www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care A Fost Prima Piesa Pe Care L-ati Invatat La Chitara :d


Lovele
 Share

Recommended Posts

Nu am vazut un topic asemanator si am cautat deci am deschis eu. Chiar cand v-ati cumparat prima chitara, care a fost prima piesa pe care l-ati invatat.

 

Cred ca vorbesc in numele unei parti importante din 'comunitate': melodia aia cu "Rapa", ca nici nu stiu interpret, denumire, etc...

Link to comment
Share on other sites

Slayer-Raining blood(cam in 1-2 saptamani)

eu nici dupa 3 ani nu pot sa fac partea cu tremolo pick, care e secretul tau? :):)

 

probabil zice de cantec complet nu doar primu riff...

 

cred ca a fost Bob Dylan - Knocking on Heaven's Door.. 3 acorduri.. f simplu.

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

Yngwie Malmsteen-Trilogy Suite...glumesc prima melodie pe care am invatat-o a fost come as you are de la nirvana si refuse/rezist de la sepultura(asta am invatat-o dupa tabulatura si atunci nu stiam sa citesc tabulaturi, cantam power cordurile pe mi si pe si...ce vremuri).

Edited by Iorgu Mihai
Link to comment
Share on other sites

Prima chestie care am invatat-o, pana sa pot prinde acordurile in prima pozitie a fost... banuiesc ca s-ar numi linia melodica de la System of a Down - Aerials de pe youtube. Apoi am invatat armonia de la "Knocking on heaven's door". Cea mai frumoasa zi din viata mea pana in acel moment, cand am putut canta 3 acorduri fara intrerupere :)

Link to comment
Share on other sites

Smoke on the Water prima piesa completa invatata si cantata (-solo, evident). Iar primu' riff.... Ummmmm, parca Sweet Dreams (Are Made of This) daca nu ma insel... Uitandu-ma la un video...

 

(Hey, it's been two years :))

Edited by ShiverMeSideways
Link to comment
Share on other sites

Pai nici nu mai stiu...Fie Vremuri sau Mugur de Fluier de la Phoenix daca vorbesti despre melodii simple.

Melodii mai elaborate...cred ca a fost Stairway to Heaven cu solo cu tot sau Stephanie Says de la Velvet Underground.

 

afirmi ca vremuri este o melodie simpla, dar da-mi voie sa ma indoiesc ca esti in stare sa executi intro si outro la aceasta piesa. no offence! :)

 

 

 

 

Santana- Moonflower

 

din prima, moonflower? sa fim seriosi, dar esti in stare sa ne "spui" macar, acordurile corecte folosite in aceasta piesa? eu mi-as dori sa-mi explici doar primul acord executat de orga, in aceasta piesa. din nou, no offence. :)

 

 

la ambele, poate, asa, la nivel de fredonare, dar de cantat ca acolo...mai usurel.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

afirmi ca vremuri este o melodie simpla, dar da-mi voie sa ma indoiesc ca esti in stare sa executi intro si outro la aceasta piesa. no offence! :)

Atunci sigur ca nu cu intro si cu outro am invatat-o cand am inceput sa cant la chitara, dar acum pot invata introul si outroul, chiar ms pentru idee am sa ma apuc chiar acum. :)

Edited by balu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.