www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Desenator 3d(pt Chitari De Preferat)


Guest Bogdan(tl)91
 Share

Recommended Posts

Guest Bogdan(tl)91

Am si eu nevoie de un program de desenat 3d usor de utilizat pt ca vreau sa imi fac cateva modele de chitari pe care apoi sa le confectionez, adica numai corpul chitarilor, daca are careva si niste schite sa ma ajute sunt binevenite.... :)

:)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de un program de desenat 3d usor de utilizat pt ca vreau sa imi fac cateva modele de chitari pe care apoi sa le confectionez, adica numai corpul chitarilor, daca are careva si niste schite sa ma ajute sunt binevenite.... :)

:)

 

 

Uita-te aici: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=34513

 

din pdf le poti ''exploda'' intr-un autocad 2d, muncesti un pic si le faci 3d. sa-nteleg ca o sa pui la munca un cnc?

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Am si eu nevoie de un program de desenat 3d usor de utilizat pt ca vreau sa imi fac cateva modele de chitari pe care apoi sa le confectionez, adica numai corpul chitarilor, daca are careva si niste schite sa ma ajute sunt binevenite.... :)

:)

 

Google .

 

guitar design, guitar sketch, DIY guitar building...etc

 

programe de desenat gasesti pe

 

freebyte.com

 

cauti la :

grafic soft .

 

de pe freebyte.com poti sa gasesti multe linkuri la liste cu programe free si open source ,de toate .

Link to comment
Share on other sites

chitarile sunt niste obiecte cu o geomatrie destul de complexa...deci ai nevoie de un soft bun.Iar daca modelezi ceva care-ti place probabil vei dori si un render de calitate.In general softurile astea sunt per ansamblu vaste si complexe dar asta nu inseamna ca modelarea in ele nu poate fi foarte usoara sau ca nu vei putea invata destul de repede partea /uneltele de modelare pe care le ofera.Iti recomand ,desi ar parea mult prea mult, luxology modo,autodesk softimage/maya/max,cinema 4d.Daca iei niste tutoriale bune vei invata sa modelezi destul de repede sa modelezi eficient.Chiar daca teoretic iti trbuie niste ani sa inveti sa folosesti maya/max/softimage la 60% din capacitate,cu niste tutoriale bune de modelare vei reusi sa faci "chitari misto" in cateva zile.Recomand softurile aste pentru ca pt ele vei gasi cel mai usor documentatie buna si eficienta.

Link to comment
Share on other sites

Bag seama, dezamagit, ca mai nimeni nu face referire la notiuni de desen tehnic. Fara un desen beton al partilor cruciale, poti face "imaginatie" pana si in Paint.

CIne are vreun desen tehnic corect si complet al unei chitare, oricare ar fi ea, si doreste o transpunere, ma ofer sa realizez modelul 3D la scara, numai bun de bagat intr-un CAM.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.