www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doze Pentru O Chitara


Dek
 Share

Recommended Posts

Salut....

Am si eu mare nevoie de un sfat.

Vreau sa schimb dozele unui squier strat afinity.Si m-am gandit la niste doze seymour duncan.

Acum....am nevoie de niste pareri in ceea ce priveste combinatia de doze....

Spre ex. daca vreau sa cant metal ce cuplaj de doze ar fi recomandat.

La fel si pentru blues, pop, si mai ales...stilul lui santana....acel latino rock...sau ceva de genu

Mersi mult....

Link to comment
Share on other sites

Topicuri ca al tau sunt sute. Cu putina staruinta gaseai ceva, dar nu ti-ar fi convenit pentru ca nu era adaptat pentru situatia ta, asa ca te inteleg, oarecum, asa ca voi incerca iti dau un raspuns, de fapt mai multe.

 

Facem o scurta reconstituire: Squieru' asta e prima ta chitara. Ai luat-o in necunostinta de cauza, eventual la sfatul unui prieten. Intre timp (foarte scurt de cand ti-ai cumparat-o) ti-ai dat seama ca vrei "metal". Metal gasesti la orice punct de colectare a fierului vechi.

 

No, acum ce e metalul asta?! Un sunet distorsionat, cat mai distorsionat (sa ma scuze expertii ca nu dau nu stiu ce explicatie despre saturatie, oricum, ma vor completa imediat)! Raportat la ce ai, metalul pare ceva inaccesibil. Solutia ar fi schimbarea dozelor?! Avand in vedere chitara pe care o ai (inca), nu cred ca are rost sa faci vreo schimbare. Daca insa nu are doza humbucker (doza dubla adicatelea, in bridge/langa pragus), iti va fi mai greu sa obtii "metal". Secretul alchimiei "metalului" consta in solutii mai simple ca de exemplu folosirea unor corzi foarte groase si a unor acordaje pe masura (cu cat mai multe tonuri mai jos posibil, spre fericirea frecventelor joase si a degetelor tale). Daca ai deja un amplificator cu mai multe canale si efecte incorporate , treaba e rezolvata 90%.

 

Simti ca lipseste ceva?! Nu te descuraja, adaugi un procesor de chitara de 150 de ron (gen zoom) si nu se mai intelege nimic, dar se aude metal! Et voila! :)

Link to comment
Share on other sites

Intra pe site-ul Seymour Duncan, www.seymourduncan.com si citeste caracteristicile dozelor. Asculta-le pe toate, mai uita-te la filme pe Youtube cu ele, si pana la urma alegi care crezi ca ti se potriveste.

 

Chestia asta cu schimbatul dozelor, asa orbeste, este o mare prostie. Asta pentru ca dozele se aleg in functie de caracteristicele de rezonanta pe care le are chitara. Tipul de lemn din care este facuta, tipul de bridge, de neck-joint, etc. Toate conteaza intr-o mai mica sau mai mare masura. O sa observi ca pentru un anumit tip de sound/anumit tip de chitara se aleg combinatii de doze deja consacrate (vezi Ibanez cu combinatiile Evolution/Evolution sau Tone Zone/Air Norton, ESP/Jakcson cu SD JB/59 s.a.m.d).

 

Deci in concluzie, urmareste urmatoarele aspecte:

 

-vezi din lemn este construita chitara (atat body cat si neck/fingerboard).Citeste despre caracteristicile tonale ale acestor lemne pe diferite site-uri: www.suhrguitars.com, www.andersonguitars.com, www.warmoth.com, etc.

-gandeste-te la tipul de bridge pe care il ai si ce impact are asupra tonului (asigura un transfer uniform pe toata gama de frecvente sau accentuaza frecventele joase/inalte, etc.)

-asculta sunetul acustic al chitarii si vezi daca sunetul pe care il auzi se potriveste cu teoria de mai sus

-gandeste-te ce sound vrei sa obtii, documenteza-te asupra dozelor si apoi alegele pe cele care ti se par ca se potrivesc cel mai bine

Link to comment
Share on other sites

Cata ura pe metalisti. :)

 

Tu esti un fel de cocalar asa? :)

 

Ai scris replica asta in cunostita de cauza, cu monitorul inchis si proaspat sters? :)

 

Multumim pentru aportul tau in topic, nu este in ton, dar suna a metal pana la urma asa ca ai respectele mele!

 

 

ON: Daca tu crezi ca dozele trebuie musai schimbate, poti sa pui absolut orice doze. Exista tot felul de alternative. DarkForest zicea de Dimarzio, pulbur de active. Toate sunt bune, insa merita investitia intr-o asemenea chitara? :D

Link to comment
Share on other sites

Adriane, ce tampenie ai postat mai sus. Mie mi-ar fi si rusine de mine.

 

Din toate reply-urile, cel al lui Dark Forest mi se pare cel mai bun. Vinde scoaierstratul si ia-ti ceva cu humbuckers, facut din start pentru metale, apoi modezi chitara aia.

Edited by Vlãduþ Dezgropatul
Link to comment
Share on other sites

Adriane, ce tampenie ai postat mai sus. Mie mi-ar fi si rusine de mine.

 

Din toate reply-urile, cel al lui Dark Forest mi se pare cel mai bun. Vinde scoaierstratul si ia-ti ceva cu humbuckers, facut din start pentru metale, apoi modezi chitara aia.

 

Am zis ce am avut de zis pentru cine a fost in stare sa inteleaga.

 

Iti pot spune doar ca am vazut si auzit un chitarist cantand de la metal (drop C) la bossa nova pe un squier affinity, cu doze single coil, intr-un interval de 15 minute. Si i-a iesit a dracu' de bine. Userul e ArchDude, iar "treaba" s-a petrecut la un jam session. Dig for it!

 

Revenind on topic: ce bani crezi ca are omul asta din moment ce vrea sa isi schimbe doza? Crezi ca are bani sa isi schimbe chitara? Crezi ca daca isi schimba chitara sau doza o sa "sune mai metal"? Daca nu are un amplificator degeaba. Daca insa canta acasa, un procesor o sa-l ajute. De asemenea, niste corzi mai groase vor face diferenta!

 

Si ultima intrebare? Ce inseamna metal pentru tine? Crezi ca daca ai o chitara foarte buna "de metal" o sa iti sun de demental? Iti trebuie ceva, un Messa Triple "RICHTERfire" de exemplu, sau un amplificator pe masura. Degeaba investeti in chitara electrica. Niciodata nu o sa sune bine o chitara buna printr-un amplificator prost.

Link to comment
Share on other sites

De exemplu pt metal ai putea folosi DiMarzio Tone Zone in bridge si in neck ai putea pune un DiMarzio Air Norton(ca sa le pui pe strat va trebui sa modifici pickguardul), asta fiind combinatia lui Buckethead pe Les Paul, iar pe V-uri el foloseste o pereche de DiMarzio X2N. Ai putea incerca si DiMarzio Evo 2 pt bridge. Practic se refera la faptul sa fie high output. La Seymour Duncan ai putea lua un Dimebucker (model facut dupa specificattile lui Dimebag Darrel de la Pantera), Seymour Duncan Blackouts daca vrei active. Pt metal un Seymour Duncan Invader ar fi potrivit. Eu totusi recomand sa asculti sample-uri la toate dozele care crezi ca ar fi bune, si alege-ti modelul pe care il vei cumpara.

Link to comment
Share on other sites

Servus la toti! Intreb si eu ca vad ca sunteti f. documentati. Am un Reghin din '86 nemodificat absolut deloc. Acum cant doar acasa, dar pana la visul meu de o viata: IBANEZ, as vrea sa-i fac un face-lift. Si in primul rand dozele. Sunt cele originale, romanesti, care nu suna chiar asa de nasol dar....Eu m-am gandit la o combinatie: sinlge in neck cu humbucker in bridge. Am citit ce ati scris, dar mai intreb o data cam ce s-ar potrivi sa obtin un ton apropiat de Satriani - Petrucci - Jack Thammarat ( nu radeti, am scris asta ca sa va dau un reper stiu ca nu poti sa faci din rahat bici! ). Si inca un aspect f. important nu vreau sa dau prea mult ptr. ca asa cum a scris Dark mai bine imi iau direct o chitara. Am gasit la Thomann o combinatie Harley Benton la un pret rezonabil ( cam 35 E ) dar ma tem sa nu dau banii degeaba. Insa cu dozele actuale nu mai stau ptr. ca spre ex. la un acord sau nota in sustain se termina cu un huruit si nu mai suport. In plus cand dau cu pana in doze urla. Mersi ptr. rabdare.

Inca ceva am gasit la vanzare pe forum o pereche de SD humbucker in single la 300 lei. Ar merge?

Edited by drrond
Link to comment
Share on other sites

De exemplu pt metal ai putea folosi DiMarzio Tone Zone in bridge si in neck ai putea pune un DiMarzio Air Norton(ca sa le pui pe strat va trebui sa modifici pickguardul), asta fiind combinatia lui Buckethead pe Les Paul, iar pe V-uri el foloseste o pereche de DiMarzio X2N. Ai putea incerca si DiMarzio Evo 2 pt bridge. Practic se refera la faptul sa fie high output. La Seymour Duncan ai putea lua un Dimebucker (model facut dupa specificattile lui Dimebag Darrel de la Pantera), Seymour Duncan Blackouts daca vrei active. Pt metal un Seymour Duncan Invader ar fi potrivit. Eu totusi recomand sa asculti sample-uri la toate dozele care crezi ca ar fi bune, si alege-ti modelul pe care il vei cumpara.

 

Pentru chitarile tip stratocaster, cea mai reusita doza metalifera mi s-a parut tot timpul SD Invader. Cu un minihumbucker gen coolrails sau lil59 in neck e chiar o afacere buna

 

 

Servus la toti! Intreb si eu ca vad ca sunteti f. documentati. Am un Reghin din '86 nemodificat absolut deloc. Acum cant doar acasa, dar pana la visul meu de o viata: IBANEZ, as vrea sa-i fac un face-lift. Si in primul rand dozele. Sunt cele originale, romanesti, care nu suna chiar asa de nasol dar....Eu m-am gandit la o combinatie: sinlge in neck cu humbucker in bridge. Am citit ce ati scris, dar mai intreb o data cam ce s-ar potrivi sa obtin un ton apropiat de Satriani - Petrucci - Jack Thammarat ( nu radeti, am scris asta ca sa va dau un reper stiu ca nu poti sa faci din rahat bici! ). Si inca un aspect f. important nu vreau sa dau prea mult ptr. ca asa cum a scris Dark mai bine imi iau direct o chitara. Am gasit la Thomann o combinatie Harley Benton la un pret rezonabil ( cam 35 E ) dar ma tem sa nu dau banii degeaba. Insa cu dozele actuale nu mai stau ptr. ca spre ex. la un acord sau nota in sustain se termina cu un huruit si nu mai suport. In plus cand dau cu pana in doze urla. Mersi ptr. rabdare.

Inca ceva am gasit la vanzare pe forum o pereche de SD humbucker in single la 300 lei. Ar merge?

 

Nu stiu daca reusesti fizic sa le montezi corect, trebuie sa incerci sa la adaptezi, combinatia aceea de doze e foarte ok pentru ce vrei tu. Eu ti-as recomanda totusi 2 humbuckere traditionale pentru ca vor suna mai plin.

Link to comment
Share on other sites

Topicuri ca al tau sunt sute. Cu putina staruinta gaseai ceva, dar nu ti-ar fi convenit pentru ca nu era adaptat pentru situatia ta, asa ca te inteleg, oarecum, asa ca voi incerca iti dau un raspuns, de fapt mai multe.

 

Facem o scurta reconstituire: Squieru' asta e prima ta chitara. Ai luat-o in necunostinta de cauza, eventual la sfatul unui prieten. Intre timp (foarte scurt de cand ti-ai cumparat-o) ti-ai dat seama ca vrei "metal". Metal gasesti la orice punct de colectare a fierului vechi.

 

No, acum ce e metalul asta?! Un sunet distorsionat, cat mai distorsionat (sa ma scuze expertii ca nu dau nu stiu ce explicatie despre saturatie, oricum, ma vor completa imediat)! Raportat la ce ai, metalul pare ceva inaccesibil. Solutia ar fi schimbarea dozelor?! Avand in vedere chitara pe care o ai (inca), nu cred ca are rost sa faci vreo schimbare. Daca insa nu are doza humbucker (doza dubla adicatelea, in bridge/langa pragus), iti va fi mai greu sa obtii "metal". Secretul alchimiei "metalului" consta in solutii mai simple ca de exemplu folosirea unor corzi foarte groase si a unor acordaje pe masura (cu cat mai multe tonuri mai jos posibil, spre fericirea frecventelor joase si a degetelor tale). Daca ai deja un amplificator cu mai multe canale si efecte incorporate , treaba e rezolvata 90%.

 

Simti ca lipseste ceva?! Nu te descuraja, adaugi un procesor de chitara de 150 de ron (gen zoom) si nu se mai intelege nimic, dar se aude metal! Et voila! :)

 

 

 

mersi pentru raspunsuri...si alte interventii!!!

gresala mea....e ca am postat anuntul asta in nume propriu...

ideea era ca am pe cineva care are un squier....canta de placere acasa in dormitor....

nu vrea metal....sau in orice caz nu ceva mai tare ca metallica, guns, sau alice cooper.

ideea era ca voia sa auda mai multe pareri...si nu doar pe a mea.

nu are timp sa stea pe site-uri gen rgc... plus ca chitara e doar un hobby de zile ploioase...

Tipul e mai mult pe chestii gen santana, clapton, garry moore....deci...

A si nu stiu daca mai trebuia sa mentionez......Canta pe clean sau cu ce poate face un zoom 505

Mersi!!!

Edited by Dek
Link to comment
Share on other sites

Oameni buni.....

Va multumesc....la toti pentru pareri....

Dar nu stiu unde am pus problema.....eu de metal...

nici macar nu am specificat acest cuvant....

ideea e urmatoarea....am un prieten...

si-a cumparat un squier.Canta doar in zilele ploioase undeva "pitit in dormitor"....

Nu are intentii si nici pretentii de mare chitarist si nu vrea nici "publicitate"...

Il intereseaza doar niste pareri....cu rivire la doze...

vrea niste doze....mai pretentioase care sa-i mareasca orizonturile si potentialul chitarii...dar nu pt metal ca atunci si-ar fi cumparat un jackson sau ibanez....

Deci pt. blues santana...clapton, gary moore ma poate ajuta cineva???

Link to comment
Share on other sites

Cata ura pe metalisti. :)

 

Tu esti un fel de cocalar asa? :)

 

Aici nu ma pot abtine....

Si trebuie sa spun ceva...

 

Probabil ca sunt un fel de cocalar-manelist....sau mai stiu eu ce....

Dar de unde ai scos-o p-aia cu ura pe metalisti????

Si inca ceva....Oare o claie de par (si ma refer strict la cazul tau) te face (pe tine) sa fii sau sa pari mai "roacker"???

Am tot respectul pt. rock-arii adevarati ...Aia care stiu sa-si respecte semenii...Dar pe tine te-am deranjat cu ceva????Si nu vad rostul raspunsului tau pe acest topic...In fine....ca sa nu oripilam lumea....cu jigniri daca ai ceva personal sa-mi transmiti te rog eu....PM (intelegi, nu?)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine ti-a zis tie Air Norton - Tone Zone e combo pt metale dar chiar nu e ceva specific pt metale. Este DOAR cel mai popular combo care merge laa proape orice in mod sigur NU e specific metalelor. Si combinatia lui Buckethead e mai mult o legenda. Si daca tot umbli la legende, legenda spune ca el foloseste Air Norton in bridge si Tone Zone in neck ceea ce ar fi o tampenie.

 

Si asta cu ascultatul sample-urilor e relativa. Dozele au fost inregistrate intr-o chitara facuta dintr-un anumit tip de lemn si vor suna complet diferit in alta chitara. Mai apoi sunt trase prin diferite amplificatoare sau in diferite pozitii ale chitarii. POti sa pui orice doza in orice pozitie cu conditia sa respecti regula ca doza mai puternica sa fie mereu in bridge. Deci ... simpla ascultare fara cunoasterea unor reguli e frectie la picior de lemn.

 

Uite aici un link despre lemnul chitarii:

 

http://www.jemsite.com/jem/wood.htm

 

Acuma dupa ce asculti sample poti compara lemnul din care e facut chitara ta cu lemnu dupa care sunt trase sample-urile si sa-ti faci cat de cat o idee.

 

@ Balu nu mai da sfaturi ca se vede de la kilometri ca nu ai experienta si scrii ce ai citit pe nu stiu unde. De ce nu te duci sa incerci mai intai o duzina de doze si apoi sa dai sfaturi?

 

Uita-te ca arunci la intamplare cu nume si modele de doze in postul tau fara sa mentionezi alta calitate decat ca au output mare. Puteai lua toata lista "high output" de la Dimarzio in cazul asta. Apropo in lista dozelor "high output" de la DiMarzio, Evo 2 e printre cele mai slabe ca si "output". Hai sa nu ne certam dar uite ce recomandari dai, nume aruncate pur si simplu la intamplare. Pui langa Evo 2 un Invader. Am avut si Invader si Evo 2 si daca le compari e o diferenta uriasa. Daca pui Invader in bridge poti sa pui linistit Evo2 in neck (ma refer la diferenta de "output" daca pricepi ce vreau sa zic).

 

Omule las-o balta. Cauta-ti alti fraieri. Induci lumea in eroare si nu stii ce vorbesti.

 

Mai baiatule mai...esti cam nesimtit si de cacao. Nu stiu cum sa exprim cat de mare câcãșer esti tu. Deci eu am spus opinia mea. Daca tu ai ceva de zis. Imi zici in PM. Oricum stiam de factorii astia, dar mi-am exprimat opinia. Ai ceva de comentat si de criticat? In PM te rog, daca vrei sa completezi atunci fi politicos copile!

 

@ Balu nu mai da sfaturi ca se vede de la kilometri ca nu ai experienta si scrii ce ai citit pe nu stiu unde. De ce nu te duci sa incerci mai intai o duzina de doze si apoi sa dai sfaturi?

 

Da mai baiatule...ai incercat tu sute de doze???

Link to comment
Share on other sites

Mersi Dark ptr. consistenta raspunsului si rabdare. Pertinenta mi se pare ideea cu doza ptr. viitor. Nu m-am gandit la asta! Dar e f. logic. Voi incerca si ceara. Ma tenteaza ideea ta dar ptr. ca sa-mi fac temele te-as mai intreba doar atat: daca iau o pereche de humbucker-uri de la un Ibanez SA120 de la cineva, crezi ca ar suna cat de cat.? Lemnul la Reghinez nu il stiu.

Link to comment
Share on other sites

ioi din nou ce s-a enervat lumea pe aici.. daca in loc sa scrieti pe aici mesaje rautacioaso-intelectuale, ati fi bagat toata furia asta in riffuri nervoase va descarcati de nervi si mai se si face metal de calitate :)

 

recomandarile mele sunt: o doza dubla in varianta simpla(cu alte cuvinte un mini-humbucker) pentru doza de langa punte daca vrei sa iasa metalu calumea, si 2 doze simple "adevarate" pentru blues, pop, latino etc., chestii curate si cristaline... la marca nu ma bag, SD, DiMarzio, EMG, GFS, aici se rezuma la preferinte, desi ti-as recomanda dozele GFS pentru un raport pret/calitate mic iar DiMarzio si EMG sunt cam scumpe in opinia mea.

 

 

No, acum ce e metalul asta?! Un sunet distorsionat, cat mai distorsionat (sa ma scuze expertii ca nu dau nu stiu ce explicatie despre saturatie, oricum, ma vor completa imediat)! Raportat la ce ai, metalul pare ceva inaccesibil. Solutia ar fi schimbarea dozelor?! Avand in vedere chitara pe care o ai (inca), nu cred ca are rost sa faci vreo schimbare. Daca insa nu are doza humbucker (doza dubla adicatelea, in bridge/langa pragus), iti va fi mai greu sa obtii "metal". Secretul alchimiei "metalului" consta in solutii mai simple ca de exemplu folosirea unor corzi foarte groase si a unor acordaje pe masura (cu cat mai multe tonuri mai jos posibil, spre fericirea frecventelor joase si a degetelor tale). Daca ai deja un amplificator cu mai multe canale si efecte incorporate , treaba e rezolvata 90%.

 

Simti ca lipseste ceva?! Nu te descuraja, adaugi un procesor de chitara de 150 de ron (gen zoom) si nu se mai intelege nimic, dar se aude metal! Et voila! :D

 

mare adevar graiesti amigo... vad mult prea multi oameni care sunt fraieriti de marketing si strang sute de euro doar ca sa aiba gibson les paul sa il recableze, sa il ecraneze, retasteze cu taste ultra ultra jumbo de 5 centimetri ca doar nu poti sa faci shred decat asa nu??, eventual ii schimba gatul ca sa aibe 24 de taste ca doar nu poti sa canti metal fara 24 de taste nu?? sa ii bage floyd rose de la schaller(ca doar nu exista alta companie care face FR nu???) sa ii bage 2 doze SD Blackouts pe setarea "louder", cu un preamp EMG Afterburner integrat si setat mereu la maxim, sa cante printr-un Vox Cooltron Bulldog pentru ca doar daca ai lampa in pedala poti sa canti metal nu?? si bineinteles amp marshall jcm 2000 de 500 de wati pe lampi pentru ca doar pe marshall poti sa canti metal nu????

 

<- mama metalelor, omu canta pe exact aceeasi chitara.

 

de asemenea, bagati un ochi aici:

<- Joe Satriani cantand pe chitara ieftina si un proc digitech rp200... suna a Satriani sau nu? nu uita ca in afara de efecte trebuie sa ai si 2 maini pe masura :)

 

pentru un sunet bun de metal insa, trebuie totusi niste doze cat de cat mai ok, pe care nu le gasesti pe o chitara de 600 de ron din pacate(bine depinde si de care e), eu as zice ca niste doze simple duncan designed cum gasesti la squier-uri mai bune si o doza dubla "mini" ar merge OK avand in vedere ca nu multi isi permit un set de EMG-uri simple pasive la 500 de lei. oricum cel mai bine strangi bani pentru un procesor bun sau o pedala de distors ok.

 

DAR daca ai doza dubla "adevarata" langa punte, ai deja mult mai multe optiuni :)

 

 

Adriane, ce tampenie ai postat mai sus. Mie mi-ar fi si rusine de mine.

 

Din toate reply-urile, cel al lui Dark Forest mi se pare cel mai bun. Vinde scoaierstratul si ia-ti ceva cu humbuckers, facut din start pentru metale, apoi modezi chitara aia.

cu tot respectul, nu stii despre ce vorbesti. cel putin 60% din sunetul de metal este dat DOAR de efecte si amp, cu cat ai mai multe efecte cu atat poti sa cresti proportia asta... ia tu un Gibson cu doze SD AHB2 Blackouts Metal(dozele cu semnalul cel mai puternic de pe piata din cate stiu.. eventual baga-i si niste plumb si otel undeva in corp ca sa fie cat mai metal :D ) si canta pe un amp Fender Frontman de 30 de wati si dupa aia ia un squier affinity si baga-l printr-un Marshall JCM 800. GARANTEZ ca la acelasi volum, Squier-ul o sa se PISHE pe Gibson.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

La limbajul pe care-l folosesti nu am nimic de comentat dar ai doar 16 ani sau cat ai si se vede de la kilometri ca nu ai schimbat multe doze si scrii ce ai auzit si nu ce ai experimentat. Asta e tot. Incearca sa te exprimi civilizat.

 

Esti doar un incepator si basta chiar nu ma intereseaza cat ma jignesti. In ce priveste dozele esti pe dinafara.

 

Tu ai spus prostii aici le corectez aici. Daca imi spui prostii pe PM le corectez pe PM asa e corect daca le spui pe un anumit thread le corectez acolo. De ce sa se ia cineva aiurea dupa tine? O doza cu 270 mV e pt metale dupa tine (Air Norton)? Asta mai ales in conditiile in care tot tu spui ca dozele pt metale sunt cele cu output mare. Nu vezi ca te contrazici singur? Nu vezi ca nu stii despre ce vorbesti? Nu vezi c anu stii nici sa citesti? Erau pe site valori si indicatii la dozele astea dar nu te obosesti tu, le iei de undeva de pe ceva forum si zup dai cu ele unde apuci. Dupa aia te enervezi si arunci cu injurii si insulte. Dar nah ar fi ridicol sa ma cert cu un minor. Nu am folosit tonuri agresive la adresa ta asa ca nici tu nu ai motive sa o faci. Mai cenzureaza-ti limbajul.

 

Nu am incercat sute dar vreo doua duzini tot am incercat ceea ce e infinit mai mult decat ai incercat tu. Sunt sigur de asta.

 

Nu-mi place tonul imperativ in care imi indici unde sa ma exprim. Spun ce vreau unde vreau atat vreme cat regulamentul nu interzice asta. In regulament nu scrie asta atunci nu imi spune tu mie ce sa fac. Cred ca sunt suficient de matur ca sa stiu ce am de facut. Cand o sa ai copilasi le poti spune unde sa-ti dea replici pana atunci eu scriu unde vreau eu in limitele regulamentului.

 

Din cate vad la profilul tau tu esti d-alde d-aia ce se pricep la toate si la nimic. Diferenta de varsta dintre noi nu recomanda sa folosesti tonul pe care il folosesti daca tot imi recomanzi bunele maniere. Nu eu am adus bunele maniere in discutie.

 

Whatever man...asa e cum spui tu. Mersi ca m-ai trezit la realitate.

 

Ar fi cazul sa primesti un ban pentru ca sa inveti sa te abtii de la scrie tampenii in FIECARE post pe care il scrii dupa cum iti spunea TIE si Vektor pe un alt thread. Se pare ca n-ai reusit sa tii minte

Mi-am dat seama ca nu ar fi trebuit sa scriu ce am scris...Acum asta e...ce sa-i faci. Admini, faceti ce trebuie.

Link to comment
Share on other sites

 

 la marca nu ma bag, SD, DiMarzio, EMG, GFS, aici se rezuma la preferinte, desi ti-as recomanda dozele GFS pentru un raport pret/calitate mic iar DiMarzio si EMG sunt cam scumpe in opinia mea.

 

Nene, raportul pret/calitate trebuie sa fie cat mai mare, nu cat mai mic.

Link to comment
Share on other sites

La partea cu efectele cred ca ai exagerat. Userul Sterben dupa cum spuneam si mai sus foloseste o pedala Boss Metal Zone si in urma cu cateva luni cauta o pedala mai puternica pt ca i se parea prea slab distortul. Intre timp cineva i-a recomandat Blackouts. Pe acelasi amplificator de copii si cu aceeasi pedala Metal Zone suna mult mai "metal" acum.

 

Apoi incearca mai intai acasa expermimentul pe care il propui. Dozele Blackouts au un sunet atat de incarcat incat iti da o usoara senzatie de overdrive chiar si pe canalul de "clean". Daca mai pui si o pedala Metal Zone nu stiu unde se mai pisha Squierul.

 

Sa nu-mi sari si tu in cap ca si minorul ala "balu". Doresc sa stiu daca ai probat veridicitatea experimentului pe care il propui. Si daca te enrvezi evita injuriile.

 

Daca as canta "metale" in mod sigur mi-as luat Blackouts si nu as mai schimba pe nimic altceva.

 

In primul rand pt ca daca ai bani de JCM800 ai bani si de o chitara mai buna decat un Squier. Apoi pentru ca indiferent daca am Fender Frontman sau JCM 800 in ACELASI amp si cu aceeasi chitara, sunetul va fi mai "metal" cu doze active. Am un amp si o chitara care vor ramane acelasi si care vor suna totdeauna mai bine cu doze active. Experimentul pe care il propui suna misto dar e prea utopic. IO acasa niciodata nu ma voi afla in situatia pe care o propui tu. Daca am bani de un Gibson si daca am bani sa-l "tunez" cu tot ce ai spus tu acolo am si bani de un amp pe masura. Daca am bani doar pentru un Squier cel mai probabil voi sfarsi cantand pe un fender frontman.

 

OK Acum astept un singur lucru indiferent cat est de suparat pe raspunsul meu sper sa nu ma injuri ca si minorul ala "balu", care se pricepe la toate.

nu ma supar de rasp tau... pana la urma mai invatam si noi cate ceva pe aici si nu merita sa ne enervam asa degeaba. nu am zis de vreo pedala, si nu, nu am facut experimentul respectiv, dar cred ca video-urile alea sunt elocvente pentru ce am vrut sa zic.. cel putin pana nu vrei un ton anume, metalu iese f frumos si pe tele cu doza simpla printr-un digitech rp50. ceea ce vroiam sa zic este ca dozele(si mai ales lemnul, prea multi metalisti se gandesc ca lemnul face tonul la chitara) sunt foarte supra-apreciate cand vine vorba de ponderea lor in sunet... un amp bun poate sa iti salveze sunetul, (am cantat cu o chitara delson copie de stratocaster cu 3 doze simple, pe care ulterior am vandut-o cu 200 de lei, pe un cablu chinezesc de duzina, fara nici o modificare direct in el si se auzea chiar ok) pe cand un amp prost ti-l distruge(din nou caz testat cu amp fender frontman de 10 wati, am bagat pedala mea cu alimentare din priza ce-i drept, si paraitul era incredibil, pe cand pe un MG250 tot cu pedala prin priza iesea metalul in ultimu hal)

 

oricum, ca experiment as zice urmatoarea chestie ar fi f edificatoare, iei un fender frontman de 30 de wati, un jcm 800 si un gibson les paul cu blackouts metal. dai la maxim volumu pe fender si reglezi volumu ca sa fie la acelasi volum pe jcm si canti pe ele cu gibsonul... care suna mai bine?

 

Nene, raportul pret/calitate trebuie sa fie cat mai mare, nu cat mai mic.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Nu schimba dozele de pe afinity ca nu are nici un rost.

 

intr-adevar...

nu are nici un rost sa schimbi dozele indiferent de stil

dar pentru santana si ce mai vrei tu, ar merge cu un combo bun...

acum dozele sa stii ca nu sunt asa ieftine,uneori trebuie sa te descurci cu ce ai, eu cantam metallica pe acustica (mai exact clasica dar cu corzi de acustica) inainte sa imi iau chitara electrica. Pe chitara electrica am cantat fara amplificator cateva luni pana am avut bani de unul si de un procesor (de procesor nu tineam neaparat dar mi l-a dat la 50 de ron, mi s-a stricat, am dat inca 50 pe reparatie dar acum merge), deci invata, gaseste ceva sa iti mai scoti un banut, strangi undeva si cand apare ceva interesant o sa ai bani, dar banii daca nu ai o sursa prea mare macar mai reduci din cheltuielile care nu sunt obligatorii... in concluzie, pana nu esti intr-o trupa ceva si nu iti trebuie neaparat un anumit ton canta pe ce ai! daca vrei canta metal ca nu se supara nici chitara nici amplificatorul, dar nu are rost sa investesti in chestii pentru a transforma squier-ul intr-o chitara de metal..

dar pentru chestii mai putin agresive decat metallica, ai (are) scule destul de potrivite...

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

intr-adevar...

nu are nici un rost sa schimbi dozele indiferent de stil

dar pentru santana si ce mai vrei tu, ar merge cu un combo bun...

acum dozele sa stii ca nu sunt asa ieftine,uneori trebuie sa te descurci cu ce ai, eu cantam metallica pe acustica (mai exact clasica dar cu corzi de acustica) inainte sa imi iau chitara electrica. Pe chitara electrica am cantat fara amplificator cateva luni pana am avut bani de unul si de un procesor (de procesor nu tineam neaparat dar mi l-a dat la 50 de ron, mi s-a stricat, am dat inca 50 pe reparatie dar acum merge), deci invata, gaseste ceva sa iti mai scoti un banut, strangi undeva si cand apare ceva interesant o sa ai bani, dar banii daca nu ai o sursa prea mare macar mai reduci din cheltuielile care nu sunt obligatorii... in concluzie, pana nu esti intr-o trupa ceva si nu iti trebuie neaparat un anumit ton canta pe ce ai! daca vrei canta metal ca nu se supara nici chitara nici amplificatorul, dar nu are rost sa investesti in chestii pentru a transforma squier-ul intr-o chitara de metal..

dar pentru chestii mai putin agresive decat metallica, ai (are) scule destul de potrivite...

 

mersi mult....

omule...cred ca esti primul care imi raspunde cat de cat la obiect....adica la ce am intrebat eu!!!

parerea mea e ca daca vrei sa investesti 4-5 mil....in niste doze...gasesti ceva care sa satisfaca nevoia de armonii calde si solo-uri gen gary moore

cat despre metallica...ce pot sa spun....de la S&M (ador rock-ul simfonic :))) ) incoace....nu prea m-a incalzit...Dar nu pot uita ca primul lucru pe care l-am invatat la chitara....a fost...ciupitura celebra de la nothing else maters, apoi armonia de la enter sandman, one....

cred ca primele 10 lucruri pe care le-am cantat (prin 98) au fost ...metallica (pe acustica bineanteles)

La vremea respectiva ii iubeam...dar am descoperit scorpions....pe astia ii divinizez... :))))

mersi pt raspuns....e de ajutor!!!

Link to comment
Share on other sites

@Dek

Sa investesti in doze/electronica mai multi bani decat ai dat pe chitara inseamna sa ai un background cel putin multumitor, adica sa-ti placa mult action-ul, sustainul natural al chitarii, feelingul neck-ului atunci cand faci salturi rapide pe el de la o pozitie la alta. Sa se merite sa dublezi valoarea chitarii (si asta e empiric, dublat d.p.d.v al banilor bagati in ea, la revanzare tot banii pe un Squier folosit o sa primesti). Si pentru metale (mai mult sau mai putin feroase, si nu numai) un humbucker in bridge.

Acum se naste o intrebare de la cei mai necunoscatori, asa ca mine, un humbucker in bridge va putea fi controlat bine din punct de vedere al tonului cu poturi de 250K, parca valoarea asta o au Strat-urile la poturi, nu cumva e necesara si acolo o modificare cu unul de 500K? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
mersi mult....

omule...cred ca esti primul care imi raspunde cat de cat la obiect....adica la ce am intrebat eu!!!

parerea mea e ca daca vrei sa investesti 4-5 mil....in niste doze...gasesti ceva care sa satisfaca nevoia de armonii calde si solo-uri gen gary moore

cat despre metallica...ce pot sa spun....de la S&M (ador rock-ul simfonic :) )) ) incoace....nu prea m-a incalzit...Dar nu pot uita ca primul lucru pe care l-am invatat la chitara....a fost...ciupitura celebra de la nothing else maters, apoi armonia de la enter sandman, one....

cred ca primele 10 lucruri pe care le-am cantat (prin 98) au fost ...metallica (pe acustica bineanteles)

La vremea respectiva ii iubeam...dar am descoperit scorpions....pe astia ii divinizez... :) )))

mersi pt raspuns....e de ajutor!!!

 

exact in ordinea asta le-am invatat si eu tot pe acustica :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.