www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sevalet De Sunete


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest arosulescu
super, abia acum am gasit-o :)

 

 

 

Ma gandeam ca e prea personala ca sa o inteleaga cineva... multumesc. Mai pregatesc una... tot asa.

Link to comment
Share on other sites

Guest Granata

Frumos gest acest tribute pentru Joe Zavinul, mare inovator intr-ale soundului, toate cele bune si astept urmatoarea piesa, Barni.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Frumos gest acest tribute pentru Joe Zavinul, mare inovator intr-ale soundului, toate cele bune si astept urmatoarea piesa, Barni.

 

 

Da, am "mania" asta de a nu uita oamenii de la care am invatat anumite lucruri... chiar ma bucur ca impartasesc cu unii dintre voi aceste reflectii (foarte intime) mai ales ca modalitatea nu este una textuala.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
:)

Scoate neparat album! Si daca la noi se pirateaza, vinde-l afara... Think big! :)

 

 

Multumesc de incurajari. In contextul asta ma gandesc ca cest album (care se numeste "Herghelii de sunete imi ies din piept" ) sa fie gratis (daca tot am inceput pe directia asta), iar urmatorul (cu piese mai bune sper) sa intre pe un CD si sa se gaseasca de vanzare.

 

Cu vandutul afara... este o mare problema si anume limba. Eu nu o sa imi traduc niciodata numele pieselor sau textele lor, sau numele albumului, sau numele meu, in limbi straine de cea in care m-am nascut si in care simt si gandesc. Asadar ar putea fi interesati strainii sa cumpere un material din care ei nu pricep nimic la nivelul textului?

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Daca vreti sa ma cunoasteti mai bine... sunt convins ca o sa fie un hit ... :)

 

 

ps . este o piesa pe care i-o dedic lui Ornette Coleman (nu ca ar asculta-o vreodata dar ... ca idee)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Am un fan invizibil pe acest forum care descarca piesa imediat cum o postez. Imi place ca esti pe faza...chiar si asa din umbra :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest arosulescu
Meserie! Astept cu interes albumul vostru. :)

Ce ma mira pe mine e ca pe un forum de chitaristi, un astfel de topic are atat de putine vizualizari si comentarii, in vreme ce un alt topic despre-sa zicem-ce culoare se potriveste mai bine la o pedala de distors sunt mult mai frecventate.

Cred ca ar trebui sa se aleaga niste ape aici pe RGC.

 

 

 

Multumim, Art. Nu trebuie sa te mai mire nimic. Nici pe forumul asta, nici in societatea romaneasca ...si in general ... nu trebuie sa te mai mire nimic (mai ales ca aici avem de-a face cu o muzica puternic interiorizata, ermetica, poate imposibil de digerat in lipsa unor experiente muzicale -vezi curriculum vitae- sau in lipsa unor lecturi -vezi antibiotic impotriva realului. Sau daca nu stii cine sunt Zawinul, Coleman, Constantin Noica (si mai ales ce legatura au unii cu altii) nu ai cum sa pricepi, dar sa mai si apreciezi. Asadar, cine are urechi de auzit .... aude, cine nu, se intreaba la infinit ce culoare i se potriveste pedalei de distors -vorba ta. :)

 

Cand spuneam ca albumul se apropie de final, ma refeream la cel postat in acest topic. Este pe sfarsit pentru ca sunt deja vreo 53 de minute. Deci voi mai urca o singura piesa (sa vad cand mi-o veni inspiratia sa o coc - pt ca melodiile nu sunt facute dinainte, ci pe parcursul evolutiei topicului), fiindca mi-am fixat o limita de aproximativ 60 de minute.

 

Restul pieselor pe care le voi face in viitor, daca le voi considera demne de a fi puse pe un CD si date la vanzare, voi incerca sa le comercializez. Voi m-ati indemnat sa scot un album (adica cu bani) ... poate nu il cumparati :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Am placerea de a va anunta ca o parte din piesele de mai sus au aparut pe blogul revistei culturale EGOPHOBIA http://blog.egophobia.ro/

Nu prea le au ei cu jazzu (sau cum s-o numi muzica mea), dar au considerat ca materialul suna bine. Liantul dintre mine si ei este Iarina, ale carei poeme au aparut in paginile acestei publicatii. Pasionatii de literatura pot accesa linkul http://egophobia.ro/

 

 

Sper sa va starneasca interesul aceasta revista.

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Superb tot! Mi-a facut placere sa ascult. Si acum voi spune ceva care v-a supara pe multi: imi place muuuult mai mult ca muzica lui Cristi Gram. No offense! De gustibus....

 

 

 

Asa este gusturile sunt gusturi si mai mult deact atat, lumile noastre (ale noastre ale tuturor ) sunt atat de diferite, ne despart atatea lucruri incat poate ca nu ar trebui sa facem astfel de paralele. Oricand intra altcineva si sustine contrariul...si ? unde ajungem ? Sper sa nu ajungem sa degeneram in discutii inutile pro si contra unor artisti. :)

 

Multumesc pentru reactia pozitiva si orice discutii care ar putea crea eventuale controverse, sper sa se opreasca aici :) .

Link to comment
Share on other sites

Mai Andrei ( apropo La multi ani pentru astazi! ) eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni! Si nici sa generez discutii pro si contra. Daca asta s-a inteles atunci imi cer deja scuze fata de Cristi Gram. L-am ascultat, e un chitarist super, jos palaria! Eu m-am referit la muzica. Dar poate nu trebuia pomenit ca si comparatie; am facut asta ptr. ca in ultimul timp s-a vorbit f. mult aici despre el. In fine nu am vrut sa generez controverse. Bafta in continuare!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Mai Andrei ( apropo La multi ani pentru astazi! ) eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni! Si nici sa generez discutii pro si contra. Daca asta s-a inteles atunci imi cer deja scuze fata de Cristi Gram. L-am ascultat, e un chitarist super, jos palaria! Eu m-am referit la muzica. Dar poate nu trebuia pomenit ca si comparatie; am facut asta ptr. ca in ultimul timp s-a vorbit f. mult aici despre el. In fine nu am vrut sa generez controverse. Bafta in continuare!

 

 

Multumesc pentru urari.

 

Eu am inteles ce ai vrut sa spui dar m-am simtit obligat sa lamurim lucrurile. Din pt meu de vedere nu e nicio suparare ... :)

 

O gura de oxigen, un focar... Continua, te rog continua...

 

 

Multumesc Adrian. Ce sa mai continuu ca deja sunt cu gandu la carnati, la vin, la cadouri , la... sarbatori ....dar sigur ca muzica tot pe primul loc vine. Da vom continua. :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest arosulescu

Si pentru ca peste o ora este ziua mea... nu pot decat sa inchei acest album, cu o piesa tematica (asa cum v-am obisnuit deja)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
La multi ani!!!acu am vazut ca a fost ziua ta!!

Felicitaris si pentru 'soarele!! superba! tot inainte si tot ce iti doresti!!

 

 

Multumesc si iti doresc la fel.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Guest arosulescu

Recent mi-am luat un looper boss rc 2 (sub influența lui Scott Henderson). Vã recomand tuturor o asemenea jucãrie. Este absolut minunatã. Ceea ce auziți pe acest mp3 sunt tobele lui (are vreo 35 se preseturi) ºi 4 sau 5 suprapuneri de-al mele (în timp real desigur). Apoi totul este pus in loop. Percuția este datã tot mai încet din volumul separat al pedalei. Vorba lui Neuro: "orice chitarist ar trebui sã aiba acasã aºa ceva".

 

Sper sã vi se parã drãguț. :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Deºi NU sunt adeptul preluãrilor (acele covers), sunt totuºi unele piese la care nu mã pot abține.

 

Aveți mai jos piesa unia dintre cei îndrãgiți chitariºti (de cãtre mine evident). Pat Metheny.

 

Partea de improvizație îmi aparține (trebuie sã am ºi eu un mic aport)

Sper sã vã placã.

 

 

ps. este una dintre piesele pe care le vom studia în tabara de chitarã (dacã vor exista iubitori de asemenea sonoritãți)

 

 

no...mi-am fãcut cont pe celebrul trilulilu

http://www.trilulilu.ro/Arosulescu/4b791c7f58715e

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Cu ajutorul lui Cosu, am reuºit sã încarc piesa pe forum (ieri searã aveam limitã la mãrimea fiºierului).

 

Dacã o doreºte cineva acum o poate descãrca.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Real jazz. :)

 

 

 

Ei... chiar real ... nu stiu dar ... eu încerc sã cânt muzicã. Nu prea ºtiu ce e ala jazz sau progresiv sau stiu eu.... blues... Oamenii fac mari eforturi de a rãmâne ÎNTR-UN STIL (treaba lor). Pentru mine STILU NU EXISTÃ. Dovadã Pat Metheny (cã tot veni vb de el) cântã tot felu de muzici (sigur ...nu metale -pt cã nu îi plac- dar daca ºi-ar pune mintea nu cred cã i-ar fi greu).

 

Mulțumesc pentru apreciere. :lol:

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Omule esti genial. Mi-ai facut seara frumoasa.

Imi si imaginez o zi calda insa ploioasa. Cu permisiunea ta o sa te piratez pe CD-ul "Driving with RGC vol.3" :)

Canti cumva cu tonul de la chitara taiat? Ma refer la ultima piesa.

Te-am salutat,

 

Marian

 

 

Nu..nu sunt nici pe departe genial. Sunt doar un om care îºi pune toatã viața la dispoziția unei mari pasiuni... atât. Asta e cartea pe care joc eu. Nu am alta.

 

 

Da, poți înregistra piesele. Sunt onorat sã aud cã îți plac aºa mult.

 

Da, cânt cu potențiometrul de ton aproape la minim (fapt ce mã enerveazã pt cã trãiesc cu senzația cã vocea adevãratã a chitarei este suprimatã).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.