www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Opinii Despre Noul Distors. Mxr Fullbore Metal


Guest The Moan
 Share

Recommended Posts

Guest The Moan

A aparut un nou distors.

MXR Fullbore Metal

Un avantaj la el este ca are true-bypass si un noise-gate incorporat .

 

Eu folosesc Metal Planet de la Rocktron . Suna foarte bine insa nefiind true-bypass manca ceva din ton cand este dezactivat .

Precizez ca pedalele mele de baza in materie de gain sunt Ibanez TS9 sau DOD YJM308 .

Metal Planet-ul il folosesc doar ocazional si ma enerveaza la culme ca trebuie sa-l scot din signal chain de fiecare data cand nu il mai folosesc fiindca altfel imi ia din ton .

Sa cumpar o pedala de loop separat ( daca e true-bypass e destul de scumpa si aia ) , asa ca mi s-ar parea o solutie mai viabila sa schimb pedala de distors cu una true-bypass care imi va modifica tonul doar cand doresc , fara sa fiu nevoit sa o mai scot din signal chain cand e oprita .

 

Problema e ca imi place foarte mult cum suna metal planet-ul si nu as vrea sa-l dau . :)

 

Totusi as vrea sa aud parerile dvs. vis-a-vis de noul distors MXR Fullbore Metal ( care e true-bypass ) in comparatie cu Metal Planet

Mai jos aveti mai multe sample-uri:

 

http://macdaddymusic.blogspot.com/2009/07/...bore-metal.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest The Moan
Concureaza la cel mai prost sound ever :) )

Vi se pare ca suna chiar asa de prost :) ?

Ati reusit sa-l si probati sau inca mai asteptam sa ajunga si in Romania ?

 

Fata de Rocktron, MXR-ul este mai gri.

 

:):D

Dudule se pare ca inca nu ti-ai pierdut simtul umorului .

Deci sa inteleg ca in opinia ta amandoua suna cam la fel ( adica foarte prost ) sau ???

MXR-ul e true-bypass si are si noise gate incorporat , nu e doar mai gri :D .

Spune-mi mai multe despre blackstar ht-5 al tau , n-am probat niciodata .

Daca ar fi sa notezi de la 1 la 10 cele 2-ua dist. de mai sus in comparatie cu blackstar ht dist. e care il ai tu ce note ai da ? ( dar sa fi obiectiv daca se poate )

Link to comment
Share on other sites

Concluzia mea e simpla: alea doua nu mi-au placut deloc, nu le-am luat. Mi-a placut Blackstarul, l-am luat (eu am HT-DIST).

Ca idee, mi se pare absolut aberant sa ai noise gate in pedala de drive. Inseamna ca segmentul care se ocupa cu drive e conceput prost.

 

Mie nu mi se pare deloc aberant. Poate nu toata lumea vrea sustain infinit, nu (think 60s fuzz) ?

Link to comment
Share on other sites

Concluzia mea e simpla: alea doua nu mi-au placut deloc, nu le-am luat. Mi-a placut Blackstarul, l-am luat (eu am HT-DIST).

Ca idee, mi se pare absolut aberant sa ai noise gate in pedala de drive. Inseamna ca segmentul care se ocupa cu drive e conceput prost.

 

In primul rand nu mi-a placut cum suna, cel putin in prezentari ... live mai dureaza probabil pana sa-l pot auzi/incerca.

 

Ideea cu noisegate-ul nu e aberanta, avand in vedere ca toate unitatile de efecte gen booster/distors introduc zgomot de fond odata cu cresterea gain-ului fapt ce te obliga cumva sa folosesti o solutie de noise reduction, daca ei s-au gandit sa-l integreze in aceeasi pedala cu atat mai bine.

Zgomot de fond nu ar trebui sa existe daca drive-ul din pedala e folosit in cantitati decente, dar trebuie impacati toti cumparatorii, mai ales ca pe el scrie MXR nustiuce Metal.

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Concluzia mea e simpla: alea doua nu mi-au placut deloc, nu le-am luat. Mi-a placut Blackstarul, l-am luat (eu am HT-DIST).

Ca idee, mi se pare absolut aberant sa ai noise gate in pedala de drive. Inseamna ca segmentul care se ocupa cu drive e conceput prost.

 

Eu am doar Metal Planet . In materie de distors am mai probat cateva de la Rocktron si Boss si Vox chiar mai scumpe dar Metal Planet-ul mi s-a parut mishto atunci . Este foarte asemanator cu Boss MT2 unii spun ca e chiar mai bun desi e putin mai ieftin decat Boss MT2 .

Referitor la HT-DIST. am vazut ca-l ai fiindca m-am uitat la pozele ce le-ai pus .

Nu am probat niciodata dar din ce sample-uri aud pe net suna foarte asemanator cu , canalul de drive(gain) al amplifului Blackstar HT5 ceea ce nu e un lucru deloc rau . Cred ca e si true-bypass ceea ce foarte bine .

Dupa cum am precizat insa in set-up meu pedala de distors nu este pedala mea de baza de aia nu pun asa mare accent pe ea . O folosesc doar cand vreau sa scot sunete si ritmuri ceva mai suparate si atat . La solo foarte putin .

Pedalele mele de baza sunt TS9 si DOD YJM 308 .

Avand in vedere ca cele doua od-uri de mai sus se folosesc pt. a impinge un amp. pe lampi pot crea acel ton high-gain pe un amp. calumea cum ar fi Blackstar HT5 , Marshall Vintage Modern , Engl Screamer etc. , care este adus la punctul de a intra in break-up iar apoi sa fie impins de pedala de od. Multi chitaristi de heavy metal fac chestia asta ( Adrian Smith un exemplu ) si multi altii chiar si cei care canta metal mai dur .

Deci in concluzie tubescremer-ul e sfant ( Bineinteles e doar parerea mea ) . Alti oameni poate nici nu suporta respectiva pedala

Deci la mine chiar nu s-ar merita sa-mi iau HT-DIST ca al tau .

Problema este la mine ca am nevoie de o pedala de distors cu care sa scot aprox. acelasi ton ca si la metal planet sau ceva asemenator dar care sa fie true-bypass , adica sa nu-mi mai manance din ton in momentul in care il dezactivez , fiindca oricum nu-l folosesc asa mult ca od-urile .

MXR Fullboremetal la 111 euro mi se pare o idee fainuta . Faptul ca iau pus si noise gate in el nu poate sa fie decat un lucru bun fiindca toate pedalele de distors care intradevar sunt capabile de mult gain produc zgomot de fond . Plus de asta noise-gate-ul din MXR poate fi ajustat sau dezactivat de la un simplu buton .

O chestie mishto este ca are si acel buton de scoop care te ajuta sa obtii mult mai rapid acel ton de metal adevarat . In rest reglajele par a fi identice cu cele de Boss MT2 si Metal Planet .

Plus de asta imi place si ca aspect , ocupa putin loc pe pedal-board si arata foarte bine asa zincat .

Acuma nu e musai sa fiti de acord cu mine eu am vrut sa stiu si parerea voastra de respectiva pedala

Mersi pt. raspunsuri :)

 

In primul rand nu mi-a placut cum suna, cel putin in prezentari ... live mai dureaza probabil pana sa-l pot auzi/incerca.

 

Ideea cu noisegate-ul nu e aberanta, avand in vedere ca toate unitatile de efecte gen booster/distors introduc zgomot de fond odata cu cresterea gain-ului fapt ce te obliga cumva sa folosesti o solutie de noise reduction, daca ei s-au gandit sa-l integreze in aceeasi pedala cu atat mai bine.

Zgomot de fond nu ar trebui sa existe daca drive-ul din pedala e folosit in cantitati decente, dar trebuie impacati toti cumparatorii, mai ales ca pe el scrie MXR nustiuce Metal.

Nu cred ca in respectivele prezentari au fost explorate toate reglajele pedalei .

Link to comment
Share on other sites

Maxon ROD881 este una din cele mai versatile pedale de distors high gain, acolo gate-ul isi face treaba foarte frumos daca nu il setezi prea sus.

 

Acum ca sa fiu ontopic Fullbore-ul mi se pare ca suna destul de prost din demo-uri, e destul de artificial tonul. Mai ok mi se pare Metal Planet ca si ton, treaba cu bypass-ul cred ca se poate rezolvacu un switch dintr-ala din care vinde userul dani si putina indemanare.

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Maxon ROD881 este una din cele mai versatile pedale de distors high gain, acolo gate-ul isi face treaba foarte frumos daca nu il setezi prea sus.

 

Acum ca sa fiu ontopic Fullbore-ul mi se pare ca suna destul de prost din demo-uri, e destul de artificial tonul. Mai ok mi se pare Metal Planet ca si ton, treaba cu bypass-ul cred ca se poate rezolvacu un switch dintr-ala din care vinde userul dani si putina indemanare.

Majoritatea pedalelor de distors. suna artificial si rece motiv pt. care zilele astea mi-am vandut Metal Planet-ul .

Am pastrat doar od-urile ca pedale de baza ( un TS9 si un DOD YJM308 ) . Sound-ul produs de respectivele pedale care sunt 100% analogice este mult mai bun pt. solo si mult mai cald . Practic e mai bun pt. orice . Iar daca le pui in fata unui amp. pa lampi bunicel , usor distorsionat , vei obtine si acel mult dorit ton de high-gain dar format natural nu artificial .

Personal mie imi place mult mai mult gain-ul obtinut astfel decat cel simulat de pedalele high-gain .

Cele digitale cel putin is piece of s**t .

Totusi Fullbore e o pedala facuta de MXR si e analogica din cate am vazut , poate fi foarte utila pt. cei care abordeaza stiluri foarte agresive .

Link to comment
Share on other sites

De Zoom-urile care au si lampa dar sunt digitale ce zici? Alea-s "naturale" sau "artificiale"? :) Dar Ibanez Tube King, Butler Tube Driver, distorsiunile Blackstar si Yerasov si alte circuite hibride (inclusiv Maxon-ul mentionat)? Alea-s tot "simulate"? Dar Marshall-urile care au si diode clipping?

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Dar înregistreazã-le, sã le auzim și noi.

 

:) La anul daca imi iasa pasentele imi voi cumpara scule super calumea , printre care amp. pe lampi dar ceva serios , poate si ceva calumea pt. inregistrat . Am vazut ceva recordere super mishto de la zoom la MC Music . Acuma nu am cu ce sa inregistrez . Am incercat cu un tel. dar se aude foarte prost ( bine si tel e cam vechi ) :)

 

De Zoom-urile care au si lampa dar sunt digitale ce zici? Alea-s "naturale" sau "artificiale"? :) Dar Ibanez Tube King, Butler Tube Driver, distorsiunile Blackstar si Yerasov si alte circuite hibride (inclusiv Maxon-ul mentionat)? Alea-s tot "simulate"? Dar Marshall-urile care au si diode clipping?

[/quote

 

Nu le-am incercat deci nu pot sa ma pronunt referitor la sound-ul lor . Tot ce am incercat insa pana acuma si era digital suna foarte nasol ( in sensul de artificial si prost ) .

Singurele chestii digitale care le-am auzit si pot sa spun ca suna bine sunt pedale de reverb ( Rocktron Cyborg , Hardwire / Lexicon ) dar alea sunt doar asa pt. ambianta .

Sound-ul in sine ( sau tonul cum spun unii ) , parerea mea ca in muzica rock il scoti cu chestii analogice . Acuma depinde si ce stil de muzica canti . Poate sunt formatii la care merg mai bine sculele digitale .

Daca canti black - araie :D normal ca nu-i musai sa-ti trebuiasca chestii analogice fiindca interesul este sa obtii un sunet cat mai brutal si mai rece sa-ti inghete sangele-n vine :D))

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Moane, nu le-ai incercat insa esti convins ca "adevaratul ton il scoti cu chestii analogice".

 

@korko: da, Metal Planet e analoaga.

 

Foarte convins . Adevaratii muzicieni au o singura pedala de drive in fata amplifului nu o suta.

 

N-am spus ca Metal Planet suna nashpa . Daca va uitati mai sus chiar am zis ca suna bine , insa era putin cam agresiv pentru ce doream eu . Tubescreamer-ul se potriveste mult mai bine .

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
@ 57 : :)

@ the Moan : faci comparatii intre lucruri fara legatura . mai cumpara-ti o pedala de overdrive daca nu iti plac cele de distors .

:)

Am pedale de drive 2 si sunt super multumit de ele . NU vad de ce sa mai imi iau una .

Pedalele de distors is s***s . Pe pedale de distors canta doar amatorii . Adevaratii artisti , chiar si cei care canta muzica foarte dura folosesc un od inaintea unui amp. pe lampi foarte bun (daca vrei high-gain trebuie sa investesti zeci de milioane intr-un amp pe lampi care e facut pt high-gain , nu sa-ti cumperi pedale de distors de c***t care costa intre 3 si 7 milioane :D

Dar nah multi vad putini pricep ... . Asa ca i-ati 10 distorsuri sa scoti tentativa high-gain pt. blacka-raie :)

Link to comment
Share on other sites

:)

Am pedale de drive 2 si sunt super multumit de ele . NU vad de ce sa mai imi iau una .

Pedalele de distors is s***s . Pe pedale de distors canta doar amatorii . Adevaratii artisti , chiar si cei care canta muzica foarte dura folosesc un od inaintea unui amp. pe lampi foarte bun (daca vrei high-gain trebuie sa investesti zeci de milioane intr-un amp pe lampi care e facut pt high-gain , nu sa-ti cumperi pedale de distors de c***t care costa intre 3 si 7 milioane :D

Dar nah multi vad putini pricep ... . Asa ca i-ati 10 distorsuri sa scoti tentativa high-gain pt. blacka-raie :)

 

:D:D nothing..... :) .

 

amatori ale caror randuri le vei ingrosa si tu in curand dupa ce iti cumperi Mxr fullbore distortion ;) .si mai vezi cu 'blacka-raie"le alea , ca unii baieti nici macar nu folosesc amplificator de chitara ;) .

Edited by korko
Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
:):) nothing..... :) .

 

amatori ale caror randuri le vei ingrosa si tu in curand dupa ce iti cumperi Mxr fullbore distortion :D .si mai vezi cu 'blacka-raie"le alea , ca unii baieti nici macar nu folosesc amplificator de chitara :D .

 

nu cred ca imi voi lua vreodata MXR fullbore metal . Dupa cum ti-am, zis nu-mi plac pedalele de distors :D

Link to comment
Share on other sites

Guest The Moan
Pãi de ce ne mai ceri nouã pãrerea? Vrei doar sa o faci de râs? :)

Nu , dar mi s-a parut o varianta interesanta si ieftina pt. muzica foarte dura .

Adica ce vreau sa zic e ca pt. anumite genuri de metal extrem ( gen black , death si alte stiluri extreme ) chiar nu e nevoie de cine stie ce scule si amplifuri pe lampi de sute de milioane .

E suficient un distors bun + noise gate + un amplif decent fie el si solid state

Fericiti aia care canta muzica extrema fiindca nu trebuie sa dea o gramada de bani pe scule :)

Daca au un procesor bun facut prin China :D si o chitara care sa arate ca furca lu dracu :D e super bine pt. stilul respectiv :)

Link to comment
Share on other sites

Hai, las-o jos ca macane!

 

Ba intrebi daca e bun Fullbore (cu gandul unei achizitii probabile), ba tragi concluzia ca pedalele de distors sug, ba ca nu vrei decat pedale analogice (si astea mxr-rocktron sunt) si un amp pe lampi bazat, ba o dai cu "stiluri agresive" unde de fapt n-ai nevoie de cine stie ce scule...

 

Dupa ce vei fi probat zeci de pedale, zeci de ampuri (de orice fel), zeci de cabinete s.a., sa vii sa ne impartaseseti din experienta. Pana atunci evita sa emiti judecati de valoare.

Link to comment
Share on other sites

Si deci un individ care foloseste un fuzz inaintea unui amplificator gandit pt ton curat e un luzar, nu ? (cel putin asa ar fi lucrurile, in viziunea lui Za Moan).

 

Frate, tu gandesti macar un pic inainte sa te infingi in tastatura ?

Link to comment
Share on other sites

the maoam, ba tu chiar mi-ai cashtigat respectul cu tampeniile tale :)

ai dreptate,e incredibil de greu sa debitezi "convingeri si axiome de cunoscator" cu atata convingere :)

Edited by Squier
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.