www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Suiera Doza


gabriel-v
 Share

Recommended Posts

face un barait. si la gain la un sfert...tot asa face...dar face numai cand deschid tonul din chitara.

 

iar daca pun degetul pe doze si cant asa..nu se ami aude nimic:(

 

In mod sigur ai lipituri facute gresit, urmeaza una din schemele din .pdf-ul pe care l-am atasat pe celalat topic si totul ar trebui sa functioneze cum trebuie.

Ai grija sa lipesti masa dozelor la carcasa potentiometrelor, si apoi la bridge, dupa cum ai explicat, cam asa se intampla cand nu ai circuitul de masa bine facut.

Link to comment
Share on other sites

deci...eu am grupat astfel.... cablul rosu la switchu de doze, firul verde impletit cu cel icolor in mijlocul potentiometrului de volum si am ramas cu firul format din cablul alb si negru si nu stiu ce sa fac cu ele :):):) in schema dozelor arata ca cel rosu trebuie lipit tot la potentiometrul de volum..si atunci..ce lipesc la switchu de doze....??? dilema mare:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
[...]si am ramas cu firul format din cablul alb si negru si nu stiu ce sa fac cu ele :):) :blink[...]

 

Le legi impreuna si le izolezi de celelalte.

 

Nu conteaza daca e pe pot de vol sau pe switch, depinde unde ai switchu' in circuit.

 

Firu' "liber" trebuie sa ajunga pe sau sub bridge, in CONTACT cu el. Banuiesc ca aici e problema.

Link to comment
Share on other sites

daca imi si explici cum as fi recunoscator. cum stiu eu ca gaurica din corpul chitarii ajunge la bridge?

 

Prin explorari , incercari ,vizualizare ai alte metode smechere ......

 

Ce inseamna .............."PUN DEGETUL PE DOZA "..............?????????

 

Care deget ? Ce PH ai ?Ce pantofi ?Une incerci chit ? Ai statia cu pamantare ?

 

Ce carcasa de doza ai nu de plasic ?,UNDE pui mana pe doze ? Ca de pui pe plastic nu dispare "suieratul"..nu ?

 

Deci ! Pui degetul pe "masa dozei " peobabil .

 

Si alte intrebari d'astea.

 

Cand intrebi ceva este bine sa descri EXACT ce faci ....

 

Asta cu ...".....mi-am luat doze si suiera "..........zice totul ?

 

UNDE DUCE GAURA ???

 

Introduci o coarda de chitara (sau alta sarma mai rigida )si vezi pe unde iese ....GENIAL !!!!!!!!!! NU?

 

Poate trebuie sa demontezi cate ceva la bridge sau la cordar etc ...ce ai tu pe acolo ca sa gasesti iesirea gaurii .

 

 

Dai o bere !

 

Ca sa vezi daca rezolvi poblema cu suieratul legi sarma pe exterior la bridge ,sau agheti ptr incercare de o coarda doar ca sa incerci.

 

Ce chitara ai ? Nu am observat unde scrii tipul de chit , tipul de bridge ?

Link to comment
Share on other sites

Poate e mai util sa te uiti la schemele de aici: http://www.emgpickups.com/content/wiringdi...EMGHZ-H1-H4.pdf

 

In principiu, firele de "masa" se lipesc de spatele potentiometrului de volum (vorba lui Vektor, nu conteaza daca e acolo, sau oricunde altundeva, unde se mai afla conexiune la "masa"), de aici merge un fir la bridge-ul chitarii. Adica in mod trebuie sa ai o gaura in chitara prin care vine un fir de la bridge (care se conecteaza la spatele pot-urilor). A, si de fapt masa e chitaristul :). (lucru uneori fatal in vremuri vechi :) )

 

Verifica si daca toate firele iti sunt lipite ca pe schema, si daca ai pus conectorul de la cablu la doza corect.

Link to comment
Share on other sites

Frate intru Aria, pui gresit problema. Ca de obicei. Si ca in topicul precedent. N-ai spus cinstitei adunari ca ai o Aria Mac-55. N-ai facut poze, n-ai dat explicatii. Doctore, ma doare! Ce sa iau?

 

Imboldit de durerea ta, am pus mana pe propria-mi chitara si am purces la aflarea adevarului. Si anume: asa cum ti-am spus, exista o gaura/gaurica in peretele compartimentului cu potentiometre. Care duce la o gaura in cilindrul de metal in care se infileteaza surubul care ansamblului de "saddles" (iarta-ma, nene Pruteanule, nu stiu cum ii zice pe romaneste), cel care regleaza actiunea.

Nu am glumit, initial am fixat firul negru cu o scobitoare.

In seara asta am decis ca este necesara o rezolvare mai tehnica. Am scos scobitoarea si firul cu pricina, am cositorit firul si l-am curatat de decapant. L-am bagat pana a iesit in sus-numitul cilindru de metal. Data trecuta nu gasisem gaura din cilindru, acum am insistat si am gasit-o, nu tocmai sincronizata cu intrarea. Din pacate japonezii sunt supra-apreciati dpdv al calitatii muncii lor.

Am infiletat surubul pana la capat si am masurat. Nope. Nu facea contact. Ce sa fac?

Aici a intervenit fiica mea, care cu generozitate a donat un cal cu butoane. Care cal cu butoane merge cu baterii. Care baterii folosesc arculete pt contact. Te-ai prins? Am lipit firul de un arc, l-am coborat in cilindrul metalic si am infiletat surubul. Hell yeah! cum ar zice Sakura (in traducere). Contact!

 

Aceasta pilda voiesc a-ti folosi ca sursa de inspiratie. Sunt sigur ca exista si alte metode in afara de scobitori si arculete de la jucarii. Cauta-ti destinul!

post-10306-1267049791_thumb.jpg

post-10306-1267049798_thumb.jpg

post-10306-1267049807_thumb.jpg

post-10306-1267049812_thumb.jpg

post-10306-1267049817_thumb.jpg

post-10306-1267049824_thumb.jpg

post-10306-1267049831_thumb.jpg

post-10306-1267049847_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

asta e chitara mea. o aria mac-55. am doze emg hz h3 pe ea. deci sa fiu mai explicit.stau la curte .deci instalatia electrica e cu impamantare,totul e ok. dozele suiera cand dau gainu la jumatate si pana nu ating doza ce e in functiune zgomotul nu dispare. ating oriunde doza(pe carcasa ei,in exterior).

 

masta gi : chitara a fost noua cand ai cumparat-o :)? si noua cand am luat-o era firul bagat in gaurica aia dar nu era conectat la nimic.

post-8927-1267049762_thumb.jpg

post-8927-1267049777_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Black18
asta e chitara mea. o aria mac-55. am doze emg hz h3 pe ea. deci sa fiu mai explicit.stau la curte .deci instalatia electrica e cu impamantare,totul e ok. dozele suiera cand dau gainu la jumatate si pana nu ating doza ce e in functiune zgomotul nu dispare. ating oriunde doza(pe carcasa ei,in exterior).

 

masta gi : chitara a fost noua cand ai cumparat-o :) ? si noua cand am luat-o era firul bagat in gaurica aia dar nu era conectat la nimic.

 

asta.......sigur e masa....si inca ceva in plus sau doar masa....desfa bridgeul daca poti......acolo sub bridge ai sa obs 3 sau 6 suruburi..sub unu sin suruburi e o gaurica prin care iese firul de masa....daca ai dat de el.....scoate l verifica l si schimbal in caz ca e uzat....dupa ce l schimbi asigura te ca e prins bine cu unu l din acele suruburi.......(firul de masa face legatura cu corzile....) ....in general cam asta e problema.......(nu dispera :) daca tot nu merge..mai ai ceva defect in afara de acea masa.) succes!

Link to comment
Share on other sites

asta.......sigur e masa....si inca ceva in plus sau doar masa....desfa bridgeul daca poti......acolo sub bridge ai sa obs 3 sau 6 suruburi..sub unu sin suruburi e o gaurica prin care iese firul de masa....daca ai dat de el.....scoate l verifica l si schimbal in caz ca e uzat....dupa ce l schimbi asigura te ca e prins bine cu unu l din acele suruburi.......(firul de masa face legatura cu corzile....) ....in general cam asta e problema.......(nu dispera :) daca tot nu merge..mai ai ceva defect in afara de acea masa.) succes!

 

 

Deci nu stim ce inseamna acest "suierat" ,

 

Suierat =un fel de fluierat cu ceva zgomt alb pe langa ? FFFFviiiuuuuiiiiuuuff

 

 

O doza poate sa "fluiere " si de la rectie acustica in acest caz o amortizare mecanica poate opri aceasta oscilatie .deci s-at putea sa se opreasca daca pui degetul pe cutie.

 

Carcasa /cutia de doza este din metal ??????????????

 

daca nu-i dinmetal nu are cum sa se opreasca un zgomot electronic doar unul acustic ( mecanic) deci sa spune ca doza are microfonie.

 

Bineinteles "microfonia" apare la excitare mecanica ce vine de la difuzor la amplificare mai mare.

 

Tot ca si iun "suierat" poate sa sune ..

 

Iei un fir conector ( o sarma ) legi sarma de masa jackului de la cablu de chitara infasurand sarma dezizolata pe partea metalica al jackului .( sarma de 0,4 mm ceva gen fir de sonerie dar dezizolat) .Sau o coarda "e 1" subtire daca nu ai sarma. Introduci jackul in chitara in acest fel sarma prinsa de jack va avea contact cu masa chitarei,

Capatul liber al acestei sarme il infasori cumva de cordarul chitarei ( provizoriu) si vezi daca mai "suiera".

Link to comment
Share on other sites

masta gi : chitara a fost noua cand ai cumparat-o :) ? si noua cand am luat-o era firul bagat in gaurica aia dar nu era conectat la nimic.

 

Da, am luat-o de noua cand te-ai razgandit tu. Nu mai stiu cum era firul, am ecranat-o imediat si am pus firul in contact. Oricum nu conteaza cum era (decat ca exemplu de lucratura japoneza proasta). Fa cum a zis Karpi cu sarma ca sa te lamuresti daca asta e.

 

E suierat sau barait?

Dispare numai cand atingi dozele? Daca nu dispare altfel, probabil ca trebuie actionat asupra dozelor. Daca dispare cand atingi corzile, trebuie pus firul negru in contact cu bridge-ul.

Se intampla la orice gain?

Se intampla la orice distanta de difuzor? Cand canti cu casti?

 

NB: Ca sa rezolvi repede era bine sa fi facut un filmulet in care arati problema. Nu poti primi solutii daca nu prezinti problema.

Link to comment
Share on other sites

Poate e o intrebare stupida da ma rog , nu ai monitor CRT la calculator si esti aproape de monitor cu chitara ? Mie mi se aude un sasait in apropierea monitorului. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.