www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Prima Reusita


Ghiur Alexandru
 Share

Recommended Posts

Sa incepem...mi-am cumparat recent o chitara acustica, foarte hotarat sa invat sa cant! Am acordat-o cu APtunner-ul... prima zi nu am lasat-o jos decat dupa ce mi s-au umflat degetele de la mana stanga insa fara nici un rezultat concludent. am continuat asa o saptamana cu un ochi pe net si unul la chitara incercand sa invat niste acorduri dar tot degeaba, apoi am schimbat 'metoda' (am lasat acordurile balta) incercand niste melodii care imi plac (nothing else matters, fade to black si dust in the wind) dar din pacate nestiind teoria muzicala si negasind explicatii pas cu pas pentru fiecare melodie nu am reusit decat sa ma enervez mai mai sa dau cu chitara de pamant dezamagit de zdranganeala care o provocam!

Astazi mi-am propus sa invat 'nothing else matters' dat fiind faptul ca aceasta melodie m-a determinat sa imi cumpar chitara...pana seara la 12 nu am reusit sa cant decat primele 5 secunde din melodie...si alea...o reusita din 10( ba atingeam alta coarda cu unghia ba imi aluneca degetul mare pe coarda de bas) toata ziua mi-am facut doar nervi si ca sa nu ma razbun pe chitara am bagat-o in husa, mi-am aprins o tigara, am pus Metallica pe playlist, mi-am umplut un pahar (de mai multe ori :D ) cu ceva tare si am inceput sa recapitulez in gand ce am prins din clipurile de pe net....m-am resemnat, am dat peste cap ultimul pahar si am luat iar chitara de gat.......in urmatoarele 30 de minute am reusit sa cant prima jumatate din melodie :) . Ce nu am reusit in 3 saptamani am reusit dupa 3 pahare de gin.....sper sa tina smecheria in continuare :) SUNT CURIOS VOI CUM ATI INVATAT PRIMA MELODIE....in afara de cei care au facut cursuri :)

Link to comment
Share on other sites

Sa incepem...mi-am cumparat recent o chitara acustica, foarte hotarat sa invat sa cant! Am acordat-o cu APtunner-ul... prima zi nu am lasat-o jos decat dupa ce mi s-au umflat degetele de la mana stanga insa fara nici un rezultat concludent. am continuat asa o saptamana cu un ochi pe net si unul la chitara incercand sa invat niste acorduri dar tot degeaba, apoi am schimbat 'metoda' (am lasat acordurile balta) incercand niste melodii care imi plac (nothing else matters, fade to black si dust in the wind) dar din pacate nestiind teoria muzicala si negasind explicatii pas cu pas pentru fiecare melodie nu am reusit decat sa ma enervez mai mai sa dau cu chitara de pamant dezamagit de zdranganeala care o provocam!

Astazi mi-am propus sa invat 'nothing else matters' dat fiind faptul ca aceasta melodie m-a determinat sa imi cumpar chitara...pana seara la 12 nu am reusit sa cant decat primele 5 secunde din melodie...si alea...o reusita din 10( ba atingeam alta coarda cu unghia ba imi aluneca degetul mare pe coarda de bas) toata ziua mi-am facut doar nervi si ca sa nu ma razbun pe chitara am bagat-o in husa, mi-am aprins o tigara, am pus Metallica pe playlist, mi-am umplut un pahar (de mai multe ori :D ) cu ceva tare si am inceput sa recapitulez in gand ce am prins din clipurile de pe net....m-am resemnat, am dat peste cap ultimul pahar si am luat iar chitara de gat.......in urmatoarele 30 de minute am reusit sa cant prima jumatate din melodie :) . Ce nu am reusit in 3 saptamani am reusit dupa 3 pahare de gin.....sper sa tina smecheria in continuare :) SUNT CURIOS VOI CUM ATI INVATAT PRIMA MELODIE....in afara de cei care au facut cursuri :)

 

Reteta o fi buna , acum problema este ca pentru un concert ai nevoie de minim 40 de pahare numai ca sa tii minte ptr . interpretare cu feeling inca doua si tot asa..numa sa rezisti ..

Link to comment
Share on other sites

sau exista posibilitatea sa crezi ca ai invatat-o...

 

Nu sunt deacord cu alcoolul inainte de cantat (concert, jam,.. whatever) altereaza foarte mult sound-ul din difuzoare pana la urechi, si modifica si dinamica de la creier pana la mana... am ascultat o inregistrare dintr-un concert in care eram aproape de beat, toate imi sunau foarte bine.. stateam si ma gandeam " mama ce misto mi-a iesit soloul la piesa x" si a doua zi la sala toti erau suparati pe mine ca am dat gherle dupa gherle...

 

 

eu puteam sa jur ca am fost la un alt concert :)

Link to comment
Share on other sites

sau exista posibilitatea sa crezi ca ai invatat-o...

 

Nu sunt deacord cu alcoolul inainte de cantat (concert, jam,.. whatever) altereaza foarte mult sound-ul din difuzoare pana la urechi, si modifica si dinamica de la creier pana la mana... am ascultat o inregistrare dintr-un concert in care eram aproape de beat, toate imi sunau foarte bine.. stateam si ma gandeam " mama ce misto mi-a iesit soloul la piesa x" si a doua zi la sala toti erau suparati pe mine ca am dat gherle dupa gherle...

 

 

eu puteam sa jur ca am fost la un alt concert :)

 

metallica ar fi un exemplu al combinatiei alcohol-muzica si le-a iesit :)

Link to comment
Share on other sites

eu am invatat prima data come as you are(nirvana).. e retardat de simpla lucrezi doar cu freturiile 1 si 2 si corzi libere si are temp mic poate nu ai reusit pt ca sunt grele pentru un tip care nu a pus mana pe chitara in viata lui .. prima data trebuie sa inveti sa citesti notele pe partitura sa sti ce inseamna fiecare si sa incepi cu ceva usor nu poti incepe din start cu ceva greu incearca sa inveti si tu come as you are, let it snow, happy birthday.. stiu ca ti se par tampenii dar trebuie sa incepi cu ceva usor nu ?

Link to comment
Share on other sites

alcoolul pe multi ii ajuta.Paul Kossoff de la Free se pilea mereu inainte de concert.Tin minte ,acum cativa ani in vama,la un concert OCS,Arama era atat de beat ca abia se tinea pe picioare insa canta demential...go figure.La inceput sunt sigur ca e un obicei foarte prost sa te trotilezi doar ca sa-ti iasa una alta mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest TheFly

si sa nu uitam de un alcolist celebru: Slash :) care mai lua si "imbunatatiri" pe langa alcool si cu toate astea nu falsa nicio nota vreo 2-3 ore. Exista totusi un video funny pe youtube cu el ratand un intro la Wellcome to the jungle :), de pus la "ASA NU" si reclame anti alcol. Anyway, eu prima piesa care am invatat-o a fost o "compozitie" proprie pe la 4 dimineata cand nu aveam somn. Intre timp am uitat piesa, ca nu am scris pe nicaieri. Am facut insa o inregistrare care a placut unora la vremea respectiva. Altfel, metoda ceea mai buna de invatat la mine e privind tutoriale pe youtube. E un tip, Justin in zice, care explica foarte bine o gramada de chestii, de la basic la avansat. Uite aici: http://www.justinguitar.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Alekxandru

Prima melodie pe care am invata-o a fost Balada, de Animal X. Apoi One, Metallica. Apoi, mi-am dat drumu si am inceput sa cant si melodii cu bataie, nu doar cu ciupituri. Oricum, felicitari pentru topic poster! Chitara pare infernal de grea la inceput, dar daca nu te dai batut si continui sa exersezi, nu vei regreta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Deobicei cand vrei sa inveti ceva bine si repede la chitara trebuie sa ti cont de niste factori biologici :

 

1) Tre sa fi dormit cel putin 6 ore inainte sa te apuci de invatat.

2) Sa nu vi de la scoala/din oras obosit sau baut , aci chair numai poti invata nimic calumea decat sa bagi o improvizatie sanatoasa !

3) Sa o iei incet si cu rabdare la metronom.

4) Trebuie incalzire : gen 1234 , o gama cromatica etc

5) Sa nu existe factori perturbatori in camera : mame , femei , televizor aprins , muzica data drumu etc

6) Pauzele sa fie pe background cu melodia pe care vrei sa o inveti , de cate ori o asculti mai bine cu atat o cunosti mai bine cu atat o reproduci mai bine la chitara ta

etc

 

Niciodata , dar niciodata sa nu inveti melodia cu ajutorul unui fisier de guitar pro , ma refer la faptul sa nu asculti melodia din guitar pro , mai bine baga un youtube sau un winamp si asculta acolo , nu in guitar pro ...

De acolo poti sa te bazezi doar pe tabulatura , in cazurile cele mai fericite si ai grija internetul e plin de tabulaturi gresite.

 

Si ce e prea mult strica , nu te chinui sa bagi 12 ore de chitara pe zi , o sa ti se acreasca de chitara timp de o saptamana ca o sa te doara degetele ...

Link to comment
Share on other sites

Metallica - One ? poate introul :)

 

eu sunt incepator de 2 luni si acu 1/2 de luna am invatat intro+primu solo pe electrica lu' varumio :) in 5-..maxim 10 de min...

e chiar foarte usor ....

sincer introu de la one mi se pare mai usor decat happy birthday :) pt ca la one lucrezi doar cu freturile 2,3,4 ...(la intro)

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul
Niciodata , dar niciodata sa nu inveti melodia cu ajutorul unui fisier de guitar pro , ma refer la faptul sa nu asculti melodia din guitar pro , mai bine baga un youtube sau un winamp si asculta acolo , nu in guitar pro ...

De acolo poti sa te bazezi doar pe tabulatura , in cazurile cele mai fericite si ai grija internetul e plin de tabulaturi gresite.

 

De ce?

Eu mi-l fac in guitar pro si cant la "2 chitare" astfel imi e mai usor la ritm in special. Asta la cele complicate. La cele simple cant direct cu melodia.

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree
De ce?

Eu mi-l fac in guitar pro si cant la "2 chitare" astfel imi e mai usor la ritm in special. Asta la cele complicate. La cele simple cant direct cu melodia.

 

Ma nu stiu , oi fi eu surd , dar unele tabulaturi o dau in bara rau de tot , rar am gasit tabulaturi care sa fie exact ca melodia.

E mult mai okay sa faci cover pe melodie pe youtube decat sa faci cover pe melodia din guitar pro.Parerea mea , nu da-ti cu paru`.

 

Uite asa nu se invata nimica , ca ascultam toata ziua melodi in guitar pro , loc sa`l lasam balta de guitar pro si sa invatam sa citim si noi o partitura , toata ziua buna ziua in guitar pro :))))

Edited by Big Tree
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

n-am spus ca iau guitar pro-urile de pe undeva. Mi le fac singur, dupa partituri, eventual cu modificari pe ici-colo. Si de obicei inchid tabulatura :).

Link to comment
Share on other sites

Niciodata , dar niciodata sa nu inveti melodia cu ajutorul unui fisier de guitar pro , ma refer la faptul sa nu asculti melodia din guitar pro , mai bine baga un youtube sau un winamp si asculta acolo , nu in guitar pro ...

De acolo poti sa te bazezi doar pe tabulatura , in cazurile cele mai fericite si ai grija internetul e plin de tabulaturi gresite.

.

taburile sunt ok dar pe guitar pro niciodata nu va suna cum suna o chitara adevarata

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.