folosesti acelasi tip de cablu(aceeasi firma) dar nu prea cred ca se intampla ceva daca nu.

 

Ce ziceti?e o solutie buna?merci mult

Link to comment
Share on other sites

Salutare:)vreau in viitorul f apropiat sa-mi iau cabluri de chitara.

 

4 imi trebuiesc(chitara-pedalier, pedalier-statie, si fx loope send si return).

 

Pt faptul ca o sa ma intind cu o gramada de cabluri dus intors(o gramada de metri) as vrea sa sa-mi iau ceva calitativ sa nu pierd semnal si ton prin ele.

 

Zilele astea mi-am luat patch-uri george l's pt pedale si urmeaza restul.

 

Ma orientasem tot spre cabluri george l's ..insa pe langa cei 184$(4 cabluri) mai tre sa platesc inca 25 transport+ alti 40$ cei 19% Vamuirea:P...(deci ma ajunge cam 700Ron si ceva...destul de mult).

 

Va rog...cei care aveti putina experienta in domeniul asta sa-mi recomandati si alte solutii(poate nu tot atat de costisitoare).

 

Pana la urma poate m-as gauri oleaca si as da si 700Ron pe ele...dar ma cam doare sufletul.

 

multumesc mult:)

 

Nimic nu este mai bun ca si calitate decat un cablu de coaxial de 75 Ohmi ptr TV cu dielectric cavernos si ecranare dubla ( tresa +folie).

Mai bun nu poate fi numai cablu cu dielectric din teflon .

 

Restu-s povesti de adormit copii si de fraierit fraierii .

 

 

NU EXISTA "TON" ce sa-l strici ....TONUL ...tau este valabil numai si numai ptr ce auzi tu la distanta unde stai de statie .mai aproape sau mai departe de acest punct unde aui reglat un ton acesta "se schimba".

Din toate motivele acustice si psihoacustice posibile.Efectul cablurilor este nesemnificativ in acest caz .

 

Dar cum tu crezi in baliverne nu cumpara cablu sub 800 Ron ca nu poate sa fie bun sub aceasta suma!

 

Dar daca nu ai toate cablurle si firele din lantul de amplificare de inalta calitate nu are rost sa cumperi doar doua trei cabluri intermediare.

Trebuie sarma de cupru sarac in Oxigen si cu particole orientate incepand de la doze si pana la sarma bobinei mobile al difuzorului.Altfel nu ai facut nimic.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic doar astea 3 cuvinte: Van Den Hul! Personal, nu cred ca exista mai bune - am avut/am: evidence, george l, cardas, monster cable, elixir, vovox, klotz, proel, etc. Cele mai muzicale, balansate, curate, astea sunt: Van Den Hul.

Investiti in cabluri, nu e doar hype, veti vedea rezultate! Asta daca cineva chiar are nevoie de 100% fidelitate.

DAR, la un moment dat pentru mine (spre exemplu cand am comparat Van Den Hul cu Evidence) a intervenit si o chestie de gust. Sigur, e o parere personala, o preferinta.

Peste Van Den Hul exista cablurile Alessandro. Cand isi va cumpara careva, sa-mi dea si mie beep! :))

:)

 

+1

 

Lava cables sunt incredibile!

 

Van den Hul, supreme

 

Insa pentru buget cables, se pot lua in consierare si Planet Waves cables (cupru sarac in oxigen, flexibilitate si transparenta, crescute!)

 

Zic asa: pana nu se pune mana pe un A/B test, ca sa auzi cu ochii si sa vezi cu urechile, nu as crede ca-s baliverne (desi stiu ce inseamna puterea marketingului). Tind sa cred ca eforturile multor ingineri, de ani de zile nu-s cazne in van.

 

"Knock-knock ... the Cable guy!"

Edited by Gyzmo
Link to comment
Share on other sites

karpi...imi dau seama ca se poate si asha custom...dar vreau ceva ce se foloseste cu succesc de ani de zile(nu mai vreau experimente, ca am facut o groaza de cabluri dar toate suna bine...pana ce dai de altul mai bun)

 

Daniel merci de linkuri...o sa studiez.

 

mihai tarta:)- chiar ma gandeam sa imi iau cablu bun(cred ca elixir) intre chitara si pedalier, si de la pedalier pana la statie, si restul vad eu:)

De unde buffer?cat ma costa si ala?Merci

 

PS:Karpi....tocmai asta incerc sa fac, sa-mi pun cabluri bune in toata instalatia(ramane sa ma gandesc la cablul dintre amp si cabinet).

 

Voi ce folositi pt a cupla ampul de cabinet?

 

multumesc pt activitatea intensa din topic:P

Link to comment
Share on other sites

post-321-1259328005_thumb.jpgpost-321-1259328027_thumb.jpgpost-321-1259328051_thumb.jpgpost-321-1259328077_thumb.jpg

 

Eu am ales Klotz LaGrange. si pt patch-uri Evidence Audio - Monorail

 

L.e. pt cab folosesc Klotz LY225K (coaxial)

 

mi-a explicat cineva ca cel mai bun cablu e ala care are rezistenta(capacitance) cea mai mica...e asha?

 

apoi...cat costa klotz-ul de la cab?

 

 

Elixir ...ce ziceti de filmulet?

Link to comment
Share on other sites

Dani, ce trebuie zis de filmulet? Reclama bro!! :) Iati bro un cablu oricare de calitate si bagate la cantat decat sa pierzi atata timp in cercetari de piata. Daca vrei un cablu care costa 2 lei si sa cante ca Alessandro de 200 de euro m. atunci o sa stai la cautat in veci. Dai un ban si bucurate, daca nu, economisesti niste bani si canti oricum ca inainte! numai bine

Link to comment
Share on other sites

tocmai ca nu dau doar 2 lei pe el:)te cre ca nu poate un cablu de 50Euro nu e la fel cu unul de 200:)dar tre sa fie o legatura pe undeva:)

 

de cantat oricum cant in contiunare:)nu pierd timp util cautand cabluri(ca in general noaptea fac treaba asta:))

 

e reclama...normal.DAR...oare e ceva modificat in ton?e vreo minciunica pe acolo pe undeva?

Link to comment
Share on other sites

te cre ca nu poate un cablu de 50Euro nu e la fel cu unul de 200

50?! Incearca 5.

Rezistenta si capacitatea sunt lucruri diferite. S-a mai discutat pe celalalt thread al tau despre cabluri si nu numai.

Dupa cum a spus si Arpi, cablul ordinar CATV functioneaza fara probleme la frecvente de 50000 de ori mai inalte decat chitara. Trebuie sa fii idiot ca sa crezi ca in anul 2009 nu suntem in stare sa producem un cablu si un sistem de conectori care sa transmita fara probleme semnalul unei chitare sau ca e un produs de specialitate si trebuie sa coste zeci sau sute de EUR.

E electronica elementara, filtru RC. Restul balivernelor cu "shimmer, girth, punch" sunt egale cu zero. Luati in considerare faptul ca mintea umana e foarte usor de pacalit.

Link to comment
Share on other sites

50?! Incearca 5.

Rezistenta si capacitatea sunt lucruri diferite. S-a mai discutat pe celalalt thread al tau despre cabluri si nu numai.

Dupa cum a spus si Arpi, cablul ordinar CATV functioneaza fara probleme la frecvente de 50000 de ori mai inalte decat chitara. Trebuie sa fii idiot ca sa crezi ca in anul 2009 nu suntem in stare sa producem un cablu si un sistem de conectori care sa transmita fara probleme semnalul unei chitare sau ca e un produs de specialitate si trebuie sa coste zeci sau sute de EUR.

E electronica elementara, filtru RC. Restul balivernelor cu "shimmer, girth, punch" sunt egale cu zero. Luati in considerare faptul ca mintea umana e foarte usor de pacalit.

 

Bun si tu folosesti klotz si evidence. Cabluri ce nu costa 5 euro.

Cum vine asta ca nu inteleg??

Edited by Quetzalcoatl
Link to comment
Share on other sites

Arpi nu stiu cati ar canta live cu un cablu coaxial, nu stiu cat de practic este, tinand cont ca nu este prea flexibil.

 

Ma rog, e chestie de gusturi.

 

Cablul in afara de cel dintre chitara poate sa fie mai rigid , normal acestea se prind de podea ca sa nu fie in drum si etc...asa ca n vad care-i problema nu trebuie sa fie prea maleabile .

 

Si un cablul calitativ ptr chitara este mai tzapan, Eu oricum nu folosesc deoarece nu este nevoie .Din moment ce am nevoie sa inchid din ton ( sa tai din inalte ) care-i sau unde-i problema ? Este o problema artificial creata de cei care vand cabluri. Nu exista.

 

Cant cu doua cabluri cat mai proaste ( doar ecranajul este OK ) in rest ai capacitata cat tzine lucru de care am nevoie ca sa pot regla chitara din potmetrul de volum. Asa am de la exagerat de bright pana la infundat toate tonurile de tercere doar din potmetrul de volum.

 

Cablu super "transparent" eventual la microfon ptr voce sau un synth/strings ca sa ai si inaltele cetzoase -transparente dar la chitara nu trebuie asa ceva ..eventual ca si efect special la o singura piesa. 80-4500 Hz este maxim admisibil ptr o chitara si in acest caz ai inalte prea multe .

 

Buferele de iesire si intrare de la "loop" accepta o fama larga de impedante nu prea conteaza calitatea electroacustica al cablului .

 

Cine s-a uitat pe youtube la pisesle de la Bunker unde am cantat cu Strat , se poate auzi ca am inalte inca si prea multe ,la statie erau reduse joasele si inaltele ca sa nu fiu prea bright fata de voce si se cede cum lucrez numai in potmetrul de volum.

Cabluri lungi si proaste .cu capacitate parlela mare , si am toate inaltele si transparenta .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.