www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Pentru O Chitara


Dek
 Share

Recommended Posts

Daca chiar vreti o chitara versatila ar fi foarte ok un fel de Vintage Hot Rod 57 Stratocaster: cu DiMarzio Tone Zone la bridge si 2 alnico 3 (SCN-urile nu sunt prea grozave, mult mai bune mi se par Area 58 de la DiMarzio la capitolul noiseless), acelasi grif, eventual cu alte culori, mie mi-ar placea surf green sau teal green metalic. Eventual ar fi interesant cu corpul din ash.

Link to comment
Share on other sites

orice doza e buna pentru orice gen muzical, mai ales la nivelul de incepator. frazele de genu' "single coil nu e buna pentru metal" sint abureli. spune-mi ca nu-ti merge mina pe o chitara SSS. un chitarist bun stie sa faca orice chitara sa sune frumos.

 

orice chitara si orice doze ai avea, daca nu-ti iei un amp bun le ai degeaba. procesor de 150 RON? nu recomand nimanui...

un amplificator bun si o chitara modesta suna mai bine decit un amp ieftin+procesor150RON+Gibson Les Paul Custom Shop.

 

cine a deschis topicu' a intrebat "ba, sa-mi schimb dozele? de care sa-mi pun?". expertii in gramatica au dat-o pe elemente chimice...

auzi matale expertu', da' ca sa cint Plutoniu 238 ce doze imi tre'? :)

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca o sa va certati la infinit daca discutati in termeni subiectivi si nu in termeni determinabili precum impedanta, raspuns in frecventa, rezonanta, susceptibilitate la efecte microfonice s.a.m.d.

Care-i doza cea mai buna? Aia care-ti place. Iti plac mai multe? Ai dat de dracu', esti blestemat sa ajungi ca Paul Gilbert.

Link to comment
Share on other sites

Repet si eu intrebarea ptr. cineva cu mai multa experienta in doze: AH5/AH6 sau INF1/INF2 ? Pe un Reghin din '86. Nu mai suport dozele actuale ( din acelea metalice fara reglare si cu un zumzait enervant; cand am desfacut pickguard-ul am vazut ca nu aveau nici macar locasurile taiate, erau puse pur si simplu pe plastic ), dar nici nu vreau sa dau prea mult deocamdata. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Din cele 2 seturi eu as merge mai degraba pe INF1 si INF2, mi se par ceva mai versatile si suna ceva mai bine, oricum nu se compara cu DiMarzio sau Seymour Duncan. Oricare dintre seturi nu merita mai mult de 150 RON, pe AH-uri nu as da nici macar 100. Mai buna e seria Vintage de la Ibanez care se zice ca ar fi facute sub patent dupa DiMarzio, dar sunt mai rare si mai scumpe, mie V7 si V8 mi-au placut, acum depinde de gusturile fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

Repet si eu intrebarea ptr. cineva cu mai multa experienta in doze: AH5/AH6 sau INF1/INF2 ? Pe un Reghin din '86. Nu mai suport dozele actuale ( din acelea metalice fara reglare si cu un zumzait enervant; cand am desfacut pickguard-ul am vazut ca nu aveau nici macar locasurile taiate, erau puse pur si simplu pe plastic ), dar nici nu vreau sa dau prea mult deocamdata. Mersi.

 

poti sa incerci si niste doze epiphone. le iei cu 100-150 ron la mina a doua.

 

 

La intrebarea "care-i cea mai buna doza?" oricine e subiectiv. de ce? pentru ca automat cind zici "cea mai buna doza" te gindesti la doza care-ti place tie cel mai mult. unuia ii place dimarzio, altuia sd, altuia dozele stock reghin. cind vine cineva si intreaba de doze, fiecare recomanda doza care i se pare lui cea mai buna.

 

la instalatii din astea mai ieftine, cind ai squier si marshall mg, sau ceva de genu' asta... mai bine ai lua un EQ decit sa schimbi dozele.

Link to comment
Share on other sites

Bun eu am un EQ pe un procesor Digitech dar indiferent ce as face tot nu scap de huruit. Cineva zicea de ceara dar dozele mele sunt lipite de capacul de metal si despartite de un fel de piele sintetica. Mai bine alte doze. E de vanzare pe aici un set de INF-uri la 120. Epiphone mi-ar place si pretul de 100-150 ar fi atractiv. Am gasit si Seymour noi dar la 480 setul. Nu ma indur inca sa dau atat, mai ales ca nu am certitudinea rezultatului, eu in general "imi fac temele" mai mult. Oricum mersi de raspunsurile date. Numai bine.

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

expertii in gramatica au dat-o pe elemente chimice...

auzi matale expertu', da' ca sa cint Plutoniu 238 ce doze imi tre'? :)

 

Tie? Doar (un dop de) doza de bere, ca vad ca esti expert in flame-uri! :)

 

Bun eu am un EQ pe un procesor Digitech dar indiferent ce as face tot nu scap de huruit. Cineva zicea de ceara dar dozele mele sunt lipite de capacul de metal si despartite de un fel de piele sintetica. Mai bine alte doze. E de vanzare pe aici un set de INF-uri la 120. Epiphone mi-ar place si pretul de 100-150 ar fi atractiv. Am gasit si Seymour noi dar la 480 setul. Nu ma indur inca sa dau atat, mai ales ca nu am certitudinea rezultatului, eu in general "imi fac temele" mai mult. Oricum mersi de raspunsurile date. Numai bine.

 

Capacul de metal se da jos, "pielea se scoate usor, poti sa-i pui orice pe urma, chiar si scoci. Iei fiecare doza si o bagi in ceara pura (gasesti pe la magazinele de lumanari de langa biserici - intrebi de ceara pura). E destul de simplu, numai ca trebuie sa ai grija cu firele de la bobine, is de 0,05 -0,08, sa nu le rupi.

 

Dozele INF de la Ibanez, nu ti le recomand, mie nu mi-a placut - suna sters pentru urechea mea. Mai degraba Epiphone. Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Nu va suparati ca ma bag si eu in seama cu o dilema aproximativ la fel. Nu am potentiomtre pe chitara (din greseala mea), iar problemele sunt urmatoarele:

 

1) Dozele au outputuri diferite (volum)

2) uneori mi se par prea bright, prea multe inalte, ca si cum mi-ar exploda cand cant pe si si mi, sau prea basoase.

 

Dozele sunt : Gibson Dirty Fingers si Seymour Duncan hotrails for strat (humbucker)

 

Solutiile la care ma gandeam eu ar fi:

1) Sa-mi fac o cutiuta separata cu niste poturi de ton si volum overall

2) Sa-mi iau un egalizator

3) Sa-mi iau un distors

 

Tin sa precizez ca tonul pe care vreau sa-l obtin este destul de versatil incat sa-mi permita un usor overdrive de blues, cat si un distors de thrash. Cum pot sa le impac pe cele doua si cum pot sa fac chtiara sa sune bine? Dozele imi imaginez ca sunt bune, la dracu!

 

Multumesc

 

le: din amplificator daca reglez egalizatorul nu mi se pare ca ar fi cine stie ce deosebire, mai ales la problema cu bleeding-ul treble-ului.

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.