www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Opinii Despre Noul Distors. Mxr Fullbore Metal


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest The Moan

:D))

Ha ha ha .

Ati sarit prea multi black-ari si death-ari deodata asa :)

:)

E cam greu cu atatia , dar stiti vorba aia cel mai destept cedeaza ( in cazul de fata eu )

Cand imi iau amp. pe lampi ( Marshall sau H&K ) astea imi plac mie cel mai mult si o scula calumea pt. un inregistrat decent o sa pun si ceva sample sa auziti daca bag bine sau nu .

Dar pana atunci on-topic please :)

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Hai, las-o jos ca macane!

 

Ba intrebi daca e bun Fullbore (cu gandul unei achizitii probabile), ba tragi concluzia ca pedalele de distors sug, ba ca nu vrei decat pedale analogice (si astea mxr-rocktron sunt) si un amp pe lampi bazat, ba o dai cu "stiluri agresive" unde de fapt n-ai nevoie de cine stie ce scule...

 

Dupa ce vei fi probat zeci de pedale, zeci de ampuri (de orice fel), zeci de cabinete s.a., sa vii sa ne impartaseseti din experienta. Pana atunci evita sa emiti judecati de valoare.

 

Daca vrei sa sti amplifurile mele preferate sunt urmatoarele :

 

Marshall JCM 800 , Marshall Vintage Modern , H&K Triamp MKII

 

Oricare din astea le-as avea v-as da fum la toate pedalele voastre de distors cu mult

Si tin sa precizez ca amplif-urile de mai sus in afara de un tubescreamer in fata si un delay analogic in loop , chiar nu cred ca mai au nevoie de vreo pedala dea voastra de distors pt. blacka-raie .

Daca vrei sa sti idealul meu in materie de scule cele de mai sus sunt .

In materie de speakere imi plac Celestion Vintage si Greenbacks . Orice cabinet as folosi trebuie sa aiba speaker-ele astea ca sa-mi placa cum suna .

Jos ai niste exemple de sunet nu s***-uri de distors ce folositi voi pt. black si death

 

 

 

 

 

Si "Gigi" crede-ma daca as avea cel putin unul din amplifurile de mai sus nici nu as mai avea nevoie sa probez s***t-uri ce imi spuneti voi .

Dar asta e multi citesc putini pricep . :):)

Edited by The Moan
Link to comment
Share on other sites

Moan. Ai o atitudine de om neevoluat. De puști care își face impresii despre sunet CITIND, nu ascultând, nu cântând.

 

Gradul ãsta de cretinism se mai rãsfrânge din pãcate și asupra altora de pe forum, adunându-se în discuții interminabile aducând argumente despre scule pe care nu le-au probat, și chiar dacã le-ar proba, habar nu ar avea ce sã facã cu ele.

 

Ãsta nu e forum de chitariști. Chitaristul e cel care pierde ore studiind. Care are un respect pentru muzicã și pentru cei care o fac. Mai mult de 80% din discuțiile de aici sunt inutile pentru CHITARIȘTI.

 

Pe de altã parte, am mai citit pe aici și niște discuții idioate despre concerte, cine a fost de vinã, cine a câștigat nu știu ce festival acum 30 de ani, a cui e vina, cine chitarist adevãrat.

 

Asta e mahala.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Chitaristul e cel care pierde ore studiind. Care are un respect pentru muzicã și pentru cei care o fac.

:) Aici sunt de acord cu tine 100%

La faza ca forumul e mahala nu sunt de acord , adica ce vrei sa spui ca nu avem voie sa ne distram :)

Iar amplif-urile de mai sus crede-ma daca vrei le poti proba insa nu e nevoie sa le probezi sa-ti dai seama ca sunt cele mai bune de pe piata

Numa bine :)

 

Eu nu pricep nimic! :D

 

:D Si Engl e super tare dar astea ce le-am pus eu sunt cele mai tari

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa sti amplifurile mele preferate sunt urmatoarele :

 

Marshall JCM 800 , Marshall Vintage Modern , H&K Triamp MKII

 

Oricare din astea le-as avea v-as da fum la toate pedalele voastre de distors cu mult

Si tin sa precizez ca amplif-urile de mai sus in afara de un tubescreamer in fata si un delay analogic in loop , chiar nu cred ca mai au nevoie de vreo pedala dea voastra de distors pt. blacka-raie .

Daca vrei sa sti idealul meu in materie de scule cele de mai sus sunt .

In materie de speakere imi plac Celestion Vintage si Greenbacks . Orice cabinet as folosi trebuie sa aiba speaker-ele astea ca sa-mi placa cum suna .

Jos ai niste exemple de sunet nu s***-uri de distors ce folositi voi pt. black si death

 

 

 

 

 

Si "Gigi" crede-ma daca as avea cel putin unul din amplifurile de mai sus nici nu as mai avea nevoie sa probez s***t-uri ce imi spuneti voi .

Dar asta e multi citesc putini pricep . :):)

 

The Moan, m-ai inteles total gresit. De fapt te grabesti in a atribui calificative judecatilor tale. Ma cheama Dimitrie, nu Gigi. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca noi ceilalti care nu am fost de acord cu parerile tale transante (slab intemeiate de altfel) am fi black-ari, death-ari???????? Daca ai fi avut curiozitatea ai fi intrat de ex la profilul meu si ai fi vazut ce scule am. Am un amp pe lampi care nu e hi gain (as zice din pacate) si o singura pedala de distors (care nu e gen metal zone et co).

 

E bine sa tintesti sus in materie de scule; iti doresc sa-ti cumperi acele echipamente la care visezi, pe care le doresti. Nu mai comentez totala ta hotarare in materie de difuzoare de ex (iarasi te intreb cate difuzoare ai incercat pe amplificatoarele citate de tine si in ce fel de cabinete). Intuiesc raspunsul tau...

 

Ar fi frumos sa ne spui si ce varsta ai dintr-un singur motiv : respectul celorlalti ar creste instantaneu in fata fie a experientei tale, fie in fata sagacitatii si precocitatii tale.

 

Astea fiind spuse, prejudecatile fac cel mai rau unui tanar. Din experienta colectiva pot fi invatate multe prin triere.

 

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
The Moan, m-ai inteles total gresit. De fapt te grabesti in a atribui calificative judecatilor tale. Ma cheama Dimitrie, nu Gigi. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca noi ceilalti care nu am fost de acord cu parerile tale transante (slab intemeiate de altfel) am fi black-ari, death-ari???????? Daca ai fi avut curiozitatea ai fi intrat de ex la profilul meu si ai fi vazut ce scule am. Am un amp pe lampi care nu e hi gain (as zice din pacate) si o singura pedala de distors (care nu e gen metal zone et co).

 

E bine sa tintesti sus in materie de scule; iti doresc sa-ti cumperi acele echipamente la care visezi, pe care le doresti. Nu mai comentez totala ta hotarare in materie de difuzoare de ex (iarasi te intreb cate difuzoare ai incercat pe amplificatoarele citate de tine si in ce fel de cabinete). Intuiesc raspunsul tau...

 

Ar fi frumos sa ne spui si ce varsta ai dintr-un singur motiv : respectul celorlalti ar creste instantaneu in fata fie a experientei tale, fie in fata sagacitatii si precocitatii tale.

 

Astea fiind spuse, prejudecatile fac cel mai rau unui tanar. Din experienta colectiva pot fi invatate multe prin triere.

 

Succes!

:) JCM 800 sau H&K MKII sigur nu o sa-mi iau niciodata fiindca nu as da atatia bani .

Marshall VM 50w varianta head s-ar putea sa-mi iau sa vad cum stau cu banii la anu .

Daca n-o sa-mi placa cum suna sau va fi prea tare pt. repetat il scot la vanzare aici pe forum la pret mai mic :)

Numa bine !

Link to comment
Share on other sites

:) JCM 800 sau H&K MKII sigur nu o sa-mi iau niciodata fiindca nu as da atatia bani .

Marshall VM 50w varianta head s-ar putea sa-mi iau sa vad cum stau cu banii la anu .

Daca n-o sa-mi placa cum suna sau va fi prea tare pt. repetat il scot la vanzare aici pe forum la pret mai mic :)

Numa bine !

 

daca ai de gand sa folosesti acasa Marshall VM 50w,cand o sa-l "impingi" sa sune bine s-ar putea sa n-auzi cum vor sparge jandarmii usa LOL.

Vazandu-te atat de inebunit dupa marshall te-as sfatui sa te orientezi dupa un cap(de 15w) orange tiny terror sau un blackheart handsome devil ca au un ton de OD foarte marshall-like si pe langa iti iei un cab 1X12" Marshall ieftin,ca sa scrie frumos "Marshall" pe el :) si cu timpul il upgradezi si cu un greenback.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
daca ai de gand sa folosesti acasa Marshall VM 50w,cand o sa-l "impingi" sa sune bine s-ar putea sa n-auzi cum vor sparge jandarmii usa LOL.

Vazandu-te atat de inebunit dupa marshall te-as sfatui sa te orientezi dupa un cap(de 15w) orange tiny terror sau un blackheart handsome devil ca au un ton de OD foarte marshall-like si pe langa iti iei un cab 1X12" Marshall ieftin,ca sa scrie frumos "Marshall" pe el :) si cu timpul il upgradezi si cu un greenback.

 

Urasc toate acele amplifuri mici clasa A gen Orange TT , Blackheart , Vox si altele ...

Sunt de acord cu tine ca un Vintage Modern e prea mult pentru acasa .

 

Singurul amplif pe lampi ( full lampi ) decent pt. acasa mi se pare H&K 25th . Are 20w si are si effects loop

Cred ca ar suna si mai bine daca i-ai pune in loc de dif-ul original Celestion G12 T100 un Vintage 30

Link to comment
Share on other sites

Urasc toate acele amplifuri mici clasa A gen Orange TT , Blackheart , Vox si altele ...

 

de ce!?

 

Singurul amplif pe lampi ( full lampi ) decent pt. acasa mi se pare H&K 25th . Are 20w si are si effects loop

dar egnater rebel 20 ce are? :) Nu, serios acum...cred ca ai idei preconcepute. Iar fx loop-ul e o modificare simpla la orice amp...pentru unul care se pricepe.Il duci la un meserias si-ti pune fx loop in maxim o ora.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
de ce!?

 

 

dar egnater rebel 20 ce are? :) Nu, serios acum...cred ca ai idei preconcepute. Iar fx loop-ul e o modificare simpla la orice amp...pentru unul care se pricepe.Il duci la un meserias si-ti pune fx loop in maxim o ora.

 

Nu cunosc pe nimeni care sa se priceapa la amplifuri si sincer nu prea imi arde sa dau o droaie de bani pe un amplif si sa se bage in el te miri ce habarnist....

 

Egnater e chiar super si vad ca are si atenuator incorporat , e chiar super decent ,

Mersi de idee

Edited by The Moan
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan

Egnater e chiar super si vad ca are si atenuator incorporat , e chiar super decent ,

Mersi de idee

 

H&K 25th e mai meserias ca si sunet

Link to comment
Share on other sites

:) Aici sunt de acord cu tine 100%

La faza ca forumul e mahala nu sunt de acord , adica ce vrei sa spui ca nu avem voie sa ne distram :)

Iar amplif-urile de mai sus crede-ma daca vrei le poti proba insa nu e nevoie sa le probezi sa-ti dai seama ca sunt cele mai bune de pe piata Numa bine :D

 

 

 

:D Si Engl e super tare dar astea ce le-am pus eu sunt cele mai tari

 

:D:)

Link to comment
Share on other sites

Draga "the Moan",eu am sa imi iau un sistem de sunet si o scena,sa vezi atunci ce tare sunt! :) atunci am sa fac si un film de lung metraj cu mine sa vedeti cat de bun sunt la chitara , hai sa zic si un secret: eu sunt si Black-er si Death-er ai ceva de comentat? :)

Eu folosesc Overdrive dar asta nu inseamna ca cine foloseste dist. e incepator...parca chitaristul de la U2 (incepatoru' ala :) )avea ceva pedale de dist. printre alea peste 100 de alte natzii... pliscu' mic ca nu stii ce vorbesti :D

 

 

 

 

@moan: mai bine ne-ai canta ceva.

 

copilu' a fost explicit,ce nu ai inteles?

O sa filmeze ceva cand o sa isi cumpere un amp de 3000de euro cu un cabinet de 1000 de euro si o scula buna,atunci ai sa vezi ce bun e, el! :D

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

zici ca amplificatoarele sunt tigai "tefal",n-ai nevoie sa le probezi sa stii ca sunt ok si-si fac treaba :) la marshall umbla cainii cu covrigii in coada? :) astea pe care le enumeri matale ca fiind "cele mai maxime si supreme si cele mai foarte amplificatoare" au fost "where no man has gone before"? :) The Next Generation :D

 

 

plus ca eu m-as feri de baietii pe care ii faci metalisti,blecari in zeflemea,majoritatea lor sunt oameni cu caracter si s-ar putea sa l manifeste scuipandu-te intre ochi

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
zici ca amplificatoarele sunt tigai "tefal",n-ai nevoie sa le probezi sa stii ca sunt ok si-si fac treaba :) la marshall umbla cainii cu covrigii in coada? :) astea pe care le enumeri matale ca fiind "cele mai maxime si supreme si cele mai foarte amplificatoare" au fost "where no man has gone before"? :) The Next Generation :D

faza aia cu "nu mi plac amplificatoarele din clasa A" m-a spart definitiv ,a fost ceva de genul "eu am un marshall MG10,worship me noobs,mie nu mi place Whiskeyul bun,imi place tzuica de pufoaica"

 

plus ca eu m-as feri de baietii pe care ii faci metalisti,blecari in zeflemea,majoritatea lor sunt oameni cu caracter si s-ar putea sa l manifeste scuipandu-te intre ochi

Bah fratiuc aia care is black-eri sau death-ari sunt mandrii daca ii faci asa fiindca asta e stilul lor .

Iar cei care nu sunt nu vad de ce ar fi afectati , eu n-am facut pe nimeni personal asa , am vorbit chestii generale , dar matale poate n-ai inteles ....

Numa bine :D

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Ai trecut peste intrebarea importanta: de ce nu-ti plac amplificatoarele pe lampi in configuratia "clasa A"? N-ai auzit ca toata lumea moare dupa armonici pare? :)

 

Nu-mi plac amplifurile ce le-am enumerat acolo . Intamplator se pare ca toate alea is clasa A.

Amplifurile clasa A sunt mai mult pt. clean sau crunch . Sunt mai mult pt. chitaristii care apreciaza crunch-ul obtinut dintr-un amplif. pe clean . CEle clasa A se incalzesc foarte tare ...

 

Nu mai intru in detalii de diferente tehnice intre diferitele clase , referitoare la numarul de tranzistori folositi pentru saturarea sunetului .... ( clasa A un tranzistor , clasa B 2 tranzistori .... etc

 

Vintage Modern de ex. e clasa AB . CEle clasa AB mi se par cele mai bune fiindca compenseaza neajunsurile clasei A dar acopera si defectele clasei B in ce priveste acuratetea sunetului

 

Mie pt. acasa din ce am probat imi place H&K 25th de 20w , mi se pare cel mai cool dintre toate si ca sunet si ca estetica si ca dotari si ca tot :D .... asa ca ala mi-l voi lua indiferent , doar daca apare ceva nou in rest nu ma intereseaza altceva deocamdata

 

drege busuiocul! :)

 

@Squer: Nu poti schimba parerea cuiva care a auzit numai de Marshall(nici macar nu a incercat unul)... :D

 

Eu consider, deja, acest topic inchis. Rog nu ma provocati!(vorbesc la general, dar se stie cine e vizat :D )

Asta e parerea ta ca nu am probat

Referitor la inregistrat las-o balta ..... :)

Edited by The Moan
Link to comment
Share on other sites

Guest deagle_alin

@The Moan: Se vede ca nu ai treaba cu electronica, dar te bagi si tu in treaba. Amp-urile in clasa A sunt cele mai bune, mai costisitoare dar mai bune. Au cel mai apropiat sunet de lampi. Clasa AB se gaseste in amplificatore cu IC gen TDA7294 de 12lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
@The Moan: Se vede ca nu ai treaba cu electronica, dar te bagi si tu in treaba. Amp-urile in clasa A sunt cele mai bune, mai costisitoare dar mai bune. Au cel mai apropiat sunet de lampi. Clasa AB se gaseste in amplificatore cu IC gen TDA7294 de 12lei.

 

Nah pai vezi tu eu mi-s mai prost nu prea ma am cu electronica

Bine ca sti tu :)

Oricum idea de baza era ca imi voi lua H&K nu alte s***-uri

Link to comment
Share on other sites

Nah pai vezi tu eu mi-s mai prost nu prea ma am cu electronica

Bine ca sti tu :)

Oricum idea de baza era ca imi voi lua H&K nu alte s***-uri

 

CUM?!?!?! NU mai vrei Marshall?!?!?! :)

Felicitari pentru ce vrei sa achizitionezi! Care e treaba cu pedala pana la urma? :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Adevarul e ca Marshall eu "s***-u" pe langa H&K 25th, glumesc, bineinteles.

 

Nu spun ca H&K este un amplificator rau, doar ca incearca sa sune pe clean a ceva si pe drive a altceva si sfarseste prin a nu face nimic cum trebuie. Din aceeasi categorie, dar ceva mai reusit mi se pare Peavey Classic 30, care dupa un upgrade la difuzor (cu un Vintage 30 de exemplu, sau un Heritage) suna foarte interesant.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

un cuvant: DE-ZAS-TRU ! cum se zice in sport, moan cere-te jos!

btw, daca vrei un amp mic adevarat, care isi ia "totul" din lampi (ca doar nu crezi ca doua amarate de ecc83 scot supararea din HK25), uita-te la soldano astroverb. sau si asta face parte din categoria "pasta" in viziunea ta.

si ca o adaugare, nu ca ar avea legatura cu aberatiile de aici, un amp superb pe care am avut ocazia sa il incerc zilele trecute, bine, alta categorie pret si calitate, este mesa boogie express 5-25 12". deci luke bfr + ampul asta = heaven

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Adevarul e ca Marshall eu "s***-u" pe langa H&K 25th, glumesc, bineinteles.

 

Nu spun ca H&K este un amplificator rau, doar ca incearca sa sune pe clean a ceva si pe drive a altceva si sfarseste prin a nu face nimic cum trebuie. Din aceeasi categorie, dar ceva mai reusit mi se pare Peavey Classic 30, care dupa un upgrade la difuzor (cu un Vintage 30 de exemplu, sau un Heritage) suna foarte interesant.

 

Voi incerca si variantele propuse de voi insa din ce am incercat H&K mi sa parut super ok.

NU spun acuma foarte stralucit dar ok .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
CUM?!?!?! NU mai vrei Marshall?!?!?! :)

Felicitari pentru ce vrei sa achizitionezi! Care e treaba cu pedala pana la urma? :)

Pedala am vandut-o . Am ramas acum doar cu od-urile .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Adevarul e ca Marshall eu "s***-u" pe langa H&K 25th, glumesc, bineinteles.

 

Nu spun ca H&K este un amplificator rau, doar ca incearca sa sune pe clean a ceva si pe drive a altceva si sfarseste prin a nu face nimic cum trebuie. Din aceeasi categorie, dar ceva mai reusit mi se pare Peavey Classic 30, care dupa un upgrade la difuzor (cu un Vintage 30 de exemplu, sau un Heritage) suna foarte interesant.

 

Foarte bun Peavey 30 dar parerea mea e ca si ala e cam tare pt. acasa .

Plus faptul ca e mai scump decat H&K cu ceva ...

 

un cuvant: DE-ZAS-TRU ! cum se zice in sport, moan cere-te jos!

btw, daca vrei un amp mic adevarat, care isi ia "totul" din lampi (ca doar nu crezi ca doua amarate de ecc83 scot supararea din HK25), uita-te la soldano astroverb. sau si asta face parte din categoria "pasta" in viziunea ta.

si ca o adaugare, nu ca ar avea legatura cu aberatiile de aici, un amp superb pe care am avut ocazia sa il incerc zilele trecute, bine, alta categorie pret si calitate, este mesa boogie express 5-25 12". deci luke bfr + ampul asta = heaven

Amplificatoarele precizate de tine suna extraordinar dar din pacate depasesc cu mult posibilitatile mele financiare .

Mersi oricum pentru sugestii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.