www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Solouri Rapide


guitarmaniak
 Share

Recommended Posts

Salut la toti!Am si eu o probelma:cum fac solouri rapide?cum capat rapiditatea?cant de aproape 2 ani.dar nu reusesc sa fac solouri rapide nu ma refer la seek and destroy,ma refer la ceva in genul sharp dressed man sau la grange ceva intre si intre.Daca imi puteti da un sfat ceva va voi fi recunoscator.Merci :)

Link to comment
Share on other sites

mult studiu....incearca sa lucrezi multe exercitii pe game cromatice.....asa incepi sa-ti formezi rapiditatea la mana stanga....

 

dar nu intotdeauna mana stanga e problema, multi au probleme si cu panatia, au rapiditatea necesara la mana stanga, dar nu se folosesc de ea, pt k nu au panatia dezvoltata (the way you pick the strings), so sfatul meu este acesta.....game cromatice combinat cu alternate picking.....

 

good luck, and don't forget....mult studiu :)

Link to comment
Share on other sites

mult studiu....incearca sa lucrezi multe exercitii pe game cromatice.....asa incepi sa-ti formezi rapiditatea la mana stanga....

 

dar nu intotdeauna mana stanga e problema, multi au probleme si cu panatia, au rapiditatea necesara la mana stanga, dar nu se folosesc de ea, pt k nu au panatia dezvoltata (the way you pick the strings), so sfatul meu este acesta.....game cromatice combinat cu alternate picking.....

 

good luck, and don't forget....mult studiu :)

 

Merci omule :) !gasesc pe net game cromatice?

Link to comment
Share on other sites

Salut la toti!Am si eu o probelma:cum fac solouri rapide?cum capat rapiditatea?cant de aproape 2 ani.dar nu reusesc sa fac solouri rapide nu ma refer la seek and destroy,ma refer la ceva in genul sharp dressed man sau la grange ceva intre si intre.Daca imi puteti da un sfat ceva va voi fi recunoscator.Merci :)

Incearca primul minut juma de la No Boundaries a lui Batio, si foloseste degetele corespunzatoare tastei, exemplu 1-2-4 -> aratator-mijlociu-mic, 1-3-4 aratator-inelar-mic, etc...Macar pe cat posibil; iar degetele tine-le cat mai aproape! Vad multi care le tin departe si trebuie sa compenseze facand foarte rapid miscarile degetelor, nu e necesar...Daca le tii aproape de grif merge totul repede (viteze gen 24 note pe secunda), si cu ele aproape de grif, fara a parea ca e nu stiu ce fortare imensa si viteza excesiva, e mai lejer asa. Plus, incearca sa nu faci nimic fiind foarte incordat

Link to comment
Share on other sites

Salut la toti!Am si eu o probelma:cum fac solouri rapide?cum capat rapiditatea?cant de aproape 2 ani.dar nu reusesc sa fac solouri rapide nu ma refer la seek and destroy,ma refer la ceva in genul sharp dressed man sau la grange ceva intre si intre.Daca imi puteti da un sfat ceva va voi fi recunoscator.Merci :)

Daca vrei sa canti ( executi ) doar game pe scena exersezi game .Nu prea stiu pe cine intereseaza cum canti tu game .

 

Daca vrei sa ajungi sa canti-interpretezi muzica la chitara atunci ramai la ZZTop ,Clapton,Hendrix ,si invata cat mai multe lick-uri .Exerseaza cum sa le legi intre ele , asculta cum le leaga /combina chitaristii vestiti .Cand ai sa poti improviza in tempou redus incet vei dobandi si dexteritatea/sincronul ptr a le canta si la viteze mai mari.

Pe langa acestea sa exersezi si game si arpegii ca sa poti observa ce "si pe unde" canti intr-o gama si in ce progresie armonica se incadreaza cate o improvizatie. Gamele le tot exersezi pana cand ajungi la batranete , in cazul chitarei ai nenumarate "cai" si "pozitii"de a canta in aceiasi octava notele din cate o gama .

Acest lucru trebuie invatat /exersat ca sa nu ai probleme cu cantatul unor lick-uri care se executa in anumite pozitii .

Despre invatat este vorba , pana nu poti executa pasaje /lick-uri in tempou redus nu le vei putea executa nici mai rapid sau mai degreba DE LOC.

 

Nu stiu ce ai exersat ( cantat ?) de 2 ani la chitara ,pune-te pe studiat nu exista nici o smecherie in afara de multa rabdare si munca ,

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest slash09

ok canti de 2 ani la chitara....asta e foarte bine....parerea mea e ca trebuie sa canti de ex: D-D#....incepi usurel si incet incet o faci din ce in ce mai repede....dar vb aia....penatia trebuie sa fie si ea rapida....si mai lucreaza si cu acorduri,nu strica;)...eu cant de 7 ani la chitara si mi s-a format mana de la acorduri.....acum fac solo-uri rapide...

 

So....pune-te pe studiat;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.