www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pillfed


Sto
 Share

Recommended Posts

  • 5 weeks later...

Neah, am zis sa pun si eu o piesa, pentru ca apreciez critica dura de pe RGC, si ma astept de la colegii de forum sa faca exact asa cum le este bunul obicei, sa posteze pareri cat mai sincere, si fara sa se sfiasca in vreun fel. (cu o mica rugaminte: fara prea multe misto-uri :) , vreau critici pertinente)

 

Compozitia imi apartine in proportie de aproximativ 75% (pentru ca la piesa asta au contribuit mai mult si colegii mei de trupa, de obicei eu am si rolul de aranjor) si trupei Pillfed in proportie de 100%.

 

Textul este scris in limba engleza (doar de mine), si se poate gasi pe pagina noastra de MySpace, dar daca exista doritori pot sa-l postez si aici, impreuna cu o traducere si adaptare in limba romana pentru cei ce nu cunosc bine limba engleza.

 

De mixaj s-a ocupat tobarul nostru. (Si dupa cum reiese din calitatea sunetului, piesa e trasa cam "home-made".)

 

(Daca nu va merge piesa direct de aici din player, uite un link de youtube catre ea: http://www.youtube.com/watch?v=eUmzi9V2pbY )

Pillfed___Fate.mp3

Link to comment
Share on other sites

am ascultat de trei ori piesa. o data cind am intrat pe topic, acum vreo 20 de minute, ca dupa aia m-am dus sa maninc. chestia e ca nu reuseam nicicum sa-mi aduc aminte cum e melodia. cind m-am intors la calculator am ascultat-o iar de inca doua ori. ei bine, nici acu' nu reusesc s-o reproduc la air guitar. practic nu are o linie melodica care sa-ti ramina in minte si sa te faca sa vrei s-o asculti din nou.

 

drrond, aia e chitara ritmica iar tonul ala nu mi se pare un ton bun... am mai discutat despre treaba asta in alt topic, unde mi-am luat warn. :))) eu ii zic "ton de youtube".

Link to comment
Share on other sites

Pe la a doua temã (de la 0:40 pânã intrã vocea) parcã s-ar putea schimba puțin, în sensul cã accenții de pe tobã si cei de pe chitarã ar putea pica mai bine împreunã. Parcã ar fi un snare în plus pe acolo care dubleaza accentul ca un ecou. E posibil sã mi se parã. Pe intro parcã ar fi binevenit mai mult sustain la chitarã. Mai departe, e un mic break pe care rãmân doar tobele, acolo se simte cam gol, dar aici intervine și partea cu "home recording", asa ca e ok.

 

Nu prea sunt fan metal, dar piesa asta trasa mai profi chiar cred cã ar suna destul de bine. Nici așa nu e rãu deloc, e chiar de bine. :)

 

 

+ .. aici o sã se dea cu roșii, chitara nu e chiar in-tune, e foarte aproape, dar aici am eu problemele mele :)

Edited by geneza
Link to comment
Share on other sites

Multumesc ca v-ati rupt o bucata din timp sa ascultati piesa :D . Sincer cand am intrat pe topic acuma am intrat cam cu inima in dinti pentru ca nu stiam la ce sa ma astept, am vazut si alte trupe care au fost zdrobite :) . Cel putin in mintea mea, deocamdata am trecut testul "RGC", nu suntem varza. :)

 

Vorba lui Toma Caragiu in "Operatiunea Monstrul": "in general e bine!". Mi-a placut, dar ca sa se inchege piesa mai e nevoie de ceva timp, adica repetitii. Ce m-a dat pe spate: tonul chitarii solo. Detalii? Si aici ma refer la chitara. Bafta si keep walking!

 

Nu inteleg exact ce vrei sa zici, sunt un singur chitarist in trupa si cant singur linia aia melodica, pe langa asta nu avem "trucuri de studio" pe inregistrare, am luat in considerare ca vreau sa le pot canta la fel live.

 

Chitara cu care am inregistrat e un Dean, model ML Noir XT (e din lemn de tei), cu o doza pasiva Seymour Duncan SH-13 Black (the Dimebucker) in bridge. Inregistrarile sunt facute direct in PC, printr USB-ul de la un Line6 PODxt Live (si pentru bass la fel s-a procedat). E trasa exact aceiasi linie melodica de 2 ori, cu 2 tonuri diferite, si panoramata stanga-dreapta.

 

drrond, aia e chitara ritmica iar tonul ala nu mi se pare un ton bun... am mai discutat despre treaba asta in alt topic, unde mi-am luat warn. :D )) eu ii zic "ton de youtube".

 

Sa stii ca oarecum sunt de acord cu tine, din pacate nu am reusit sa obtin un ton mai bun din cauza conditiilor in care am tras.

 

Pe la a doua temã (de la 0:40 pânã intrã vocea) parcã s-ar putea schimba puțin, în sensul cã accenții de pe tobã si cei de pe chitarã ar putea pica mai bine împreunã. Parcã ar fi un snare în plus pe acolo care dubleaza accentul ca un ecou. E posibil sã mi se parã. Pe intro parcã ar fi binevenit mai mult sustain la chitarã. Mai departe, e un mic break pe care rãmân doar tobele, acolo se simte cam gol, dar aici intervine și partea cu "home recording", asa ca e ok.

 

Nu prea sunt fan metal, dar piesa asta trasa mai profi chiar cred cã ar suna destul de bine. Nici așa nu e rãu deloc, e chiar de bine. :D

 

 

+ .. aici o sã se dea cu roșii, chitara nu e chiar in-tune, e foarte aproape, dar aici am eu problemele mele ;)

 

Nu, nu ti se pare, chiar e un snare, dar e intentionat. Eh, aici tine de tobar, si eu as fi preferat un tobar mai controlat, catre Chris Adler (vezi trupa Lamb Of God), si tobarul nostru merge putin mai haotic, oarecum, catre (al 2-a tobar preferat al meu, pana recent, cand au scos albumul asta nou care e varza) Joey Jordison (vezi Slipknot).

 

Chitara... tot ce e posibil sa nu fie PERFECT in-tune, pentru ca am tras cu corzi noi, si cred ca nu le-am intins bine inainte.

 

Foarte tare piesa ;) Imi place.

La unele parti piesa ma duce cu gandul la a7x si SOAD :D

 

Ms. :D

 

In mod curios, niciunul dintre noi nu prea asculta SOAD, a7x nici atat. :)

Link to comment
Share on other sites

Suna bine. Primul riff de dupa intro e foarte fain, insa cred ca refenul este destul de slabut (si oarecum mainstream), nu prea are nerv, pare-mi-se din cauza vocii (ma rog, eu nici nu prea sunt un fan al vocii hardcore-ish, prefer un death growl sanatos la piese suparate). Daca e injumatatit refrenul si bagat un solo scurt si la obiect ar iesi o piesa foarte buna, single-worthy. Parerea mea. Linia melodica oricum rupe.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
Bafta la finala!! Orice s-ar zice pe aici pe forum, Fate e piesa mea preferata de la voi hehe. Succes!

Ms. ;)

 

:lol::):):)

:lol::)

 

Marfa rau..

 

doua comentarii... una : tobele trebuie aduse mai in fata.. in special premierul si bass drum-ul, iar a doua, daca ai creste volumul la bass sau ai mai baga bass la un track de chitara, ar fi carton de oo.. atat de coyish ar fi

 

my "addicted to bass" 2 cents

 

Noted. :D

Am preferinte similare in materie de EQ, dar din pacate nu am avut posibilitatea sa le si pun in aplicare.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Dragi tovarasi si pretini,

 

Am re-inregistrat niste piese... si am pregatit inca cateva track-uri pt. viitorul album, care va aparea in curand, speram noi. :lol: Atasez aici versiunea re-recorded de la Fate, si o piesa noua, care se numeste Restless.

 

:)

 

Pentru cei interesati, mai sunt ceva piese re-recorded la noi pe MySpace.

 

 

http://www.myspace.com/pillfed

Pillfed___Fate.mp3

Pillfed___Restless.mp3

Link to comment
Share on other sites

Din ce ai urcat si pe myspace, am ramas placut impresionat. Partea vocala nu este pe gustul meu, dar e o chestie pur subiectiva... bravo, per total, suna bine de tot. 

 

Stilul tau aduce putin cu cel al lui Zakk Wylde...pariez ca e una din influentele tale notabile  :)

Link to comment
Share on other sites

Bravo, mai! Felicitari! Chiar imi place :)

Suna foarte bine, imi place tonul de chitara.. f carnos. Ce scule ai folosit la tras?

 

PS: Se simte Dimebag-ul din tine. Am auzit de la Cos(ma gandesc ca-l stii) ca esti fan :)

 

PROCESOR. :) Sa moara lumea, nu asa.

Line6 PodXT Live... bagat printr-un combo Peavey pe tranzistori, pe canalul de clean, si captat cu un Shure SM57 parca. :lol:

Da da, il stiu pe Cos. :D

 

Din ce ai urcat si pe myspace, am ramas placut impresionat. Partea vocala nu este pe gustul meu, dar e o chestie pur subiectiva... bravo, per total, suna bine de tot.

 

Stilul tau aduce putin cu cel al lui Zakk Wylde...pariez ca e una din influentele tale notabile :lol:

 

Mersi. ;) Vocile de genul asta sunt intr-adevar cam... "aquired taste". Si da, Dime si Zakk sunt cele mai importante influente ale mele, desi nu credeam ca se observa atat de mult. ;) Da' e ok, e un lucru bun asta. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Primul album PILLFED - "Razor In The Pill" - este disponibil acum in toata lumea pe iTunes si Amazon, in format digital. De asemenea, este disponibil in format CD, la pretul de 20 RON. Pentru achizitionarea discului, luati legatura cu oricare dintre membrii grupului. CONTACT - pillfed_guitar@yahoo.com - Vizitati pagina oficiala de MySpace - www.myspace.com/pillfed - De asemenea, ne puteti gasi si pe Facebook!

 

AlbumCover.jpg

 

www.myspace.com/pillfed

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.